Dil Seçiniz

THY Uçucu Ekibi Uyardı

Sıtmaya karşı THY 'den uyarı geldi! Türk Hava Yolları uçak bileti alarak seyahat etmek için www.ucakbileti.com.tr 'den en cazip fiyatları yakalayabilirsiniz.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  THY Uçucu Ekibi Uyardı

  Türk Hava Yolları, son günlerde yaşadığı sıtma vakaları ile sarsılınca çeşitli önlemler almaya başladı. İlk olarak 20 Haziran tarihinde THY kabin amiri olan Selda Durmaz Afrika seferi sırasında sinek ısırması sonucu sıtmaya yakalanmış ve hayatını kaybetmişti. Ardından iki kabin memurunda daha aynı durum görülmüş ancak doğru müdahalenin yapılması ile tedavileri tamamlanmıştı. Şimdi ise şirket aynı şeyleri tekrar yaşamamak adına aldığı önlemler ile gündeme geliyor. Türk Hava Yolları, öncelikle hastalık ile ilgili olarak bilgilendirmede bulundu. Hastalığın, Plasmodium cinsine ait olan beş türe sahip olduğu biliniyor. Bu durumlarda tedavi edilmezse ölüme yol açması da muhtemeldir. Özellikle Afrika, Asya ve Latin Amerika gibi bölgelerde yaygın olması sebebi ile bu bölgelere uçan THY personelinin özel bir özen göstermesi ve de çeşitli önlemler alması istenmiştir.

  Hastalığı yayan sivrisinek Anopheles adı ile anılıyor ve daha çok güneşin batışından doğuşuna kadar olan zaman diliminde yaşadığı biliniyor. Hastalığa sebep olan parazitler ise sivrisineğin ısırması ile birlikte karaciğere yerleşiyor ve hızla burada çoğalmaya başlıyor. Isırma zamanından 7 ile 30 gün arası dönemde ise sıtma bulguları baş göstermeye başlıyor. Ateş, titreme, terleme, baş ağrısı, karın ve kas ağrısının yanında, bulantı, kusma, ishal ve öksürük gibi belirtiler gösteren hastalık, THYkabin ekibinin özen göstermesi ile önlenecek. Bu sebeple de bir açıklama yapılarak, personelin yapması gerekenler hakkında bilgi verildi. Öncelikle her hangi bir sıtma aşısı mevcut olmadığı için personelin kendini koruması yapılması gereken en doğru harekettir. Sıtma hastalığı aynı kişiyi tekrar yakalayabileceği için risk altındaki bölgelere her gidildiğinde aynı önlemlerin alınması gerekmektedir. Ayrıca sinek kovucu spreyler bir önlem olarak kullanılabildiği için Riskli Olan Ülkeler listesinde yer alan bir noktaya uçacak olan personelin, İstanbul Atatürk Havalimanı THY Apron Sağlık Birimine başvurarak spreyini alması gerekmektedir. Yine koruyucu ilaç kullanmak isteyenler de THY Apron Sağlık Birimine başvurarak gerekli olan ilacı buradan temin edebilirler. Ancak sprey ya da ilaç için 1 – 2 gün öncesinde personelin sağlık birimine başvurması gerekiyor.

  Türk Hava Yolları ‘nın uyarılarından biri de kabin ekibinin giyimi ile ilgili oldu. Riskli bölgelere gerçekleştirilen uçuşlarda kolları ve bacakları tamamen örtecek giysiler giyilmesi önerilirken, üniforma olarak uzun kollu gömlek giyilmesi de zorunlu hale getirilmiştir. Uçuş öncesi ve de sonrasında sorumlu kaptan pilotun ya da kabin amirinin, Sıtma hastalığı ile ilgili olarak korunma ve kontrol önlemlerine dair bilgilendirme yapması da bir zorunluluk olarak kabul edilmiştir. Riskli bölgelerden dönüşlerde ise uçak kapıları kapandıktan sonra kabin ekibi yolcular içerideyken PR.32.076 Uçak İçi Dezenfektasyon ve Dezensektizasyon Prosedürüne uygun olarak ilaçlama yapacaklar. Hastalığı yayması ile bilinen Anofel sineği gece beslendiği için sıtma hastalığının yayılımı daha çok alacakaranlık ve şafak sırasında olmaktadır. Bu zaman diliminde riskli bölgede bulunuluyorsa sprey kullanımına çok önem verilmeli ve klavuzuna uygun bir şekilde periyodik olarak bu gerçekleştirilmeli. Güneş koruyucu kullanılacaksa, koruyucunun üzerine sprey sıkılabilir. Yemekler otellerin kapalı alanlarında yenirken, gerekmedikçe açık alanlara çıkılmamalıdır. Eğer koruma ilacı kullanılıyorsa ise düzenli ve kullanım dozuna uygun şekilde kullanılması gerekmektedir. Tüm önlemlere karşın dönüşten sonra söz konusu olan belirtileri gösteren olursa, teşhis ve tedavi için acil bir şekilde sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır. Alınan bu tip kişisel önlemler ile birlikte hastalığa yakalanılma riski büyük oranda azaltılmaktadır.

  Geniş filosu ile geniş bir coğrafyada hizmet veren Türk Hava Yolları, yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerinizde tercih edebileceğiniz en iyi seçenektir. Bu sebeple, seyahat edecekseniz öncelikle THY seferlerini inceleyerek kararınızı buna göre vermelisiniz. Türk Hava Yolları uçak bileti almak için erken davranmalı ve de www.ucakbileti.com.tr adresi üzerinden uçak bileti alımı gerçekleştirmelisiniz. Buradan hem güvenli bir şekilde alışveriş yaparsınız hem de en uygun fiyatları yakalayabilirsiniz. Tüm kampanya ve indirimleri yakalayabileceğiniz gibi seyahatleriniz için önemli önerileri de yine buradan takip edebilirsiniz. Seyahatlerinizi keyifli hale getirecek, kolay bir hazırlık süreci için www.ucakbileti.com.tr adresini tercih edebilir ve sadece saniyeler içerisinde uçak biletinize kavuşabilirsiniz. Böylece zamanınızı da daha verimli kullanmış olursunuz. 

  Yorum Gönder