Dil Seçiniz

Aydın Ucuz Uçak Bileti

Aydın için ucuz uçak bileti satın almak ve Aydın hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için detaylar ucakbileti.com.tr sayfasında!

Aydın Hava Durumu

  Aydın Ucuz Uçak Bileti 

  Ege'nin önemli şehirlerinden Aydın'ın tarihi M.Ö.2. Bin yıla kadar uzanıyor. Trakyalı'lar, Pers'ler, Helenistik kralların ardından Bergama ve Roma idaresinde kalan şehir 12.asırda Selçuklular tarafından ferhedilmiş. Beylikler döneminin ardından altı asır Osmanlı hakimiyetinde kalan kent 1. Dünya Savaşı sonrası 3 yıl yunan işgaline maruz kalmış ve 7 Eylük 1922'de kurtarılmış. 

  Kuşadası: Ulaşım araçları ve altyapısı gelişip Ege, turizm'i patlama yaptığında ilk yıldızlaşan belge Kuşadası oldu. İzmir'e ve havaalamna yakinligi, büyük bir liman'a sahip oluşu ve Efes sayesinde çokça Avrupaliyi kendine gekmesi ile bir anda ünlenen Kuşada si bugün sıradan bir sayfiye kasabasi.

  ilgi çekici yerlerin başinda beldenin isminin geldigi Güvercinlik adasi geliyor. Savunma amaçlı yapilan kalesi hala ayakta. Kuşadasi'ndaki Osmanlı  mührü ise merkezdeki Oküz Mehmet Paşa kervansarayı. Padişah'in kiziyla evlendiği için "damat" diye anılan paşa hayatı boyunca bu lakaptan hiç gocunmamış. Lakap ise kendi adina yaptırdığı bir cami inşaatında  taş taşıyan bir  arabadaki oküzün sakatlanması sonrasi onun yerine girmesinden dolayi takilmiş. Babasinin nalbant olmasından mülhem rakipleri tarafindan uyduruldugu da söyleniyor. Konuyla ilgili hoş bir hatıra nakledilir. Bir gün Paşa rakiplerinin de oldugu bir mecliste sohbet ederken bir öküz böğürür. Mühtezhi bir eda takinan rakipleri karşısında Paşa istifini hiç bozmadan , "Bana sesleniyor, kendi cinsinden gayri, eşeklerle neden halleşiyorsun diyor!" diye taşi gedigine koyar. Kervansaray yanında kale içinde bir de cami yaptirarak Kuşadasini do- natan Paşa, rakiplerinin iftiralariyla gozden duşup Halep'te yoksulluk içinde vefat etmiş.

  Didim: Ege'nin giderek Akdenizleştiği bir kiyi parçasında uzayip gidiyor Didim. Deniz tertemiz, kumsallar geniş ama iki büyük eksiklik göze çarpıyor. Erken başlayan yazlık ve otel inşa faliyetleri nedeniyle kaybolan yeşil doku ve Haziran - Agustos arası neredeyse cehennemi andıran kalabalık. Rahatlıkla iddia edilebilir ki, yaz aylarında bu kalabalık Turkiye'nin hiçbir sahilinde yok. İlçe kış aylarıncda elli bin, yaz aylarında beş yüz bin nufüsü barındırıyor. Didim çevresinde Adalar, Haydar koyu, Çamlık, Dalyan, Gümüş ve Cennet koyları görülebilir. Didim antik kenti de çok iyi durumda. Ancak koruma tedbirleri neredeyse yok. Dört bin yıllık Apollon Tapınağına ait dünyaca tanınan dev meduza başlarının on metre ötesinden asfalt geçiyor. Uyanık sırt çantalı turistler aynen diğer antik kentlerde olduğu gibi biraz arkalara doğru yürüyüp çitlerin arkasından kalıntılara giriyor. 

  Milet: Yirmi kiliometre küzeydeki Milet'in durumu biraz daha iyi. Tiyatrosu Anadolu'daki benzerlerinden çok daha büyük. Beş bin yıl önce yani Latmos körfezi Büyük Menderes'in alüvyonları ile dolmadan önce burası büyük bir kültür ve ticaret merkeziymiş. Bugün ise mavi suların yerini toprak rengi almış, önü kapanan deniz Bafa gölü olmuş. Tarih bize, liman alivyonlarla doldukça ve etrafı bataklığa dönüştükçe sıtmanın ölümcül bir tehlike olarak Milet'in sonunu hazırladığını söylüyor. 

  Sizde vakit kaybetmeden www.ucakbileti.com.tr uçak bileti alıp, bu müthiş kentin tadını çıkartın. 

   

   

  Yorum Gönder