Dil Seçiniz

Nallıhan'ın Gezilecek 10 Yeri

Kuş cenneti, camileri, hanları ve türbeleri ile keyifli bir ilçedir Nallıhan. Buraya doğru yola çıkmak için ucakbileti.com.tr 'den Ankara uçak bileti alınabilir. 

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Nallıhan’ın Gezilecek 10 Yeri

  Güzel kent Ankara’nın gezilesi kenti Nallıhan, Ankara gezinizin bir bölümünü ayırmanız gereken eserlere sahiptir. Asıl doğal güzelliği ile gönülleri fetheden ilçe, yeterince reklam çalışması yapılmadığı için, fazla tanınmamaktadır. Ancak gidenlerden dinleyebilirsiniz buranın güzelliklerini. Ankara uçak bileti alarak hızlıca ulaşabileceğiniz kent, daha nice gizli güzellikler ile doludur.

  1. Nallıhan Evleri

  Bölgenin karakteristik yapısını gözler önüne seren bu yapılar, yabacıların çok ilgisini çekmektedir. Harika kareler yakalayabileceğiniz güzellikteki evleri görmenizi şiddetle önermekteyiz. Mimari yapılara ilginiz varsa, özellikle sizin ilgisini çekeceğini söylemek mümkündür.

  2. Kocahan

  Osmanlı İmparatorluğu vezirliğini yapmış olan Nasuh Paşa tarafından inşa ettirilmiş olan Kocahan, tahmini 1599 yılında yapılmıştır. Nallıhan’ın simgesi haline gelen çatısız yapı, ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Ankara uçak bileti alıp kente gelerek, bu simgesel yapıyı görebilirsiniz.

  3. Nasuh Paşa Camisi

  Kocahan gibi yine Nasuh Paşa tarafından inşa ettirilmiş olan bir camidir. Yangında hasar gören yapının yerne 20. Yüzyılın başlarında yenisi inşa edilmiştir. Ayrıca cami avlusunda 4 adet türbe bulunmaktadır ancak kime ait oldukları hakkında bir bilgi bulunmuyor.

  4. Uluhan Camisi

  İlçe merkezinde yer alan Uluhan köyünde bulunan ve aynı isim ile anılan cami, 17. Yüzyılda inşa edilmiştir ve Nasuh Paşa’nın ilçeye kazandırdığı önemli yapılardan bir diğeridir. Günümüze ulaşan minaresi ise bugün maalesef harap bir durumdadır. Nasuh Paşa’nın ilçeye kazandırdığı çok sayıda kıymetli eseri, yerinde incelemek ve Osmanlı tarihine dair izle bulmak için Ankara uçak bileti araştırmalarına hemen başlamanızda fayda var.

  5. Kuş Cenneti

  Kuş Cenneti, sadece ilçenin değil kentin de en önemli doğal alanlarından biridir. 170 kadar kuş türünün barındığı sanılan alan inanılmaz bir huzur kaynağıdır. Ayrıca kentin ilginç noktalarına yolculuk etmeyi hedefliyorsanız kesinlikle Kuş Cenneti’ni kaçırmamalısınız.

  6. Uyuzsuyu Şelalesi

  İlçe merkezine 30km uzaklıkta yer alan şelale, ilçenin bir diğer önemli doğal alanıdır. Muhteşem çam ormanları arasında kalan şelale, çevredeki piknik alanları ile cazip bir gezi noktası haline gelmektedir. Temiz havanın tadını çıkarmak için Uyuzsuyu Şelalesi’ne gidebilirsiniz.

  7. Anıt Ağaç

  Yaklaşık olaran 750 yaşında olan ağaç, inanılmaz bir tabiat harikasıdır. 20 metre uzunluğunda ve 2.8 metre çapında olan ağaç, bugün anıt kabul edilmiştir ve ziyaretçi akınına uğramaktadır.

  8. Kuzucular Köyü Kanyonu

  Kanyon bölgesi ve kayalıklar ile harika manzaralara ev sahipliği yapan alan, ziyaretçiler için kentin farklı bir gezi noktasıdır. Klasik gezi rotalarından sıkılanlar için idealdir.

  9. Taptuk Emre Türbesi

  Yunus Emre’nin hocası olan Taptuk Emre’nin Türbesi burada yer almaktadır ve çok önemli bir ziyaret noktasıdır. Yakın çevre sakinlerinin dışında özellikle türbe ziyareti için gelenler de görülmektedir.

  10. Bacım Sultan Türbesi

  Bacım Sultan, Taptuk Emre’nin kızıdır ve bu sebeple ilçe merkezine de sadece 14 km uzakta olması sebebiyle ziyaret edilen bir diğer türbedir. Türbe ziyaretlerinden hoşlananlar için harika bir noktadır.

  Nallıhan’a Nasıl Gidilir?

  Ankara, ülkemizde ulaşımın en kolay olduğu il olarak tabir edilebilir. İstanbul üzerinden 1 saatte ulaşılabilen kente, ülkemizin her yerinden özellikle havayolu ile son derece hızlı ve konforlu bir ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Ankara uçak bileti alarak, gezi programı yaptıktan sonra yola koyulabilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaştıktan sonra ise karayolu seçenekleri ile Nallıhan’a gidebilirsiniz. Havalimanından ilçeye olan uzaklık yaklaşık 185 km kadardır ve karayolu ile bu mesafe 3 saat gibi bir sürede aşılabilmektedir. Uygun fiyatlı Ankara uçak bileti almak için ise www.ucakbileti.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz. 

  Yorum Gönder