Dil Seçiniz

Ayvalık Şehir Rehberi

Cunda ile size göz kırpan ayvalık hakında aradığınız herşey burada... Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Ayvalık Hava Durumu

  Ayvalık 

  AYVALIK / KİNDAWANA

  Edremit Körfezi’nin güneyinde, Cunda Adası’nın karşısındadır. Yörenin iskanı M.Ö. 3000’lere kadar gitmekte olup, adı Luwi dilinde “Kindawana” “Ana Tanrıça’nın Yeri” anlamındadır. Lidya bölgesinde “Kydonia” olarak da söylenen yörede, önceleri bir Ana Tanrıça Tapınağının olduğu, daha sonra M.Ö. 6. yy’da Lidyalılar döneminde kentleşmeye başladığı anlaşılmaktadır. Daha sonra Pers, Makedon, Bergama, Roma ve Bizans yönetimine girmiştir. Gemicilik, balıkçılık ve Ege Adaları’yla yapılan ticaretle, zenginleşen kent Bizans döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. 1430 yıllarında Cunda Adaları’yla birlikte Türk topraklarına katılmış ve denizüssü kurulmuştur. Ayvalık’ın hemen karşısında yer alan ve eski ismi Hekatonnesoi olan “Cunda Adaları” doğal güzellikleri ve eşsiz denizaltı zenginlikleri müthiş balık restorantları ile önemli turistik merkezlerdendir. Ayvalık’da görülecek eserlerin başında Çınarlı Camii, Hamidiye Camii ve Kilise Camii bulunudu.Yöre, tarihi ve doğal dokusu bozulmamış evleri, eşsiz kumsalıyla tanınan “Sarımsaklı Plajı” ve üzerindeki turistik tesisleri ile turizmin hizmetindedir.

  sarımsakli-plaji

  Resim:Sarımsaklı Plajı

   

  Ayvalığa adını veren meşhur ayvalar, ilçede yanlızca mevsimi olan ocak ve şubat aylarında bulunur. 1923 yılına kadar Rumların yaşadığı ege kıyı köyleri arasından geçmişin izlerine tanık olabileceğiniz beldelerden biri de ayvalıktır. Çok sayıda taş ev bulunan ilçenin camileri, Rum Ortodoks kökenlerini yalanlar gibidir. Geçmişten kalan sadece bir Rum Kilisesi ile birkaç Rum'dur. 

  Ayvalığın cazibesi taş sokaklarından ve insanların telaştan uzak yaşamlarından kaynaklanır. Sarımsaklı'daki kumsal Cunda yarım adasına karayoluyla da ulaşılabilir ama deniz yoluyla yapacağınız yolculuk daha zevkli olacaktır. 

  ayvalik

  Neleri ünlüdür : Ayvalık tostu, cunta adasındaki balık restoranları ile meşhurdur. Ayvalık aynı zamanda zeytin bahçeleri, zeytin ve sızma zeytinyağı ve zeytinyağından yapılma sabun ürünleriyle dünyaca ünlenmiştir.

  Ayvalığa Nasıl Gidilir? : Uçak ile seyahat edecek olan yolcular Ayvalığa, İzmir uçak bileti alarak veya Balıkesir Uçak Bileti alarak yaklaşık 1 saat 35 dakika'lık karayolu yolculuğu ile ulaşabilirler. 

  Sizde www.ucakbileti.com.tr'de ayrıcalığı ile seyahetinizi planlayın, karşı çıkın.. 

  Ayvalık Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  30.000 TL 99,00 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Ayvalık Uçuş Haritası

  Yorum Gönder