Dil Seçiniz

Diyarbakır Ucuz Uçak Bileti

Diyarbakır için ucuz uçak bileti satın almak ve Diyarbakır hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için detaylar ucakbileti.com.tr sayfasında!

Diyarbakır Hava Durumu

  Bu yazımızda sizlerde ülkemizin on ikinci büyük kenti olan Diyarbakır hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgileri en geniş bir şekilde sunacak ve aynı zamanda Diyarbakır uçak bileti satın almanız için web portalımızdan istifade edebileceğinizi de en geniş detayları ile açıklayacağız. Şehrin kökeni Milattan Önce 200 yıllarına inmektedir. O dönemin Amidi Asur hükümdarı Adid Niraye tarafından kullanılan kılıç kabzalarında bu ilimizin adı ' Amid ' ve ' Amidi ' olarak geçerdi. Bu bilgi Roma ve Bizans kaynaklarında da aynı şekilde teyit edilmektedir. Şehir 11. yüzyılı evresi içerisinde Türkmen egemenliği altında hüküm görmüştür.

  Genellikle Arapların konuşlandığı bu bölge bir sürede Kara Amid adını almıştır. Ardın günümüze kadar uzanan bu süreç üzerinde de sırası ile Diyar- i Bekr ve Diyarbakır adlarını almıştır. 1867 yılında vilayet olan ve her geçen yıl çok daha gelişen, yaşam alanı bakımından tercih edilen bir kent olduğunu da söylemek isteriz. İlk zamanlar Diyarbekir olarak adın geçen bu ilimiz, Türk Dil Kurumunun yaptığı çalışmalar sonucunda 'bakır' olarak düzeltilmiş ve tamamen resmi olarak Diyarbakır adını almıştır. Cumhuriyet dönemi illerinden olan bu şehrimiz Doğunun en bilindik ve popüler yerlerinden biri olmaktadır. Farklı kültürlerin hüküm sürdüğü ve önemli bir temel yapı taşını oluşturduğu bu yer, halen aktif bir şekilde Arap ve Kürt vatandaşlarının yaşadığı bir şehir olarak bilinmektedir. Diyarbakır' ın 1993 yılından bu yana da Büyükşehir olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz.

  Şehrin Coğrafi Konumu

  Mezopotamya' nın kuzeyinde yer alan ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi' nin tam ortasında yer alan bir şehrimizdir. Doğuda Muş ve Batman komşu iller iken, Batıda ise Malatya, Şanlıurfa ve Adıyaman illeri komşuluk etmektedir. Güneyde Mardin ili bulunurken, kuzeyde de Elazığ ve Bingöl şehirleri yer almaktadır. Şehrin dört bir tarafının dağlarla çevrili olduğunu ve şehir merkezinin bu çukur içerisinde yer aldığını da sizlere söylemek istiyoruz. Tarihi dokusu ile kitleleri mest eden ilimiz için dilediğiniz her tarihte en ekonomik uçak bileti fırsatları ile uçuş yapmak niyetindeyseniz, seçiminizi bizimle gerçekleştirmeniz tartışmasız en doğru atılmış adım olacaktır.

  İklim ve Bitki Örtüsü

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Diyarbakır' da yıl geneline bakıldığında sert bir kara iklim görülmektedir. Ancak buna rağmen yaz aylarının oldukça sıcak ve kavurucu geçtiği de bilinmektedir. Ekim ve Mart ayları arasında bir Doğu Anadolu Bölgesi kadar olmasa da ciddi manada sert geçtiği de söyleyebiliriz. Şehir sınırları boyunca uzanan Torosların bu soğuk hava dalgasının önüne geçmesi de en büyük etken olarak bilinmektedir. Şehirde görülen en yoğun sıcaklık ortalaması 41 derece iken, en soğu hava şartlarında görülen ortalama ise - 21 derece olarak bilinmektedir. 1933 yılında ise şehir -27 derece ile en soğuk kış günlerini geçirmiştir.
  Az yağış alan bu bölgemizin bitki örtüsünü ise bozkırlar oluşturmaktadır. Şehrin dört bir tarafında bozkır alanlarını görebilmeniz son derece mümkündür. Bunu çevresinde dağlık alanlar olması sebebi ile meşe ormanları izlemektedir. Aynı şekilde yabani meyve ağaçları, söğüt ağaçları, çınar ve ceviz ağaçları da Diyarbakır' ın bitki örtüsünü oluşturan diğer bitkiler olmaktadır.

  Gezilebilecek Yerler

  Eğer sizlerde Diyarbakır uçak bileti  ihtiyaçlarınızı bizimle gidereceksiniz gezilip görülebilecek yerler hakkında da fikir sahibi olabileceğinizi söylemek isteriz. Farklı dönemlerin himayesinde olan bu şehrimizde İslami açıdan pek çok tarihi cami ve farklı din mezheplerinin o dönem sınırları içerisinde inşa ettiği kilise ve sinagoglar bulmanız mümkündür. Bunun yanında bu şehrimizin bir müze kenti olduğunu da ifade edelim. Gezip hayran kalacağınız başlıca camiler; Ulu camii, Safa camii, Behram Paşa camii, Fatih Paşa camii, Nebi camii, Hüsrev Paşa camii, Melik Ahmet camii, Dört ayaklı minare ve benzeri pek çok yer almaktadır. Kilise olarak da; Meryem Ana kilisesi, Mar Petyun kilisesi, Saint Georgi kiliseleri yer almaktadır. Bunun haricinde ise Diyarbakır Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi ve Arkeoloji Müzesi mutlaka gezilip görülmesi gereken yerle olarak ön plana çıkmaktadır. Diyarbakır Kalesi, Malabadi köprüsü ve pek çok han, kervansaraylarda şehrin dinamiklerini oluşturmaktadır. Her dönemin tarihini buram buram hissedeceğiniz bir yerde olduğunuzu da asla aklınızdan çıkarmamanız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

  Kültür ve Eğlence

  Diyarbakır asırlar boyu el sanatları kültürünü himayesi altında bulundurmaktadır. Bakırcılık, kuyumculuk ve kilimcilik bu alanda başı çeken etkenler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda türkü ve buna bağlı olarak halk oyunları konusunda da pek çok eğitim veren kurum ve kursları bulabilmeniz mümkündür. Eğlence noktasında çok hareketli ve batı kültürüne sahip olmayan bu ilimiz, senelerden bu yana gelen yöresel örf ve adetlerini yerine getirmek için çaba sarf etmekte ve korumaktadır. Bu açıdan da ilkelerine bağlı ve sadık bir il olduğunu siz değerli ziyaretçilerimize yeri gelmişken altını çizerek yinelemek istiyoruz.

  Yeme İçme

  Yemek kültürün de pek çok medeniyetin sofra lezzetini Diyarbakır yemeklerinde bulabilirsiniz. Zaza, Yahudi, Kürt, Süryani, Arap, Ermeni ve Türk yemeklerinin eşsiz lezzetlerini burada keşfetmeniz son derece mümkün olmaktadır. Yemek kültür ve sofra çeşitliliğinin bir hayli zengin olduğu bu ilimizde, sıklıkla yöresel baharatlar ve et kuzu eti başta olmak üzere diğer et ürünleri kullanılmaktadır. Diyarbakır yemeklerinin bir atıştırılmalıktan öte ağır yemekler kategorisine girdiğini, pirinç, bulgur ve tereyağının da bolca kullanıldığını söyleyelim. Kadayıf ve lahmacunu ile meşhur olan bu ilimiz aynı zamanda bir diğer yöresel lezzeti olan peynir konusunda da hayli yaygın bir şekilde bilinmektedir.

  Şehir Hava Alanı Hakkında Bilgi

  Diyarbakır Havaalanı hem sivil hem de askeri uçuşlar için kullanılmaktadır. Sadece ulusal uçuşların yapıldığı bu yer şehir merkezine 6 kilometre mesafede bulunmakta ve havayolu ile istediği yere gitmek isteyenler için önemli bir tercih olmaya devam etmektedir.

  Her geçen gün gelişen ve yenilenen yapısı ile de farklı bir hizmet kalitesini sizlere sunmaya devam etmektedir. İnternet adresimiz, artık sadece tek bir tıkla dilediğiniz tarihte Diyarbakır uçak bileti almanız için sizlere yardımcı olmaktadır. Üstelik bünyemizde her zaman tüm havayolu şirketlerinin kampanyalarını da bulundurabileceğinizi söylemek isteriz. Artık yapmanız gereken tek şey bu işlerinizi saniyeler içerisinde sonuçlandırmak ve uçak bileti fiyatlarında yüzünüzü güldürmek için bizi tercih etmek olacaktır.

  Diyarbakır uçak bileti uygun fiyatlarla www.ucakbileti.com.tr'de

  Diyarbakır Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  1.607.437 TL 49,99 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Diyarbakır Uçuş Haritası

  Yorum Gönder