Dil Seçiniz

Kalecik'in Gezilecek Yerleri

Üzüm festivali ile akıllarda yer etmiş olan Kalecik ilçesi görülmeye değerdir. Ankara uçak bileti daha hesaplı fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Kalecik’in Gezilecek Yerleri

  Özellikle üzüm festivali ile akıllarda yer etmiş olan Kalecik ilçesi, en azından bir gününüzü ayırarak gezip görmeniz gereken bir ilçedir. Üzüm festivaline denk gelirseniz, daha da keyifli zaman geçirebilirsiniz. Kentin, kendine has havasını korumuş olan noktalarından biri olarak bilinen bu güzel ilçe, keyifli bir gezi noktasıdır.

  1. Kalecik Kalesi

  İlçenin en eski tarihine tanıklık etmek için Kalecik kalesini görmelisiniz. Bilinen yapım tarihi M.Ö. 275 ‘lere kadar uzanmaktadır. Bölgenin ilk yerleşikleri olan Galatlılar tarafından yapımına başlandığı ancak Romalılar tarafından tamamlandığı sanılmaktadır. Osmanlılar zamanında onarım gördüğü sanılan kale, kemerli bir mimariye sahiptir. Bununla birlikte kale içerisinde mahzen ve sarnıç gibi bölümler halen görülebilmektedir.

  2. Kızılırmak Köprüsü

  1990 yılına kadar Kızılırmak üzerindeki tek köprü olarak bilinen eski yapı, tam olarak bilinmese de 13. Yüzyıl civarı bir tarihte inşa edilmiştir. Mimari nitelikleri incelendiğinde, malzeme ve işçilik bakımından, bu tarihte karar kılınmıştır. Eski oluşu köprüyü görülesi bir eser haline getirmektedir. Ankara uçak bileti alıp hızlıca ulaşım sağladığınız kentte, Kalecik ilçesine yolunuz düşerse Kızılırmak Köprüsünü de görmelisiniz.

  3. Tabakhane Camisi

  Tabakhane camisi, ilçesinin diğer tarihi yapılarına nazaran yeni olarak nitelenebilir. 1900’lü yılların başlarında inşa edilmiş olan Tabakhane Camisi, aynı isimle anılan mahallede yer almaktadır. Ziyaret edilebilecek bir nokta olduğu gibi, mimari niteliklerinden öte ilgi çekici bir özelliği bulunmuyor. Ancak güzel kent Ankara’ya ziyarete gelmeniz için daha pek çok sebep mevcut.

  4. Büyük (Hasbey) Camisi

  Tuğla gövdeli, kesme taştan inşa edilen minaresi ve ahşap tülahı ile bilinen tarihi camii, bir yangın ile büyük oranda harap olunca, 1962 yılında yeniden inşa edilmiştir. Bu inşa sırasında minaresi dışında tamamı yenilenmiştir. Ankara’nın değerli ziyaret noktalarını görmek için ve Hasbey Camisini ziyaret etmek için Ankara uçak bileti alıp yola koyulmalısınız. Kısa sürede ulaşılabiliyor olması, artık seyahatleri yorucu olmaktan çıkarıyor.

  5. Şehsuvar Camisi

  15. yüzyılda Şehsuvar Camii ve sarayının inşa edildiği bilinmektedir. Ancak günümüze sadece cami ulaşabilmiştir. Fatih Sultan Mehmet zamanında yaşadığı bilinen Şehsuvar Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Sarayı görmek mümkün olmasa da, cami görülmeye değer bir eser olarak karşımıza çıkıyor. İlçe gezilerinin de önemli bir ziyaret noktası olarak biliniyor.

  6. Kazancı Baba Türbesi

  Özellikle türbe ziyaretlerinden keyif alanlar için ideal bir ziyaret noktasıdır Kazancı Baba Türbesi. Kazancı Baba, bilindiği kadarıyla Fatih Sultan Mehmet’in tüfekçi başıdır. 15. Yüzyıldan kaldığı sanılan türbe, özellikle yerel halkın önemli bir ziyaret noktasıdır.

  7. Hükümet Binası

  Hükümet binası, ilçenin en gösterişli yapısı olarak biliniyor. Çarşı hamamı ve Şehsuvar Camii gibi yapılara yakın konumu ile görülmeye değer bir yapıdır. 1904 yılında Ermeni yapı ustaları tarafından yapıldığı bilinen bina, Milli mücadele yıllarında da sıklıkla kullanılmıştır. Son olarak 1950 yılında onarımdan geçmiş olan bina, Ankara uçak bileti alarak, hızlıca ulaşabileceğiniz kentin göze hitap eden bir eseridir. 

  Kalecik’e Nasıl Gidilir?

  Kalecik ilçesi, Ankara’nın doğal ve güzel bir gezi rotasıdır. Kent gezinizin bir günü ilçeye ayırmanızı önermekteyiz. Ankara uçak bileti alarak sadece 1 saatte ulaşım sağlanabilen kentte, Kalecik ilçesi, havalimanına oldukça yakın bir konuma sahiptir. İki merkez arasındaki uzaklık ortalama 56 km olmakla birlikte, çeşitli karayolu ulaşım araçlarını tercih ederek yaklaşık olarak 50 dakika gibi bir süred ilçeye ulaşım sağlanmaktadır. Uygun fiyatlı Ankara uçak bileti almak için ise www.ucakbileti.com.tr ‘yi ziyaret edebilir ve seyahatlerinizden tasarruf sağlayabilirsiniz. 

  Yorum Gönder