Dil Seçiniz

Van Ucuz Uçak Bileti

Van uçak bileti ile doğunun parisine seyahat bir tık uzağında. Van uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Van Hava Durumu

  Van Gezi Rehberi

  Van kedisi ve Van gölü ile akıllarda yer etmiş güzel şehir Van, daha nice güzellikler barındırıyor içerisinde. 2011 yılında, Cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu’da yaşanan en büyük depreme sahne olsa da, yaralarını beklenenden çok daha hızlı sarmıştır. Tekrar ayaklanan şehir, halen Türkiye’nin 19. en kalabalık şehridir. İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerimizde de meşhur olan Van kahvaltısını yerinde yapma fikri kulağa nasıl geliyor? Bir uçak bileti ihtiyacınız var sadece. Bırakın başkaları kahvaltıya Paris’e Roma’ya gitsinler, siz Van’a gidin. Güzel doğası, tarihi ile göz dolduran bu şehirde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Van’ın tarihi M.Ö. 7000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Van’ın medeni tarihine bakıldığında Urartular ile başladığı görülmektedir. Ayrıca Tilki Tepe ve Ernis Mezarlıklarında yapılan kazı çalışmalarında, Kalkolitik, Bronz ve Demir devirlerine ait yerleşimlere de rastlanmıştır. Bugünkü Doğu Anadolu ve Ermenistan topraklarını kapsayan alanda bulunan Urartular, İskit istilasında zayıflayarak, İran’dan gelen Medler tarafından yıkılmıştır. O zamana kadar Urartular ’ın merkezi olan Van, daha sonra bölgeye gelen pek çok medeniyetin hâkimiyeti altına girmiştir. Ancak şehir asıl olarak Urartular ’dan kalmıştır ve Urartular zamanındaki ismi Tuşpa’dır. Urartular ’ın ardından şehre sırasıyla, Medler, Persler, Büyük İskender, Selevkoslar, Ermeniler, Partlar, Romalılar, Sasaniler ve Bizanslılar hâkim olmuştur. Urartular ’ın başkentliğini yapmış olan Van’ın merkezi de Van Kalesi sayılmaktadır. 3000 yıllık görkemi ile hala ayaktadır ve ziyaret edilebilmektedir. Van, I. Dünya Savaşı’na kadar, kalenin güney kısmında surlar ile çevrili olan bölge kabul edilmekteydi. Bu şehrin kalıntıları da halen görülebilmektedir. Cumhuriyet tarihine bakıldığında ise 2012 yılında Büyükşehir kapsamına alınmıştır ve 2014 yılındaki Türkiye Yerel Seçimleri’nde Büyükşehir çalışmalarına başlanmıştır.

  İklim Ve Sezon 

  Van’ın iklimi, karasal iklimdir ve bölgede bozkır bitki örtüsü hâkimdir. Kış aylarında bol kar yağışı, bahar aylarında ise bol yağmur almaktadır. Yaz ayları şehri ziyaret için daha uygun görülse de, kış ve bahar aylarında şehri dolaşmanın zevki ayrıdır. Her mevsim ziyaret edilebilecek güzel bir şehirdir Van. Yıl içerisinde yaklaşık olarak -27 ile +36 arasında değişiklik gösterir sıcaklık. Ayrıca yılın yaklaşık olarak 80 günü toprak karla örtülü kalır.

  Gezilebilecek Yerler 

  Van turistik açıdan oldukça ilgi çekici bir şehir, çünkü tarihi ve doğası ile pek çok görülesi mekâna ve tarihi esere sahiptir. Özellikle tarihi değerleri açısından oldukça tatmin edici sayıda eser ile karşılaşmak mümkün Van’da. Tarihi eserlerin ise büyük bir çoğunluğu Urartular ’dan kalmış iken, yine büyük bir kısmı da Osmanlılar ’dan kalmış ve günümüze ulaşmıştır. Van denilince ilk akla gelen yer Van Kalesi, diğer ismiyle Tuşpa Kalesi’dir. Urartuların merkezi kabul edilen şehrin, tam olarak merkez noktasıdır da bu kaledir. Merkeze oldukça yakın, ulaşımı kolay bir noktada yer alan kale, hemen hemen her turistin ziyaret ettiği bir noktadır. Kale’nin M.Ö. 9. Yüzyılda Lutipri’nin oğlu Sarduri tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Büyük bir kaya üzerine yapılmış olan Kale ve benzer özellikteki yapılar genellikle yabancı güçlere karşı savunma amaçlı değil, şehri yönetme amaçlı yapılmaktadır.

  Van Kalesi’nin ardından ikinci önemli ziyaret noktası Çavuştepe Kalesi’dir. Çavuştepe Kalesi, Van’ın Gürpınar ilçesinin Çavuştepe köyünde yer almaktadır. Van şehir merkezine 25km uzaklıkta yer almaktadır ve mimari açıdan önemli bir yapıdır. Van Kalesi gibi Yine Urartular tarafından yapılmış olan Kale, dünyanın en eski tuvalet ve kanalizasyon sistemine sahip olması ile de ilgi çekici mimari özelliklere sahiptir.

  Urartular’ın merkezi olan eski Van yerleşim alanı, eski Van Harabeleri olarak Van Kalesi yanında yer almaktadır. Van Kalesi ziyaretinizin ardından, bu bölgeyi de gezmeniz önerilir. Eski Van şehrinin bu denli harabeye dönüşmesi ise I. Dünya Savaşı ile gerçekleşmiştir. Şehir en büyük hasarı bu dönemde almıştır. Yine bu bölgede birkaç kilise kalıntısının yanında Ulu cami kalıntılarını görmek mümkündür. Ayrıca Mimar Sinan’ın eseri olan Hüsrev Paşa Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz.

  Van’ın kıymetli tarihini ayrıca şehir merkezinde bulunan Van Müzesinde de inceleyebilirsiniz. Aslında mütevazı bir müze olan Van Müzesi, 1998 yılında Hakkâri’de yapılan kazılarda ele geçirilen önemli eserlere sahip olması ile oldukça önem kazanmaktadır. Hakkari Stelleri diye anılan eserler 13 adet Urartu dönemine ait çivi yazılı zafer Stelleri’dir. Türünün tek örneği olmaları sebebiyle oldukça önemlidirler.

  Akdamar adasında yer alan Akdamar Kilisesi, diğer ismiyle Surp Haç Kilisesi Ermeni Kral I. Gagik tarafından 915-925 yılları arasında Mimar Manuel’e yaptırılmıştır.  Mimari açıdan Ortaçağ mimari özelliklerini barındırması dışında bir özelliği bulunmasa da, diğer örneklerinden farkı dış yüzeyindeki kabartma süslemeleridir. Bu süslemelerde, İncil’den ve Tevrat’tan alınan pek çok hikâye anlatılmaktadır.

  Tarihi değerlerinin yanında doğal güzelliklere de sahip bir şehirdir Van. Van gölü, büyüklüğü sebebiyle bölge insanı arasında göl değil deniz olarak adlandırılır. Van gölü ’nün geniş kıyıları boyunca pek çok koy ve plaj ile karşılaşılabilir. Van gölü üzerinden dört adet ada bulunmaktadır. Bunlar Adır adası, Çarpanak adası, Akdamar adası ve Kuş adasıdır. Kuş adası dışındakilerde kilise kalıntıları mevcuttur. Kuş adasında ise pek çok kuş türü yaşamaktadır. Tekne turları ile Van gölü üzerinde keyifli zaman geçirebilir, bu adaları ziyaret edebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Van gölü çevresinde yapacağınız araç ile bir tam tur sayesinde hem tarihi kalıntılar ile karşılaşacak hem de harika doğa manzaralarına şahit olacaksınız. Araç ile göl çevresini 1 gün içerisinde dolaşabilirsiniz. Bunun dışında Van’ın Muradiye ilçesinde bulunan Muradiye Şelalesi, şehrin önemli doğal güzelliklerinden bir diğeridir. Şelale’nin en güzel manzaralarını ise su miktarının doruk noktasına ulaştığı bahar aylarında görebilirsiniz.

  Ulaşım

  Van Ferit Melen Havalimanı 1943 yılından bu yana hizmet vermektedir. Bu sebeple Türkiye’nin her yerinde kısa sürede şehre ulaşılabilmektedir.  2009 yılında uluslararası ulaşıma da açılmış olan önemli bir havalimanıdır. Yani yurtiçi ve yurtdışından sadece uçak bileti alarak şehre ulaşıp, keyfini çıkarabilirsiniz. Elbette ki kara yolu ile de şehre ulaşmak mümkündür ama bu oldukça uzun zaman alacaktır. Kısıtlı zaman içerisinde yapılacak geziler için havayolu ile ulaşım daha doğru olacaktır.

  Şehrin Hava Limanı Hakkında Bilgi

  Şehrin havalimanı, oldukça büyük ve kapsamlıdır. 1943 yılından beri hizmette olan tesis şehir merkezine sadece 7km uzaklıktadır. Havalimanından şehre ulaşım minibüsler ile sağlanabildiği gibi, bazı havayolu şirketlerinin özel servisleri de bulunmaktadır. Hem yurtiçi hem yurtdışı uçuşlara açık olan Van Ferit Melen Havalimanı sayesinde, şehre ulaşmak hem hızlı hem de konforlu olacaktır.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Doğ Anadolu Bölgesi’nin güzide şehri Van, nüfusu açısından bölgesinin en kalabalık ilidir. Şehrin kuzeyinde Ağrı, batısında Bitlis, güneybatısında Siirt ve güneyinde ise Hakkâri yer alır. Van, doğusunda ise İran ile sınır komşusudur. Anadolu’nun en büyük kapalı havzası olan Van gölü kıyısında yer alıp, verimli topraklara ve bol akarsuya sahiptir. Van gölü kıyısında, güzel görülesi manzaralar yaratmaktadır şehrin ziyaretçilerine.

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder