Dil Seçiniz

Kırklareli Şehir Rehberi

Kırklareli'nin insan dokunmamış iğneadası ve bambaşka doğası ile bütünlemeye hazır mısınız? Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Kırklareli Hava Durumu

  Kırklareli Şehir Rehberi

  Bizans dönemindeki adı "Saranta" olan şehir 1361 yılında Osmanlılar tarafından fethedildiğinde Kırkkilise adını almış. 1924 yılında ise bugünkü adıyla değiştirilmiş. Sahip olduğu Istranca Ormanları ile karavan, kamping, av ve doğa turizmi alanlarında avantajlı bir merkez.

  Kırklareli'de görülmesi gereken eserlerin başında Hızır Bey Külliyesi, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ve Cedit Ali Paşa Cami'si gelmektedir. Hızırbey külliyesi 1383'te Kösemihalzade Hızır Bey tarafından yaptırılmıştır. Hamam ve Cami'den oluşan külliyenin 1987'de tamir edilen camisi "Büyük Cami" olarak biliniyor. Babaeski ilçesinde yer alan Cedit Ali Paşa Külliyesi Mimar Sinan'ın eseridir. 1551-1565 yılları arasında yapılan, ve cami, medrese, hamam, kervansaray ile kütüphaneden oluşan külliyeden yanlızca cami günümüze ulaşabilmiştir. Lüleburgaz ilçesinde yer alan Sokullu Mehmet Paşa  Külliyesi 1570 tarihinde inşa edilen cami, hamam, medrese ve kervansaray ile görkemli bir Osmanlı eseridir. Vize ilçesindeki Gazi Süleyman Paşa Camisi ise Küçük Ayasofya Kilise'sinden devşirme bir yapıdır.

  Kırklareli'ndeki İğneada, Kasatura Körfezi Tabitı Koruma Alanı ve Longozu Tabiatı Koruma Alanı kuş gözlemcileri ve yaban hayat fotoğrafçıları açısından önemli ve bakir bölgelerdir. Istanbul'a yakınlığı nedeniyle çok tercih edilen Kıyıköy ise görülmeye değer güzelliktedir. Kazandere'nin denize kavuştuğu yerin kuzeyinde Karadeniz'in en güzel kumsallarından biri yer alır. Kıyıköy evleri herşeye ragmen özgürlüğünü korumuştur. Çevre; kır gezilerine, denizde ya da derede olta balıkçılığı yapmaya çok müsayittir. Istranca dağlarının içlerinde de muhteşem doğal güzellikler saklıdır. Marmara, Karadeniz ve Karasal İklim özelliklerinin potasında yer alan bu dağlık alan her mevsim çekici olmakla birlikte, ovaların yeşilin binbir tonuna büründüğü, gelinciklerin kılız bir deniz gibi ufka doğru uzandığı, derelerin çağladığı bahar ayları, gezi için en güzel mevsimdir. Istranca sıradağlarındaki en önemli noktalar Sergen, Dereköy, Demirköy, İğneada, Mahya dağı, Dupnisa mağarası, Dolapdere, Kocayazı ve Askerçeşme mesire yeridir.   

   

  Kırklareli hakkında detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de Sizde vakit kaybetmeden uçak bileti alıp, bu müthiş kentin tadını çıkartın. 

  Kırklareli Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  2 TL 99,00 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Kırklareli Uçuş Haritası

  Yorum Gönder