Dil Seçiniz

Evren'in Gezilecek Yerleri

Evren ilçesi, özellikle Ankara’nın deniz özlemini gideren Hirfanlı Barajı ile önemli bir gezi noktası olarak kabul edilmektedir. Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Evren’in Gezilecek Yerleri

  Evren ilçesi, özellikle Ankara’nın deniz özlemini gideren Hirfanlı Barajı ile önemli bir gezi noktası olarak kabul edilmektedir. İlçenin en dikkat çeken etkinlikleri burada düzenlenir, en eğlenceli zaman burada geçirilir. Dolayısıyla Evren ilçesi, zaman geçtikçe daha da ön plana çıkan bir Ankara ilçesidir. Kentin deniz özlemini gideren, büyüklüğü ile dikkat çeken Hirfanlı Baraj Gölü, bölgenin havasını da değiştirmektedir. Ulaşımın ise sadece Ankara uçak bileti alıp yola koyulmanız ile hızlı bir şekilde gerçekleşmesi, büyük bir avantaj teşkil ediyor. Eğer bu yaz yolunuz Evren ilçesine düşerse, görmeniz gereken noktaları listeledik sizler için.

  1. Semizbağı Höyük

  Evren ilçesinin 2 kilometre doğusunda, Sarıyahşi yolunun kenarında yer alan tarihi alan, adını aldığı Semizbağı mevkiinde yer alır. Semizbağı Höyüğü, 17,5 metre yüksekliği ve 90 metre çapı ile geniş bir alandır. Höyük üzerinde bulunan kalıntılar gösteriyor ki, İlk Tunç Çağı ve Demir Çağında burada yerleşim kurulmuştur. Bugün halen yerleşimin kalıntıları mevcutken, kaçak kazı çalışmaları ile bu alana zarar verilme çabası da vardır. Semizbağı Höyük, 1998 yılında, Koruma Kurulu’nun kararı ile 1. Derece Arkeolojik SİT Alanı olarak tescillenmiştir. Tarihi alanlara ilgisi olanlar Ankara uçak bileti alarak kente gelebilir ve şehri keşfederken bir günlerini de buraya ayırabilirler.

  2. Sığırcık Kalesi

  Sığırcık Kalesi, bu bölgede yaşayanlar tarafından Çim Kalesi olarak da adlandırılmaktadır. Yapı kalıntılarından anlaşılıyor ki, Geç Bizans dönemi ve Osmanlı zamanlarında bu kalede yerleşim bulunmuştur. Sığırcık Kalesi’nin yamacında ise çok sayıda ev inşa edilmişti. Bu evler ile birlikle Kale’nin ortak özelliği, Hirfanlı Barajının doldurduğu alana dönük olmalarıdır. Bugün çok fazla bir kalıntısı mevcut olmasa da ilçenin tarihi kalıntılarından biri olması sebebiyle, ilçeyi ziyaret eden turistlerin ilgisini çekebilmektedir. Ankara’ya gerçekleştireceğiniz seyahatiniz için Ankara uçak bileti alıp, Evren ilçesini de dâhil edeceğiniz gezi planını hazırlamaya başlayabilirsiniz. Erken yapacağınız seyahat planı, sizin daha verimli zaman geçirmenizi ve tasarruflu bir seyahat gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

  3. Hirfanlı Baraj Gölü

  Hirfanlı Barajı 1953 ile 1956 yılları arasında inşa edilmiştir ve ülkemizin en büyük barajlarından biri olarak anılmaktadır. Akarsu yatağı itibariyle 78 metre yüksekliğinde, en derin yerinde ise 70 metre derinliğinde olması barajın büyüklüğünü gözler önüne seren verilerdir. Baraj Gölü adeta Ankaralıların deniz özlemini gidermektedir. Burada özellikle son yıllarda çok sayıda su kuşu görülmektedir. Diğer yandan baraj gölü çevresinde gerçekleştirilen çok sayıda etkinlik, ilçeyi de ilgi merkezi haline getirmektedir. Su sporlarının yapıldığı baraj gölü kıyısında piknik yapabilirsiniz. Hatta yaz aylarında kamp kurarak, keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Ankara uçak bileti alıp, kısa ve konforlu bir yolculuk ile ulaştığınız kentte, farklı bir konaklama ve farklı bir tatil geçirmek için Evren ilçesini tercih edebilirsiniz.

  Evren’e Nasıl Gidilir?

  Evren ilçesi, kentin genel ulaşım kolaylıkları sayesinde, ülkenin her yerinden ulaşımı kolay bir nokta haline gelmektedir. Ankara uçak bileti alarak, Türkiye’nin her yerinden 1 saat gibi bir sürede kente ulaşılabiliyor. Ankara Esenboğa Havalimanı’na indikten sonra, toplu taşıma araçları, taksi ya da özel araç kiralama gibi seçenekler ile şehrin istediğiniz noktasına ulaşabilirsiniz. Evren ilçesi, Esenboğa Havalimanı’na ortama 200 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Dolayısıyla 2 – 2,5 saat gibi bir sürede ilçeye ulaşım mümkün olmaktadır. Kente gerçekleştirdiğiniz seyahatinizi daha uygun maliyete getirmek için ise Ankara uçak bileti alırken en uygun fiyatları sunan www.ucakbileti.com.tr ‘yi ziyaret etmelisiniz.

   

  Yorum Gönder