Dil Seçiniz

Çamlıdere'nin Gezilecek Yerleri

Ankara'nın en ilgi çekici doğal güzelliklerine sahip Çamlıdere, mutlaka görmeniz gereken bir ilçedir. Uygun fiyatlı Ankara uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Çamlıdere’nin Gezilecek Yerleri

  Güzel kentimiz Ankara, her noktası ile ilgi çekicidir. Kent sakinleri için, telaşı bile ayrı güzel olan kent, çok sayıdaki ziyaret noktası ile de gönülleri fethetmektedir. Ankara’nın Çamlıdere ilçesi de ziyaret edebileceğiniz duraklara ev sahipliği yapmaktadır. Yolunuz Ankara’ya düştüğünde zaman ayırarak Çamlıdere ilçesini gezerseniz, pişmanlık duymazsınız. Ankara uçak bileti alarak kente hızlıca ulaşabileceğinizi de düşünürsek, böylesine cazip bir seyahati ertelememelisiniz.

  1.Fosil Ormanı

  İlçe merkezinde bulunan Pelitçik köyü, Fosil Ormanı ile ünlenmiştir. Tesadüf eseri ortaya çıkmış olan fosil alanı, dünyada eşine az rastlanır olan çam, meşe ve ardıç ağaçlarının taşlaşmış fosillerine sahiptir. Günümüzden yaklaşıl olarak 23 milyon yıl öncesine dayanan fosiller, dünyadaki örneklerine göre bakıldığında özel kalıntılardır. Bu Fosil Ormanı, dünya üzerindeki 4 fosil ormanından birisidir.

  2. Tarihi Peçenek Cami

  Çamlıdere ilçesinin önemli tarihi ve İslami eseri olan Peçenek Camii, Selçuklular dönemine ait olan bir eserdir. Selçuklu eserleri genelde mimari nitelikleri ile oldukça dikkat çekicidir. Bu sebeple Peçenek Camii de özel bir eser statüsünde değerlendirilmektedir. İlçenin güzellikleri size çok da uzak değil, sadece Ankara uçak bileti alıp yola çıkmak kalıyor size. Tarihe ilginiz varsa bu camiyi görmek için ilçeye uğrayabilirsiniz.

  3. Aluçdağı Tabiat Parkı

  Aluçdağı Tabiat Parkı, özellikle günübirlik ziyaretçilerin akın ettiği bir alandır. Bu park alanı, doğa ile iç içe olup, hafta içi telaşından uzaklaşmak isteyen piknikçilerin akın yeridir. Siz de rahat bir nefes almak, huzur bulmak için Aluçdağı Tabiat Parkı’nın yeşili içerisinde kaybolabilirsiniz. Ankara gezinizin bir gününü doğa gezisine ayırmayı düşünürseniz, doğru adres Çamlıdere olacaktır.

  4. Çamkoru Mesire Yeri

  Henüz 2008 yılından bu yana hizmete açık olan Çamkoru Mesire Yeri, önceleri Hacettep Üniversitesi alanı olarak korunmaktaydı. Bugün ise Aluçdağı Tabiat Parkı’ndan daha geniş olan alanı ile doğa meraklılarının ziyareti ile karşılaşmaktadır. Çamkoru Mesire Yeri, Türkiye’nin 23. Tabiat Parkı olarak kabul edilmiş durumdadır. Ankara uçak bileti alarak sadece 1 saatte ulaşabileceğiniz şehir, Çamlıdere ilçesinde inanılmaz bir doğa ile sizi beklemektedir.

  5. Benli Yaylası

  Benli Yaylası, ilginç bir hikâye sonucu hayatını kaybeden Benli Hüseyin’den almaktadır ismini. Bugün çevresindeki 5 köyün ortak kullanımında olan yayla, nefis bir doğal alandır. Yaklaşık olarak 3 x 5 kilometrelik ölçülere sahip olduğu sanılan yayla, ziyaretçilere açık durumdadır. Ayrıca yaylanın güneyinde yer alan Mahya Tepesi’nden inanılmaz bir manzara ziyafeti yapabilirsiniz.

  6. Şeyh Ali Semerkandi Türbesi

  Türbe ziyaretlerinden hoşlananlar için oldukça önemli bir ziyaret noktasıdır Şeh Ali Semerkandi Türbesi. Şeyh Ali Semerkandi, Hz. Muhammed’in manevi evladı olan Ömer-ül Faruk’un dördüncü sorundan gelmektedir. Bu sebeple dini açıdan önem taşıyan bir ziyaret noktasıdır burası. Erken rezervasyon imkânları ile Ankara uçak bileti alarak, tasarruflu bir gezi ile Çamlıdere ilçesinin güzelliklerini ziyaret edebilirsiniz.

  Çamlıdere’ye Nasıl Gidilir?

  Çamlıdere ilçesi çeşitli ziyaret noktaları ile ilgi çekmektedir. Ankara uçak bileti alıp, gezi programınızı yaptıktan sonra yola koyulabilirsiniz. Sadece 1 saatlik bir uçuş sonrası Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşmış olacaksınız. Eğer Havalimanından doğrudan ilçeye geçmeyi planlıyorsanız, karayolu ulaşım seçeneklerini değerlendirerek, yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk ile 110 km uzaklıkta olan ilçeye ulaşabilirsiniz. Eğer kent merkezinden Çamlıdere ilçesine gidecekseniz ise 100 km ‘lik bir mesafe kat etmeniz gerekiyor yani yine hemen hemen aynı sürede ulaşım sağlanabiliyor. Ankara’ya hesaplı bir seyahat gerçekleştirmek için Ankara uçak bileti rezervasyonunuzu www.ucakbileti.com.tr üzerinden yapabilirsiniz.

  Yorum Gönder