Dil Seçiniz

Isparta Ucuz Uçak Bileti

Isparta'nın gezilip görülecek yerleri bu makalede. Isparta uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Isparta Hava Durumu

  Isparta Gezi Rehberi

  Kıymeti henüz tam anlaşılamamış bir şehir Isparta. Mis kokulu gülleri ile meşhur bu şehri görmemek büyük eksikliktir, özelliklede Türkiye ‘de yaşayanlar için. Ulaşımı kolay ve gezmesi çok zevkli bu şehri, gezi listenize eklemelisiniz mutlaka. Gülün en iyisini ve en kaliteli el dokuması halıları bulabileceğiniz bu şehirde harika alışveriş seçenekleri de bulunuyor dolayısıyla. Büyüleyici lavanta bahçelerini görmemek de büyük bir eksikliktir.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Şehir tarihi incelendiğinde, Hititlilerin izleri dikkat çekmektedir. Hititlilerin ardından bölgede İyonlar ve Lidyalıların hüküm sürdüğü bilinmektedir. M.Ö. 546 yılında ise Perslerin, Lidyalıları yenmesi sonucu, bölgede Pers egemenliği başlamıştır. M.Ö. 333 yılına gelindiğinde Büyük İskender, Lidya ‘yı alarak tarihi Asya seferine başlamıştır. Büyük İskender’in Asya seferi sırasında ikinci fetih noktası ise Pisidia olarak bilinen, bugünkü Isparta ‘nın bulunduğu bölge olmuştur. M.Ö. 2. Yüzyılda ise bu bölge Romalıların kontrolü altına alınmıştır. Ağlasun ‘un eski önemini yitirmesi ile birlikte Isparta, Psidya Piskoposluğunun merkezi haline gelmiştir ve uzun yıllarca da kent bu merkezlik niteliğini sürdürmüştür.

  Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrıldığı dönemde, Isparta Doğu Roma İmparatorluğu ‘nun kontrolü altında kalmıştır. Bu döneme ait pek çok kalıntı şehirde halen görülebilmektedir. Şehrin isminin kökenine bakacak olursak ise; ilk Yunanlı göçmenlerin bu bölgeye yerleştiği zamanlara uzanmaktadır. Bölgenin güzelliğini gören Yunanlılar, buraya İs-Barid demeye başlamışlardır. Bu isim de zamanla, Sparta ‘ya dönüşmüş, ardından da son olarak Isparta şeklini almıştır.

  İklim Ve Sezon 

  Şehrin iklimi, konumu sebebiyle, Akdeniz iklimi ile Karasal iklim arasında bir geçiş iklimi niteliğindedir. Şehirde kış ayları serin ve yağışlı seyrederken, yaz ayları genellikle sıcak ve kuraktır. Isparta ‘nın iklimi üzerindeki en önemli etkenlerden biri çevresinde bulunan göllerdir. Toros dağlarının ardında kalması sebebiyle ise Akdeniz iklimi tam olarak yaşanamamaktadır. Yılın en yağışlı ayları Aralık ve Ocak aylarıdır. Temmuz ve Ağustos ise en kuran aylardır. Şehri gezmek için en uygun zamanlar şüphesiz ki bahar ve yaz aylarıdır. Ayrıca nefis gül ve lavanta kokularını da alabilirsiniz belki. Kış aylarında yapacağınız seyahatlerinizde ise Davraz Kayak Merkezi, size kış sporları seçeneğini de sunmaktadır.

  Gezilebilecek Yerler 

  Isparta güzelliği ile tarih boyunca ilgi çekmiş bir kenttir. Bugün hala, gezip görülecek çok fazla noktası mevcuttur. Isparta Antik tarihi sebebiyle bünyesinde pek çok Antik Kent barındırıyor ve dolayısıyla tarihe ilgi duyanlar için de çok sayıda ziyaret noktasına sahiptir. Antiocheia Antik Kenti ve Adada Antik Kenti, Isparta‘nın en çok ziyaret edilen yerleridir. Bu iki Antik Kent de, Helenistik döneme aittir ve de önemli arkeolojik buluntuları barındırmaktadır. Ayrıca şehrin tarihi hakkında en çok kalıntıyı barındıran Pisidia Antik Kenti, Yalvaç ilçe merkezinin 1 km kadar kuzeyinde yer alır ve çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Bu Antik Kent ‘in M.Ö. 281 ile 261 yılları arasında kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu bölgede yer alan surlar ise yaklaşık olarak 3000 metre uzunluğundadır ve Roma ve Bizans dönemlerinde inşa edilmiştir. Antik Kent’in tiyatro bölümü, günümüze en sağlam olarak ulaşan bölümdür.

  Kentin çok sayıda tarihi yapısı mevcuttur. Gezi süreniz doğrultusunda ve de önceliklerinize göre hepsini ziyaret edebilirsiniz. Başlıca tarihi yapıları, Kubad Abad Sarayı, Eğirdir Kalesi, Sığırlık Kalesi, Uluborlu Kalesi, Atabey Ertokuş Medresesi, Kutlubey Ulu Camii, Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi, Ayestefanos Kilisesi‘dir. Isparta ‘da şehrin tarihi hakkında bilgi alabileceğiniz müzeler de mevcuttur. Bunlar öncelikle Isparta Müzesi olmak üzere, Uluborlu Müzesi ve Yalvaç Müzesidir.

  Uluslararası öneme sahip olan Eğirdir Gölü ‘nü de Isparta ziyaretiniz sırasında görmelisiniz. Burada pek çok çeşit su kuşu çeşidi görebilirsiniz. Harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Göl çevresi, doğal bir sit alanı olarak korunmaya alınmıştır. Ayrıca bu huzurlu ortamdan ayrılmak istemezseniz, çeşitli konaklama seçeneklerini değerlendirebilir, bütün yılın yorgunluğunu burada bırakabilirsiniz. Göl çevresinde yapacağınız uzun geziler de size oldukça keyif verecektir.

  Isparta‘nın pek çok noktasında lavanta kokuları sizi sizden alabilir. Özellikle, Keçiborlu ilçesindeki birçok köyde bulunan lavantalar, belli dönemlerde hem tarlaları süsler, harika manzaralar sunar, hem de ziyaretçileri bu koku şöleniyle karşılar. Özellikle Kuşçular, Aydoğmuş, Kuyucak, Ardıçlı ve de Çukurören en çok ziyaret edilen lavanta yetiştirilen köylerdir. Turistlerin en çok ilgisini çeken bu tarlalar, köy halkından gönüllü olarak size rehberlik etmek isteyecek kişiler ile birlikte gezebilirsiniz. Bu bölgeler aynı zamanda Lavanta Vadisi olarak da anılmaktadır.

  Isparta’ya kış aylarında gelmeyi planlayanlar için bir de güzel kış tatil seçeneği mevcuttur. Davraz Kayak Merkezi, kayak sporu ile ilgilenen ziyaretçilerini beklemektedir. Kış aylarında yapacağınız Isparta gezileriniz böylece daha keyifli hale gelebilir.

  Türkiye’nin ikinci büyük yürüyüş yolu olan St. Paul Yürüyüş yolu ise önemli bir turizm aktivitesi sağlamaktadır. St. Paul yürüyüş yolu, uzun mesafe sunmaktadır. Antalya Perge’den başlayan yol, Isparta Sütçüler, Yazılı Kanyon, Adada Antik Kenti, Eğirdir ve Yalvaş Pisidia Antik Kenti güzergâhını izlemektedir ve burada son bulmaktadır. Yolun toplam uzunluğu 450 km‘dir ve 300 km’si Isparta il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bu keyifli turistik aktivite, şehirde hem yerel halk hem de turistler tarafından ilgiyle karşılanmaktadır.

  Ulaşım

  Isparta ‘ya Türkiye ‘nin her yerinden karayolu ve de havayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir.  Şehrin tek havalimanı olan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı ise hızlı ve konforlu bir seyahat sağladığı için avantajlı bir ulaşım şeklidir. Türk Hava Yolları ‘nın düzenli olarak İstanbul seferleri yapılmaktadır buradan. Havalimanı ve şehir merkezi ulaşımı ise çeşitli şekillerde sağlanabilmektedir. Ayrıca havayolu şirketlerinin sunduğu servis hizmeti de kullanılabilmektedir.

  Şehrin Hava Limanı Hakkında Bilgi

  Isparta Süleyman Demirel Havalimanı, şehrin önemli bir ulaşım yoludur. Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir bu şekilde. Havalimanı 1997 yılından bu yana hizmet vermektedir. Yurtiçi seferlerine ek olarak yaz aylarında İran seferleri de düzenlenmektedir. Süleyman Demirel Havalimanı ‘nın Isparta şehir merkezine uzaklığı ise 30 km ‘dir. Bu bağlantı ise otobüs, taksi, özel araç ya da havayolu şirketlerinin servisleri ile sağlanabilmektedir. Ulaşımın oldukça kolay olduğu bu şehri gezip görmek için sadece uçak bileti ihtiyacınız var.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Isparta çevresinde, birbirinden kıymetli doğal ve tarihi değerlere sahip olan ilçeler yer alıyor. Isparta doğu il sınırında, Konya ‘nın Beyşehir, Doğanhisar ve Akşehir ilçeleri ile komşudur. Kuzey sınırında, Afyon ilinin Çay, Şuhut, Dinar ve Dazkırı ilçeleri, batısında Burdur ‘un merkezi ile Ağlasun ve Bucak ileçeleri ile komşuyken, güneyde ise Antalya ‘nın Serik ve Manavgat ilçeleri ile komşu olan bir şehirdir. Etrafı kıymetli şehirler ile çevrili bu şehri gezmenizin ardından, civar merkezleri de ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Konya ve Antalya, gezip görülecek pek çok seçenek sunuyor. Böyle kapsamlı ve keyifli bir seyahat için sadece uçak bileti alarak, yolculuk hazırlıklarına başlamanız gerekiyor.

  Detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de..

  Isparta Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  448.298 TL 49,99 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Isparta Uçuş Haritası

  Yorum Gönder