Dil Seçiniz

Eskişehir Ucuz Uçak Bileti

Öğrenci kenti Eskişehir hakkında detaylı tüm bilgiler bu makalede. Eskişehir uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr'de.

Eskişehir Hava Durumu

  Eskişehir Gezi Rehberi

  Bünyesinde barındırdığı iki büyük üniversite sebebiyle öğrenci şehri olarak bildiğimiz Eskişehir, İç Anadolu bölgesinin kıymetli bir şehridir. Kentin ortasından geçen Porsuk Çayı, Eskişehir’e adeta renk ve canlılık katmaktadır. Kolay ulaşılabilir bir kent olan Eskişehir’i her mevsim ziyaret edebilir, keyifli zaman geçirebilirsiniz. Eskişehir’in renkli ve eğlenceli sokaklarında gezip, tarihi değerlerini görmek için hemen gezi programınızı yapmalısınız.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Şehrin isim kökeninden başlayacak olursak, eski ve orta çağlarda Yunanca Dorylaion, latince de ise Dorylaeum olarak adlandırılan bir kent bulunmaktadır, bugünkü Eskişehir ‘in bulunduğu bölgede. Zaman içerisinde ise, Şarhöyük yakınlarında bulunan Dorylaion kenti yıkılmış, harabeye dönüşmüştür. Bu sebep ile Eskişehir olarak anılmaya başlanmıştır. M.Ö. 14. Yüzyılda Hititliler bu bölgeye yerleşmiş ve büyük bir devlet kurmuşlardır. M.Ö. 12. Yüzyılda ise Anadolu’ya gelen Frigler, Dorylaion bölgesine egemen olmuşlardır. Friglerin ardından tarih boyunca, Lidyalıların, Perslerin ve Büyük İskender ‘in bu bölgede egemen olduğu bilinmektedir. Büyük İskender ‘in ardından M.Ö. 2. Yüzyılda Roma İmparatorluğu bu bölgede kontrolü eline almıştır. Selçuklular ’ın Eskişehir bölgesine gelişi ise 1074 yılında gerçekleşmiştir. Ancak bu yıllarda şehrin adı Sultanönü olarak anılmaktadır. Bugün halen bu bölgede kıymetli Selçuklu eserlerini görmeniz mümkündür. 1289 yılında Anadolu Selçukluları tarafından Osman Gazi ‘ye verilen şehir, Orhan Gazi döneminde Karamanlıların eline geçse de I. Murad zamanında Osmanlı kontrolü altına alınmıştır tekrar. Osmanlı hâkimiyetinde geçirilen uzun yılların ardından, Cumhuriyet dönemine geçişte de şehir birliğini korumuştur. Bugün, geçmişinin çeşitli dönemlerini yansıtan pek çok kalıntıya sahip bir kenttir Eskişehir.

  İklim Ve Sezon 

  Eskişehir, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgeleri arasında bir konuma sahiptir. Bu sebeple bu bölgelere ait iklim özelliklerini şehir genelinde hissetmek mümkündür. Buna rağmen şehirdeki hâkim iklim, sert kara iklimidir. Şehirde kışlar sert geçmekte ve uzun sürmektedir. Yaz aylarında ise gün içinde sıcaklıklar yüksek olsa da, geceleri serin geçmektedir. Yani gece ve gündüz sıcaklıkları arasında büyük farklılıklar gözlenmektedir. Bu sebeple Eskişehir ziyaretlerinizden önce bu duruma hazırlıklı olmalısınız. Şehrin yıl bazındaki ortalama sıcaklığı ise 11 derece civarında seyretmektedir. Şehir genelinde durum böyleyken, Sarıcakaya Vadisi’nde Akdeniz iklimi baskındır ve “mikroklima” hâkimdir.

  Gezilebilecek Yerler 

  Eskişehir denilince ilk olarak akla, şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı geliyor kuşkusuz. Porsuk Çayı ve adalar bölgesi, şehrin en hareketli ve de eğlenceli yeridir. Porsuk çayı, yaklaşık olarak 450 km uzunluğundadır ve Sakarya Nehri ‘nin uzun bir koludur. Adalar bölgesi, Porsuk Çayı’nın ıslahı ile düzenlenen ve canlanan bölgedir. Burada şehrin en hareketli caddeleri olan, Şair Fuzuli Caddesi, Doktorlar Caddesi ve Atatürk Caddesi de şehir merkezi gezinizde uğrayacağınız yerlerdir. Bu bölgede gezip yorulunca, Porsuk Çayı kıyısında bir kahve ile yoğunluğunuzu atabilirsiniz.

  Şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı ilçesinin evleri, Eskişehir’in dünya kültür mirasına eklediği önemli eserlerdir. Evliya Çelebi dâhil pek çok gezginin övgüyle bahsettiği bu evleri sizlerde Eskişehir gezinizde mutlaka görmelisiniz. Bu bölgedeki en önemli eserler ise Kurşunlu Külliyesi ve Atatürk Lisesi‘dir denilebilir. Bu bölgede, sokaklarda kaybolurken tarihte yolculuk edecek, harika fotoğraflar çekeceksiniz. Odunpazarı Evleri arasında yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin yapım tarihi 1517’dir. Bu yapı, Mimar Sinan’dan önce mimar başı olan Acem Ali imzası ile Gazi Melek olarak anılan Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapının kullanıma açılması 1525 yılına denk gelmektedir. Odunpazarı Evleri arasında Osmanlı dönemlerine bir yolculuk yaptıktan sonra, külliyenin ihtişamı ile serüveniniz daha da keyifli hale gelecektir. Külliye kapsamına bakacak olursak ise pek çok bölüm bulunuyor. Bunlar; İmaret, Aşevi, Kervansaray, Şadırvan, Cami, Sıbyan Mektebi, Medrese ve Tabhane’dir. Tabhane, bugün el sanatları müzesi şeklindedir ve buradaki atölyeler ziyarete açıktır. Buradan harika el işleri satın alabilirsiniz.

  Lületaşı Müzesi, şehrin farklı konsepti ile ilgi çeken bir müzesidir. Bu müze, dünyanın ilk ve tek lületaşı müzesidir. Yine Odunpazarı ilçesinde Kurşunlu külliyesi içerisinde yer alan müze, Eskişehir’in sahip olduğu en önemli taş olan lületaşının önemini ve güzelliğini gözler önüne seriyor. Lületaşı Müzesi, çok büyük olmamasına karşın, yüzlerce eseri barındırmaktadır içerisinde. Bu eserler; pipo, tespih, magnet gibi ürünlerin yanına oldukça detayla işlenmiş hayvan figürleridir de aynı zamanda.

  Türkiye’nin ilk ve de tek yerli otomobil deneyimi olan Devrim Otomobili’ni bu şehirde görebilirsiniz. Dört buçuk ay gibi bir sürede yapımı tamamlanan Devrim Otomobili, 1961 yılı Cumhuriyet Bayramı törenlerine, dönemin Başbakanı Cemal Gürsel’in kullanımına yetiştirilmiştir. Türkiye’de teknoloji tarihi açısından büyük önem taşıyan otomobili inceleme fırsatını bu şehirde görebilirsiniz. Aracın motoru ilk olarak Sivas ve Ankara’da üretilmiş ancak bazı teknik sorunlarla karşılaşılmıştır. A tipi motor olarak adlandırılan bu motor kullanılamayınca, B tipi olarak adlandırılan ikinci motorun üretimi tamamen Eskişehir’de yapılmıştır. Bu sebeple Devrim otomobili, Eskişehir için de oldukça anlamlıdır.

  Eskişehir geziniz sırasında, Türkiye’nin en özgün parkları arasında gösterilen Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nı da görmelisiniz. Bu park, 400 bin metrekarelik alanı ile Türkiye’nin en büyük parkları arasında yer alır. Ayrıca klasik park anlayışından farklı yapısı ile ilgi çekicidir. Park kapsamında, restoran, kahve evleri, Masal Köşkü, Uzay Evi, Sualtı Dünyası, Amfi Tiyatro, Bilim Deney Merkezi ve Korsan Gemisi gibi spesifik noktalar bulunmaktadır. Bunların dışında da gezi ve oyun alanları bulunmaktadır. Dilerseniz, park içerisindeki gezinizi ücretsiz gezi treni ile de yapabilirsiniz. Şehrin en rağbet gösterilen noktalarından biri olan bu parka en azından bir gününüzü ayırmanız önerilir. Sazova Parkı geziniz süresinde, çok eğlenceli zaman geçirebilir, farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

  Ulaşım

  Eskişehir’e hızı ve konforlu ulaşım havayolu ile sağlanmaktadır. 2007 yılından bu yana düzenli pek çok sefer sunulmaktadır. Yurtiçi uçuşlarının yanında pek çok yurtdışı noktasına da uçuşlar mevcuttur. Havalimanından şehir bağlantısı ise oldukça rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. Şehre en hızlı ve konforlu ulaşım için uçak bileti alarak, hazırlıklara başlayabilirsiniz. Bunun yanında otobüs, özel araç ve hızlı tren ile de şehre ulaşmak mümkündür.

  Şehrin Hava Limanı Hakkında Bilgi

  Eskişehir ilinin Havalimanı, Eskişehir Anadolu Havalimanı ‘dır. Havalimanı, Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesine aittir ve Anadolu Üniversitesi’nin İki Eylül kampüsünde yer almaktadır. 2007 yılından bu yana pek çok düzenli sefer ile yurtiçi ve yurtdışı ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca havalimanı ile şehrin pek çok noktasına rahatlıkla bağlantı sağlanabilmektedir. Havayolu şirketlerinin servisleri de bu konuda kolaylık sağlamaktadır. Bu sebeple bu şehre ulaşmak için tek ihtiyacınız bir uçak bileti.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Eskişehir, içinde barındırdığı güzelliklerin yanında çevresinde de önemli kentlerin komşusu konumundadır. Şehrin kuzeyinde Bolu, doğusunda Ankara, güneyinde Afyon ve Konya bulunurken, batısında ise Kütahya bulunur. Şehrin kuzeybatısında ise Bilecik yer alır. Ulaşım imkânlarının çeşitliliği sebebiyle, gezi sürenizi uzatarak, çevredeki gezi noktalarını da ziyaret edebilir, gezinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

   

  Detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de..

  Eskişehir Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  812.320 TL 49,99 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Eskişehir Uçuş Haritası

  Yorum Gönder