Dil Seçiniz

Kıbrıs Ucuz Uçak Bileti

Kıbrıs konusunda tüm detayları ile hazırlanmış rehberimize göz atınız. Kıbrıs uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr'de.

Kıbrıs Hava Durumu

  Şehrin Tarihçesi

   Tarihi boyunca hemen hemen her dönem büyük çalkantılara ev sahipliği yapmış olan Kıbrıs hem konumu ile hem de sahip olduğu doğal zenginlikleri itibari ile komşu ülkeler tarafından sık sık işgale uğramış bir adadır. İşgal dönemlerinde sahip olduğu zenginlikleri yağmalanan ve birçok kargaşa ile karşı karşıya kalan ada yine de tüm zorluklara karşı direnerek tarihi değerlerinden hiçbir şey kaybetmemiştir. 

  Adada ilk yaşam izlerine ulaşmak istersek Neolitik Döneme kadar uzanmamız gerekir. Yapılan arkeolojik kazıların ışığında adanın tarihinin M.Ö. 7000’li yıllara dayandığı görülmüştür. Son dönemde Tatlısu kazıları neticesinde elde edilen bulgulardan ada tarihinin Paleolitik Dönem olarak bilinen M.Ö. 10000 ‘li yıllara kadar gerilere dayanabileceği de düşünülmektedir. Suriye ve Anadolu’dan gelen ilk insanların kıyılarına yerleştiği bilinmektedir. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. 

  Kalkolitik Çağ olarak bilinen M.Ö. 3500 ile 2300 yılları arasında ada sakinleri bakırı keşfettiler. Çıkardıkları bakırları işleyemedikleri için genel olarak kesici alet yapımında kullandılar. Değirmenlik ve Lapta’da bu çağ ile ilgili yerleşim kalıntıları bulunmaktadır.

  Ada halkının bakırı işlemeyi öğrenip Tunç elde etmesinin ardından M.Ö. 2300 ile 1050 yılları arası Tunç Çağı yaşanmıştır. Tumba Tu Skuru Mezarları, Enkomi Tapınağı, Karmi Tunç Çağı Mezarlığı ve Pigades Tapınağı Tunç Çağından günümüze uzanan kalıntılardır. M.Ö. 1050 yılları ile M.S. 395 yılları arasında ise demirin keşfedilmesi ve kullanılması ile Demir Çağı yaşanmıştır.

  Mısırlılardan, Hititlilere, Assyrianlardan, Pers Krallıklarına ve Bizansa kadar birçok uygarlığı barındırmış olan Kıbrıs 1571 yılında Osmanlı yönetimine girmiştir. Bir dönem İngilizlerin yönetimine giren ada Kıbrıslı Rum ve Türkler ittifak sağlayarak bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır. Sonrasında milletler arasında çıkan çatışmalar neticesinde yaklaşık 10 yıllık bir sürecin ardından 1974 yılında ikiye bölündü. Geçmişi bu denli eski ve farklı kültürlere beşiklik yapmış adayı görmek ve keyifle tarihe eşlik etmek isterseniz sitemiz üzerinden tüm hava yollarının en uygun uçak bileti seçeneklerine ulaşabilir, sizler için en uygun olan uçuşu belirleyip biletinizi kolayca alabilirsiniz.

  Ada'nın İklimi

  Adada Akdeniz İklimi hâkimdir. Yani, yazlar kurak ve uzun, kışlar ise yağışlı ve kısadır. Adada ortalama yıllık sıcaklık 19 derecedir. Yaz aylarında söz konusu sıcaklık ortalaması 40 dereceyi bulabilmektedir. Deniz suyu ortalama 20-21 derece sıcaklıktadır. Kışları sert geçmez. Hava çok soğuk olmadığı gibi yıllık olarak yaklaşık 500 mm yağış düşmektedir. Kıbrıs'ın en yaşanılır mevsimleri hiç kuşkusuz bahar mevsimleridir. 

  Yaprak döken ağaçlar, çalılıklar ve bodur ağaçların yanı sıra yaprak dökmeyen ağaçlara da sıklıkla rastlayabilirsiniz. Turunç, Çam, Servi, Zeytin ve Harup yaprak dökmeyen ağaç cinslerinden en çok görülenleridir. Bunların dışında endemik çiçek türleri de bitki örtüsünün oluşumunda oldukça etkendir.

  Dünyada nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınan Chelonia mydas kaplumbağaları ve Caretta Carettalar için ince kumlu uzun, geniş ve eşi bulunmayan sahilleri yumurtlama dönemlerinde merkezleri konumundadır. Akdeniz foklarının da kayalıklara çıktığı görülebilmektedir. 250 civarında vahşi Karpaz Eşeği çeşidini Karpaz Milli Parkı’nda görebilirsiniz. Genel olarak hayvancılık ve tarıma oldukça müsaittir. Birbirinden güzel ve çeşitli köyleri ve güzellikte birbirleri ile yarışan turistik tesisleri ve plajları ile sizde Kıbrıs’ı görmek isterseniz ihtiyaç duyacağınız uçak bileti için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  Ada'nın Cografik Konumu

  Kıbrıs Akdeniz’in en büyük üçüncü adasıdır. Kuzeye doğru Anadolu Platosu ve güneyde ise Afrika arasında yer alır. Adanın yüz ölçümü 9251 km2’dir. Ada hem komşularının sadece denizden olması hem de konumu sebebi ile oldukça fazla jeopolitik ve jeostratejik öneme sahiptir. Anadolu kıyılarını,Orta Doğuyu ve Doğu Akdeniz ticaret yollarını kontrolü altına alabilmesi nedeni ile her daim çok önemli bir konuma sahip olmuştur.

  Adanın en yakın komşusu 65 km ile Türkiye’dir. Bunun dışında Suriye, İsrail, Lübnan ve Mısır ile komşudur. Kıyılarının uzunluğu yaklaşık olarak 780 km.dir. Ada Hatay’da oluşan kopmalarla oluşmuştur. Bu kadar önemli bir coğrafi konuma sahip ada hem tarihi özellikleri hem de sahip olduğu doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Sizde adayı ziyaret etmek isterseniz en ucuz Kıbrıs uçak bileti fiyatlarına sitemizden ulaşabilir, tahmin ettiğinizden çok daha düşük bir fiyatla bilet sahibi olmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

  Gezilebilecek Yerler

  Kıbrıs’a gittiyseniz ya da gidecekseniz mutlaka görmeniz gereken ilk yer tabi ki Girne’dir. Tarihi ada ile aynı olan kent Girne Kalesi ile tarihin mistik kokusunu günümüze taşımaktadır. Ayrıca St. Hilarion Kalesi, Beylerbeyi, Batık Gemi Müzesi, Hz. Ömer Türbesi, Barış ve Özgürlük Müzesi, Halk Sanatları Müzesi ve Bufavento Kalesinin yanı sıra birçok manastır ve kiliseye de ev sahipliği yapmaktadır. 

  Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa Rum ve Türk kesimleri yeşil hatla ikiye ayırmaktadır. Osmanlı mimarisi ve Gotik mimari alanında birçok eseri bünyesinde barındırmaktadır. Bedesten, Barbarlık Müzesi, Haydar Paşa Cami, Etnografya Müzesi, Selimiye Cami, Kumarcılar Hanı, Büyük Han, Büyük Hamam ve Derviş Paşa konağı mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. 

  Gazimağusa’da görülecek yerler bakımından oldukça zengindir. Othello Kulesi, Salamis Harabeleri, Lala Mustafa Paşa Cami, Canbulat Müzesi, Namık Kemal Hapishanesi ve Sinan Paşa Cami bunların başında gelir.

  Turunçgil bahçeleri ile çevrili adını güzelliğinden alan Güzelyurt, özellikle turunçgillerinin kalitesi ile tüm dünya tarafından bilinen bir kenttir. Mutlaka görülmesi gereken bahçelerinin yanı sıra Mamas Manastırı Soli Tiyatrosu ve Soli Bazilikasına ev sahipliği yapan Soli’de gezilebilecek yerlerindendir. Hem deniz hem de tarih gezisi yapmak isterseniz Kıbrıs’ı mutlaka görmelisiniz. Kıbrıs uçak bileti için hiç vakit kaybetmeden ve uğraşmadan sitemizden birçok havayolu şirketinin uçuşlarını sıralatabilir ve size en akılcı gelenini seçerek kolayca alabilirsiniz.

  Yeme İçme

  Kıbrıs kültürel olarak yeme içme anlamında oldukça zengin bir ülke. Dereboyu Osman Paşa ve Mehmet Akif Cadderi boyunca uzanan oldukça yoğun bir bölge. Kıbrıs’ın Bağdat Caddesi olarak biliniyor. Her mevsim oldukça dolu ve hareketi hiç bitmeyen bir yer. Birbirinden ünlü birçok markanın mağazalarını da burada bulmak mümkün. Ayrıca farklı lezzetlere ev sahipliği yapan restoranlarda aynı cadde üzerinde bulunuyor. 

  Adada büyük alışveriş merkezleri yok. Charlotte, Californian, Leman Kültür gibi yerler gençlerin ve turistlerin uğrak yerleri. Yaz akşamları ise Clublar insanlarla dolup taşar. Kıbrıs’ta en çok bilinen festival Rakı festivali. Bunun dışında festivallerde düzenleniyor ancak yerli yabancı tüm insanların ilgisini en çok Rakı festivali çekiyor.

  Büyük çoğunluğu 5 yıldızlı olmak kaydı ile Kıbrıs’ta 99 adet otel bulunuyor. Kumarhanelerle birlikte inşa edildikleri için otellerin hemen hepsi oldukça ihtişamlı. 

  Adada mutlaka tatmanız gereken şey hellim peyniri. Daha sonra birbirinden farklı ve leziz macunlarını da denemelisiniz. Karpuz macunu, turunç macunu ve ceviz macunu tadanların damaklarında şölen yaratan cinsten. Ünü sınırlarını aşmış şeftali kebabı da Kıbrıs’ın geleneksel yemeklerinden. Bunun dışında fırın kebabı, tavuk dolma, hellim böreği, Kıbrıs köftesi, Gologaz ve Molehiya da adanın değişik ve leziz tatlarından. Vize istemeyen adaya sadece yeni tatlar keşfetmek için bile gidilebilir. Yapmanız gereken tek şey sitemiz üzerinden keseniz için en uygun uçak bileti seçeneğini belirlemek.

  Kıbrıs Hava Alanı

  1974 yılından itibaren sivil havacılık alanında hizmet veren Ercan havaalanı başkent Lefkoşa’ya yaklaşık olarak 23 km. mesafededir. Moğusa ile arasında ise 29 km. bulunmaktadır. Adını Kıbrıs Harekâtı döneminde şehit düşen Türk pilot Fehmi Ercan’dan alan hava alanı havacılık sektöründe kullanılan tüm uçakların hem gece hem de gündüz iniş yapabilecekleri donanıma sahiptir. Yıllık yaklaşık 100.000 civarında insana hizmet verilen havaalanı kapasitesi yolcu sayısının 10 kat artması durumunda dahi sıkıntı çekmeden hizmet vermeye devam edebilecek durumdadır.

  Kıbrıs Harekâtı döneminde askeri havaalanı olarak kullanılan Gazimağusa’da ki Geçitkale Havaalanı ise günümüzde Birleşik Krallık Şirketi Cas’a kiralanmış durumdadır. 

  Sizde yüzyıllar boyu farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan adanın günümüze taşıdığı tarihsel kalıntıları görmek birbirinden farklı ülkelerin bıraktığı değişik kültürlere şahitlik etmek ve doğa harikası plajlarında tatilinizin tadını çıkarmak isterseniz sitemiz üzerinden Kıbrıs uçak bileti ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. İnternetinizin olduğu her yerden dilediğiniz an ulaşabileceğiniz sitemizden yapacağınız bilet alışlarınız ile bütçenizden tahmin ettiğinizin de altında para harcamanın ayrıcalığını yaşayın.

  Kıbrıs Uçak bileti uygun fiyatlarla www.ucakbileti.com.tr'de, Sizde vakit kaybetmeden uçak bileti alıp, bu müthiş kentin tadını çıkartın. 

  DEVAMINI OKU

  Kıbrıs Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  300.000 TL 69,99 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Kıbrıs Uçuş Haritası

  Yorum Gönder