Dil Seçiniz

Kıbrıs Lefkoşa'da Görülesi 10 Yer

Lefkoşa, dünya üzerindeki tek, iki taraflı şehir olarak da bilinir. Lefkoşa'nın güzelliklerini uygun fiyatlı Kıbrıs uçak bileti ile yakalamak için ucakbileti.com.tr 'ye!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Lefkoşa’da Görülesi 10 Yer

  Lefkoşa, dünya üzerindeki tek iki taraflı şehir olmasının dışında, ilgi çekici güzellikleri ile de bilinir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olması sebebi ile sahip olduğu nitelikler ile birlikte, tarihi ve doğal güzellikleri ile harika bir gezi rotasıdır. Lefkoşa’da, Kıbrıs tatilinizin bir bölümünü ayırmanızı gerektirecek ziyaret noktaları, tarih ağırlıklı olsa da şehrin geneli, sokaklarında dahi dolaşsanız keyif alacağınız bir atmosfere sahiptir.

  1. Büyük Han

  Hem tarihi hem de mimari nitelikleri ile Kıbrıs’ın en kıymetli ziyaret noktasıdır Büyük Han. Yani bu, Büyük Han’a uğramadan adadan ayrılmanızın mümkün olmadığı anlamına gelmektedir. 1572 yılında ve Osmanlı’nın ilk hakimiyet zamanlarında inşa edilmiş olan Han’da Anadolu etkileri göreceksiniz.

  2. Girne Kapısı

  Kentinen önemli giriş kapısı kabul edilen Girne Kapısı, 1821 yılı ile Türkler tarafından yenilenmiş ve daha kullanışlı hale getirilmiştir. Kapı üzerinde Kuran-ı Kerim’den ayetler yer almaktadır ve kentin görülesi noktalarından bir diğeridir.

  3. Selimiye Camii

  Kıbrıs Adası’nın en görkemli ibadethanesi olan yapı, önceleri St. Sophia Katedrali iken, Türklerin ele geçirmesi ile Selimiye Camii adı ile ibadete açılmıştır. Camii’nin muhteşem mimarisini görmekten hoşlanacaksınız. Bu sebeple Kıbrıs uçak bileti alarak Lefkoşa’nın tadını çıkarmaya başlamalısınız.

  4. Taş Eserler Müzesi

  Selimiye Camii yakınında yer alan camii, vazgeçilmez ziyaret yerlerinden biridir. 15. Yüzyılda inşa edilmiş olan bina, Ortaçağdan bugüne arma, mermer eserler ve lahit gibi çok sayıda taş eser biriktirmiştir ve bugün gezmesi keyifli bir müze olarak hizmet vermektedir.

  5. Bedesten

  Bedesten, 12. Yüzyılda inşa edilmiş olan son derece eski bir binadır ve bugüne çok farklı farklı medeniyetler farklı farklı amaçlarla kullanmıştır yapıyı. Osmanlılar döneminde ise özellikle tekstil ürünlerinin satılıp depolandığı bir merkez olmuştur.

  6. Venedik Sütunu

  Yine Selimiye Camii yakınında bulunan Venedik Sütunu, bu sebeple ziyareti vazgeçilmez olan eserlerdendir. Atatürk Meydanı olarak da anılan Sütunlu Meydan’a adını veren Venedik Sütunu, kentin simgesi haline gelmiş eserlerden biridir. Kıbrıs uçak bileti alarak, siz de Lefkoşa’yı keşfetmeye ne dersiniz?

  7. Derviş Paşa Konağı

  Kıbrıs’taki ilk Türkçe gazeteyi çıkaran, Derviş Paşa’ya ait olan konak, 1978 ile 1988 yılları arasında onarılarak, ziyarete açık harika bir tarih tanığı haline gelmiştir. Ayrıca dönemi yansıtan tarihi ev eşyaları da konağın günlük yaşamını yansıtmaktadır.

  8. Mevlevi Tekkesi

  Mevlevi Tekesi, Mevlana’nın yolundan gitmek isteyen ve yaşam tarzını yaşatmak isteyen halk tarafından hayata geçirilmiştir. Buraya yerleşen ilk Türklerin Konya’dan gelmesi de bu durumda etkili olmuştur. Bugün ziyaret edilebilen Tekke, sizi farklı duygular içine sürükleyebilecek cinstendir.

  9. Yeşil Hat

  Yeşil Hatı, Berlin duvarına benzetmek doğru olacaktır. Berlin duvarının yıkılmasının ardından, dünyanın tek iki taraflı şehri olarak anılan Lefkoşa’da yeşil hat, artık turistlerinde görmek istediği ilginç bir uygulamanın göstergesidir.

  10. Barbarlık Müzesi

  21 Aralık 1963 yılında Rumlar tarafından başlatılan katliamın izlerini net bir şekilde görebileceğiniz müze, barbarlığın başladığı Türk Silahlı Kuvvetleri Doktoru olan Elazığlı Binbaşı Nihat İlhan’ın evidir aslında. Yaşanan acıların resmedildiği yapı, yapılanların unutulmaması amacıyla bugün ziyaretçilerini ağırlıyor.

  Lefkoşa’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?

  Lefkoşa’ya son derece kolay bir şekilde ulaşmak mümkündür. Çünkü havayolu ulaşımındaki çeşitlenme ve imkân artışı, İstanbul üzerinden gelecek olanlara sadece 1,5 saatlik bir yolculuk vadetmektedir. Ercan Havalimanı’nı hedef alan Kıbrıs uçak bileti aldığınız takdirde, sadece 1,5 saat sonra Kente ulaşmış olursunuz. Uygun fiyatlı Kıbrıs uçak bileti almak ise www.ucakbileti.com.tr ile hem çok kolay hem de çok avantajlıdır. Bu sebeple Kıbrıs uçak bileti alırken doğru adrese uğramalısınız. 

  Yorum Gönder