Dil Seçiniz

Güzelyurt’ta Harika Bir Tatil İçin Görmeniz Gereken Yerler

Güzelyurt, tarih ile dolu dolu bir tatil fırsatı sunmaktadır size. Kıbrıs uçak bileti alarak ucakbileti.com.tr sayesinde bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Güzelyurt’ta Harika Bir Tatil İçin Görmeniz Gereken Yerler

  Güzelyurt, tarih ile dolu dolu bir tatil fırsatı sunmaktadır size. Burada bulunan çok sayıdaki tarihi yapı ve kalıntı, doğal güzelliğin en büyük destekleyicisidir. Geçmişe doğru yol alacağınız gezinizde, özellikle uğramanız gereken noktaları derleyerek, işinizi kolaylaştırıyoruz. Size sadece Kıbrıs uçak bileti alarak yola koyulmak kalıyor.

  1. Doğa Ve Arkeoloji Müzesi

  KKTC’nin ilk Arkeoloji müzesi olma özelliğine sahip olan müze, 1974 yılı öncesinde Metropolit olarak kullanılmaktaydı. Yapılan tadilat ve düzenleme sonunda 1979 yılı ile birlikte ziyarete açılan müze son derece kıymetli eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Bölgeden çıkarılan tüm nitelikli eserler, kronolojik sıra ile sergilenirken, müzenin alt salonunda ise doğa bölümü bulunur ve Kıbrıs’a özgü türler olan kuş, böcek ve yılan gibi hayvan türleri, taş çeşitleri görülebilir. Bu tür bir ilginiz varsa, Kıbrıs uçak bileti alarak zamandan tasarruf sağlayacağınız geziniz sırasında, arta kalan zamanınızı bu müzeye ayırabilirsiniz. Sırf bu müze için adanın diğer noktalarından da gelinebilir.

  2. Tren İstasyonu

  Bugün biraz harap olmuş bir durumda olan Tren istasyonu binalar, Güzelyurt girişindeki anayolda bulunur. İlgi çekici olan istasyon binaları, geçmişte İngilizler tarafından inşa edilmiştir. Kıbrıs’ta kullanılmış olan ilk trenleri görmek için ise Festival Parkına gitmeniz gerekmektedir. Burada bulunan lokomotif bir tarihi eser niteliğine sahiptir ve ilgi çeken bir güzelliktir. Hem Festival Parkında hem de Tren istasyonunda, nostaljik ve harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

  3. Atatürk Anıtı

  1973 yılında Feriha Coşkun’un çabaları sonucu, 1974 yılında Atatürk Anıtı, Güzelyurt Kaymakamlığı önünde boy göstermiştir. Güzelyurt’un güzel yüzünü yansıtan Atatürk Anıtı, 1999 yılında yapılan düzenleme çalışmaları ile birlikte daha da göze hitap eden bir hal almıştır. Atatürk Anıtı, bu bölgenin en güzel anıtı olarak, dikkat çekiyor. Siz de adanın güzelliklerine bizzat şahit olmak isterseniz, hemen Kıbrıs uçak bileti araştırmalarına başlamalısınız.

  4. Mamas Manastırı

  Manastıra Adını vermiş olan Aziz Mamas, Kıbrıs Adası’nın en tanınmış azizlerinden biri olarak bilinmektedir. Hakkında anlatılan efsanelere göre ise St. Mamas, Güzelyurt yakınlarında bir mağarada yaşayan, fakir biri olarak biliniyor. Sosyal yaşama katılmadığı için vergi vermek istemez ve bu sebeple kralın huzuruna götürülürken, bir kuzuyu yemek üzere olan aslanı sakinleştirerek sırtına biner. Kuzuyu da kolunun altına alarak öyle huzura çıkar. Adadaki pek çok eserde izine rastlanan Aziz Mamas, seyahatiniz sırasında çokça karşınıza çıkacaktır.

  5. Tumba Tu Skuru

  Geç Bronz Çağına ait olan Tumba Tu Skuru isimli yerleşim yeri, 1971 ile 1974 yılları arasında yapılan çalışmalar ile tam anlamıyla keşfedilmiştir. Bu sırada son derece kıymetli eserler ele geçmiştir. Burada bulunmuş olan kıymetli kalıntılar, bugün Doğa ve Arkeoloji Müzesi kapsamında sergilenmektedir.

   6. Mavi Köşk

  Çamlıbel köyünde yer alan 1956 yılında inşa edilmiş olan Mavi Köşk, yapıldığı dönemin şartlarına göre değerlendirilirse, son derece lüks bir yapıdır. Mimarisi ile göz dolduran yapı, bugün adaya gelenlerin ziyaret noktaları arasında yer alıyor. Ayrıca köşk içerisindeki gizli dehlizler, kasalar ve açıklanamayan sırlar, burayı daha da ilginç hale getiriyor. Böylesine ilgi çekici noktaları ziyaret etmek için hemen Kıbrıs uçak bileti alarak, tatil programınızı yapmaya başlamanızda fayda var.

  Güzelyurt’a Nasıl Gidilir?

  Güzelyurt, Kıbrıs adasının güzel noktalarından bir diğeridir. Kıbrıs uçak bileti alarak, yaklaşık olarak 1,5 saatte gerçekleştireceğiniz ulaşımın ardından, havalimanı ulaşım araçları ile hızlıca Güzelyurt’a ulaşabilirsiniz. Kıbrıs uçak bileti alırken ise en çok dikkat ettiğimiz uygun fiyatları yakalamak için www.ucakbileti.com.tr ‘yi tercih edebilirsiniz. 

  Yorum Gönder