Dil Seçiniz

Kahramanmaraş Ucuz Uçak Bileti

Eski adı Maraş olan Türkiye'nin en kalabalık 18. şehrini yakından tanıyın. Kahramanmaraş uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Kahramanmaraş Hava Durumu

  Kahramanmaraş Gezi Rehberi

  Akdeniz bölgesinin kahraman şehri Kahramanmaraş, Türkiye’nin önemli büyük şehirlerinden biridir. Japonya’dan Avustralya’ya, Avrupa’dan Amerika’ya dünyanın dört bir yanında ünlenmiş olan, meşhur Maraş dondurmasını bir de yerinde yemek kadar güzel bir zevk olamaz herhalde. Eğer “Her lezzeti yerinde tatmam gerek.” Diyenlerden iseniz Kahramanmaraş uğramanız gereken şehirlerden bir tanesidir.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Türkiye’nin 16. Büyük şehri olan Kahramanmaraş 2012 yılında Büyükşehir statüsüne çıkarılmıştır. 2014 yılı yerel seçimleri ile birlikte Büyükşehir Belediyesi çalışmaları da başlamış bulunmaktadır. Kahramanmaraş’ın tarihi incelendiğinde, özellikle Tekir Vadisi, Döngel köyünde yapılan incelemelerde görülüyor ki şehrin geçmişi Üst Paleolitik Çağa kadar uzanıyor. İnsan yerleşiminin bu tarihlerde başlayıp, Neolitik, Kalkolitik ve Eski Tunç Çağlarında da sürdüğü anlaşılıyor. Kahramanmaraş’ta en son 2009 yılında yapılan çalışmalar oldukça önemli sonuçlar vermiştir. Kazılarda M.Ö. 300-400 yıllarına ait Germenicia Antik Kentine işaret eden bir takım mozaikler elde edilmiş ve üzerinde yoğun çalışmalar başlatılmıştır ve halen de sürmektedir. Şehrin kurucuları Hititler ’dir. Maraş, Hitit devrinin meşhur kumandanı olan “Maraj” tarafından kurulmuştur. Ancak Hititler ’in sonrasında sırasıyla Asurlular, Selçuklular, Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar şehirde hâkimiyet kurmuşlardır. Şehrin asıl ismi sonraları Maraş olmuşken, Kurtuluş Savaşı’nda şehrin halkının gösterdiği üstün direniş sebebiyle 7 Şubat 1973’de TBMM tarafından şehre Kahramanlık unvanı verilmiştir. Böylece şehrin ismi Kahramanmaraş olarak anılmaya başlamıştır. Ayrıca bu sebeple dünyanın sayılı madalyalı şehirleri arasında yer almaktadır. Şehrin merkezi Ahir Dağı’nın eteklerinde yer aldığı için, şehir bir hayli engebeli bir yapıya sahiptir. Merkez dışında daha düz araziler görülmektedir.

  İklim Ve Sezon

  Kahramanmaraş şehri konum olarak, biraz ilginç bir durumdadır. Çünkü üç bölgede de yer aldığı söylenebilir. Merkezi Akdeniz Bölgesi’nde yer aldığı için şehir de Akdeniz Bölgesi’nde kabul edilmektedir. Ancak bu durum şehrin ikliminde de bazı değişik durumlara sebebiyet vermektedir. Değişken bir iklime sahip olsa da yoğunlukla Akdeniz ikliminin etkisindedir Kahramanmaraş. İklimi için Karasallaşmış Akdeniz iklimi hüküm sürüyor demek daha doğrudur. Yazları sıcak, kışları ise soğuk geçmektedir. Kış soğuğu gezinizde sıkıntılar yaratabileceğinden, seyahat etmek için bahar ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Ama İçmeleri ve Kaplıcaları ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bahar ve kış ayları bunun için çok uygundur. Ağustos ayında Kahramanmaraş’ın meşhur lezzetleri olan Kırmızı Biber, Tarhana ve Dondurma festivaline katılabilir, eylül ve ekim aylarında ise, Afşin ve Göksun ilçeleri ile Kahramanmaraş Karakucak Güreş Festivallerine denk gelebilir, şehrin eğlencesine karışabilirsiniz.

  Gezilebilecek Yerler

  Kahramanmaraş’ta gezinize Kahramanmaraş Kapalı çarşısında, şehrin geleneği ve kültürünü gözlemleyip alışveriş yaparak başlayabilirsiniz. Ancak bu daha çok küçük bir başlangıç olacak. Kahramanmaraş köklü tarihi sebebiyle, görülesi nitelikte pek çok tarihi mekâna da sahiptir. Şehrin bu güzide mekânlarını ziyaret etmeden dönmek olmaz. Özellikle Elbistan Ulu Camii, Hatuniye Camii, Kahramanmaraş Taş Medrese, Eshab-ı Kehf Külliyesi ve Ceyhan Köprüsü, Kahramanmaraş gezisinde atlanmayacak önemli tarihi mekânlardır. Bunlar ile sınırlı olmayıp, daha fazla tarihi mekâna da ev sahipliği yaptığını belirtelim.

  Elbistan Ulu Camii’nden başlamak gerekirse, Güneşli mahallesinde yer alan Cami’nin, şehrin Osmanlıların eline geçişinden sonra 16. Yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Camide 1239-1240 tarihlerine ait olan sülüs yazılı kitabede, Selçuklu sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev ’in ve Emir Mübarizeddin Cavlı ‘nın adları geçmektedir. Ancak araştırmacılar bu kitabenin başka bir yapıdan buraya getirilmiş olduğunu düşünmektedir. Elbistan Ulu Camii, mimari açıdan incelendiğinde, klasik merkezi planı yansıtan güzel bir örnektir.

  Hatuniye Camii, Şehir merkezinde Kurtuluş mahallesinde yer almaktadır. Bu sebeple şehir merkezine mutlaka uğrayan ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Caminin yapımı ile ilgili tarihi kaynaklardan alınan bilgiye göre, Dulkadirli beyinin kızı, aynı zamanda da Yavuz Sultan Selim’in annesi tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Maalesef Hatuniye Camii ‘nin orijinal halinden bu güne ancak bir tek minaresi gelebilmiştir.

  Kahramanmaraş Taş Medrese, tarih dolu bir gün geçirmenizi sağlayacak mekânlardan biridir. Çünkü konumu gereği ulaşımı uygundur. Elbistan Ulu Camii ’ne yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Böylece bir gününüzü ayırarak tarihi mekânların pek çoğunu gezebilirsiniz. Taş Medrese’nin Alaüdin Devle ’nin kızı adına yapıldığı sanılmaktadır. Medrese’nin yanında yine Alaüddin Devle’nin oğlunun türbesi bulunmaktadır. Taş Medrese’nin 16. Yüzyılın başında yapıldığı sanılmaktadır. Oldukça sade bir mimariye sahip eserin görülmesi önerilir.

  Eshab-ı Kehf Külliyesi, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin 6km kuzeybatısında yer almaktadır. Kayalık bir arazide bir mağaranın çevresinde kurulmuş olan cami, ribat ve kervansaraydan oluşan yapı topluluğu Eshab-ı Kehf Külliyesi olarak anılmaktadır. 1200’lü yıllarda yapıldığı bilinen eser, kesinlikle görülmeye değer bir eserdir. Etrafına kurulu olduğu mağara ise Eshab-ı Kehf Mağarası ve ayrıca Yedi Uyurlar Mağarası olaak bilinen mağaradır.

  Ceyhan Köprüsü, Kahramanmaraş – Göksun eski yolunda, Ceyhan ırmağı üzerinde yer almaktadır.  Kahramanmaraş’ın diğer pek çok tarihi mekânında olduğu gibi 16. Yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. 156.60 metre uzunluğunda olan Ceyhan Köprüsü’nün altı gözü vardır. Çeşitli dönemlerde yapılan yenileme çalışmaları ile özgünlüğünü yitirmiş olsa da, kıymetli eserlerden biridir.

  Kahramanmaraş’ta İçmeler ve Kaplıcaları ziyaret etmek ayrı bir zevktir ve bu zevk bir uçak bileti kadar yakın. Tavsiye edilen Ekinözü İçmeleri ve Büyük Kızılcık İçmesi’dir. Kış ve bahar aylarında gezi planınızı yaparken bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz. Bunun dışında Mağara turizmine ilgi duyan gezginler için burada çok fazla uğranacak durak var. Direkli Mağara, Bulut Deliği Mağarası, Döngel Mağarası, Gümüşkaya Mağarası, Savruk Mağarası ve Yedi Uyurlar olarak da bilinen ilginç bir hikâyeye sahip olan Eshab-ı Kehf Mağarası oldukça ilgi çekicidir.

  Kahramanmaraş öyle bir şehir ki, tarihi değerlerinin, meşhur lezzetlerinin yanında doğal güzellikleri ile de kıymetlidir. Doğal güzellikleri ise mağaraları ile sınırlı değildir. Doğaya ilgi duyan gezginlere, Kapıçam Tabiat Parkı, Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, Kumaşır Gölü, Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri, Fırnız Mesire Yeri, Başkonuş Yaylası, Kazma Bağları ve Çokran Şelalesi ile geniş bir yelpaze sunuyor. Üç bölgenin iklimi ve pek çok medeniyetin izlerini taşıyan bu şehir, gezilip görülmeden, dondurması yenilip, tarhanası içilmeden dönülmemelidir.

  Ulaşım

  Şehirde bulunan Kahramanmaraş Havalimanı sayesinde, kısa sürede ve konforlu bir yolculuk ile Türkiye’nin her yerinden Kahramanmaraş’a ulaşmak mümkündür. Bunun dışında karayolu ve demiryolu ile ulaşım da sağlanmaktadır.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Şehrin 1996 yılından beri hizmet veren Kahramanmaraş Havalimanı bulunmaktadır. Üstelik şehre uzaklığı sadece 5km ‘dir ve şehir ile havalimanı bağlantısı taksi ve dolmuşlar ile kolaylıkla sağlanmaktadır. Ulaşım konusunda havayolunu tercih etmek oldukça pratik bir seçim olacaktır bu açıdan.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Kahramanmaraş 3 bölge ile de bağı olan ve oldukça fazla sınır komşusu olan bir ildir. Doğuda Malatya, Adıyaman ve Gaziantep, güneyde Adana, batıda Kayseri ve kuzeyde ise Sivas ile komşudur. Gezi için ayrılan süre doğrultusunda, çevre illeri de kapsayan harika bir program yapılabilir. Böylece buram buram tarih kokan, hem lezzet duraklarını kapsayan hem de kültürel bir seyahat planlayabilirsiniz. Bir uçak bileti ile Kahramanmaraş’a uçup, ardından çevre illere doğru uzayan bir seyahat neden olmasın.

  Kahramanmaraş uçak bileti uygun fiyatlarla www.ucakbileti.com.tr'de

  Kahramanmaraş Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  1.075.706 TL 49,99 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Kahramanmaraş Uçuş Haritası

  Yorum Gönder