Dil Seçiniz
Türk Hava Yolları
Thy

Türk Hava Yolları Uçak Bileti

Tam adıyla Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı, kısaca THY olarak andığımız şirket, Türkiye’nin alanında bayrak taşıyıcısı olarak nitelenebilir. Bugün ulusal hava yolu şirketi statüsünde değerlendirilmektedir. Türk Hava Yolları, 108 ülke ve 262 noktaya gerçekleştirdiği seferler ile 2014 yılında Skytrax ödüllerine göre Avrupa’nın en iyisidir. Nitekim kalite kelimesi ile anılmaya başlaması, şirketin büyüklüğünü ve değeri gözler önüne sermektedir. Merkezi İstanbul’da bulunan şirket, Avrupa’dan Orta Doğu’ya, Uzak Doğu’dan Afrika’ya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’ya kadar geniş bir ağa yayılmış haldedir. Bu sebeple dünya çapında önemli bir konuma yükselmiştir. Seneler içinde geçirilen aşamalar ise şirketin büyümesinin arkasındaki temel prensipleri ortaya çıkarmaktadır.

Türk Hava Yolları ’nın tarihinden bakacak olursak, şirketin kuruluşu 1933 yılına kadar uzanmaktadır. İlk olarak 20 Mayısta Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak Hava Yolları Devlet İşletmesi olarak kurulmuştur. İlk zamanlarında sadece 24 personel ve 5 adet uçak ile hizmet vermektedir. Uçaklar da 4, 5 ve 10 yolcu kapasitelidir. Yani oldukça kısıtlı bir hizmet alanı ve potansiyeli söz konusudur. Bu aşamadan bugün gelinen sürece bakıldığında büyümenin hem nasıl sağlam adımlarla gerçekleştiği hem de ne denli bir tecrübenin söz konusu olduğu dikkat çekmektedir. En büyük kapasite artışı 1946 yılında, uçak ve personel sayısındaki artış ile birlikte 37 bin yolcu kapasitesi ile yaşanmıştır. Bundan bir yıl sonra ise Ankara – İstanbul - Atina seferi ile ilk yurtdışı uçuşu gerçekleştirilmiştir. 1970’li ve 1980’li yıllarda da sürekli yeni yurtdışı hatları açılmaya başlanmış aynı zamanda filo genişletme çabaları da sürmüştür.  1985 yılında Elektronik Bilgi İşlem Merkezi’nin kurulması hem uçak bileti işlemlerinde hem de bagaj işlemlerinde büyük bir kolaylık sağlamaya başlamıştır. Böylece THY uçak bileti alımları güvence altında, daha sağlıklı yapılmaya başlanmıştır. 2000’li yıllarda da firmanın filo genişletme çalışmaları ile genişlemesi sürerken zirvesini yaşamaya başlamıştır. Bu noktaya kadar yapılan tüm atılımlarda kaliteli hizmet ve yolcu memnuniyeti ön planda tutulmuştur. Son yıllarda yapılan çeşitli antlaşma ve işbirliği çalışmaları da yine daha kaliteli hizmet verme amacı ile gerçekleştirilmektedir.

Türk Hava Yolları, miles&smiles uygulaması ve zaman zaman gerçekleştirdiği kampanyaları ile yolcularına çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Bu sayede, hem kaliteli hizmet alıp, konforlu ve hızlı bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz, hem de yolculuğunuzda tasarruf sağlayabilirsiniz. Türk Hava Yolları, her zaman yolcunun memnuniyetini ön planda tutması sebebi ile bugün zirveye yükselebilmiştir. Bunu da zaman zaman aldığı ödüller ile tescillemektedir. Yolcu memnuniyetini tescillemesinin bir örneği, yine Skytrax tarafından 2010 yılında, ekonomi sınıfında en iyi ikramı sunuyor olması sebebi ile verilen ödüldür.  Bunun yanında, en önemli tescil yolcuların dile getirdiği memnuniyettir. Çok sık THY yolcularının memnuniyetini duyuyor olmanız, birebire tecrübenin bir sonucudur ve aslında firmanın müdahalesiz bir şekilde reklamının yapılmasıdır.

Seyahatiniz öncesinde uçak bileti araştırmasına başlamadan önce, THY kalitesini göz önünde bulundurmalısınız. Ülkenin bir numaralı havayolu ile uçmak, şüphesiz ki bir ayrıcalıktır. Rotanıza uygun sefer araştırmasında ise www.ucakbileti.com.tr ‘yi tercih ederek, hem size en uygun seferi tercih edebilir hem de çeşitli fırsatları değerlendirebilirsiniz. Ayrıca seçenekler arasında karşılaştırma yapma fırsatı da bulmuş olursunuz. İnternet üzerinden alınan uçak biletlerinde en dikkat edilmesi gereken nokta olan güvenlik konusu, www.ucakbileti.com.tr ‘de son derece sistemli bir şekilde uygulanmaktadır. “3D Secure” sisteminin sitede uygulanıyor olması, tüm işlemlerinizi son derece güvence altına almaktadır. Böylece içiniz rahat bir şekilde kredi kartı bilgilerinizi girerek, uçak bileti alışverişinizi yapabilirsiniz.

 

 • Türk Hava Yolları harika bir uygulama ile gençlerin daha fazla seyahat etmesine olanak sağlıyor. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, yaptığı açıklama ile gençlere bunun müjdesini verdi. Cumhuriyet Meydanı ’nda gerçekleştirilen AK Parti mitinginde konuşan Ahmet Davutoğlu, Türk Hava Yolları ile yapılan görüşmeleri sonucunda henüz çıkmış olan kararı da açıkladı. Bu karara göre 15 ile 25 yaş arasındaki gençler, Türk Hava Yolları ile birlikte nereye giderlerse gitsinler yüzde 30 daha ucuza uçacaklar. Bu haber, öğrencilerin de daha fazla yurtdışına gitmesi konusunda desteklenmesi olarak değerlendirilebilir. Böylece gençlerin, hem daha fazla gezmesi, hem de gezerek dünyayı keşfetmesi desteklenmiş olacak. Bu şekilde farklı ülkeler, farklı kültürler görmek amaçlı yapılan gezilerde de artış olması beklenmektedir. Gençleri destekleyen bu tip uygulamaların avantajları değerlendirilince, ne kadar da harika bir haber olduğu gözler önüne serilmektedir. Zaman zaman çeşitli firmalarda gözlenen uçak bileti indirimleri, çeşitli kampanyalar, alışverişler ile mil kazanma gibi imkânlar söz konusu olsa da, böyle bir uygulama bunlardan tamamen farklı ve çok avantajlı bir durumdur. Hem gençlere değer veren bir uygulama olması ile dikkatleri çekmektedir, hem de sürekli ve daha büyük bir indirim olması ile takdir toplamaktadır. İndirimli uçak bileti alabilmek için püf noktaları kovalamadan ve büyük emek ve çaba harcamadan, normalden daha ucuza uçak bileti alıp seyahat etmek mümkün artık gençler için. Üstelik bu Türk Hava Yolları kalitesi ile birlikte sunuluyor.

 • Her gün yeni bir hizmet alanının açılışı ya da yeni faydalı bir uygulamanın sisteme girişini duyuyoruz. Hava yolu imkânlarını Türk Hava Yolları ile hem ülkemizin dört bir yanına hem de dünyanın her noktasına ulaştırmayı başardık. Son haber ise Ordu – Giresun Havalimanı ’ndan geldi. Üstelik harika bir projenin sonucu olarak karşımıza çıktı. Türkiye’nin ilk deniz üzerine inşa edilmiş Havalimanı olan Ordu – Giresun Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazı bakanlar ve milletvekillerinin eşliğinde açıldı. Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, yaptığı açıklamalarda bu konuya değinerek, Türkiye için ne kadar büyük bir prestij sebebi olduğunu ve hava yolu ulaşım imkanının bu bölgede daha da fazla kullanılan bir ulaşım şekli olmasını sağladığını belirtmiştir. Numan Kurtulmuş, açılış töreni sırasında yaptığı konuşmada, böylesine güzel bir vesile ile orada olmaktan, tarihi bir günde açılış konuşmasını gerçekleştiriyor olmaktan ne derece memnuniyet duyduğunu belirtmiştir.

 • 1933 yılından bu yana Türkiye ‘de havacılık faaliyetleri yürüten ve bu konuda ülkemizde öncü olan Türk Hava Yolları, pek çok firmanın faaliyetine aracı olduğu gibi kendi hizmet kalitesi ve kapsamını da günden güne geliştirmiştir. Bugün Türkiye’nin yüzü kabul edilebilecek bir dünya markası olmuş ve Türkiye’nin dünyanın farklı noktalarına ulaşım aracı haline gelmiştir. 1956 ile 1967 yılları arasında bir anonim ortaklık haline gelen Türk Hava Yolları, 1967 yılından sonra 1980 yılına kadar önemli atılımlar ile adını duyurdu. Bu tarihler arasında hem jet çağına geçildi hem de dışa açılma faaliyetleri baş gösterdi. 2000’li yıllara kadar süren büyüme ve gelişme süreci 2003 yılından sonra küresel marka olarak anılmasına zemin hazırlamıştı. Bugün ise gelişimini her zamanki gibi sürdürürken, bir dünya markası olarak, Türkiye’nin yüzü niteliğine sahiptir. Küresel bir markadan bekleneceği üzere, dünyanın çeşitli noktalarında çeşitli faaliyetler ile adını duyurmakta ve farklı alanlarda destekleri ile anılmaktadır.

 • Türkiye’nin gururu niteliği taşıyan, ülkemizin ilk ve en başarılı hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları, bir dünya markası olma yolunda hızlı ve emin adımlar ile ilerlemeyi sürdürüyor. Türk Hava Yolları ’nın uçuş ağı, Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Orta Afrika, Güney Afrika ve Kuzey ve Güney Amerika’ya kadar ulaşmaktadır. Her geçen gün bu bölgelerde yeni uçuş noktaları da firmanın uçuş ağıda dâhil edilmektedir. Bu sebeple ülkemiz açısından bir gurur sebebidir. Bunun yanında sunduğu kaliteli hizmet, Türk Hava Yolları ‘nın dünyanın en iyileri arasında yer almasını ad sağlamaktadır. Son günlerde yaşanan gelişmeler ise böylesine başarılı bir dünya markasının yeni seferleri ile daha fazla insanı daha fazla noktaya ulaştıracağını gösteriyor.

 • Ülkemizin havayolu alanındaki yüzü olan Türk Hava Yolları, geniş ulaşım ağı ile güvenli ve konforlu ulaşım sağlamaktadır. Türkiye’nin havacılık faaliyetlerinin başlangıcı olan Türk Hava Yolları, bu sebeple ülkemizdeki diğer firmalara da öncülük etmektedir. Doğu, Batı, Kuzey ve Güney her yönde çok sayıda ülke ve çok sayıda noktaya ulaşım gerçekleştiren firma, ülkemizden ulaşımı daha kolay ve keyifli hale getirmektedir. Bu sebeple tüm faaliyetleri yoğun bir ilgi odağı altındadır. Geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen Hakkâri Yüksekova Havalimanı üzerinden, Türk Hava Yolları ’nın ilk seferi gerçekleştirildi. Son derece renkli ve eğlenceli görüntülerin yaşandığı sefer, hafızalara kazınacak nitelikteydi.

 • Türk Hava Yolları, küresel bir marka olarak, ülkemizin en iyi temsilcilerinden biridir. Bunu da elde ettiği başarılar, sosyal alanlarda sağladığı destek ve spor alanındaki sponsorlukları ile gözler önüne sermektedir. 1930’lu yıllardan bu yana, havacılık alanında faaliyet gösteren ve bu konuda ülkemizde bir ilk olan Türk Hava Yolları, yıllar içerisinde gelişimini sürdürüp, dev bir marka haline gelmeyi başarmıştır. Son yıllarda ise Türkiye’yi temsil eder niteliğe ulaşmıştır. Son günlerde yeni bir gelişme ile birlikte hizmet kalitesini bir kez daha kanıtlamıştır. Yeme, İçme, gezi ve eğlence portalı olan “The Daily Meal” tarafından “Ekonomi sınıfı ikramlarında en iyi hizmet veren havayolu şirketi” seçilmiştir. The Daily Meal, Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği’nden alınan bilgilere göre, Spanfeller Media Group tarafından hayata geçirilmiş olan bir portaldır. 2011 yılından bu yana hizmet veren The Daily Meal, ABD menşeilidir. Geçtiğimiz günlerde yaptığı en iyi 10 listesi ile Ekonomi sınıfında en iyi ikramı sunan hava yolu şirketlerini listeledi. Türk Hava Yolları ’nın bu listedeki başarısı da takdire şayandır.

 • Sadece havayolu ulaşımı hizmeti ile değil çeşitli etkinlikleri, destekleri ve sponsorlukları ile de dikkat çeken Türk Hava Yolları, Türkiye’nin imaj öğelerinden biri olarak, farklı ülkeler ve farklı noktalarda etkinlikleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Japonya’daki sponsorlukları ve yeni açılan hatları ile son günlerde gündemde olan Türk Hava Yolları, yine önemli bir olay ile adını duyurdu. Türk Hava Yolları Samsun Bölge Müdürlüğü, Samsun’un tanıtılması ve gerçek değerinin yaşatılması, daha fazla insana tanıtılabilmesi amacıyla ilgi çekici bir etkinliğin organizasyonunda yer aldı. Türk Hava Yolları Samsun Bölge Müdürlüğü, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Valiliği ile ortak bir şekilde organize edilen “Samsun Tanıtım Günleri”, Kuveyt’te ilgi ile karşılandı. Aslında tanıtım günleri Antalya, Trabzon, İzmir, Bursa ve Samsun illerinin tamamını kapsıyordu. Ancak en çok ilgi çeken il Samsun oldu. Trabzon ve Bursa hakkında daha çok bilgiye sahip olan Kuveytliler, Samsun’a özel bir ilgi gösterdiler.

 • Türkiye’nin dünya çapındaki önemli etiketlerinden biri olarak nitelenen Türk Hava Yolları, kaliteli havayolu ulaşımı hizmetinin yanında başarıları ile de adından söz ettiriyor. Hem kalitesi artık tartışmasız olan hizmeti hem de spora dünya çapındaki desteği, Türk Hava Yolları ’nı dünya çapında başarılı bir marka haline getiriyor. Türk Hava Yolları ile seyahat etmenin keyfini yaşayanlar, bu kaliteyi tekrar tekrar yaşamaktan memnuniyet duyarlar. Dolayısıyla Türk Hava Yolları ile bir kez seyahat ettiyseniz, sonraki seyahatlerinizde de vazgeçemezsiniz. Türk Hava Yolları, yaptığı bir yenilik ile 1 Haziran 2015 itibariyle, uçaklarında yolcularına bir sürpriz yapıyor. Bu tarih itibariyle THY uçaklarında yeni bir beste geliyor kulaklara. Yolcuların kendilerini güvende ve mutlu hissetmesini amaçlayan yeni kabin içi müziği, Türk Hava Yolları ‘nda yeni bir dönem açıyor.

 • Türk Hava Yolları, ülkemiz sınırlarını aşıp, 1930 ‘dan bu yana adım adım büyümüş ve bir dünya markası haline gelmiş olan başarılı bir havayolu şirketidir. Başarılarına her gün tanık olduğumuz firmanın, geçmişte Polonya’nın LOT havayolu şirketine talip olma deneyimi, olumsuz sonucu ile akıllarda kalmışken, Romen basını tarafından duyurulan bir habere göre, Türk Hava Yolları ‘nın bu kez hedefinde Romen Havayolu şirketi Tarom var. Romen gazetelerine göre Türk Hava Yolları, Romanya’nın milli Havayolu şirketi olan Tarom ‘u alma amacıyla firma ile görüşmeler yapmakta. Son yıllarda zarar etmeye başlayan firmanın en büyük ortağı ise Romanya devletidir. Romanya, Tarom ‘un ilerleyen günlerde özelleştirilmesi düşüncesine sahiptir. Romen basınının iddialarına göre, öncelikle iki ülkenin başbakanlarının görüşmesi sırasında gündeme gelen konu, ardından Türk Hava Yolları ‘nın Bükreş ‘e gitmesi ile Tarom ve Türk Hava Yolları arasında detaylı bir görüşme gerçekleştirildi.

 • Bir dünya markası ve Türkiye’nin yurt dışındaki yüzü olan Türk Hava Yolları, başarılı reklam kampanyaları ile adından söz ettiriyor. Sadece ülkemizde değil, yurt dışında da aynı olumlu tepkileri alan reklam kampanyaları geçtiğimiz günlerde tescillendi. Bir teknoloji devi olan Google video servisi Youtube, sitede bugüne kadar en çok dikkat çekmiş olan ve en çok izlenmiş olan reklamları Webb Awards işbirliği ile listeledi. Şubat ayında 10. Yılını doldurmuş olan Youtube, bunun şerefine hazırladığı listede, en çok beğenilen reklamları bir araya getirmiş oldu. Youtube ‘ta 10 yıllık süreçte, en çok dikkat çeken reklam Türk Hava Yolları ‘nın reklamı oldu. Türk Hava Yolları ‘nın söz konusu reklam filminde ünlü basketbolcu Kobe Bryant ve Barcelona ‘nın yıldız ismi Lionel Messi bir araya geliyor. İki yıldız ismin selfie çekme yarışının gözlendiği reklam filmi, eğlenceli kareleri bir araya getiriyor. Kobe Bryant ve Lionel Messi ‘nin selfie yarışını konu alan reklam filmi, izleyiciler tarafından çok beğenilmiş ve rekor bir izlenme oranına ulaşmıştır. Yankı uyandıran reklam filmi, iki ünlü ismin dünyanın farklı özel noktalarında çektikleri selfie ‘ler ile son derece eğlenceli bir hal alıyor. Bu sebeple de çok sayıda izleyici, reklam filmine büyük bir ilgi gösteriyor.

 • Yurt içi ve yurt dışı çok sayıda sefer gerçekleştiren Türk Hava Yolları, yoğun bir şekilde havayolu ulaşımı hizmeti vermektedir. Özellikle yaz aylarının gelişi ile birlikte, seyahatlerin artması hava yolu şirketlerinin de yoğun bir şekilde sefer gerçekleştirmesine sebep oluyor. Türkiye’nin en büyük hava yolu şirketi olan ve bir dünya markası olan Türk Hava Yolları da bu yoğunlukta en büyük payı olan firmalardan biridir. Bu yoğunluk içerisinde zaman zaman aksaklıkların yaşanması da çok olağandır. Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları uçağı bu tip bir aksaklık ile karşılaştı. Türk Hava Yolları ‘nın İstanbul – Saraybosna seferini yapan uçağı, Saraybosna ‘da olduğu sırada arızalanınca hemen teknik müdahale gerçekleştirildi ve bu durum sebebi ile 13 saattir Türk Hava Yolları uçağı Saraybosna ‘da bekletilmektedir.

 • Türk Hava Yolları, hem kendi sistemini kolaylaştırma hem de yolcularının işini kolaylaştırma amacıyla sürekli bir yenilik içerisindedir. Günümüzde, ülkemizin en başarılı havayolu firması olan Türk Hava Yolları, aynı zamanda dünya çapından adından sıkça söz ettiren bir havayolu şirketidir. Başarılarının temelini oluşturan müşteri memnuniyeti, yolculara da birebir yansımakta ve son derece kaliteli bir uçuş hizmeti alınabilmektedir. Türk Hava Yolları, yine aynı amaçlar çerçevesinde bir girişim içerisinde yer alacağını açıkladı. Her anlamda bir kolaylık anlamına gelen, Taipei ve İstanbul parkurunda Türk Hava Yolları ile Eva Air ‘in ortak kod kullanacak olması, son günlerde yaşanan önemli bir gelişmedir. Türk Hava Yolları’na göre, hem Türk Hava Yolları ‘nın hem de Eva Air ‘in Star Alliace üyesi olması sebebiyle, bu tip bir anlaşmanın iki şirkete de avantajları olacağı kararına varılmıştır. Türk Hava Yolları ve Eva Air, 3 Haziran tarihi ile birlikte uygulamaya girecek olan İstanbul – Taipei ve Taipei – İstanbul parkurlarında kod paylaşımı anlaşmasını imzalamış bulunuyor.

 • Ülkemizde havacılık anlamında yaşanan gelişmeler, son derece hızlı ve takdire şayandır. Havayolu ulaşımının yüksek ücretler ile kısıtlı yönlere gerçekleştirilebilmesi sebebiyle lüks olarak kabul edildiği zamanlar aslında çok uzakta kalmadı. Ancak Türk Hava Yolları başta olmak üzere, pek çok havayolu şirketinin gösterdiği özen ile birlikte, hem daha uygun fiyatlara havayolu ulaşımı tercih edilebilir seviyeye çekildi, hem de günden güne açılan yeni hatlarla birlikte yolcu sayısında artış yaşandı. Bu sayede artık büyük kentlerin dışında pek çok kentten doğrudan yurtdışı seferleri de düzenlenmeye başlandı. Bugün gelinen noktada, havayolu ulaşımı son derece cazip ücretlere hem yurt içi hem de yurt dışı pek çok noktaya sağlanabiliyor.

 • Her gün yeni bir başarısına tanık olduğumuz Türk Hava Yolları, yeni ödülleri ve diğer başarıları ile dikkatleri çekmeyi başarıyor. Üstelik bunun için çok da çaba harcamıyor. Sadece kaliteli hizmet ve başarılı projeler ile adından söz ettirmesi, diğer başarıları da beraberinde getiriyor. Türk Hava Yolları, son günlerde, uçak finansmanı alanında elde ettiği ödüller ile birlikte son 10 yıl içerisinde aldığı ödül sayısını da 10’a ulaştırmış bulunuyor. Türkiye’nin yüzü olarak düşünülen Türk Hava Yolları ‘nın bu başarısı, hem firma çalışanlarını hem de ülkemizi gururlandıran bir gelişme oldu.

 • Türkiye’nin dünyaya açılımını sağlayan ve en ulaşılamaz noktalara bile ülkemizden uçuş düzenleyen Türk Hava Yolları, çeşitli ihbarlar ile sıkıntılı durumlar yaşıyor. 6 Haziran 2015 tarihinde de yine böyle bir sıkıntı ile karşılaşıldı. Olayla ilgili olarak Türk Hava Yolları ’ndan gelen ilk bilgilere göre İstanbul – New York seferini yapacak olan, TK01 sefer sayılı Türk Hava Yolları uçağının, kalkış öncesinde tuvaletinde bir not bulundu. Uçağın tuvaletinde bulunan notta, “Uçakta Bomba Var” yazıyordu. Dolayısıyla büyük bir endişe ve panik hâsıl oldu. İlk gelen bilgiler esnasında uçak 226 numaralı körükte beklemekte ve uçakta polis araması gerçekleştirildiği yönündeydi. Yaşanan bu can sıkıcı olay sebebi ile saat 13.15’te kalkması planlanan New York Uçağı 3 saatlik bir gecikme yaşadı. Söz konusu seferi gerçekleştirecek olan 283 yolculu Boeing 777 tipi uçak, 3 saatlik bir arama ile incelendikten sonra, ayrı bir bölümde bulunan yolcuları ile birlikte harekete geçebildi. Aramalarda bir bilgiye ya da bombaya ulaşılamamış olması sebebi ile notun yolculardan biri tarafından bırakılmış olabileceği düşünülüyor ve yetkililer tarafından bu yönde bir araştırma içine girileceği belirtiliyor.

 • Ülkemizin devlet Hava Yolları olan Türk Hava Yolları, yeni bir atılım ile yine karşımızda. Bu kez eğitim alanında bir artı katması söz konusu ülkemize. Hem de havacılık alanında bir avantaj ve başarı katması bekleniyor. Pilotların eğitimleri için en büyük gereklilik olan simülatörler, pilot eğitiminin en nemli parçasını teşkil etmekle birlikte, ülkemizde üretimi mümkün değildi. Ancak HAVELSAN ile birlikte gerçekleştirilecek olan proje ile değeri yaklaşık olarak 10 milyon Euro olan uçuş eğitim simülatörleri, Türkiye’de üretilebilecek.

 • Türk Hava Yolları, hizmet kalitesini tesis eden çalışanları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Firmanın başarı anlayışını, hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti bakış açısını tesis eden ve en iyi şekilde yansıtanlar elbette ki çalışanlarıdır. Bu sebeple Türk Hava Yolları, her zaman özenle hareket ederek, ince eleyerek çalışanlarını seçmektedir. Pilotlarında olduğu gibi diğer tüm elemanlarında da aynı özeni göstermektedir. Türk Hava Yolları ‘nın başarı sırlarından birisi de bu durum olarak düşünülebilir. Son günlerde, Türk Hava Yolları ‘nın İtalyan Pilotu, duyarlı davranışı ile dikkatleri üzerinde çekti. Türk Hava Yolları ‘nın İtalyan Pilotu Davide Cufaro Petroni, peçeteler üzerine çizdiği harika İstanbul manzaraları ile gündeme geldi. Bu çizimlerinin başlangıcı ise önceleri uçuş plan kâğıtlarının arkasına çizdiği İstanbul silueti çizimleri ile olmuş. Ardından ise kafe ve benzeri yerlerde kâğıt peçelerin arkasına çizimler yapmaya başlıyor. Kâğıt peçeteye kurşun kalem ya da tükenmez kalem ile çizdiği İstanbul görünümleri, çevresi tarafından da çok beğenilmektedir. İstanbul ‘un birbirinden güzel siluetlerini kâğıt peçeteler üzerine yaptığı çizimlerde bir araya getiren Türk Hava Yolları Pilotu Davide Cufaro Petroni, biriktirdiği tüm bu çizimlerini, bir sergide sunma kararı aldı. Sergi ile birlikte daha fazla insana ulaşacak olan İstanbul temalı çizimlerin geliri ise Türkiye’nin yaşadığı acı olaylardan biri olan Soma faciası için bir yardım olarak kullanılacak. 301 madencinin şehit olduğu maden faciasının anısına, şehit yakınlarına verilecek olan gelir, sergiyi oldukça önemli kılmaktadır. Bu sebebe bağlı olarak sergiye, “A Napkin for Soma” ismi verildi. Türk Hava Yolları Pilotunun bu duyarlı davranışı firma genelinde de büyük bir takdir ve tebrik ile karşılandı. Herkesin de daha duyarlı olacağı, sergiye katılımın yoğun olacağı düşünülmektedir. Serginin yeri ve benzeri bilgileri ile ilgili olarak ise şu açıklama yer aldı. 13 Haziran Cumartesi günü, Nişantaşı ‘nda, saat 18.00 ‘de Niş Sanat Galerisi kapsamında sergilenen, kâğıt mendile çizilmiş İstanbul siluetlerini görebilirsiniz.

 • Türk Hava Yolları, her zaman yenilikleri ile dikkatleri çekiyor. Ülkemizin yüzü olarak bilinen hava yolu şirketi, yenilikleri ile de ülkemizin havacılık sektöründe başı çekiyor ve öncülük yapıyor. Buna bir örnek olarak, son günlerde alınan bir haber gösterilebilir. Firmanın takip sistemleri ile ilgili olarak gerçekleştirdiği görüşme haberi geldi. Seyahat ve turizm sektöründe faaliyet gösteren, küresel teknoloji sağlayıcısı olan Sabre Corporation (NASDAQ: SABR), Türk Hava Yolları ile görüşerek, şirketin operasyonlarını kolaylaştırmak için AirCentre Uçuş Planı Yöneticisini sundu. Bu görüşme ile imzanan antlaşmaya göre, Türk Hava Yolları ‘nın uçuş takip sisteminde Flight Explorer sistemine geçiş yapacağı bilgisi geldi. Görüşme ve anlaşmaların en başından bu yana, teknoloji sağlayıcısı olan Sabre ‘nin Türk Hava Yollarına yoğun desteği dikkat çekmekteydi. Önemli maddi tasarruf sağlayacağı düşünülen ve önemli uçuş planlama kararlarını desteklemek üzere uygulanmasına karar verilen AirCentre Uçuş Planı Yöneticisi, Sabre’nin THY ile sıkı bir işbirliğine girmesi ile gündeme geldi ve karar verildi.

 • Türk Hava Yolları, Türkiye’nin havacılık konusunda bayrak taşıyıcısı olan ve 1933 yılından bu yana Türkiye’nin en iyi hava yolu şirketidir. Zaten ülkemizin ilk havacılık faaliyeti yürüten firması olması sebebi ile günümüzde ülkemizde seyahat imkânı sunan diğer hava yolu şirketlerinden uzun yıllar önce faaliyete başlamış ve onların ülkemizdeki yolcu taşımacılığı faaliyetlerine destek olmuştur. Havacılık alanındaki çeşitli başarıları, her zaman taçlandırılan firma, son yıllarda bir dünya markası olarak anılıyor. Bunu yaparken ülkemizin reklamını yapıp ekonomik gücümüzü de gösteriyor. Hem uçuş kalitesi, hem hizmeti, hem uçakta hem de dinlenme noktalarında sunduğu hizmeti ile adından söz ettiren firma, ayrıca sponsorlukları ile de adından söz ettirmeyi başarıyor. Japonya’daki spor destekleri ile bir dünya markası olduğunu bir kez daha gösteren THY, dinlenme tesisleri ile de ayrıca dikkat çekiyor.

 • Türkiye’nin ve Avrupa’nın en iyi, dünyanın ise en iyi beşinci hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları, ülkemizde hizmet veren diğer hava yolları firmalarına destek sağladığı gibi, spor alanında da sponsorlukları ile destekte bulunmaktadır. Diğer taraftan, Star Alliance üyesidir ve 100’ü aşkın ülkeye ve toplamda 250’den fazla farklı hatta sefer düzenlemektedir. Başarıları, aldığı ödüller ya da hizmet alanındaki yenilikleri ile sürekli gündemde kalmayı başaran Türk Hava Yolları, Mart ayından bu yana sürekli bomba ihbarları ile uğraşmaktadır. Asılsız bomba ihbarları ile artarda ve çok sık karşılaşılması hem yolcuların canını sıkmış hem de firma yetkililerinin canını sıkmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde sonuç elde edilemese de bu olayın sık sık yaşanması, sürekli gecikmelere sebep olmuştur. Derin bir araştırmanın sürdüğü bomba ihbarları ile ilgili olarak bir gelişme yaşanmazken, bu ihbarlardan farklı olarak gerçekleştirilen bir bomba ihbarcısı ortaya çıktı.

 • Uçuş ağı Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Orta Afrika, Güney Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’ya kadar uzanan, yani dünyanın dört bir yanına ulaşım sağlayan Türk Hava Yolları, Avrupa’nın en iyi, dünyanın da ise en iyi 4. Hava yolu şirketi olarak bilinmektedir. Ülkemizin ilk hava yolu şirketi olmakla birlikte, bu alanda bayrak taşıyıcı olarak görülen Türk Hava Yolları, pek çok hava yolu şirketine de çeşitli şekillerde destek vermektedir. AnadoluJet ‘in teknik güvencesini üstlenen THY, SunExpress Hava Yolları‘nın da kurucularından biridir. Dolayısıyla bugün sahip olduğu dereceler, çok da şaşırtıcı değildir. Havacılık alanında sunduklarının karşılığında, çeşitli karar vericilerin gözünde de önemli bir seviyeye sahiptir. Gündeme geldiği çeşitli sponsorluk faaliyetleri de, belirleyici olan ekonomik kriterlere bir referans oluşturmaktadır.

 • Ülkemizin en iyisi olduğu gibi Avrupa’nın da en iyisi olan ve dünyada 4. Sıraya yerleşmiş olan Türk Hava Yolları, 2016 yılı itibariyle yeni uçuş noktalarını da ağına ekleyeceğinin sinyalini veriyor. Yine 2016 yılı itibariyle dünyanın en yoğun yolu trafiğine sahip olan havalimanı Atlanta Hartsfield Jackson Uluslararası Havalimanı, önümüzdeki yıl Türk Hava Yolları ’nın da uçuş ağında bulunacak. Bu noktanın eklenmesi ile birlikte, Türk Hava Yolları ‘nın Birleşik Devletlerdeki 9. Noktası devreye girerken, kıta genelinde de 13. Uçuş noktası olmuş olacak. Bu sebeple hem hava yolu şirketi için önemli bir girişim hem de ülkemizden doğrudan ulaşılabilen noktalar açısından oldukça önemli bir gelişmedir. Türk Hava Yolları, dünya çapında incelendiğinde, en fazla ülkeye ve en fazla enternasyonel destinasyona sefer düzenleyen firma olarak dikkat çekiyor. Amerika Birleşik Devletleri hatlarında sergilediği belirgin bir başarı ivmesi olması ile birlikte, Atlanta hattı da bu ivmeye değer katacaktır. Ayrıca transfer merkezi olan İstanbul üzerinden 100’den fazla ülkeye ve 300’den fazla destinasyona bağlantı sağlanacak.

 • Türkiye’nin milli hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları, dünya çapındaki başarıları ve hemen hemen her gün duyulan başarı ve ödül haberlerine karşılık, son günlerde talihsiz olaylar ile gündeme gelmeye başladı. Nisan ayı itibariyle gündemde uzun süre kalmasına sebep olan bomba ihbarlarından sonra, bu kez Afrika ülkelerine düzenlenen seferleri sonucunda, personeli arasında artarda duyulan sıtma vakaları ile gündeme geliyor. Bu tarihsiz olaylar ilk olarak, Türk Hava Yolları Kabin Amiri olan Selda Durmaz’a konulan yanlış teşhis ile birlikte can kaybının olması ile gündeme geldi. Türk Hava Yolları ‘nın Tanzanya’nın Darüsselam kentine düzenlediği seferlerinden birinde bulunan Selda Durmaz, Türkiye’ye döndüğünde hastaneye başvurmuş ancak soğuk algınlığı teşhisi ile evine gönderilmişti. Maalesef ki bu yanlış teşhis Türk Hava Yolları ‘nın acı bir kaybı ile gündeme gelmesine sebep oldu.

 • Resmi olarak 1933 yılında hayata geçen Türk Hava Yolları, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı bir şekilde Hava Yolları Devlet işletmesi olarak kuruldu. 1945 yılına kadar filo çalışmaları süren Türk Hava Yolları, 1945 yılına gelindiğinde 30 uçağı ile hizmet veriyordu. Ancak bugün bildiğimiz adı ile Türk Hava Yolları adının alınması yani markalaşma süreci, 1955 yılında 21 Mayıs günü 6623 sayılı kanun ile hayata geçirildi. 1970’li yıllar ise Türk Hava Yolları ‘nın Jet çağını geçişini temsil etmektedir. Çağa ayak uydurmayı her zaman başarmış olan şirket, Jet çağına geçişi ile birlikte bugüne dek başarılarını katlayarak sürdürmüştür. Türkiye’nin milli hava yolu şirketi olan ve Avrupa’da 1. Dünyada ise 4. Sıraya yerleşen THY, 2000’li yıllar ile birlikte küresel bir marka olmuştur. Bu sebeple ki, bugün dünya çapında sponsorlukları, çeşitli alanlardaki destekleri ve aldığı başarı ödülleri ile gündeme gelmektedir. Neredeyse her hafta, THY ‘nin bir başarı ödülü ya da alanında gerçekleştirdiği yenilik, havacılık haberlerinin gündemine oturmaktadır. Diğer taraftan en ulaşılamaz noktalara düzenlediği hava yolu seferleri, THY ‘nin farkını ortaya koymaktadır. Bu konuda ilk akla gelen elbette ki Afrika’dır. Afrika ülkelerinin Nijerya’nın Lagos kenti gibi pek çok noktasına, Türk Hava Yolları ‘nın doğrudan seferleri söz konusudur ve bu sebeple önemli bir örnektir.

 • Türk Hava Yolları, ülke çapında olduğu gibi dünya genelinde de yenilikleri uygulayan firma olarak dikkat çekmektedir. Öncü olarak kabul edilmesinin temel sebebi de, sunduğu yenilikçi uygulamalarıdır. Teknolojileri ve yenilikçi hizmet uygulamalarını takip eden ve geliştiren THY, bu özelliği ile sık sık önemli ödüllere layık görülmektedir. 1933 yılına dayanan temeli ile hava yolu uçuş hizmeti sunan THY, milli hava yolu şirketimiz olma özelliğine de sahiptir. Skytrax ödülleri gibi nitelikleri ödüllere her yıl mutlaka sahip olan şirket, ülkemizde ihtiyaç duyulan önemli bir hizmete de imza atmıştır. Bununla ilgili olarak yapılan ilk açıklamalar, geçtiğimiz hafta hava yolu haberleri arasındaki yerini aldı.

 • 1933 yılından bu yana havacılık faaliyetleri ile adından söz ettiren ve bir hava yolu kuruluşu olarak ülkemizde ilki temsil eden Türk Hava Yolları, bu alanda ülkemizde mevcut olan özel hava yolu şirketlerine de örnek teşkil ettiği gibi, başarılarını da desteklemektedir. Türk Hava Yolları, sürekli bir gelişim içerisinde olması sebebi ile filosunu ve uçuş ağına dâhil ettiği hatlarını da sürekli daha iyi hale getirme çalışması içerisindedir. Filosunu yenileyerek genişletmesi, personelini özenli bir çalışma ve araştırma ile seçim, özel bir eğitime tabi tutması ve uçuş ağını sürekli genişletmesi ile pek çok havacılık ödülüne de layık görülmüştür. Tüm bu yenilikçi bakış açısı hareketleri ile dünya genelindeki sıralamada ilk 5’e ulaşmayı başarmıştır. Bugün Türk Hava Yolları, ülkemizin en iyi hava yolu şirketi olduğu gibi Avrupa sıralamasında da birinci sıradadır. Dünya genelinde ise 4. Sırada yer alıyor olması ülkemiz için de bir onur ve gurur sebebidir.

 • Ülkemizde havacılık alanında tartışmasının en iyi isim olan Türk Hava Yolları, hem milli hava yolu şirketidir, hem de bu konuda Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı olduğu herkesçe kabul edilmiştir. Ülkemizin dünya çapındaki yüzü olarak, sürekli kendini yenileyen ve daha iyisi için çalışan şirket, başarıları ile göz dolduruyor ve dikkatleri çekiyor. Bununla birlikte, bir dünya markası olarak geniş bir ulaşım ağı söz konusudur. Ülkemizin en yoğun trafiğe sahip olduğu Almanya’nın çok sayıdaki havalimanına doğrudan ulaşım sağlayan şirket, bugüne dek Berlin, Frankfurt, Münih, Hamburg, Stuttgart, Dusseldorf, Hannover, Köln, Bremen, Leipzig, Nürnberg, Friedrichshafen ve Münster – Osnabrück noktalarına doğrudan ulaşım gerçekleştiriyordu. Ancak zamanlarda duyduğumuz haberlere göre yeni bir Almanya hattının açılması için hazırlıklara başlanmıştı. Yeni Almanya rotasının açıklanmasının ardından bugün yeni hat için bilet satışları dahi başladı.

 • Milli hava yolu şirketimiz olan Türk Hava Yolları, ülkemizdeki itibarını dünya çapında da korumaktadır. Dünya’nın en çok tercih ettiği hava yolu şirketlerinden biri olmasının yanında, gelişen yapısı ile daha da iyisine doğru koşmaktadır. Türk Hava Yolları, sponsorluk faaliyetleri, başarı ödülleri gibi konular ile sürekli gündemde kalmayı başarırken, son olarak da farklı bir haber ile havacılık haberleri arasındaki yerini aldı. Dünyaca ünlü seyahati bloğu yazarları, Türk Hava Yolları ‘nın daveti ile bir araya geldi. Öncelikle Amerika’da Beyaz Saray’da gerçekleşen bir etkinlik, bu dünyaca ünlü isimleri bir araya getirmişti. Toplamda 29 seyahat bloğu yazarını kapsayan etkinlik, 2 gün boyunca Beyaz Saray’da gerçekleştirildi. Bu etkinlik süresinde ülkemiz hakkında bilgi sahibi olan fikir edinen yazarlar, ardından İstanbul’da ağırlandı. İstanbul’un tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaret eden yazarlar, Türk Hava Yolları ev sahipliği ile Türk mutfağını deneme fırsatı bulduğu gibi Türk kültürü ve sanatlarını da yakından tanıma şansına sahip oldular.

 • Havacılık alanında bir ilki teşkil eden Türk Hava Yolları, uzun yıllardır ülkemizde hava ulaşımı sağlamaktadır. Alanında ilk olması ile şuan ülkemizde hizmet veren diğer hava yolu şirketlerine de destek sağlamaktadır. AnadoluJet ve SunExpress gibi hava yolu şirketleri, Türk Hava Yolları desteğini alıyor. Dünya’nın en iyi 4. Hava yolu şirketi olma statüsüne sahip olan şirket, en ulaşılamaz noktalara seferler düzenleyerek adından bahsettiriyor. Bugüne kadar doğrudan ulaşımın söz konusu olmadığı ve ulaşımın çağa uygun olmayacak şekilde uzun sürdüğü pek çok nokta THY ile ulaşılabilir hale gelmiştir. Afrika da bu bölgeler arasında sayılabilecek olan bir noktadır. Artarda gelen Afrika hatlarının açılışı, pek çok insan için oldukça sevindirici olmuştur. Ayrıca Afrika için de oldukça önemli bir gelişmedir. Ancak kontrol edilemeyen, elde olmayan sebepler olumsuzluklara sebep olabiliyor. Türk Hava Yolları da bununla ilgili olarak, acı bir olay ile karşı karşıya kalmıştır.

 • Türk Hava Yolları, yılların getirdiği tecrübe ve bilgi birikimi ile hafızalara kazınan bir şirkettir. Bu birikimini yolcularına daha iyi bir şekilde ulaştırmak için çaba sarf eden şirket, sürekli bir gelişim içerisindedir. Buna bağlı olarak, ulaşım ağı sürekli olarak genişlemektedir. Bugün ülkemizde en geniş uçuş ağına sahip olan hava yolu şirketi olmasına karşın, bu özelliği ile dünya çapında da ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyanın en iyi 4. Hava yolu şirketi olması ise bu durumu şaşırtıcı kılmayan bir şirket niteliğidir. 1930’lu yıllardan bu yana ülkemizi hem yurt içi hem de yurt dışı çok sayıda noktaya ulaştıran şirket, bugün hem milli hava yolu şirketimizdir hem de dünya genelinde bir bayrak taşıyıcı niteliğine sahiptir. THY kalitesine ulaşmak isteyen yolcular, gidecekleri yönde mutlaka bir Türk Hava Yolları uçağına ulaşabildikleri için çok çaba sarf etmek zorunda kalmıyorlar. THY kalitesi, hava yolu ulaşımında geniş seçenekler ile sunulan özel bir hava yolu uçuş deneyimidir.

 • Türk Hava Yolları, ulaşabildiği nokta sayısının yüksekliği ile çok sayıda hava yolu şirketini geride bırakan, başarılı bir Türk şirketidir. Bununla birlikte milli hava yolu şirketimiz olarak hafızalara kazınmıştır. Hem alanında bayrak taşıyıcı niteliğine sahiptir hem de ülkemizi yurt dışında da yansıtan bir ayna özelliğine sahiptir. Bugün ülkemizde en başarılı hava yolu şirketi olmasının yanında hem Avrupa’da hem de dünya genelinde önemli bir sıralamaya sahiptir. Ülkemizde olduğu gibi Avrupa’da da en iyi hava yolu şirketi olarak kabul edilmektedir. Dünya genelinde ise 4. Sıraya yerleşmeyi başarmıştır. Dünya çapındaki başarıları, sponsorluk faaliyetleri şirketin büyüklüğünün de bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Diğer taraftan Afrika gibi bugüne dek doğrudan ulaşımın mümkün olmadığı noktalar, Türk Hava Yolları ile kolayca ulaşılabilir bir hale gelmiştir. Dünya genelinde ulaşılamaz nokta sayısını neredeyse ortadan kaldıracak olan şirket, takdire şayan bir ulaşım ağına hâkim vaziyettedir.

 • 1933 yılından bu yana hizmet sunan Türk Hava Yolları, büyük bir emek ve fedakârlık sonucu bu günün büyük bir şirketi haline gelmiştir. Sürekli başarı ödülleri alan ve kendi alanının en iyileri arasında yer alan hava yolu şirketi, sürekli adından söz ettirdiği başarılarını, yenilikçi yapısı ve dinamik ekibine borçludur. Ekibin dinamikliğini sağlayan temel uygulamalar, şirketin başarılarında ve personelin motivasyonun da önemli avantajlara sebep olmaktadır. THY ekibinde yaşanan bazı değişiklikler, şirket başarılarını beraberinde getirirken, geçtiğimiz günlerde de bu tip bir iç değişiklik söz konusu olmuştur. Son günlerde yaşanan rotasyon ise gündeme aniden düşerek, ciddi kararlar içermesi sebebi ile şaşkınlığa sebep olmuştur.

 • Başarılı hava yolu şirketi THY, 1933 yılından bu yana resmen havacılık faaliyetlerinde bulunuyor. Şirketin özel bir hal alması ile birlikte geçirdiği evrim ve 2000’li yıllar ile birlikte de sahip olduğu küresel imaj, bugün ise dünyanın en iyi hava yolu şirketleri arasında gösterilen bir firma olması, köklü bir geçmişin ve tecrübenin göstergesidir. Bugün dünyanın neresine gitmek isterseniz isteyin, size en iyi ulaşım imkânını sunan şirket Türk Hava Yolları olacaktır. THY ile birlikte hem en hızlı ulaşım şekline sahip olursunuz hem de üst düzey bir kalite ve konfor ile seyahat edersiniz. Bu durum da Türk Hava Yolları ‘nı özel kılan sebeplerdendir. Ulaşım ağı çeşitliliği ile dikkatleri çeken ve başarılarına başarı ekleyen şirket, yeni rotaları ile de havacılık haberleri arasındaki yerini almıştır. Yapılan son açıklamalara göre, duyumu alınan iki yeni rotanın isimleri öğrenildi. Buna göre artık THY İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan iki farklı noktaya daha uçuş gerçekleştirecek. Yeni rotaların Erbil ve Bağdat olduğu açıklanırken tüm uçuş bilgileri de kamuoyu ile paylaşıldı. Önümüzdeki aylar içerisinde uçuşların başlayacağı müjdesi de verildi.

 • Türk Hava Yolları, Türkiye’nin tarihindeki en eski hava yolu şirketi olmanın yanında, bu alandaki en tecrübeli ve en iyi isimdir. 1930’lu yıllardan bu yana havacılık hizmeti sunan şirket, geçen yıllar içerisinde özel bir şirket haline gelmiş ve geniş bir kapasiteye ulaşmıştır. Ülkemizdeki farklı özel hava yolu şirketlerine sağladığı destekler ile de sıkça adından söz ettirmektedir. Diğer bir taraftan, şirketin başarıları, zaman zaman dünya çapında ve yerli ödüller ile tescilleniyor. Alanında pek çok ilke imza atması ve işini en iyi şekilde yapıyor olması Türk Hava Yolları ‘nı farklı kılan sebeplerden biridir. Başarılarını ve farklılığını tüm uçuşlarında aynı kalite ile hissedeceğiniz şirket, yurt içi ve yurt dışı seferleri ile hizmetinizdedir.

 • Türk Hava Yolları, dünyanın en iyi 5. Hava yolu şirketi olarak, hem yurt içinde hem de yurt dışında çok sayıda şirket ve kuruluş işe iş birliği içerisindedir. Hem hava yolu şirketleri hem de THY başarılarına başarı katacak İletişim işbirliği sağlanan şirketler gibi pek çok kuruluş bu kapsamda değerlendirilebilir. AnadoluJet’e sağladığı destek ve verdiği teknik güvence ile ülkemizde havacılık alanında farklı bir hizmet sunan Türk Hava Yolları, SunExpress gibi başarılı bir şirketin de kuruluşunda yer alıyor. Lufthansa ile birlikte kurulan SunExpress, Anadolu kentlerinin Avrupa’ya özellikle de Almanya’ya ulaşımında önemli bir hizmet sunmaktadır. Görülüyor ki Türk Hava Yolları, havacılık alanında başarılarını, birbirinden çok farklı faaliyetleri ve hizmet anlayışı ile gözler önüne sermektedir. Alınan ödüller bu özelliğinin sadece küçük bir yansımasıdır. Diğer taraftan Lufthansa da dünyanın en iyi hava yolu şirketlerinden biri olarak anılıyor.

 • Türk Hava Yolları, geniş filosu ile ülkemizin en iyi hava yolu şirketi olma özelliğine sahiptir. Bunun yanında milli hava yolu şirketi olarak kabul edilir ve yurt dışındaki temsilcimiz olma özelliğine de sahiptir. 200’ün üzerindeki uçak sayısı, şirketin yurt dışındaki başarılarının da bir göstergesidir. Bu başarılara karşılık oluşan bir durum olarak, asılsız bomba ihbarları gibi tatsız olaylar ile uğraşması ise şirket başarılarının olumsuz bir getirisidir. Bununla birlikte, THY ‘nin geniş bir filoya sahip olması, uçaklarının da, diğer şirketlere oranla daha fazla sorun ile karşılaşması anlamına geliyor. Bu olumsuzluklardan biri ise geçtiğimiz günlerde yaşandı ve söz konusu olan seferde de bazı aksaklıklar yaşanmasına sebep oldu. Neyse ki, tecrübeli şirket personeli, gerekli önlemleri alarak yolcuların güvenliğini sağladılar.

 • Havacılık alanında fark yaratan Türk Hava Yolları, başarılı uygulamaları, tecrübeli ve profesyonel personeli ve geniş filosu ile geniş bir coğrafyaya ulaşım sağlıyor. Dünyanın en iyi hava yolu şirketlerinden biri olması da bu durumun bir kanıtı olarak düşünülebilir. THY ulaştığı geniş coğrafyaya, 200’ün üzerindeki uçağı ile giderek hava yolu ulaşımı hizmeti sunuyor. Ülkemizde çok sayıda özel hava yolu şirketine sağladığı destek ve dünya genelindeki sponsorluk faaliyetleri, başarılarının bir yansıması ve de destekçisidir. Bugün Türk Hava Yolları ‘nın ulaştığı başarıda büyük bir payı olan filo ise hem günden güne büyüyor hem de modernleşiyor. Bu durumda eski uçakların da emekliye ayrılma zamanı gelmiş oluyor.

 • Türk Hava Yolları, yılların getirdiği tecrübesini, yöneticilik faaliyetlerindeki geleneksellik ile birlikte sürdürürken, personelinde de aynı tecrübe ve profesyonelliği tercih etmektedir. Bu durumda da hizmet kalitesinin üst düzey olması şaşırtıcı değildir. Özenle seçilen kabin ekibi, en yetenekli pilotlar ve ödüllü uçan şefler ile şirketin yolculara sunduğu seyahat, son derece özeldir. Bu kalitesi sebebi ile çeşitli ödüllere layık görülmesinin yanında, özellikle sürekli seyahat edenler için THY ‘nin önemi ve yeri çok farklıdır. Çok seyahat edenler diğer hava yolu şirketleri ile Türk Hava Yolları arasındaki farkı çok net gördükleri için, şirketin hakkını da verebilmektedirler.

 • 80 yıldan fazla bir süredir ülkemizde havacılık hizmeti sunan Türk Hava Yolları, yıllar içerisinde gözle görülür bir başarı ve gelişim seviyesine ulaştı. Zaman zaman aldığı ödüller ile bunu tescilleyen şirket, sponsorluk faaliyetleri ile birlikte bu durumu daha da pekiştirmektedir. Üstelik hava yolu şirketleri arasında gerçekleştirilen çeşitli sıralamalarda, hem ülkemizde, hem Avrupa’da hem de dünya çapında önemli bir konuma sahipti bugün. Yılları içerisinde adım adım gelinen bu nokta, büyük bir özveri ve çok çalışmanın ürünüdür. İşini en iyi şekilde yapmanın bir getirisi olarak, bugün 200’den fazla uçak ile dünyanın büyük bir bölümüne uçan bir hava yolu şirketinden söz ediyoruz. Başarılarının yanında, ülkemizin milli hava yolu şirketi olarak anılması ve dünya çapında Türkiye’nin temsilcisi olması, Türk Hava Yolları ‘na yüklenen misyonun da bir sonucudur.

 • Uçuş sırasında çok sayıda kontrol dışı olay yaşanabiliyor ve bu durumda, hava yolu şirketlerinin elinde olmadan tatsız olaylar ya da çeşitli aksaklık ya da gecikmeler yaşanabiliyor. Türk Hava Yolları ise 200’den fazla uçağı ile yine 200’ün üzerindeki uçuş noktasına ulaşım sağladığı için bu tip olaylar ile daha fazla karşılaşıyor. Türkiye’de en çok uçuş gerçekleştiren şirket olması da diğer özel şirketlerden farkını göstermektedir. THY, her gün gerçekleştirdiği sayısız seferi ile çeşitli arızalar ile uğraşmak zorunda kalıyor. Yolcularının güvenliği ve konforunu son derece önemseyen bir şirket olması sebebi ile hiçbir detayı atlamadan ve en ufak bir riski dahi almadan seferlerini gerçekleştirmektedir. Yakın zamanda benzer bir örneğini gördüğümüz, gecikmeye sebep olan bir olay ise geçtiğimiz günlerde tekrar yaşandı. Buna göre, THY uçağında, sefer sırasında bulunan sahipsiz Ipad, uçağın acil iniş yapma kararı vermesine sebep oldu.

 • Türk Hava Yolları, geçmişten gelen tecrübesi ile dikkatleri çeken, ülkemiz için de son derece özel olan bir şirkettir. Havacılık faaliyetlerinde, ülkemizin bayrak taşıyıcısı olması, hem tecrübesi, hem de istikrarından ileri gelmektedir. Havacılığın gelişmesi ülkemize olan yatırımcı ilgisini de arttıran önemli bir etken olmuştur. Türk Hava Yolları ‘nın bu konuda önemli bir etkisi olsa da, ülkemizde uzun yıllardır hizmet veren ve son yıllarda bunu daha da artıran pek çok hava yolu şirketi bu konuda önemli bir paya sahiptir. Son olarak 3. Havalimanı projesinin gündeme gelmesi ve çalışmaların başlaması ise yabancıların bu konudaki iştahını kabartan en önemli etken oldu. Dolayısıyla bu konuda ilgi çeken bir ülke haline geldik.

 • Türk Hava Yolları, son günlerde yaşadığı sıtma vakaları ile sarsılınca çeşitli önlemler almaya başladı. İlk olarak 20 Haziran tarihinde THY kabin amiri olan Selda Durmaz Afrika seferi sırasında sinek ısırması sonucu sıtmaya yakalanmış ve hayatını kaybetmişti. Ardından iki kabin memurunda daha aynı durum görülmüş ancak doğru müdahalenin yapılması ile tedavileri tamamlanmıştı. Şimdi ise şirket aynı şeyleri tekrar yaşamamak adına aldığı önlemler ile gündeme geliyor. Türk Hava Yolları, öncelikle hastalık ile ilgili olarak bilgilendirmede bulundu. Hastalığın, Plasmodium cinsine ait olan beş türe sahip olduğu biliniyor. Bu durumlarda tedavi edilmezse ölüme yol açması da muhtemeldir. Özellikle Afrika, Asya ve Latin Amerika gibi bölgelerde yaygın olması sebebi ile bu bölgelere uçan THY personelinin özel bir özen göstermesi ve de çeşitli önlemler alması istenmiştir.

 • Ülkemizin bayrak taşıyışı hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları, dünya çağındaki başarısını da hizmet kalitesi ve çeşitliliğini artırarak gözler önüne seriyor. Son olarak Orta Doğu ‘daki yolcularına daha kaliteli hizmet verebilme amacı ile ortaya koyduğu yenilik ile gündeme gelen şirket, yüksek katılımlı bir Lansman ile de bu yeniliği tanıttı. Orta Doğu’da yaşayan yolcularının, şirket ile olan ilişkilerinde daha rahat olması için Arapça Çağrı Merkezi Hizmeti hizmete başlıyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da bulunan tam 10 ülkede kullanılacak olan Arapça çağrı merkezi hizmeti, Amman’da katılımı son derece yüksek olan bir etkinlik ile tanıtıldı. Türk Hava Yolları ile yolcuları arasındaki iletişimi daha kolay hale getiren bu hizmet, BAE Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Umman, Ürdün, Mısır, Cezayir, Tunus ve Fas’ta uygulanacak.

 • Türkiye’nin havacılık alanındaki temsilcisi ve de dünyanın en iyi hava yolu ulaşım hizmeti sunan şirketlerinden biridir Türk Hava Yolları. Bu alandaki farkının temel sebepleri ise gelenekselleşen yönetim anlayışı, geniş filosu ve profesyonel personelidir. İşinde son derece uzman olan kabin ekibi, pilotları ve yer personeli, şirketin kaliteli hizmetinin göstergesidir. Uçan Şefler ile hazırlanan muhteşem ikramlar da yine bir dünya markası olan Türk Hava Yolları ‘nın farkını gözler önüne seriyor. Bu şartlarda başarılı seferlere imza atan, kaliteli bir hizmet sunan şirketin, dünyanın en iyilerinden, Avrupa’nın en iyisi ve de Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı olması çok da şaşırtıcı değildir.

 • Yunanistan’da son yıllarda yaşanan olumsuz gelişmeler, son olarak ekonomik olarak büyük bir çöküntüyü beraberinde getirdi. Uzun süredir var olan ekonomik sıkıntılar çözülemeyerek bugün ülkenin iflasına sebep oldu. Bu durum ise çeşitli sektörlerde farklı şekillerde yankı buldu. Hem Yunanistan’da hem de farklı ülkelerde, özellikle ticaret alanında yaşanan değişiklikler ile birlikte havacılık sektöründe de bazı özel durumlar dikkat çekti. Dünya’nın en iyi hava yolu şirketleri, ülkedeki faaliyetleri ile ilgili olarak düzenlemeye gitti. Aralarında Qatar Airways ve Emirates gibi büyük hava yolu şirketlerinin olduğu bir grup bilet satışlarına ilişkin yeni bir düzenlemeyi uygulamaya soktu. Dünyanın en iyi ilk 5 hava yolu şirketi arasında yer alan ve son 5 yıldır Avrupa’nın da en iyisi seçilen Türk Hava Yolları da bu grup içerisinde yer alıyor. Ülkenin ekonomik sıkıntılarından olumsuz etkilenmek istemeyen şirketler, ülkedeki uçak bileti satışları ile ilgili olarak, geleceğe yönelik bir düzenleme ön gördüler.

 • Bugün Türk Hava Yolları, dünyanın dört bir yanına uçan önemli hava yolu şirketlerinden biridir. Sefer yoğunluğu ve uçuş ağı ile dikkatleri çeken, sık sık ödüle layık görülen şirket bu durumu sahip olduğu 200’den fazla uçağa ve başarılı personeline bağlıdır. THY filosunda bulunan 200’den fazla uçak ile 200’den fazla noktaya ulaşım gerçekleştirmektedir. Üstelik her noktaya aynı kalitede ulaşım hizmetini götürüyor olması, bir başka takdir sebebidir. Türk Hava Yolları, her gün çok sayıda noktaya uçuyor, hatta bazı noktalara birden çok kez sefer düzenliyor. Bu kadar geniş bir uçuş ağı ve bu kadar büyük bir uçuş yoğunluğu ile de yaşanan aksaklıklar normal karşılanabiliyor. Dün akşam saatlerinde de bu tip bir aksaklık yaşadı THY uçaklarından biri. Şirketin kontrolünde olmayan bir sebeple yaşanan aksaklık akşam saatlerinde meydana geldi.

 • Türk Hava Yolları, ülkemiz ve dünya için sadece hava yolu hizmeti veren sıradan bir şirket özelliğine sahip değildir. Aynı zamanda her alanda ülkemizin önemli bir temsilcisidir. Bu sebeple verdiği mesajlar da çok önemlidir. Bugün dünya ekonomisinde ve dünya kararlarında aktif rol oynayan bir Türk şirketinin varlığı, büyük bir gerekliliktir. Dolayısıyla, Türk Hava Yolları, her hareketi ile dikkatleri üzerine çeken ve insanlara mesaj vermeyi başaran bir şirkettir. THY sadece verdiği kaliteli hizmet ile konuşulmuyor. Kaliteli ve konforlu ulaşımına ek olarak, dünyanın en iyilerinden biri olarak konuşuluyor. Dünyanın en iyi hava yolu şirketlerinden birinin, ülkemize ait olması sebebi ile havacılık alanında da söz hakkına sahip oluyoruz. Bu doğrultuda, yaklaşan Ramazan Bayramı için hazırlıklar başladı. Ülkemizde hizmet veren tüm hava yolu şirketlerinde çeşitli Ramazan Bayramı hazırlıkları görülürken, THY farklı bir hazırlık ile dikkat çekti.

 • Hava yolu şirketlerinde acil iniş, şirketin uçak sayısı ve sefer sayısının çokluğuna göre yoğunluk gösteren zorunlu bir durumdur. Türk Hava Yolları ise uçak ve sefer sayısının çokluğu sebebi ile diğer hava yolu şirketlerine nazaran daha fazla bu tip haberler ile gündeme gelmektedir. Acil iniş ise çeşitli sebepler ile gerçekleştirilmek zorunda kalınıyor. Örneğin bazen yolcular arasında yaşanan huzursuzluklar inişi zorunlu kılarken, bazen de sağlık sorunları sebebi ile acil iniş gerçekleştiriliyor. Bunun yanında, çeşitli asılsız ihbarlar ya da bulunan sahipsiz elektronik cihazlar, güvenliği tehlikeye atabileceği için acil iniş yapmayı gerektirebiliyor. Ne yazık ki art niyetli kişilerin her yerde olabilmesi sebebi ile de bu tür durumlara sıkça rastlanabiliyor ya da hiçbir kişisel etki olmasa da aksaklıklar buna sebebiyet verebiliyor.

 • THY Genel Müdürü olan Temel Kontil, başarılı iş hayatı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle de Türk Hava Yolları ’ndaki kariyeri, pek çok gence örnek oluyor. Bu sebeple ki, dünyanın en iyi hava yolu şirketlerinden biri olan THY’nin genel müdürü zaman zaman çeşitli söyleşiler ile soruları yanıtlıyor. Çoğunlukla da üniversitelere konuk olarak gençlerin merak ettiklerine cevap oluyor. Geçtiğimiz günlerde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ‘nin konuğu olan Kotil, önemli açıklamalarda bulundu. En dikkat çeken sözü ise “Genel Müdür olmasam, kabin memuru olurdum.” oldu. Doç. Dr. Temel Kotil, Türkiye’nin havacılık alanındaki gelişimi, sektörün potansiyelinin artışı ve ihtiyaç duyulan nitelikli elemanın temini gibi konulara değinerek, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde gençlerle konuştu. Nitelikli eleman ihtiyacından söz edilirken, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi de, Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak, 1 yıldır sivil havacılık kabin hizmetleri programı ile nitelikli kabin memurları yetiştiriyor.  Ayrıca üniversitenin Türk Hava Yolları ile imzaladığı istihdam protokolü, zaman zaman öğrencilere yol gösterici olacak THYyetkililerinin okulu ziyaret etmesini sağlıyor. Son olarak bu tip bir organizasyonda gençlerle buluşan Doç. Dr. Temel Kotil, Türk Hava Yolları ‘nın en iyi olma sırları, gençlerin şirket için önemi ve yapımı halen süren 3. Havalimanının ülkemize ve de havacılık sektörüne getirecekleri gibi konulara değindi.

 • Türk Hava Yolları, 200’den fazla uçağı kapsayan filosu ile hem yurt içi hem de yurt dışı çok sayıda noktaya ulaşıyor. Öyle ki, Türk Hava Yolları ‘nın uçuş gerçekleştirdiği ülke sayısı, bu gün şirketi bu açıdan ilk sıraya yerleştiriyor. Uçtuğu ülke sayısı ile dikkat çeken şirket, yeni bir yurt dışı noktasını uçuş ağına ekliyor. THY sürekli bir başarısı, ödülü ya da yeniliği ile havacılık haberleri arasında anılıyor ve takdir topluyor. Son olarak da yeni bir rotası ile gündeme geldi. Bahsi geçen yeni rota ise Suudi Arabistan ‘ın Dammam kenti oldu. Şirket yurt dışı uçuşlarının bir bölümünü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden gerçekleştiriyor. Bu sebeple, THY Dammam seferleri de diğer yurt dışı seferlerinde olduğu gibi İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden gerçekleştirilecek. Buradan uçulan diğer yurt dışı noktaları Amsterdam, Bakü, Berlin, Brüksel, Düsseldorf, Ercan, Frankfurt, Kiev, Kuveyt, Londra, Milan, Münih, Paris, Tiflis, Tahran, Tel Aviv, Viyana, Roma, Stuttgart, Köln ve Barselona iken Dammam ‘ın da eklenmesi ile uçuş noktası sayısı 22’ye yükselmiş oldu.

 • Türk Hava Yolları ‘nin yenilikleri ve başarıları, her gün yeni ir olay ile şirketten bahsettiriyor. Sadece reklam giderleri bile dudak uçuklatan şirket, Dammam seferini bugün başlatarak, gündeme gelmişti. Şimdi ise Afrika’da açacağı yeni hat ile konuşuluyor. Türk Hava Yolları, Asya’dan Amerika’ya Avrupa’dan Afrika’ya ve hatta Orta Doğu’ya uzanan geniş bir etki alanına sahiptir. Yani bu noktalara ülkemizden doğrudan ulaşım imkânı sunmaktadır. Dolayısıyla THY, hem yerel hem de ulusal anlamda, ülkemize başarılı bir hizmet sunuyor. Ülkemizin yurt dışındaki aynası oluşu ve bu görevi hakkı ile yerine getiriyor oluşu, büyük takdir ile karşılanıyor. Her gün yeni bir THY haberi, özellikle de yeni hattın açılışı gündeme geliyor. Bugün ise Dammam seferinin başlamasının ardından, yeni bir Afrika kentine tarifeli seferler başlayacağı duyumu geldi. Türk Hava Yolları yetkililerinin Kamuyu Aydınlatma Platformu ‘na (KAP) yaptığı açıklama ile alınan habere göre, şirketin Afrika’da uçmayı planladığı yeni kent, Güney Afrika’nın ikinci büyük kenti olan Durban olacak. Yönetim Kurulu’nun aldığı kararlara göre, filonun müsaitliğine göre düzenlenecek olan tarifeli seferler ile Durban kentine ulaşım sağlanacak.

 • Türk Hava Yolları ‘nın geniş bir filoya sahip olması ve dolayısıyla yüksek yolcu kapasitesi, hem rakiplerinin hem de pek çok şirketin dikkatini çekmektedir. Çok sayıda ülkenin hava yolu ulaşım ağındaki yeri ile dikkat çekmesi de cabası. THY bugün tam 108 ülkenin hava yolu ulaşımında etkin rol oynuyor. Ülkemizde gerçekleştirdiği uçuş faaliyetleri ve yurt içi uçuş noktalarına ek olarak, küresel bir marka olmasını sağlayan faaliyetleri ile 108 ülkede uçakları ile yer alıyor. İniş gerçekleştirdiği havalimanı sayısına bakacak olursak ise bu sayı katlanıyor. 2015 yılı itibariyle şirket 260 ‘tan fazla noktaya uçakları ile ulaşım gerçekleştiriyor. Bu durum da şirketin büyüklüğünün önemli bir göstergesidir. Zaman zaman Türk Hava Yolları ‘nın sponsorluk faaliyetleri gündemimizde yer alıyor. Dünyanın farklı noktalarındaki spor liglerine sponsor olması, çeşitli projelerde destek sağlaması, şirketin etkinliğine dikkat çekiyor. Ayrıca THY Genel Müdür Temel Kotil ‘in yaptığı açıklamalardan edinilen bilgi, reklam faaliyetlerine yapılan yatırımın büyüklüğünü gösteriyor. Aslında reklam çalışmalarının temel sebebi, şirketin dünyaya daha doğru anlatılması ve tanıtılmasıdır ve şirketin temelinde samimiyet ve insan sevgisi bulunuyor. Dolayısıyla THY ‘nin başarısı, şirket yöneticileri ve çalışanları için çok da şaşırtıcı değildir. Tamamen verilen emeğin ve sahip olunan iyi niyetin bir getirisi olarak şirket başarıları art arda gelmektedir.

 • Türk Hava Yolları, mevcut kapasitesi ile birlikte gelecek planları ile de dikkat çekiyor. Bugün şirketin sahip olduğu uçak, yolcu ve sefer kapasitesi rakiplerinin gözünü korkutuyor. THY 2015 itibariyle tam 108 farklı ülkeye uçarak, önemli bir başarıya imza attı. Bununla birlikte 260’tan fazla noktaya THY uçakları iniş gerçekleştiriyor. Yani kısaca 260 farklı noktaya THY ile ulaşmak mümkün oluyor. Bu da oldukça büyük bir yolcu sayısına dikkat çekiyor. Buna karşın yüzdeler ile şirketin büyüme hızı ve oranı ile ilgili olarak yapılan ön görüler, büyüme hızına dikkat çekiyor. Geniş zamana yaymadan 1 – 2 yıl içerisinde ciddi bir oranda büyümeyi hedefleyen şirket, zaten 200’den fazla olan uçak sayısını, 2015 yılsonuna kadar 293’e çıkarmayı hedefliyor. Bu doğrultuda verilen siparişler de yavaş yavaş teslim ediliyor. Airbus ve Boeing uçak siparişleri hızla hazırlanıyor. Şirketin sipariş ettiği uçakların kimisinin yapımı sürerken kimi uçaklar henüz test aşamasında, kimisi ise teslim edildi ya da edilmek üzere.

 • Türk Hava Yolları’nın başarılarını gözler önüne seren çeşitli sıralamalar ve veriler zaman zaman kamuoyunda yer alıyor. Her zaman yükselen grafiği ile dikkat çeken şirket, önceki gün yeni trafik verilerini paylaştı. THY‘nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklama havacılık haberleri arasında yer alarak, şirketin artan oranlarının kamuoyu ile paylaşılmasını sağladı. 2015 yılının ilk 6 aylık dönemini kapsayan verilerde ilk dikkat çeken şirketin yolcu sayısındaki artışa karşın, doluluk oranlarındaki düşüş oldu. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) verilen bilgilere göre Türk Hava Yolları ‘nın yolcu sayısı geçen yıla oranla yüzde 8,5 oranında artış gösterirken, uçakların doluluk oranında 1,0 puan düşüş yaşandı. Aslında bunu şirketin uçak sayısındaki artış ile birlikte, sefer sayısındaki artış ile de açıklamak mümkün.

 • Ülkemizin milli hava yolu şirketi olarak bilinen ve dünya çapında elde ettiği başarı ve itibar ile sıkça adından söz ettiren Türk Hava Yolları, yılsonuna dek gerçekleştirmeyi planladığı hedefleri ile konuşuluyor. Zaten yılbaşında 260 civarı uçağa sahip olan şirket, yeni uçakları ile birlikte yaklaşık olarak 290 uçakla 2016 yılını karşılamayı planlıyor. Dünya genelinde yaptığı sponsorluklar, pek çok spor kulübüne sağladığı destekler ile bilinen THY, bu yıl için hedeflediği büyümeyi de bu şekilde sağlamış olacak. Buna istinaden şirketin gerçekleştirdiği hamleler zaman zaman gündeme geliyor. Bunlardan biri de Bayram öncesi yaşandı. Ramazan bayramı öncesinde, şirketin yeni kiraladığı uçağı teslim edildi. Türk Hava Yolları filosunu genişletme çalışmaları doğrultusunda filosundaki Airbus A330 – 200 tipi uçakların sayısını artırma kararı aldı. Üst düzey bir hava yolu yolculuğu sunan bu tip uçaklar, şirketin hizmet kalitesine de uygun araçlar olarak biliniyor.

 • Türk Hava Yolları, başarıları ile hem ülkemizde hem de dünya çapında adından sıkça söz ettiren önemli bir şirkettir. Bugün sahip olduğu filosu 250‘nin üzerinde bir rakam ile dünyanın en büyük şirketleri arasında yer almasını sağlıyor. Diğer taraftan yine 250’den fazlaya uçarak Türk Hava Yolları ismini daha bilinir bir hale getiriyor. Türk Hava Yolları, bayram öncesi hazırlıkları ile havacılık haberleri arasında yer almıştır. Özellikle Orta Doğu’ya uçmakta olan bir THY uçağı, özel bir boyama işlemi sonrası Bayram için hazırlandı. Özel olarak yapılan tasarım ile kaplanan uçak “Eid Mubarak” yazısı ile İslam âleminin Ramazan Bayramını kutlamakta. Diğer taraftan başarıları ile dikkatleri üzerine çeken şirket, çeşitli tatsız durumlar ile karşı karşıya bırakılıyor. Özellikle Nisan ayı itibariyle çok sayıda bomba ihbarı Türk Hava Yolları yolcularının, personelinin ve de yöneticilerinin canını sıkmıştı. Sık sık yaşanan asılsız ihbarlar seferlerde gecikmelere sebep olmaktaydı.

 • Türk Hava Yolları, yeni hamleleri ile de çok konuşulacak gibi görünüyor. Dev şirket, 1930’lu yıllardan bu yana havacılık alanında var olmayı sürdürdü. Sürekli bir adım daha ileriye götürdüğü havacılık hizmetini, 2000’li yıllar ile birlikte küresel bir boyuta taşımayı başardı. Bugün ise adeta uluslararası bir aktör gibi değer görmektedir küresel boyutta. Şirketin sahip olduğu bütçe, ulaşabildiği noktaların çokluğu, filosunun genişliği ve buna bağlı olarak yolcu sayısının yüksekliği, bu durumu oluşturan temel sebeplerdir. Türk Hava Yolları ‘nın başarıları bunlarla sınırlı kalacak gibi de görünmüyor. Sürekli büyüyen hedefleri şirketin gelecekteki pozisyonu için de sinyal veriyor.

 • Türk Hava Yolları her zaman ülkemizin milli hava yolu şirketi olarak bilinmiş ve bayrak taşıyıcı niteliğine sahip olmuştur. Bunun temel sebebi ise sürekli yenilikleri takip ederek pek çok uygulamada da öncü olmasıdır. İlk olarak gerçekleştirdikleri ülkemizdeki diğer hava yolu şirketlerine örnek teşkil ettiği gibi, dünya genelinde çok sayıda şirket de THY uygulamalarını örnek almaktadır. Bu doğrultuda şirketin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bir uygulamanın da pek çok hava yolu şirketinde yansıma bulacağı düşünülmektedir. Sosyal medyanın yeni trendi Periscope, canlı yayın yapma ve beğeni kazanma, takipçi kazanma gibi özelliklere sahip olan bir uygulamadır. THY bir ilk gerçekleştirerek, geçtiğimiz günlerde Periscope üzerinden canlı yayın gerçekleştirdi. Bu özel yayında uçuş öncesi kabin ekiplerinin hazırlıkları dâhil pek çok özel ana tanıklık sağlandı. İstanbul – New York seferinin canlı yayınlanması amacıyla özel olarak yapılan yayın, uçuş öncesinden, New York’ta THY görevlilerinin gezilerine kadar olan bir süreci kapsıyordu. Periscope Flight ismi verilen özel yayının sonunda ise istatistiki verileri derleyen şirket, Youtube kanalı üzerinden de bir video ile bu sonuçları paylaştı. Sonuç olarak bu olaydan anlıyoruz ki Türk Hava Yollar sosyal medyayı etkin olarak kullanan bir şirkettir.

 • Bugün THYuçakları, geniş bir coğrafyaya ulaşarak pek çok hava yolu şirketine öncülük ediyor. Ulaşımı zor olan ya da pek çok hava yolu şirketinin giremediği bölgelere giren Türk Hava Yolları bu özelliği ile daha da hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Çalışmalarına hız vererek ve hedeflerini daha da büyüterek, Türkiye’nin havacılık sektörü için beklenen patlamada yer almak isteyen şirket, bugün itibariyle de dünya genelinde önemli bir pozisyona sahip. Şirketin ulaşım sağladığı geniş bir coğrafya söz konusuyken özellikle Afrika THY için özel bir öneme sahip. Geçtiğimiz günlerde Afrika uçuşlarının ardından yaşanan üzücü Sıtma vakalarına karşın alınan önlemler ile sorunsuz bir şekilde THY seferleri devam ediyor ve bugün Türk Hava Yolları ‘nın Afrika’da 44 farklı noktaya uçuşu söz konusudur. Bu sayının gelecekte daha da yukarılara çekilmesi planlanıyor. Şirketin 2023 hedeflerine göre Afrika, bu tarihe gelindiğinde Afrika’yı ana pazarı haline getirecek. Bununla birlikte elde ettiği geliri de 1 milyar dolara çıkarmayı planlıyor.

 • Türk Hava Yolları, 1930’lu yıllardan bu yana hizmet veren bir şirket olmasına karşın, son yıllarda son derece büyük boyutta bir sıçrama ile dikkatleri üzerine çekti. 2000’li yıllara kadar devlete bağlı olarak hava yolu ulaşımı hizmeti verirken, 2000’li yıllar ile birlikte özel sektörde yer aldı. Bugün THY ‘nin sahip olduğu kapasite ise takdire şayandır. Yılsonunda 290’lara ulaşması planlanan filo genişliği, 250’den fazla ulaşım noktası ile destekleniyor ve bunlara ek olarak sürekli yerli ve yabancı rotaların dâhil olma durumu söz konusu oluyor. Başarıları ile dikkat çeken şirket, özellikle Nisan ayından bu yana sürekli asılsız bomba ihbarları ile sıkıntıya sokulmaktaydı. Başarılarına karşı bir tepki olarak ortaya çıktığı düşünülen saldırıları gerçekleştiren kişi ise nihayet tespit edildi. Arkasında kimlerin olduğuna dair bilgi bulunmazken, bomba ihbarcısının kimliği oldukça şaşırttı.

 • Bugün Şanlıurfa’da acı bir olay meydana geldi ve tüm Türkiye yasa boğuldu. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleşen kanlı saldırı sonrası çok sayıda ölü ve yaralının olduğu bilgisi ulaştı. Bu sebeple ülkenin dört bir yanından kente akın başladı. Ölen ve yaralananların yakınları kente akın ediyor. Bunun için ise en hızlı ulaşım şekli olan hava yolu ulaşımı tercih edildi ancak yoğunluk büyük boyutlarda seyrediyor. Türk Hava Yolları ‘nın normal şartlarda bugün kente gerçekleşecek olan seferi kısa sürede dolarken, kente uçan diğer hava yolu şirketi Onur Air Hava Yolları nın da aynı durumda olduğu bilgisi geldi. Alınan son bilgilere göre saldırı sonrası 18 ölü varken, 100’den fazla da yaralı söz konusu. Bu sebeple kente gitmek isteyenlerin sayısı da zaman geçtikçe artış göstermiştir. Bugün gerçekleştirilmekte olan toplam 5 uçuşta da yer kalmamış olması, uçak bileti alamayan yolcuları hayal kırıklığına uğratırken, Türk Hava Yolları gibi Onur Air uçaklarında da yer kalmadığı bilgisi zor anlara sebep oldu.

 • Milli hava yolu şirketimiz olarak ünlenen THY, artarda gelen başarıları ve yenilikleri ile sürekli gündemde kalmayı başarıyor. Aldığı ödüllerin yanı sıra, daha kaliteli ve daha geniş bir alanda hizmet verme çabası ile gerçekleştirdiği yenilikler de konuşuluyor. Yeni alınan Airbus ve Boeing uçakları zaman zaman gündemi meşgul ederken, zaman zaman da şirket başarılarını engellemeye çalışanların asılsız bomba ihbarları gündeme geldi. Bugün ise şirketin 2015 hedefleri doğrultusunda açılan yeni rotası ile havacılık haberleri arasında yerini alıyor. Türk Hava Yolları, bugün 250 ’den fazla noktaya yine 250’den fazla uçak ile ulaşım sağlamaktadır. Bunu daha da yukarılara çekme hedefi, şirketin yeni rotaları uçuş ağına dâhil etmesini sağlıyor. Türkiye’nin havacılık alanında beklenen yükselişi, pek çok hava yolu şirketini de harekete geçirmiş durumda. Bu sebeple Türk Hava Yolları ‘nın da hedeflerinde yükseliş gözleniyor. 2015 hedefleri sebebi ile açılacak olan yeni hatlar ile ilgili olarak ise bilgiler geldi. THY artık Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden Erbil ve Bahreyn’e doğrudan ulaşım hizmeti verecek. Bu noktalara gitmek için aktarma zahmetine katlanarak, uzun saatlerinizi yolda harcamanıza gerek kalmıyor. Yeni hizmete girecek olan bu rotalar ile ilgili olarak detaylar da alınan bilgiler arasında.

 • Geçtiğimiz günlerde yaşanan Suruç faciası, son derece acı bir olay olarak, ülkemizi derinden etkilerken, pek çok iddia da ortaya atılarak karmaşa yaratılmaya çalışıldı. Yaşanan acı olayın ardından Türkiye’nin dört bir yanından özellikle de İstanbul’dan kente akınlar başladı. En hızlı ulaşım şekli olan hava yolu ise en çok tercih edilen ulaşım aracı oldu. Ancak kente ulaşım sağlayan mevcut seferlerin biletlerinin hıza tükenmesi, sonraki seferlerin uçak bileti fiyatlarını da yukarılara çekti. Tavan fiyata ulaşan uçak biletleri pek çok eleştiriye sebep oldu. Kente ulaşım sağlayan Türk Hava Yolları ‘na ek olarak Onur Air Hava Yolları da ulaşım imkânı sunuyordu ancak çok sayıda seferi bulunan THY, buna karşın yeterli olamadı. İlginin çok olması uçak bileti fiyatlarını maksimuma sürükledi. Özellikle sosyal medyada bu duruma karşı, çok sayıda eleştiri yapılırken, fiyatların kasti olarak yükseltildiği yönünde suçlamalarda da bulunuldu. THY ise önceki gün Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen acı olay ve bölgeye düzenledikleri seferler ile ilgili olarak açıklama yaparak, söz konusu olan iddialara da açıklık getirmiş oldu. İddiaların artması üzerine, THY Basın Müşavirliği bu açıklamayı gerekli gördü.

 • Türk Hava Yolları, 10’a yakın bomba ihbarı ile sıkıntılı zamanlar geçirmiş, yapılan araştırmaların sonucunda ise bomba ihbarlarında bulunan şahsa ulaşılmıştı. Ancak henüz tahkikatın sürmesi ve söz konusu suçlu kabin memurunun tespitinin ardından ihbarların devam etmesi sebebi ile kesin bir sonuca varılamadı. Türk Hava Yolları ‘nın dikkat çeken yükselişi bu tip saldırıların temelinde yer alırken, şirket gelen asılsız ihbarlar ve geciken uçuşlarla ciddi oranlarda zararlar ile karşı karşıya kalmıştır.  Parmak izleri doğrultusunda yakalanan kabin memuru, ilk tespit edilen bomba ihbarcısı olurken, yaşanan ihbarların sürmesi, ikinci bir ihbarcının varlığını göstermiştir.

 • 1930’lu yıllar itibariyle topraklarımızda havacılık faaliyetlerin gerçekleştiren ve 1960’lar ile birlikte özel bir nitelik kazanan Türk Hava Yolları, halen Türkiye’nin milli hava yolu şirketi statüsüne sahip olan özel bir nitelik taşımaktadır. 2000’li yıllar ise şirket için asıl önemli dönüm noktasını teşkil etmektedir. 2000’li yıllar ile birlikte Türk Hava Yolları, yurt dışı faaliyetlerine ağırlık verdiği gibi devlet desteğini de alarak, Türkiye’nin küresel anlamda temsilcisi olacak bir şirket haline gelmek için çalışmalara başlamıştır. Bu çabanın getirdiği bir sonuç olarak, bugün sahip olduğu konum hedeflere ulaşıldığını gösteriyor. Dünya genelinde etkin olan ve bir dünya markası olarak anılan THY, bu özelliği ile ayrıca siyasi bir niteliğe de sahiptir. Pek çok ülkede ve bölgede gerçekleştirdiği sponsorluk faaliyetleri de yine sahip olduğu büyüklüğün bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Diğer taraftan, THY bu yıl 250’den fazla uçağa sahipken, yılsonunda bunu 293’e çıkarmış olmayı hedefliyor. Bu doğrultuda da sefer sayısı ve rotalarında artışa gitmektedir.

 • Ülkemizde zor ve hareketli günler yaşanırken, sahipsiz paketler ve bagajlar her noktada paniğe sebep oluyor. Bununla ilgili olarak yaşanan bir olay da geçtiğimiz günlerde gündeme düştü. Ayrıca Türk Hava Yolları ‘nın sürekli asılsız bomba ihbarları alıyor olması, yaşanan olayı daha da korkutucu hale getirmişti. THY ‘nin aldığı ihbarlar ile ilgili yürütülen çalışmalar ve kabin memurunun tespit edilmesine karşın bomba ihbarlarının sürüyor olması, endişenin katlanmasının da temel sebebi olmuştur. Geçtiğimiz günlerde Ercan Havalimanı’ndan hareket ederek Ercan – İstanbul seferini gerçekleştirecek olan Türk Hava Yolları uçağı, sahipsiz bagaj olayı ile korkuttu. Polisin geniş çaplı bir arama başlattığı olay ise sonradan aydınlandı. AtlasGlobal Hava Yolları ‘na ait uçağa binmesi gereken bir yolcunun yanlışlık ile bindiği THY uçağında bir turistin yerine oturması ile olay başladı. Yanlışlık olduğu anlaşılınca kadın yolcu uçaktan indirildi. Sahipsiz bir valizin tespit edilmesi ise şüpheli yolcunun uçaktan indirilirken, valizini de bilerek unuttuğu düşüncesine sebep oldu.

 • Türk Hava Yolları artık küresel nitelikli bir şirket olması sebebi ile dünya çapında imza attığı önemli işler ve sponsorluklar ile gündeme geliyor. Ayrıca dünya genelinde verilen ödüllere layık görülmesi ya da listelerde ilk sıralarda yer alması da artık alışıldık bir durum olarak kabul ediliyor. Şirketin geçtiğimiz yıllarda spora bir destek ve de şirket reklamı olarak gerçekleştirilen projesi, Japon basketbol ligi sponsorluğu oldu. Buna ek olarak Japon futbol takımlarına da sponsorluk yaptığını görmüştük zaman zaman. Şimdi ise Fenerbahçe takımı ile adından söz ettiriyor. Yapılan açıklamaya göre Fenerbahçe Profesyonel Futbol Takımı’nın 2015 – 2016 sezonu forma sponsoru olacağı açıklanan Türk Hava Yolları, aynı zamanda da takımın Resmi Hava Yolu Taşıyıcısı olacak.

 • Hava yolu ulaşımı hayatımızın önemli bir parçası haline geldiğinden, her zaman daha ince düşünülmüş bir hizmet anlayışı beklemekteyiz. Şirketlerin yolcularının tüm ihtiyaçlarını düşünerek hizmet kalitesini artırması, bugün şirketler arasındaki rekabetin de en önemli bölümünü oluşturur. Ülkemizden pek çok hava yolu şirketinin faaliyet göstermesinin bir güzel yanı da bu rekabet sayesinde, daha kaliteli hizmet sunuluyor olmasıdır. Türk Hava Yolları ise sadece rekabete dayalı olarak hareket etmemektedir. 1930’lu yıllarda başlayan THY hava yolu hizmeti, ülkemizde bir ilki temsil ediyordu ve o zamandan bu zamana sürekli bir yükseliş gözlendi. Bugün başarısı ülke sınırlarını aşmış olan şirket, yolcuları için yeni bir hizmet ile gündeme geldi. Türk Hava Yolları, Atatürk Havalimanı’na kurduğu özel bankolarda, Türkçe bilmeyen ve hatta İngilizce de bilmeyen yolcuları için kendi dillerinde hizmet sunuyor. Bu özel noktalarda İngilizcenin yanında Fransızca, Arapça, Almanca, Romence ve Rusça hizmet verilecek ve yolcuların tüm soruları kendi dillerinde cevaplanmış olacak. Üstelik ilerleyen dönemde dil sayısının daha da artırılması planlanıyor.

 • Türk Hava Yolları, başarıları ile adını sıkça duyuran bir şirket olarak, küresel anlamda bir marka haline gelmiştir. Sahip olduğu geniş filosu da şirketin her anlamda dikkatleri üzerine çekmesini sağlıyor. Bu sebeple de sık sık bomba tehlikeleri ile şirketin adını duyuyoruz. Nisan ayından bu yana neredeyse 10 adet asılsız bomba ihbarı alan şirket, yapılan çalışmalar sonucunda ihbarcılardan birinin kendi kabin memurlarından biri olduğunu tespit etmiş diğer suçlulara ise ulaşılamamıştı. Bununla birlikte 7 Haziran günü yaşanan bir olay ise mahkemede halen görüşülmekteydi.

 • Türk Hava Yolları geniş bir filoya sahip olması sebebi ile sıkça seferleri ve acil iniş haberleri ile gündeme geliyor. Bu yılsonunda uçak sayısını 293’e ulaştıracak olan şirket, hızla yeni uçak alımlarını sürdürüyor. Küresel hedefleri doğrultusunda hareket eden şirket, başarıları ile dünya genelinde konuşuluyor. Zaman zaman başarıları ve ödülleri ile gündemi meşgul ederken, müşteri memnuniyeti de en önemli reklam aracıdır. Çünkü özellikle çok seyahat edenler şirketin sunduğu kaliteli hizmeti çevresindekilere övmeden edememektedirler. Şirketi bugün gündeme getiren haber ise İstanbul – San Francisco seferini gerçekleştirmekte olan uçağın acil iniş yapması oldu. İlk olarak sadece uçağın acil iniş yaptığı bilgisi ulaşırken, iniş sebebi hakkında bir bilgi verilmemişti. Atatürk Havalimanı’ndan havalanan TK 79 sefer sayılı THY uçağı, saat 13.35 itibariyle kalkış yaparak, San Francisco’ya doğru harekete geçmişti. TC – JJR kuyruk tescili ile uçuş yapan uçak, alınan kısıtlı bilgilere göre Polonya üzerinde acil iniş kararı vererek, inişe geçti. Bu sırada uçağın iniş sebebi bilinmezken, rahatsızlanan bir yolcu olduğu ihtimali gündemdeydi. THY uçağının Varşova Chopin Havalimanı’na divert eden uçak hakkında yeni bilgiler ulaştıkça ise gerçek ortaya çıktı. Saat 16.30 itibariyle yeni bilgiler ulaştı ve THY uçağının iniş sebebinin uçakta bulunan sahipsiz bir cep telefonu olduğu öğrenildi.

 • Türk Hava Yolları, ülke genelinde olduğu gibi dünya genelinde de dikkat çekici bir başarıya sahiptir. Özellikle 2000 ‘li yıllar sonrasında hızla elde edilen bu başarı, pek çok kesimin de dikkatini çekmiş ve şirketin çeşitli saldırılara maruz kalmasına sebep olmuştur. Bunun bir örneği olarak gerçekleştirilmeye başlayan asılsız bomba ihbarları durmak bilmiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz yılın Nisan ayından bu yana, art arda gelen bomba ihbarları hem çalışanları hem de yolcuları bezdirdi. Bomba ihbarı yaptığı gerekçesi ile yakalanan kabin memurunun ise şimdilik sadece bir ihbar ile ilişkisi kurulabiliyor ve onun yakalanmış olmasına karşın asılsız bomba ihbarları sürüyor. Şirketin seferlerini aksatmak ve yolcuları da bezdirmek amacı ile gerçekleştirilen ihbarlar, uçakların kontrol edilmeden kalkamaması prosedürü sebebi ile ciddi zararlara sebep olmaktadır. Bu ihbarlardan sonuncusu ise Erzincan ‘dan İstanbul ‘a hareket edecek olan THY uçağında gerçekleşti.

 • Türk Hava Yolları, filosu ile dikkatleri üzerine çeken bir şirkettir. Bu özelliği ile dünya çapında ilk sırada olmasının yanı sıra, filo genişletme çalışmalarını halen sürdürüyor. Şirketin 2015 hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdiği faaliyetleri de filo ve rota çeşitliliğine dayanmaktadır. Bu doğrultuda yılsonunda şirketin sahip olacağı uçak sayısı 293’e ulaşacak. Bununla birlikte sürekli rota genişletme faaliyetleri sürüyor ve sefer sayılarında da artış yaşanıyor. Daha geniş bir coğrafyada daha fazla sefer ile yolculuk etme fırsatı sunan Türk Hava Yolları, hem kalitesi hem de büyüme hedefleri ile yolculara kusursuz bir hizmet sunuyor. Başarılarından sıkça konuşturan THY, uçak sayısının çokluğu sebebi ile sık sık çeşitli aksaklıkları ile de gündeme geliyor. Uçak sayısına oranla düşündüğümüzde oranı fazla olmayan bu durum, şirketin geniş filosu sebebi ile dikkatleri çekmektedir. Bu tip bir aksaklıklardan biri de bugün yaşandı.

 • Türk Hava Yolları, ülkemizin milli hava yolu şirketi statüsüne sahiptir ve başarıları ile bayrak taşıyıcı olarak görülen bir şirket haline gelmiştir. 1930 ‘dan bu yana havacılık alanında var olması ve özellikle 2000’li yıllar ile birlikte, uluslararası alanda daha fazla kendini göstermesi, şirketin bugün sahip olduğu statüye ulaşmasında temel oluşturmaktadır. Avrupa genelinde yapılan havacılık listelerinde, son 5 yılın en iyi şirketi seçilen Türk Hava Yolları, dünya genelinde de en iyi 4. Şirket olma özelliğine sahiptir. Ülkemizdeki havacılık faaliyetlerine bakacak olursak, THY pek çok şirkete çeşitli şekillerde destek sağlayarak, Türkiye’nin hava yolu taşımacılığı sektörüne katkı sağlamaktadır. Sunduğu çeşitlilik ve alternatifler, ülkemizin bu anlamdaki gelişimine büyük bir katkı sağlıyor. Bugün hava yolu ulaşımının lüks olmaktan çıkışı ve herkesin uçak ile yolculuk etme imkânını sahip olması, THY öncülüğünde gerçekleştirilen girişimlerin bir sonucudur. Dolayısıyla dünya için olduğundan fazla ülkemiz için önemli bir şirkettir. Bugün sahip olduğu 250 ‘den fazla uçağı ile hizmet veren firma, yılsonunda uçak sayısını 293 ‘e yükseltirken gelecek yıl için de uçak siparişleri veriyor. Diğer taraftan bu faaliyetleri ile doğru orantılı olarak sefer çeşitliliğinde de artış gösteriyor.

 • Türk Hava Yolları yoğun olarak yeni uçak siparişi verip hızla filosunu genişletmesine karşın, farklı uçak seçimleri ile de dikkat çeken hedeflere sahip. Ekstra geniş gövdeli uçak seçimi yapacağı bilinen THY, kararları herkes tarafından merakla beklenirken farklı bir teklif ile karşı karşıya kaldı. Türk Hava Yolları, iki uçak modeli arasında kalmışken, Amerika Birleşik Devletleri ‘nin uçak üretici devi Boeing farklı bir teklif ile şirketi karşıladı. Söz konusu olan iki uçak modeli ise Boeing 747 – 8 tipi ve Airbus 380 tipi uçaklardı. Şirket uzun bir süredir iki model arasında düşünürken, Boeing ilginç bir teklif ile devreye girdi. İki uçak üreticisi ile de ayrı ayrı görüşülürken sunulan bu teklif, şuan şirketin gündeminde ve değerlendirmede. Boeing ‘in sunduğu teklif ise iki adet Boeing 747 – 8 tipi uçak oldu. Boeing ‘in cazip teklifi ile düşünme sürecine geçen şirketin önümüzdeki günlerde kararını vermesi bekleniyor. Bu alım şirkete ek olarak kamuoyunda da heyecan uyandırırken THY sadece görüşmeleri doğrulayan açıklamalarda bulundu. Henüz net bir karara varılmadığı için yetkililer, her hangi bir açıklama yapmayı uygun görmediler.

 • Türk Hava Yolları uzun bir süredir bomba ihbarları ve çeşitli bomba iddiaları ile zor bir sınavdan geçiyor. Bir türlü önüne geçilemeyen pek çok ihbar, şirkete maddi ve manevi anlamda ciddi zararlar veriyor. Nisan ayından bu yana 10’dan fazla asılsız bomba ihbarı alan şirket, ayrıca halen uçağa bomba yerleştirdiğini söyleyerek uçağı kaçırmaya çalışan Zafer Alcan davası ile uğraşıyor. Türk Hava Yolları, 1930’da başlayan serüveni ve bugün bir dünya devi haline gelen yapısı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu dikkat çekiş ise çeşitli saldırılara da sebep oluyor. Şirketin başarılarına ve kaliteli hizmetine sekte vurma amacı taşıyan ihbarlar aynı zamanda da maddi zarar verme gayesini taşıyor. TRT’den emekli olan yazar Zafer Alcan’ın davası bugünlerde gerçekleştirilirken, bununla alakasız kaynaklara dayansa da Nisan ayından bu yana süren bomba ihbarları da hız kesmiyor.

 • THY, havacılık alanında en özel isimlerden biri olarak biliniyor. Bugün dünya genelinde ilk sıralarda yer alan hava yolu firması, Avrupa genelindeki birinciliğini ülkemizde de sürdürüyor. Üstelik Türkiye’deki havacılık faaliyetleri ve özel hava yolu şirketlerinde de büyük desteği bulunuyor. Bu sebeple, hava yolu ulaşımı denildiğinde, ilk akla gelen isimlerden biridir ve kalitesi ile de eşsiz bir seyahat imkânı sunmaktadır. Şirketin Genel Müdürü olan Temel Kotil, zaman zaman yaptığı açıklamalarda, şirketin büyümesindeki en önemli etkenleri dile getiriyor ve insan sevgisi ve samimiyetin, yapılan işin mükemmelliğini sağlayan en önemli unsurlar olduğunu belirtiyor. Diğer Taraftan Türk Hava Yolları, dünya genelinde adını duyururken, reklam çalışmalarına da büyük önem veriyor. Öyle ki, her yıl sponsorluk faaliyetleri ve daha pek çok reklam faaliyetinde ödediği tutarlar dudak uçuklatacak boyuttadır. Ancak her seferinde de şirket bunun karşılığını fazlasıyla almayı başarıyor. Geçen yıllarda özellikle Japonya’daki çeşitli spor kulüpleri ve liglere sponsorluğu ile konuşulan Türk Hava Yolları, Japon Basketbol Ligi’ne sponsor olmuştu. Bu yıl ise farklı bir bomba ile gündeme geliyor.

 • Türk Hava Yolları, başarılarını sürdürmekte kararlı görünüyor. Faaliyetlerini son hızla sürdürüp, seferlerini aksatmadan gerçekleştiren şirket, büyüme faaliyetleri ve hedefleri ile de dikkat çekiyor. Dünya genelinde sahip olduğu sıralamayı daha da önlere çekmek için gayret eden şirket, önemli sponsorluklar ve filo genişletme çalışmalarını duyurdu. Super Bowl sponsorluğu ile gündeme gelen şirket, aynı zamanda da yeni geniş gövdeli uçak siparişleri ile merakla bekleniyor. Geleceğe yönelik çalışmalarını sürdüren şirket, aynı zamanda mevcut iç hatlar ve dış hatlar seferlerini de mümkün mertebe sorunsuz bir şekilde sürdürüyor. Şirketin personeli, ikramları ve benzeri tüm imkânları ile sorunsuz bir hizmet sunmasına karşın bazen elde olmayan sebepler planlanmayan durumlara sebep olabiliyor. Bugün Türk Hava Yolları bu tip durumlar ile çok sık karşılaştı. Şirketin pek çok uçağı farklı sebepler ile acil iniş yapmak durumunda kaldı.

 • Türk Hava Yolları, büyük bir şirket olarak anılmakla birlikte, zaten elde ettiği başarılar, ödüller ve sıralamalar ile de bunu kanıtlıyor. Diğer taraftan Türk Hava Yolları ‘nın özellikle reklam ve sponsorluk faaliyetleri ve bu alandaki yatırımlarının tutarı, dudak uçuklatıyor. Reklam faaliyetlerine geniş yer veren şirket, bunun karşılığını fazlasıyla aldığını belirtiyor. 1930’lu senelerden bu yana bu sektörde yer alan şirketin şuandaki genel müdür Temel Kotil, bu faaliyetlerin karşılığını alırken, temel prensip edindikleri samimiyet ve insan sevgisinin de bunu destekleyen temel unsur olduğunu belirtiyor. THY ile yolculuk etmek, bugün her kesimden yerli ya da yabancı için bir ayrıcalık olma özelliğine sahiptir. 250’den fazla uçağı kapsayan THY filosu, kusursuz bir hizmet ile çok sayıda sefer düzenleyerek, ülkemize gelen ya da ülkemizden farklı noktalara giden yolcuları taşıyor.

 • Türkiye’de son yıllarda havacılık anlamında önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Dünya genelinde dikkat çeken çalışmalardan en önemlisi şüphesiz ki, büyük bir merak ile beklenen 3. Havalimanı projesidir. Bugüne kadar havalimanına sahip olmamış ya da mevcut havalimanını kullanamamış olan şehirlerin de hava trafiğine dâhil olmasına ek olarak, hem mevcut havalimanlarının tümü hem de ülkemizde faaliyet gösteren hava yolu şirketler, önemli çalışmalar içerisine girmiştir. Bugün hava yolu şirketleri hedeflerinde büyümeye giderken ve hızla filo genişletme çalışmaları içerisine girerken, havalimanları da tadilatları ile gündeme geliyor ve sık sık çeşitli duyurular ile bakım ve tadilat sebebi ile aksama yaşanabileceği duyuruluyor. Ankara Esenboğa Havalimanı da son günlerde bakım çalışmaları sebebi ile aksamalar yaşayacak olan noktalar arasında yer alıyor ve bu durumdan yolcularının etkilenmemesini isteyen Türk Hava Yolları da yolcularına duyuru yapma ihtiyacı hissetti. THY ‘nin yolcularına duyurusu pek çok aksaklığında önüne geçilmesini sağladı.

 • Türk Hava Yolları, bomba ihbarları ile uzun zamandır can sıkıcı durumlar ve çeşitli aksaklıklar yaşıyor. Hem ülke genelinde hem de küresel anlamda, başarıları ile dikkatleri üzerinde toplamış olan şirket, bu tip saldırılar ile itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Ancak hem yerli hem de yabancı yolcular, şirketten vazgeçme niyetinde görünmüyor. Nisan ayından bu yana, THY zaman zaman çeşitli bomba ihbarları ile gündeme geldi. Pek çok THY uçağı, içerisinde bulunan bomba notu ile seferini yarıda kesmek zorunda kaldı ya da gecikmeli olarak seferler gerçekleştirilebildi. Şirketin 1930’lu yıllardan beri sahip olduğu imajını lekelemek için gerçekleştirilen bu faaliyetler, bu kez farklı bir şekilde kendini gösterdi. Bu zamana kadar Türk Hava Yolları ‘nın aldığı bomba tehditleri, genellikle kabin içerisine özellikle de tuvaletlere bırakılan küçük “Bomba var” notları idi.

 • THY, havacılık alanında en çok tercih edilen uçaklarından oluşan filosu ile dünya genelinde pek çok noktaya ulaşıyor. Amerika’dan Afrika’ya Asya’dan Orta Doğu’ya çok geniş bir coğrafyada çok sayıda noktaya doğrudan ulaşım sağlıyor. Bu durum şirketi küresel anlamda hava yolu şirketleri arasında da farklı kılıyor. Bugün bu rota çeşitliliği ve sayısı ile THY küresel sıralamada, dünyanın en çok noktasına uçan hava yolu şirketi olarak kabul edilmektedir. Halen de şirketin seferlerinde artış ve yeni rotalar için çalışmalar görülmektedir. Rota çeşitliliği kadar sefer sayısına da önem veren şirket, haftalık bazda çok sayıda sefer ile ulaşımı kolaylaştırıyor. Hem ekonomi sınıfı hem de Business class kapasitenin doluluğu ile her seferde dikkat çekiyor. Özel bir deneyim olarak kabul edilen THY uçuşları, henüz denemeyenler için de önemli bir tecrübe olacaktır. İster yurt içi seferlerde isterseniz de yurt dışı seferlerinde siz de THY uçaklarında yer alabilirsiniz.

 • Türk Hava Yollarıhavacılık anlamında ülkemize önemli katkılarda bulunuyor. Bunu çeşitli yollarla gerçekleştirirken, ülkemizde faaliyet gösteren pek çok özel hava yolu şirketine de çeşitli şekillerde destek sağlıyor. SunExpress Hava Yolları ‘nın kurucu şirketlerinden biriyken, aynı zamanda alt şirketi olarak kurduğu AnadoluJet Hava Yolları da THY güvencesi ile hizmet vermektedir. Diğer taraftan, Türkiye’nin ilk hava yolu şirketi ve ilk havacılık faaliyeti olması sebebi ile bugün de havacılık alanındaki tüm yeniliklerde ve girişimlerde yer almaktadır. Türkiye’de hemen hemen her şehirde havalimanı olması amacıyla yürütülen stratejileri destekleyen şirket, devlet ile birlikte hareket ediyor ve açılan her yeni havalimanına düzenlediği seferler ile ulaşıma katkı sağlıyor. Uzun bir süre inşa edildikçe yıkılan ve bir türlü faaliyete sokulamayan Hakkâri Selahattin Eyyubi Havalimanı, son yıllarda hızla tamamlanarak faaliyete sokuldu ve THY de bu durumu destekleyerek Hakkâri – İstanbul seferlerini başlattı.

 • Türk Hava Yolları ülkemizin en eski havacılık hizmetini veren kurumu olarak, bugün en yüksek kapasite ile hizmet vermektedir. Kapasitesinin yüksekliği ve ülkemizdeki faaliyet gösteren diğer özel şirketler ile arasındaki farkı gözler önüne seren filo gerçeği ile maksimum seviyede hava yolu taşımacılığı hizmeti sunuyor. Şirket bugün 110 ülkeye ve 277 farklı noktaya 250’den fazla uçak ile uçarken, yıl sonunda uçak sayısını 293’e kadar çıkarmayı planlıyor. Özellikle bu sezonda kapasitesini tam anlamı ile kullanan şirket, aksaklık istememesi sebebi ile gündeme geldi.

 • Türk Hava Yolları, hedeflerine çok önem veren bir havacılık ismidir. Hedeflerini yüksek tutması ile bu hedeflere ulaşmasının daha kolay olduğuna inanan şirket, gerçekçi ve korkusuz yetkilileri ile hızlı bir gelişim grafiği ile dünya sıralamalarında yer alıyor. Başarı özgeçmişi oldukça dolu olan hava yolu şirketi, dünya genelinde oldukça ünlüdür. Avrupa’nın yıllardır en iyi hava yolu şirketi seçilen ve pek çok Avrupalı şirketi geride bırakan THY, küresel anlamda da iyi bir sıralamaya sahiptir. Ayrıca uçuş noktasının çokluğuna büyük önem veren Türk Hava Yolları, dünyanın en çok rotaya sahip olan şirketidir. Yani THY uçuş noktalarının çokluğu ile dünya genelinde birinci sırada yer alıyor. Bu da önemli bir başarı olarak kabul edilmelidir. Diğer taraftan bugünlerde gündeme düşen yeni ofis konusu aslında geçen yıl girişilen faaliyetlerin bir sonucudur. THY, geçtiğimiz yılın Ekim ayında Ukrayna’da Herson uçuşlarına başlayarak büyük ilgi görmüştü. Aradan geçen bir yıl sürenin ardından şirket, Ukrayna’nın Herson kentinde ofis açma kararı aldı ve bu karar hızla uygulamaya konuldu. Geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleşen ofis, Herson kentinde yer alıyor ve açılışta pek çok önemli isim dikkatleri çekti.

 • Ülkemizin turistik değerleri, son yıllarda daha fazla tanıtıldı ve daha fazla turist bu güzellikleri görmek için bizzat ülkemize gelmeyi tercih ediyor. Bugün turizm faaliyetlerimizde büyük bir hareketlenme görmek mümkün. Bu durumdan doğrudan etkilenen unsurlardan biri ise kuşkusuz ki Türk Hava Yolları ‘dır. Çünkü THY Türkiye’nin hava faaliyetlerinin en büyük payını yönetmektedir. Dolayısıyla Türk Hava Yolları ‘nın da trafiğinde büyük bir artış gözleniyor. Yolcu sayısında artış yaşanması normal karşılanırken dikkat çeken bir detay ise havacılık haberleri arasında paylaşılmaya başlandı. Temmuz ayı itibariyle, yapılan incelemede THY verileri gösteriyor ki, geçen yılın aynı dönemine oranda 3’te 1’lik bir artış ile İsrail yolcuları artmış durumda. Bu orana göre bu yılın Temmuz ayı itibariyle İsrail üzerinden gelen yolcu sayısı 172 bine ulaşmış durumdadır. Bu da son derece şaşırtan ve dikkatleri çeken bir artışı işaret etmektedir. Dünya genelinde ilk sıralarda yer alan THY, bu bölgeden ülkemize sağlanan ulaşımın temel taşını oluşturduğu için verileri de son derece ciddiyetle karşılanmaktadır.

 • Türk Hava Yolları, uzun yıllardır bu alanda faaliyet vermesi sebebi ile son derece büyük bir tecrübeye sahip. Ülkemizde bu alandaki en iyi ve en tecrübeli isim olması sebebi ile havacılık alanında çeşitli faaliyetler yürütüyor ve zaman zaman da bunlarla gündeme geliyor. Özellikle sponsorluk çalışmaları ile dikkatleri çeken şirket, Japonya’da basketbol ve futbol alanındaki sponsorlukları ile uzun süre konuşulmuştu. Ayrıca Avrupa’da da bu tip etkinlikleri söz konusu olmuştu. Son olarak ise Amerika’daki girişimleri 2016 yılı için şirketin yaptığı hazırlıklara dikkatleri çekmekte. THY 2016 yılı reklam faaliyetleri için dünyanın en çok izlenen etkinliği olan Super Bowl için görüşüyor. Organizasyonun finalinde görüntülenmesi planlanan reklam filmi için 4,5 milyon gibi rakamlar konuşulurken, ayrıca çeşitli spor sponsorlukları da gündemde. Buna ek olarak Türk Hava Yolları, Boeing ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile yaptığı iş birliği sayesinde önemli olaylara imza atıyor. Bu üç ismin girişimi ile birlikte İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı başlatılmıştı. Bir süredir başarılı bir eğitim dönemi ile verilen dersler sonucunda, ilk mezunların verilmesi de gurur ve mutluluk sebebi oldu.

 • Türk Hava Yolları, başarıları ile dünya genelinde dikkat çektiği için çok sık hakkında çeşitli iddiaları duymak mümkün oluyor. 1933 yılından bu yana havacılık alanında yer alıyor olması, şirketi bugün çok ön plana çıkarıyor ve sürekli eleştirilere maruz kalmasına sebep oluyor. Son günlerde yine bir iddia THY ile ilgili çeşitli soru işaretlerini gündeme getirdi. Sözcü Gazetesi’nden Kamil Elibol ‘un yaptığı habere göre Türk Hava Yolları, 40 adet İranlı Pilot almayı planlıyor. Bu sebeple de icra kurulundan konu ile ilgili olarak karar çıkardığı ifade ediliyor. Bu durumu dayanaksız olarak ifade eden gazete, Türk Hava Yolları ‘nın kendi vatandaşı olan binlerce pilot beklerken, Ambargoyu delmek pahasına İranlı pilotları alacağı iddiasına bulunuyor.

 • Dünya genelinde havacılık ölçütlerine bakıldığında, belli bir seviyenin üzerinde seyreden Türk Hava Yolları, dünyanın en iyi 5. hava yolu şirketi olmasının yanında Avrupa ‘nın ve Türkiye’nin de en iyisidir. Kaliteli hizmeti sadece uçakları, konforu ve ikramları ile tesis edilmeyen şirket, personeli ve pilotları ile fark yaratıyor. Özel olarak THY Akademide yetişen havacılık personeline ek olarak, dünyanın dört bir yanından başarılı pilotlar şirkette hizmet veriyor. Bu durum da kalitesine bir nitelik kazandırıyor. 1900’lü yıllarda doğan ve ülkenin gelişim serüvenini en güzel takip eden şirketlerden biri olan THY, zaman içerisinde doğrusal bir yükseliş ile büyümüştür. En büyük sıçramasını ise 2000’li yıllar ile birlikte gerçekleştirdiği söylenebilir. 2000’li yıllar, şirketin yurt dışında da kendini tanıtmaya başladığı zamanlara denk gelmektedir. Küresel bir marka olma yolundaki ilk adımlardan sonra, hızla dünya çağında anılmaya başlayan Türk Hava Yolları, dünya listelerinde yer almaya başladığında ise tam gaz yükselmekteydi. Şirketin bugünkü profesyonel ekibi de bu sürecin bir getirisi olarak tesis edilmiş ve bugünkü niteliğini kazanmıştır.

 • Türk Hava Yolları, başarılarını sürdürmek için kendi ekibini eğitmekte ve eğitim kurumları ile işbirliği yaparak, çeşitli alanlarda uzman yetiştirmektedir. THYAkademinin pilotlarına ek olarak, geçtiğimiz günlerde ilk mezunlarını veren Havacılık Yönetimi Yüksek lisans bölümünden de bahsetmek gerek. Dünya standartlarının üzerinde uçuş hizmeti sağlayan THY, pilotlarının eğitiminde de son derece özenli davranıyor. Buna karşın bugün talihsiz bir olayın meydana geldiği bilgisi ulaştı. İlk dakikada sadece THY uçağının kaza yaptığı öğrenilirken, bir süre sonra detaylar ulaşmaya başladı.

 • Türk Hava Yolları her zaman samimi ve sıcak tavırları ile dikkat çeken bir dünya devi olarak görülmüştür. Şirket genel müdür Temel Kotil ‘in de zaman zaman açıklamalarında yer verdiği şirket politikaları, tamamen şirketin insancıl yaklaşımı üzerine kuruludur. Türk Hava Yolları insan değer veren uygulamaları ve de hizmeti ile bugün söz konusu olan büyüklüğüne ulaşabilmiş bir şirkettir. 80 yılı aşkın tecrübesine ek olarak daima kaliteyi ön planda tutması, bugün dünya devleri arasında anılan bir hava yolu şirketi olmasını sağlamıştır. Üstelik kalite ve konforu, yerli ve yabancı turistlerin tek tercihi haline gelmesini de sağlamaktadır. Bunun kanıtı olan yolcu trafiği verileri ve son olarak gündeme gelen son 6 ayın kar verileri yeterlidir. Son olarak yaşanan bir olay da, yine şirketin başarıları ve samimiyetini gözler önüne sermiştir.

 • Türk Hava Yolları, sahip olduğu Türkiye ve dünya sıralamaları ile yetinmeyerek, kendisini geliştirmeyi ve yeni yeni noktalara ulaşmayı ya da mevcut rotalarda daha kaliteli bir hizmet sunmaya devam ediyor. Büyüme hedefleri çok büyük oranlarda gerçekleşirken, bu durum ile yetinmeyen THY, sponsorlukları ile gündemden düşmüyor. Diğer taraftan yenilikleri de şirketin adından söz ettirmeyi başarıyor. Bugün Türk Hava Yolları, dünya genelinde ilk sıralarda yer alan konumunu, Avrupa’da ve ülkemizde 1. sıraya taşımıştır. Başarılı olarak tanınan şirketin yeni seferler ve rotalar ile gündeme gelişi de sürmekte. Son olarak dikkatleri çeken rotası ise Cenevre oldu. Üstelik bu sefer Cenevre seferi İzmir ‘den hareketle gerçekleşecek. Dolayısıyla, önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

 • Türk Hava Yolları uzun yıllardır sahip olduğu tecrübesi, elde ettiği başarıları ile havacılık alanında ülke genelinde bir numara oldu. Ancak 2000’li yıllar ile birlikte sahip olunan potansiyel, yurt dışında da başarılara imza atılmasını sağlamıştır. Öncelikle Avrupa genelinde elde edilen birincilik, ardından dünya listelerindeki ilk 5’te yer alınmasına kadar uzamıştır. Bu başarıyı konforlu ve nitelikli hizmeti ile elde eden şirket, başarılı reklam çalışmaları ile destekliyor. Her yıl farklı bir sponsorluğu ile konuşulan şirket, daha çok spor faaliyetlerini destekliyor. Japonya üzerine verdiği ağırlık ile basketbol ligi ve iki futbol takımını destekleyen şirket, Avrupa ve Amerika genelindeki PR çalışmalarını da yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en çok izlenen ve en çok ilgi gören spor organizasyonu olan Super Bowl ile gündeme gelmişti. Bu organizasyonda yer alacak olan Türk Hava Yolları reklam filmi, büyük bütçesi ile dikkatleri çekmişti. Bunun görüşmeleri halen sürerken, 2016 yılı için planlanan reklam filminin de çalışmaları hakkında bilgi sızdı. Bu tasarılara göre Batman ve Superman film serilerine sponsor olacak olan şirket, film kahramanlarını reklam filminde oynatacak. Böylece dünya geneline severek izlenen kahramanlar Türk Hava Yolları ‘nı daha fazla insana ulaştıracak.

 • Türk Hava Yolları, spora olan destekleri kadar sosyal projelere de destek vermesi ile biliniyor. Ülkemizin en başarılı ve en büyük hava yolu şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları, dün bir kampanyada yer alması ile gündeme geldi. Sağlık Bakanlığı himayesinde gerçekleşen Hayata El Ver kampanyası, Ankara Üniversitesi ve Resusitasyon Derneği ‘nin katkıları ile hayata geçirildi. Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği tarafından başlatılan söz konusu Hayata El Ver kampanyası dün İstanbul Atatürk Havalimanı ‘nda gerçekleştirilen bir canlandırma ile dikkat çekti. Havayolu seyahatlerinin yaygınlaştığı çağımızda, havada gerçekleşen ani sağlık problemleri, kabin ekibinin daha donanımlı olmasını gerektirmektedir. Türk Hava Yolları, Ankara Üniversitesi, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği ve Sağlık Bakanlığı ‘nın katkıları ile İstanbul Atatürk Havalimanı ‘nda gerçekleştirilen canlandırmada, uçakla seyahat edildiği sırada ani kalp durması durumunda kabin ekibinin yapacakları ve yapması gerekenler gözler önüne serildi. İzlenmesi gereken yol, hızlı ve doğru müdahalenin önemi gibi konuların üzerinde durulduğu canlandırma, Hayata El Ver kampanyası ile büyük bir kitleye sunuldu.

 • Hava yolu ulaşımı, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de günden güne yaygınlaşıyor. Her geçen gün seyahat etmek için daha uygun fiyatların sunulduğu havacılık sektörü, yaygınlığını uygun fiyatlar ile artırmakta. THY ise daha çok kalitesi ile konuşulan hava yolu şirketlerinden biridir. Yıllardır elde ettiği tecrübeyi, kaliteli hizmet sunmak için kullanan şirket, personeli ile bu özelliğini desteklemektedir. Özel bir elemenin ardından seçilen THY ekipleri, özellikle yolcular ile birebir iletişim kuran kabin memurları, yüksek nitelikleri ile dikkat çekiyor. Seyahat etmeyi keyifli hale getiren ve son derece kaliteli bir hizmet sunan Türk Hava Yolları, kurum içi iletişim dergisi olan Empathy ‘de ekiplerinin sürekli artan kaliteli hizmetine yer verdi. Bu durum THY genel müdürü olan Temel Kotil tarafından da takdirle karşılanıyor. Kabin ekiplerinin hizmet başarıları sık sık teşekkürler ile ortaya konuyor. Bu sebeple şirket her ay teşekkür şampiyonlarını, yani en çok teşekkür alan kabin ekiplerini açıklıyor.

 • Türk Hava Yolları, ülkemizdeki liderliğini, son 5 yıldır Avrupa’da da sürdürerek büyük bir başarıya imza atıyor ve şirketin başarıları bununla da son bulmuyor. Aynı zamanda dünya sıralamalarında ilk 5’te yer alarak konuşuluyor. Ayrıca sefer yaptığı nokta sayısının çokluğu ile de dünya genelinde ilk sırada yer alıyor. Tüm bu başarılara, tamamen kalite ve konforu ile ulaşan şirket, aldığı ödüller ile de bunu kanıtlamakta. Diğer taraftan başarılara imza atan Türk Hava Yolları, bunun rehavetine kapılmadan daha büyük bir hız ile faaliyetlerini sürdürüyor. Bu bağlamda sefer yaptığı nokta sayısını da gün geçtikçe artırmaktadır. Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika gibi farklı coğrafyalara uçan şirket, bu bölgelerde daha fazla kente ve daha fazla havalimanına, oldukça iyi doluluk oranları ile varış yapıyor. Bu stratejisi ile son günlerde yeni bir rotası ile gündeme geldi.

 • Türk Hava Yolları yüksek bütçesi ile çeşitli faaliyetlerde ön safta yer alıyor. Özellikle spor faaliyetlerindeki destekleri ile tanınan şirket, geniş ulaşım ağı çerçevesinde, bu faaliyetlerini sürdürüyor. 1930’lu yılların başından beri, havacılık alanında etkinlik gösteren Türk Hava Yolları, gün geçtikçe kendini geliştirerek, 2000’li yıllar ile birlikte hızlı bir yükselişe geçmiş bulunuyor. Bu süreç ile birlikte yurt dışı etkinliklerine ağırlık veren şirket, adeta bir bayrak taşıyıcı niteliğine sahiptir. Ülkemizin yurt dışındaki temsilcisi olmasının yanında, başarılı faaliyetleri ve maddi değeri ile bir uluslararası aktör olarak nitelenmektedir. Ulaşım noktaları da bu özelliği destekleyici görünüyor. Çünkü şirket, Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika gibi farklı bölgelere tarifeli seferler düzenleyerek yüksek yolcu yoğunluğunu yakalamayı başarıyor. Üstelik ulaşım noktalarının çokluğu, şirketin dünya genelinde birinci sırada yer almasını sağlayan bir özelliktir. Türk Hava Yolları ‘ndan daha fazla noktaya uçan bir başak hava yolu şirketi bugün söz konusu değildir. Türk Hava Yolları bu başarının rehavetine kapılarak duraklamaya geçmek yerine daha da büyük bir hız ile büyümeyi sürdürüyor. Bugün halen ulaşım noktalarını arttırmakta ve yeni noktaları dâhil etmesi ile konuşulmaktadır.

 • Türk Hava Yolları, filosunun genişliği ile adından pek çok mecrada söz ettiriyor. Bugün sahip olduğu uçak sayısı yaklaşık olarak 280’i bulmuşken, yılsonunda 293 hedefine ulaşılması bekleniyor. Sahip olunan geniş filo, dünyanın farklı noktalarına ulaşım sağladığı için ayrıca önemli bir niteliğe sahip. Türk Hava Yolları, uçakları ile sadece belli bölgelerde faaliyet göstermiyor. Hem Asya, hem Avrupa, hem Amerika hem de Afrika gibi geniş bir uluslararası çeşitlilik arz ederken, yurt içinde de en aktif hava yolu şirketi olarak biliniyor. Sayılan bu özellikleri ile Türk Hava Yolları bir dünya devi olmaya adaydır. Türkiye ve Avrupa ‘daki birinciliğini, dünya genelinde de elde etmesi yakın görünüyor. Kapasitesinin yüksekliği ile anılan şirket, bugün bir uçağının geri dönüşü işe gündeme geldi. Türk Hava Yolları ‘nın İstanbul ‘dan hareketle Taipei seferini yapan uçağı, teknik arıza yaşadı. Kalkışından kısa süre sonra teknik bir arızanın meydana gelmesi sebebiyle kule ile irtibata geçen kaptan pilot, dönüş kararı aldı. Atatürk Havalimanı ‘ndan kalkan Türk Hava Yolları uçağı, yine Atatürk Havalimanı ‘na dönüş kararı aldı.

 • Türk Hava Yolları, konforlu ulaşım ve güvenli taşımacılık imkânı sunmasının yanında, sponsorlukları ile de dikkatleri çekiyor. Sosyal anlamda özellikle spor kulüplerine ya da liglere gösterdiği destek ile sık sık gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde bununla ilgili olarak Karşıyaka Spor Kulübü’nün taşımacılık faaliyetlerine sponsor olarak gündeme geldi. Ayrıca pek çok sosyal sorumluluk projesinde yer alması ve şirketin başarı sebebi olarak görülen samimiyeti ve insan sevgisi, misafirlerinin en çok beğendiği yönüdür. Pek çok insanı duyarlılığa davet eden Cecil ‘in ölümü ise çoğu hava yolunu harekete geçirdiği gibi Türk Hava Yolları ‘nı da harekete geçirmiştir. Bu doğrultuda başlatılan imza kampanyalarının da etkisi yadsınamaz.

 • Dünya genelinde aktif politikası ile konuşulan Türk Hava Yolları, bugün adeta ülkemizin önemli bir temsilcisi özelliği ile anılıyor. Bayrak taşıyıcı olarak bilinen Türk Hava Yolları, kalite ve konforu ile eşsiz bir ulaşım tesis ediyor. Bu özelliği ile misafirlerini tekrar tekrar Türk Hava Yolları ile seyahat etmeye davet ediyor. Bu deneyimi bir kez yaşayanlar, tüm seyahatlerinde aynı kaliteyi aramaya başladıkları için başka bir şirketi tercih etmek istemiyorlar. Şirketin dünya genelinde sahip olduğu sıralaması, Avrupa genelinde birinci sıraya düştüğü gibi ülkemizde de aynı konumda yer alır. Bu sebeple, dünyanın en kaliteli şirketi ile yolculuk etmek kesinlikle bir ayrıcalıktır. Şirketin faaliyetleri hız kesmeden sürerken,  Türk Hava Yolları yine yeni bir olayı ile gündeme geldi.

 • Türk Hava Yolları, hakkında sürekli farklı iddia ve söylentiler ortaya atılan büyük bir şirkettir ki zaten büyük şirketler genellikle asılsız iddialar ile gündeme gelir. Bu tür durumlar şirketin açıklama gereği duyduğu durumlara göre değişmektedir. Çeşitli zamanlarda çeşitli başarıları ve ödülleri ile hatırladığımız Türk Hava Yolları, küresel anlamda elde ettiği sıralamaları ile de dikkat çekmektedir. Türk Hava Yolları Genel Müdürü olan Temel Kotil, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Ağustos Ayı Meclis Toplantısına katıldığında bu konulara ağırlık verdiği bir konuşma yaparak, önemli detaylara dikkat çekti. Temel Kotil, Türk Hava Yolları ‘nın küresel niteliğini belirten sıralamalara geçmeden önce Türkiye’nin havacılık sektöründeki başarılarına değindi. Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile başlayan sürecin, dünya genelinde havacılık sektörü son yirmi yılda yüzde 2,7 büyürken, Türkiye’de 6 kat büyümenin yaşandığı bir şekilde geliştiğini belirtti. Önümüzdeki 20 yıl için ise Türkiye ‘nin bu alandaki büyüme hedefi yüzde 3,1 ‘dir.

 • Dünyanın en iyi hava yolu ulaşımı sağlayan şirketlerinden olan THY, konforu, ikramları ve güler yüzü ile başarı listelerinden düşmüyor. 1930 ‘lu yıllardan bu yana bu alanda etkinlik gösteren şirket, sürekli kapasitesindeki artış ile günümüzdeki konumuna ulaşmıştır. Filosunu hızla geliştirmesi ve büyütmesi, bugün sahip olduğu yolcu kapasitesinin de sebebidir. Ülkemizin en iyisi olan THY, bu özelliğini kurulduğu yıllardan bu yana korumakla kalmamış yurt dışında etkinlik göstermeye başladığı 2000’li yıllar ile birlikte daha geniş bir alana yaymıştır. Yurt dışı faaliyetleri çok sayıdaki ulaşım noktası ile önem kazanmıştır. Şirketin mümkün olduğunca çok noktaya uçması, geniş bir çeşitlilik sunması, özellikle Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika gibi çeşitli bölgelere uzanması ve pek çok hava yolu şirketinin gitmeye çekindiği bölgelere dahi uçması, şirketin en önemli özellikleridir. Ayrıca yurt içi başarılara ek olarak yurt dışı başarılarının da olması bu özellikler ile mümkün olmaktadır.

 • Türk Hava Yolları, yolcularını önemseyen, insan sevgisi ve samimiyet sahibi olan, bu özellikleri ile de başarıya ulaşan bir hava yolu şirketidir. Köklerinin 1930’lu yıllara kadar uzanıyor olması engin bir tecrübe kazandırırken, şirketin bilinirliği ve kalitesi konusunda da yüksek bir seviyeyi sağlamaktadır. Türk Hava Yolları, ülkemizin en iyi hava yolu şirketi olmanın yanında, küresel manada da başarılı şirketlerden biri olarak görülmektedir. Son 5 yıldır Avrupa ‘nın da en iyisi olarak seçilmesi, şirketin başarılarını artırmakla kalmıyor etkinliğini ve büyüme hızını da artırıyor. Elde edilen bu ölçütler, başarı ve ödüller, daha iyi seviyeler ile sürdürülmek istenmektedir. Bunun için ise müşteri memnuniyetinin her zaman üst düzeyde tutulması şarttır. Bu sebeple şirketin müşteri memnuniyetini temelli faaliyetleri ön plandadır.

 • Türk Hava Yolları, dünya genelinde oldukça geniş bir coğrafyada seferler düzenliyor. Tarifeli olarak düzenlenen seferler ile dünya genelinde yerli ve de yabancı çok sayıda turist varış noktalarına ulaştırılmaktadır. Şirketin bu kadar yüksek kapasite ve yüksek doluluk oranı ile hizmet vermesinin sebebi filo genişliğinin yanında hizmet kalitesidir de. Müşteri memnuniyetini temel alan Türk Hava Yolları, faaliyetlerinde misafirlerinin güvenliğini de temel alıyor. Zaman zaman yaşanan çeşitli aksaklıklarda bu özelliği ile dikkatleri çeken şirket, yolcu güvenini temel alması sebebi ile tercih ediliyor.