Dil Seçiniz

Adana – Ağrı Uçak Bileti

Mutfak kültürü ile her ziyaretçisini etkisi altına alan güzel kent Adana, hava yolu ulaşımı imkânları sayesinde yurt içi ve yurt dışı çok sayıda noktaya hızlıca bağlanabiliyor. Ağrı da bu kentlerden biri. Kara yolunun yarattığı riskler ya da yorucu ve uzun yolculuklar artık sizin için bir dert olmayacak. Adana – Ağrı uçak bileti satın alarak, yorulmadan varış yapacak hatta aynı gün içerisinde kent içinde gezilerinize başlayabileceksiniz. Şüphesiz ki bu da bir turist için önem taşıyan bir özelliktir. Buna ek olarak hava yolu ulaşımı cazip fiyatlar ile gerçekleştirilebiliyor. Örneğin www.ucakbileti.com.tr sayesinde Adana uçak bileti ya da Ağrı uçak bileti çok cazip ücretler karşılığında satın alınabilir. Bu da daha keyifli seyahatler anlamına gelir.

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı ve Ulaşım Bilgileri

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli hava ulaşım merkezlerinden biridir. 1994 yılında yapımı tamamlanan havalimanı 1997 yılı itibariyle hizmete açılmıştır. O tarihten günümüze kadar çeşitli eklemeler ve geliştirmeler ile büyüyen tesis, bugün bölgenin en önemlilerinden biridir. Özellikle Türk Hava Yolları ‘nın düzenlediği seferler ile ulaşımın sağlanması son derece konforlu bir Ağrı yolculuğu anlamına geliyor. Diğer taraftan şehir içi imkânlar da oldukça cazip. Belediye otobüsleri, taksiler ve de servis kentin farklı noktalarına ulaşımda tercih edilebilen araçlardır. Daha konforlu bir seçenek olarak araç kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Ağrı Hakkında Genel Bilgiler

Şehir ismini Ağrı dağından almaktadır. 1869 yılında ilçe haline gelmiş olan bu bölge, 1927 yılında ancak bir il statüsüne yükselebilmiştir. Van ve Kars gibi güzel şehirler ile komşu konumunda olması ise kapsamlı bir gezi programı yapabileceğiniz anlamına geliyor. Bu toprakların tarihi ve geçmişte sahip olduğu değere bakacak olursak ise Anadolu’ya giriş kapısı niteliğinin söz konusu olduğunu görmekteyiz. Ağrı, tarih boyunca Anadolu’ya giriş yapan kavimler için bir kapı özelliğine sahip olmuştur. Ayrıca önemli medeniyetlerin izleri de halen burada varlığını sürdürüyor. Bunun yanında elbette ki doğal güzellikleri unutmuyoruz. Ağrı dağı ve çevresi başlı başına doğanın en güzel yüzü anlamına geliyor. Kara ikliminin hâkim olduğu Ağrı, son derece sert bir iklime sahiptir ve bu sebeple bahar ve yaz ayları turistik geziler için çok daha cazip olmaktadır.

Ağrı’nın Gezilecek Yerleri

Beyazıt Eski Camii

Ağrı, genel itibariyle Doğu Anadolu’nun kültürel özelliklerini en güzel yansıtan şehirdir. Sayacaklarımızdan çok daha fazla gezi noktasına sahip olduğunu da belirtmek gerek. Adeta bir kültür merkezi ve doğa harikası olma özelliği söz konusudur. Beyazıt Eski Camii ise ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte Yavuz Sultan Selim döneminde yapıldığı sanılan ve 1687 yılında onarılan bir tarihi değerdir.

Diyadin Kaplıcaları

Kaplıcalarının şifası dillere destan olan Ağrı özellikle Diyadin Kaplıcaları ile ünlüdür. Özellikle romatizmal hastalıklara, nöroloji, kemik, kireçlenme ve metabolizma rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilinen bu şifalı sular, Türkiye’nin dört bir yanından insanı bölgeye çekiyor. Burada gerçekleştireceğiniz tatilin bir kısmını kaplıcalara ayırmayı unutmayın.

İshak Paşa Sarayı

Ülkemizin en önemli değerleri arasında görülen İshak Paşa Sarayı, 1685 yılında yapımına başlanmış olan bir yapıdır. Ancak tamamlanması ancak 1784 yılında tamamlanabilmiştir. Kayalık zemine oturan saray, Çolak Abdi Paşa döneminde yapılmaya başlanmışsa da İshak Paşa zamanında yapımı tamamlanmış olan bir yapıdır. Manzarası, mimarisi ve tarihi ile ilgi gören eseri, görmek kente gelen her turistin hedefidir. Siz de Ağrı gezinizi İshak Paşa Sarayı ile daha özel hale getirebilirsiniz.