Dil Seçiniz

Ankara Ucuz Uçak Bileti

Ankara için ucuz uçak bileti satın almak ve Ankara hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için detaylar ucakbileti.com.tr sayfasında!

Ankara Hava Durumu

  Şehrin Tarihçesi

  Ülkemizin başkenti olan Ankara yerleşim olarak çok eski tarihlere dayanmaktadır. Bunun nedeni gerek topografya koşulları gerek ise bulunduğu yer bakımından Anadolu yolları üzerinde merkez görevi görebilecek bir konumda olmasıdır. Ankara, Ankara Çayının ikiye ayırdığı ova kenarında yer alır. Bu ova, diğer Anadolu kentlerinin kurulmuş olduğu ovalardan küçüktür ancak oldukça korunaklı olması nedeni ile çok erken tarihlerde yerleşime açılmıştır. Geçtiğimiz dönemlerde daima bir kale şehri olan kent Hititliler, Galatlar, Frigyalılar, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde hiç yerini değiştirmemiştir. Ankara ismi geçmişten günümüze oldukça az değişiklik geçirmiştir. İlk ismi gemi çapası anlamına gelen Ankrya’dır. Ancak tam olarak hangi uygarlık tarafından verildiği kesinleşmemiştir. Bir rivayete göre de Ankara kalesinin büyük bir angarya ile halka yaptırılmasından ötürü kente Angara ismi verildiğidir.

  Kentte ve çevresinde yapılan kazılar neticesinde bulunan araç ve gereçlerin Yontma taş devrinden kaldığı saptanmıştır. Bu da bizlere kentin tarihinin yazılı tarihten oldukça öncelere dayandığını göstermiştir. Osmanlıların yönetimine ilk olarak 1356 yılında Orhan Bey zamanında geçtiği bilinmektedir. Kısa bir dönem el değiştiren kent 1360 yılında I.Murat tarafından yeniden alınmıştır. 17. ve 18. yüzyıllarda Ankara yerel sanayisi çok gelişmiş, otlakları sayesinde iyi cins hayvanların yetiştiği ve ovalarında son derece kaliteli meyve ve tahılların yetiştiği bir şehirdi. Ancak 19.yüzyılın başlarında Avrupa’daki sanayi gelişmeleri, sıtma hastalığının giderek yayılması, Osmanlı Devleti’nin gerilemesi ve yangınlar nedeni ile kentten çok bir kasabayı andırıyordu. Kurtuluş Savaşı günlerinde Atatürk’e ev sahipliği yapan ve kendisine büyük destek olan kent 13 Ekim 1923’te başkent olarak ilan edildi. Bu tarihten itibaren de hızla gelişmeye ve büyümeye devam etti. Tarihi bu kadar köklü ve gerek şimdi gerekse çok önceki dönemler de merkezi bir kent olarak kabul edilen şehrimizi ziyaret ederek tarihine tanıklık etmek, hem dünün renklerini hem de günümüzde uğradığı yeniliklerle nedenli geliştiğini görmek isterseniz internet sitemiz aracılığı ile en uygun uçak bileti alternatiflerimizden yararlanabilirsiniz.

  Coğrafi Konum

  İlimizin komşuları kuzeybatıda kayağın ve kültürün merkezi Bolu, batıda İç Anadolu Bölgesinin Paris’i olarak bilinen Eskişehir, güneyde Mevlana’nın şehri Konya, doğuda gelişmiş sanayisi ve tadına doyulmaz yemekleri ile Kırıkkale, kuzeydoğuda yılın yarısı karlarla bezenmiş dağları ile Çankırı, güneydoğuda ise yer altı şehirleri ise gezmeye doyamayacağınızKırşehir ve Aksaray’dır. Ankara uçak bileti alarak çıkacağınız yolculuğunuzu komşu illerine yapacağınız küçük seyahatler ile unutulmayacak bir kültür ve eğlence tatiline çevirebilirsiniz.

  İklim ve Bitki Örtüsü

  Şehirde hem karasal iklimin kar yağışlı ve soğuk kışlarını, kurak ve sıcak yazlarını, hem de Karadeniz ikliminin yağışlı ve ılıman hallerini görebilirsiniz. Orta ve güney bölümlere karasal iklimin hâkim olması nedeni ile hem gece-gündüz hem de yaz-kış arasında ciddisıcaklık farklılıkları hissedilir. Ankara şehrimiz Orta Anadolu’da bulunan Sakarya ve Kızılırmak nehirlerine ait kolların oluşturduğu ovalarla kaplıdır. Bu nedenle şehrimizde hem step hem de ormanları bir arada görebilirsiniz. Ülkemizin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’nün bir kısmı da şehrimizde bulunmaktadır. Su sporları için oldukça elverişli olan Mogan Gölü’nün yanı sıra Eymir, Çubuk ve Kızılcahamam gölleri de burada bulunmaktadır. Bu kadar güzel ve özel birbitki örtüsüne sahip şehri en uygun uçak bileti seçeneklerinden faydalanarak mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

  Gezilebilecek Yerler

  Ülkemizde gezip görülecek yerler arasında çeşitliliği nedeni ile ilk sıralarda yer alan Ankara camileri, anıtları, müzeleri, parkları ve tarihi kalıntıları ile bir tatilde görmek isteyeceğiniz birçok farklı alana sahip. Gerek geçmişin izlerini koklayabileceğiniz Gordion Antik Kenti ve benzeri tarihi yerleri gerekse Atakule, 7.Cadde, Hayvanat Bahçesi, Harikalar Parkı gibi bugünün güzelliklerini keşfedeceğiniz yeni eklenen çehreleri ile tatilinizi unutulmaz kılacak.

  Ankara’nın bir zamanlar gecekondu semti olarak bilinen Çukurambar şimdilerde birbirinden ünlü restoranlara ev sahipliği yapıyor. Sabah kahvaltınızı Liva Pastanesi’nde zengin bir menü ile yapabilir, Shisha ya da Marco Pascha’da ekspressonuzu yudumlarken nargilenizi içebilir, Uzak doğu mutfağının değişik lezzetlerini Tepanyaki Alaturka’da tadabilirsiniz. Ankara’ya gidenlerin en uğrak noktalarından biri de Tepe Prime. Kendinizi Avrupa’da hissetmeniz için dizayn edilmiş birbirinden farklı restoranların hepsi tek bir meydana bakmakta. En çok ziyaretçi alan mekânlar ise Hayal Kahvesi, Newcastle, Barnie ve unutamayacağınız bir lezzet şöleni olan macaronların sahibi Macarons d’Antoniette.

  Şehre sitemiz üzerinden listelenen birbirinden farklı havayolları şirketleri arasından sizin için en uygun olanını seçip Ankara uçak bileti alımınızı yaparak tahmininizden daha uygun fiyatlarla gidebilirsiniz.

  Yeme İçme & Alışveriş

  Her gün ortalama 180 tane uçağın indiği Ankara damak tadına düşkün ve yeni tatlar peşinde olanlar için de bir uçak bileti kadar yakın. Ankara’dan başka hiçbir kentte bulamayacağınız Kızılay Simidi şehrin en meşhur tatlarındandır. Özellikle odun fırınında pişen ve bir çeşit tereyağlı galeta olan Beypazarı Kurusu tadanların bir daha vazgeçemedikleri tatların başında geliyor. Kızılcahamam pirinci ve koyun eti ile yapılan Ankara Tavasının yanı sıra Ankara döneri, entekke böreği, çubuk turşusu, Mamak kurabiyesi, Kazan dağlarında ki kekik ile beslenen danalardan yapılan Kazan Kavurması, Toyga çorbası ve batak helvası da Ankara mutfağının en leziz örneklerinden.

  Yuva kavunu olarak bilinen Ankara’nın Yuva bölgesinde yetişen ince kabuğu ve hoş kokusu ile yiyenleri kendine hayran bırakan şemen, bal gibi tadı ve parmak kadar iriliği ile Ayaş Dudu, nesli tükenmekte olan koyu yeşil renkli ve elma görünümlü Ankara Armudu, bol sulu ve küçük yapısı ile Beypazarı havucu Ankara’da yetişen tadına doyamayacağınız mahsullerden.

  Şehir Hava Alanı Hakkında Bilgi

  1955 yılından beri hizmet vermekte olan ve 7.500.000 m2’lik bir alan üzerine inşa edilmiş Esenboğa Havalimanı uluslararası havacılık sektöründe önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin en büyük havalimanı olan Esenboğa ulaşım olarak da oldukça merkezi bir konumdadır.

  Sizlerde geçmişten günümüze daima bir kale şehri olarak görülen ve merkezi olma özelliğini günümüzde de koruyan Ankara’yı ziyaret etmek, güzelliklerini görüp yeni tatlarını keşfetmek isterseniz Ankara uçakbileti gereksinimleriniz için sitemizden yararlanabilirsiniz. Dilediğiniz her an ulaşabileceğiniz sitemiz aracılığı ile en uygun bilete en güvenilir hizmet prensibimiz ile oldukça kolay sahip olabilirsiniz.

  Ankara Uçak bileti uygun fiyatlarla www.ucakbileti.com.tr'de, Sizde vakit kaybetmeden uçak bileti alıp, bu müthiş kentin tadını çıkartın. 

  DEVAMINI OKU

  Ankara Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  5.045.083 TL 39,99 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Ankara Uçuş Haritası

  Yorum Gönder