Dil Seçiniz

Bala'nın Gezilecek Yerleri

Güzel şehir Ankara’nın Beynam Ormanları ile ünlü olan ilçesidir Bala. Buraya ulaşmak için en uygun fiyatlı Ankara uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Bala’nın Gezilecek Yerleri

  Güzel şehir Ankara’nın Beynam Ormanları ile ünlü olan ilçesidir Bala. İlçe merkezinin kuzeyinde yer alan bölge, nedendir bilinmek taksi şoförlerinin memleketi olarak bilinmektedir. Kent merkezindeki pek çok taksicinin Bala’lı olması, bir ilçe özelliği olarak anılmaktadır. Tarihi ve doğa güzelliklerine sahip olan ilçe, yolunuz düşerse uğrayıp keyifli zaman geçirebileceğiniz bir bölgedir. Bala’nın nispeten Ankara ilçe merkezine yakın olduğu söylenebilir. Dolayısıyla ulaşımı kolay olan bir ilçedir. İstanbul üzerinden kısa süreli bir yolculuk imkânı sağlayan Ankara uçak bileti alınarak, Ankara gezisi yorgunluk ve zaman kaybından uzak bir şekilde gerçekleştirilebilir.

  1. Beynam Ormanları

  Bala ilçesinin, Beynam köyü yakınlarında bulunan ilçe, adını da bu köyden almaktadır. Beynam Ormanı bitki örtüsüne bakıldığın da karaçam türünün ağırlıkta olduğu görülmektedir. 1966 yılından bu yana koruma altında olan bu kalıntı ormanı, piknik alanları ve kır gazinosu ile zaman geçirmek için ideal bir noktadır. Orman genelinde 419 bitki türünün bulunduğu bilinmektedir. Bu durum da, Beynam Ormanlarını özel bir alan haline getirmektedir. Tertemiz havası ve huzur veren atmosferi ile özellikle bahar ve yaz aylarında ziyarete uygun bir noktadır. Ankara uçak bileti alıp ulaştığınız Ankara’da zaman geçirmek isteyeceğiniz doğal alanlardan biridir.

  2. Aliasos Antik Kenti

  Bala ilçesinin merkezine sadece 14 km uzaklıkta bir konuma sahip olan Aliasos Antik Kenti, Ankara’nın sayılı, Bala ilçesinin ise tek antik kentidir. Afşar beldesinde yer alan antik alan, uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Galatlar tarafından kurulduğu düşünülen Aliasos Antik Kenti, yaşadığı süreç boyunca önemli bir yerleşim alanı olarak bilinmiştir. Roma dönemine gelindiğinde ise tarihi Haç yolu buradan geçiyormuş. Dolayısıyla burada bir de mil taşı bulunmaktadır. Tarihe özellikle de antik dönemlere ilgi duyanlar, Ankara ziyaretleri sırasında mutlaka bu bölgeyi görmeyi planlamalılar. Görmesi keyifli olan kent kalıntıları, sizi eski çağlara doğru yolculuğa çıkarabilir. Ankara’nın önemli antik kentlerinden olan Aliasos ’u görmek için Ankara uçak bileti alarak, hızlıca gezi programı yapmanı yeterlidir.

  3. Kesikköprü

  Yine ilçe merkezine yakınlığı ile bilinen Kesikköprü, aynı isim ile anılan köy yakınında yer almaktadır. Kızılırmak üzerinde bulunan köprü, 1251 yılında Selçuklular tarafından yapılmış olması sebebiyle önemli bir tarihi eser niteliğindedir. Bu bölgeye yolunuz düştüğünde mutlaka göreceğiniz yapı, yüzyıllardır görevini yerine getirmektedir.

  4. Kesikköprü Barajı

  Kızılırmak nehri üzerinde yer alan ve 1966 yılında inşa edilmiş olan Kesikköprü Barajı, baraj gölünün sunduğu imkânlar ile dikkatleri çekiyor. Baraj gölünde yüzmek mümkün olduğu gibi, su sporları da yapılabilmektedir. Dolayısıyla ilçe için de önemli bir nokta haline geliyor Kesikköprü Barajı. Ankara uçak bileti almak için erken davranmalı ve bu sezon bu bölgeyi görmek için yola çıkmalısınız.

  Bala’ya Nasıl Gidilir?

  Bala ilçesi, Ankara’nın merkezine de Esenboğa Havalimanına da çok uzak sayılmayacak bir mesafede yer almaktadır. İstanbul üzerinden keyifli ve konforlu bir seyahat için Ankara uçak bileti almanız durumunda sadece 1 saat sonra kente ulaşmış olabilirsiniz. Böylece hızlı bir ulaşım gerçekleştirir, yorgun olmaz ve hemen kendinizi Ankara’nın sokaklarına atabilirsiniz. Havalimanı’na ulaştıktan sonra ise çok sayıdaki karayolu seçeneklerinden birini tercih ederek ilçeye doğru yola çıkabilirsiniz. Ankara’nın Bala ilçesi, Esenboğa Havalimanı’na 110 km kadar bir uzaklıkta yer almaktadır. Dolayısıyla bu mesafeyi kat etme ise 1,5 saat gibi bir süreye tekabül etmektedir. Kent ulaşımınızı daha cazip hale getirmek için www.ucakbileti.com.tr üzerinden en uygun fiyatlar ile Ankara uçak bileti alabilirsiniz. 

  Yorum Gönder