Dil Seçiniz

Beypazarı'nın Gezilecek Yerleri

Ankara’nın Beypazarı ilçesi, başlı başına bir tarih tanığıdır. İlçeyi ziyaret etmek için ucakbileti.com.tr 'den en uygun fiyatlı Ankara uçak bileti alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Beypazarı’nın Gezilecek Yerleri

  Ankara’nın Beypazarı ilçesi, başlı başına bir tarih tanığıdır. Hititliler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış olan ile çok sayıda tarihi kalıntıyı sunmaktadır. Ziyaretçilerine. Beypazarı ilçesinin her sokağında tarihi hissetmeniz mümkün. Geleneksel mimari örneği olan yapıları ile şirin ve keyifli bir ilçedir.

  1. İnözü Vadisi

  Doğal bitki örtüsünün, tarihi kalıntılar ile uyumu, eski yerleşimin bugüne miras bıraktığı tarihi yapıları, İnözü Vadisi’ni özel kılıyor. Buradaki ahşap yapılar, konaklar sıcacık fotoğraf kareleri verecektir size. Ayrıca Vadi, 184 kuş türü ile de özel bir öneme sahiptir.

  2. Hıdırlık Tepesi

  Hıdırlık Tepesi, harika bir manzara noktasıdır. Buradaki esinti ve atmosfer sizi etkisi altına alacaktır. Ulaşım biraz sıkıntılı olsa da araç park yeri konusunda sıkıntı yaşamazsınız ve bu manzaraya değeceğini fark edeceksiniz. Ankara’nın böylesine eşsiz noktalarını ziyaret etmek Ankara uçak bileti alarak yapacağınız 1 saatlik yolculuk ile gerçekleşebilmektedir.

  3. Demirciler Çarşısı Sokak

  Demirciler Çarşısı Sokak, alışverişten hoşlananlar ve yöresel el işi ürünlere ilgi duyanlar için vazgeçilmez bir noktadır. Yöresel hediyeliklerden hem sevdiklerinize satın alabilirsiniz hem de kendiniz için anı yaratabilirsiniz. Ayrıca belki aldığınız ürünün hikâyesini dinleme fırsatınız da olur.

  4. Boğazkesen Türbesi

  Boğazkesen Türbesi, yüksek ve kaya dibi bir notada yer alır. Türbe ziyaretlerinden ve mimariden hoşlananlar için uğranabilecek bir noktadır. Türbede yatan iki kişinin kim olduklarına dair bilgi bulunmamakla birlikte türbenin yapım tarihine dair de bir veri bulunmamaktadır. Mimari özellikleri ve kullanılan malzemeler doğrultusunda 13. Ve 14. Yüzyıllara ait olabileceği düşünülmektedir.

  5. Sultan Alaaddin Camii – Camii Kebir

  Sultan Alaaddin Camii, 1300’lerde var olan eski bir camiinin kullanılamaz duruma gelmesi, özellikle de bir yangın atlatması sonucunda yerine 15. ya da 16. Yüzyılda inşa edilmiş olan yeni camidir. Mimari özellikleri ile ilçenin en dikkat çeken tarihi yapısıdır. Yolunu Beypazarı’na düşerse camiyi görmeniz önerilmektedir. Kentin bu tip eserlerini ziyaret etmek için erkenden Ankara uçak bileti alarak, gezi programı yapmaya başlamalısınız.

  6. Alaaddin Sokak

  Alışveriş noktası olan Demirciler Çarşısı Sokak sonuna geldiğinizde uzunca bir sokak olan Alaaddin Sokak başlar. Sokağın özelliği ahşap gösterişli yapılarının çokluğu ve görkemlerini halen korumasıdır. Üstelik eski şekliyle yaşam sürmektedir bu yapılarda.

  7. Suluhan Camii

  Osmanlı dönemi eserleri ile ilgilenenler için Nasuh Paşa tarafından 17. Yüzyılda yaptırılmış olan Suluhan Camii harika bir ziyaret noktasıdır. Turistik ziyaretler için çokça gezginin uğradığı ilçede, görülmesi gereken eserlerden biri olarak biliniyor.

  8. Yaşayan Müze

  19. yüzyılda ilçenin önemli tüccarlarından biri olarak tanınan Abbas Ahmet’in oğlu tarafından inşa ettirilen gösterişli yapı, yaşayan müze olarak hizmete açıktır ve ilgi çekici bir yapıdır. Eski yapılar bakımından zengin olan ilçe sadece Ankara uçak bileti alarak, hızlıca ulaşabileceğiniz bir konuma sahiptir.

  9. Eğriova Yaylası

  Eğriova Yaylası, mesire alanı olarak piknik ve dinlenme için cazip özelliklere sahiptir. Burada yaylanın harika manzarası, temiz havası ile huzur ve enerji depolayacağınız bir gün geçirebilirsiniz.

  Beypazarı’na Nasıl Gidilir?

  Şirin ilçeye ulaşım için sunulan imkânlar çeşitlilik gösteriyor. İstanbul’dan gelen ziyaretçiler için Ankara uçak bileti alarak yapılacak yolculuk sadece 1 saat sürerken, Havalimanı’ndan Beypazarı’na ulaşım ise 2 saat gibi bir sürede gerçekleşebiliyor. İki merkez arasındaki mesafe ortalama 127 km olduğundan, ulaşım da çok uzun zaman almamaktadır. Kente ulaşım için alacağınız Ankara uçak bileti ise en uygun fiyatlar ile www.ucakbileti.com.tr ‘den alınabilir.

  Yorum Gönder