Dil Seçiniz

Haymana'nın Gezilecek Yerleri

Haymana ilçesi bazı önemli gezi noktaları ile dikkat çekiyor. Ankara uçak bileti en uygun fiyat ile ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Haymana’nın Gezilecek Yerleri

  Ankara’nın ziyaretçi çeken ilçelerinden biri olarak, Haymana ilçesi bazı önemli gezi noktaları ile dikkat çekiyor. Tarih alanları ve kaplıcaları ilçeyi özel kılan değerlerdir. Özellikle kaplıcalarında uzun süreli bir tatil planlayabilirsiniz. Dinlenme, huzur bulma, aynı zamanda da şifa bulma amacıyla ilçeye gelebilirsiniz. Ankara seyahatlerinizin bir kısmını bu ilçeye yaparak, keyifli zaman geçirebilirsiniz.

  1. Külhöyük

  Ankara’nın tarihi atmosferinin önemli bir parçası olan Külhöyük, ilçenin de en önemli tarihi alanlarından biridir. Haymana ilçesinin Oyaca kasabasında yer almaktadır. Külhöyük’ün bilinen tarihine göre ilk kez Hititliler burada yerleşik olmuşlardır. Kentin diğer önemli tarihi yeri olan Gavur Kalesi’ne yakın bir konumda olması, ziyaretçiler için de bir avantaj sağlamaktadır. Tarihin önemli alanı olan Külhöyük, 1992 yılı itibariyle kamulaştırılmış ve arkeolojik kazı çalışmaları başlatılmıştır.  22 metre yüksekliğinde yer alan Külhöyük, gösterişli bir manzara oluşturmaktadır.  Tarihe ilgi duyan gezginler özellikle burayı görmekten keyif alacaklardır. Bunun için ise Ankara uçak bileti alarak yola çıkmanız yeterlidir. Sadece 2,5 – 3 saat gibi bir sürede bu bölgeye ulaşabilirsiniz.

  2. Haymana Kaplıcaları

  Ankara’nın en sevilen dinlenme tesislerinden biri olan Haymana Kaplıcaları, aynı zamanda önemli bir şifa merkezidir. Özellikle şifa bulma amacı ile ilçeyi ziyaret edenlerin sayısı oldukça fazladır. Ankara’nın merkezine sadece 73 km uzaklıkta yer alıyor olması Haymana Kaplıcalarını daha da cazip hale getirmektedir. Kaplıcanın niteliğinden bahsetmek gerekirse, su sıcaklığı 44,5 derece seviyesindedir. Romatizma, deri, kalp, kan dolaşımı, nevralji, solunum hastalıkları, sinirsel rahatsızlıklar, kas yorgunluğu ve kadın hastalıklarına şifa bulması, tesisi özel ve kıymetli hale getirmektedir. Üstelik tesiste size özel bir tedavi süreci tespit edilmektedir. Havalimanına sadece 100 km uzaklıkta yer alan tesis, sadece Ankara uçak bileti alıp yola koyulmanızı bekliyor. Hızlıca huzura ve dinleneceğiniz günlere adım atabilirsiniz.

  3. Gavur Kalesi

  Hem Ankara’nın hem de Haymana ilçesinin nemli tarihi değeri olan Gavur Kalesi, eldeki tarihi verilere göre Hitit döneminde özel bir öneme sahip olmuştur. Anadolu için büyük önem taşıyan Kale’de gerçekleştirilen kazı çalışmaları, Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat isteği üzerine gerçekleşmiştir. Kazı çalışmaları, 1930 yılına Von Der Osten tarafından yürütülmüştür. Kale içerisinde, kaya üzerine işlenmiş olan kabartmalar tarih için oldukça önemli, ışık tutan veriler olmuştur. Bu çalışmalar sırasında gün yüzüne çıkan Hitit anıtı da yine aynı öneme sahiptir. Gavur Kalesi, bütünü itibariyle hem Hitit dönemi hakkında hem şehrin tarihi hakkında önemli bilgi veren bir noktadır. Ankara uçak bileti alıp kente ulaştıktan sonra ilk ziyaretlerinizi halledip, ardından Haymana ilçesine doğru yola çıkarsanız, bu değerleri de bizzat yerinde görebilirsiniz. Öncelikle ziyaret edeceğiniz Anıtkabir’in ardından, Ankara’nın ilçelerinde yer alan böyle değerleri görebilirsiniz. Böylesine keyifli bir gezi sadece uçak bileti alarak ve küçük bir hazırlık yaparak gerçekleştirilebilir.

  Haymana’ya Nasıl Gidilir?

  Ankara kentinin ulaşımı ne kadar kolaysa Haymana ilçesinin ulaşımı da o kadar kolay gerçekleşmektedir. Öncelikle Ankara uçak bileti alarak, konforlu ve kısa bir yolculuk ile kente ulaşmalısınız. İstanbul üzerinden Ankara uçuşu ortalama 1 saat gibi kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Ankara Esenboğa Havalimanı ile Haymana ilçesi arasındaki mesafe ise yaklaşık 118 km’dir ve bu mesafeyi karayolu ile 1,5 saat gibi bir sürede kat etmeniz mümkündür. Ankara uçak bileti, çeşitli firmalar ile çeşitli zamanlarda uygun fiyatlara alınabilmektedir. Ankara uçak bileti almak için ziyaret edebileceğiniz en iyi adres ise www.ucakbileti.com.tr ‘dir. 

  Yorum Gönder