Dil Seçiniz

Hatay Ucuz Uçak Bileti

Hatay hakkında bilmediğiniz tüm bilgiler bu makalede. Antakya uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Hatay Hava Durumu

  Hatay Gezi Rehberi

  Nefis lezzetleriyle daha çok hatırımızda kalan harika şehir Hatay yani Antakya, ülkemizin mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden biridir. Hatay mutfağına ait lezzetleri bugün belki her şehirde kolaylıkla bulabiliyoruz ama yerinde bu lezzetleri tatmanın keyfi de başkadır, o yemeklerin lezzeti de başkadır. Tarihi, kültürü, sıcakkanlı insanları ile ülkemizin önemli şehirlerinden biridir. Havalimanına da sahip olan şehre, Türkiye’nin her yerinden kolayca ulaşılabilmektedir. Bunun için sadece uçak bileti ihtiyacınız var. Neden Künefe’nin en lezzetlisini gidip yerinde yemeyesiniz ki? Hatay’a gidince yapılmadan dönülmemesi gerekenlerden biridir Künefe yemek.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Hatay, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bölgede yapılan çalışmalar en eski yerleşim işaretlerinin M.Ö. 100.000’lere kadar uzandığını gösteriyor. Yine bu bulgulara göre bu bölge, Orta Paleolitik, Neolotik, Kalkolit ve Tunç çağında yerleşim yeri olarak yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Tunç çağının ardından, Akadlar, Yamhad Krallığı, Hititler ve Mısırlılar bu bölgede hüküm sürmüştür. Oğuzların ataları olan Sakalar, M.Ö. 7. Yüzyılın ortalarında Oğuz Han önderliğinde bölgeye gelerek egemen olmuşlardır. Sakalar, bugünkü Hatay’ın bulunduğu bölgeye “Batık Şehir” adını vermişlerdir. Sakarın buradaki egemenliği 18 yıl sürmüştür. Büyük İskender’in bölgedeki hâkimiyeti M.Ö. 333 yılında başlamıştır. Myriandros adı verilen, bugünkü İskenderun’a, Büyük İskender Aleksadria adını vermiştir.

  Buradaki Roma hâkimiyeti, M.Ö. 64 yılında başlamıştır. Antakya serbest şehir statüsüne sahip olmuş ve de Suriye Eyaleti’nin de başkenti olmuştur. M.S. 1. Yüzyılın ilk yarısında ortaya çıkmış olan Hıristiyanlık, Kudüs’ün ardından ilk defa Antakya’da yayılmıştır. Şehrin Osmanlı egemenliğine girmesi ise 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında gerçekleşmiştir. Çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu topraklar, çok fazla tarihi değere de sahiptir bugün.

  İklim Ve Sezon

  Hatay’ın oldukça büyük bir bölümü Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Sadece yükselti ve karasallık sebebiyle çeşitli farklılıklar görülmektedir. Şehirde genel olarak kışlar ılık ve yağışlı geçerken, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Hatay’ın yıllık sıcaklık ortalaması ise 19 derece dolaylarındadır. Yerin karla kaplı olduğu gün sayısı ise ortalama 1 gündür. Uygun iklim koşulları sebebiyle her mevsim rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz Hatay’ı. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar yaşanmaktadır ancak bahar ayları oldukça uygundur gezi için.

  Gezilebilecek Yerler

  Antakya, kendinizi bir masalın içinde geziyormuş gibi hissedeceğiniz, her noktası tarih kokan bir şehir. İskenderun ilçesi, her turistin mutlaka uğradığı bir noktadır. İskenderun ilçesi, İskenderun Körfezi kıyısında yer alan, adeta bir duvar gibi yükselen Nur dağlarına sırtını dayamış şirin bir ilçedir. Yeşili bol ve her mevsim sıcacık bir yerleşimdir burası. Ayrıca İskenderun Limanı, oldukça işlek bir ticaret noktasıdır. İskenderun, doğal güzelliğinin yanında hem tarihi hem de kültürel gezi seçenekleri sunuyor ziyaretçilerine. Bu bölgeye uzunca zaman ayırmanız gerekebilir Hatay geziniz sırasında. İnsanın ömrüne ömür katacak, huzur dolu bir yerleşimdir burası. Harika körfez manzarasını görmeden gelmemeniz önerilir.

  Hatay, ayrıca önemli bir inanç turizmi merkezidir. Dünyanın ilk Katolik Kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi, bu şehirde yer almaktadır. Bu sebeple Hristiyanlık tarihinin önemli bir merkezi olmasının yanında, dört büyük partiklik merkezinden de biridir. Bölgede ki Müslüman egemenliği sırasında da kazandırılmış olan çok fazla dini eser görülmektedir. Habib-i Neccar Camii, Şeyh Ahmet Kuseyri Cami ve Türbesi, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Payas Sokullu Külliyesi ve Ulu Cami görülmeye değer dini yapılardır. Özellikle Habib-i Neccar Camii, Anadolu’da yapılan ilk cami olarak bilindiğinden çok kıymetli bir yapıdır. Cami Roma dönemine ait olan bir Pagan tapınağının üzerine inşa edilmiştir. Mimari özellikleri bakımından Osmanlı dönemi eserleri arasındadır.

  Bakras Kalesi, bölgenin önemli tarihi bir yapısıdır. Kale’nin önemi, yapıldığı ilk dönemlerde Akdeniz ile Orta Doğu’yu bağlayan önemli bir geçit olmasından ileri geliyor. Mimari özelliklerinden Helenistik döneme ait olduğunu anlaşılan Kale, ismiyle aynı adı taşıyan Bakras köyü yakınlarında yer almaktadır. Tarih boyunca, çeşitli medeniyetler zamanında bölgenin savunmasında çok önemli rol oynamıştır.

  Antakya Mozaik Müzesi, tarihin izleri en güzel görebileceğiniz noktalardan biridir. Şehrin en fazla turist çeken bir diğer yeri de burasıdır. Bu müze, dünyanın en zengin ikinci Mozaik Müzesi olarak kabul edildiği için büyük önem taşımaktadır. Bu bölgede 1932 yılından bu yana halen yapılmakta olan kazı çalışmaları sonucunda elde edilen kıymetli mozaikler yer almaktadır Antakya Mozaik Müzesinde.

  Hatay’ın Sarıseki Mağarası, en çok ziyaret edilen doğal alanlardan biridir. İçerisinde yaşayan yarasalar sebebiyle bölge halkı tarafından Kuşlar Mağarası olarak da anılmaktadır. Mağarada bilimsel çalışma yapılmamıştır ancak içerisinde dikit ve sarkıtlar bulunmaktadır. Mağara çevresinde yer alan otellerde konaklayarak hem ucuz hem de doğal güzellikler ile çevrili bir tatil geçirebilirsiniz. Mağaraya ulaşmak biraz zahmetli olsa da, vardığınızda göreceğiniz panoramik manzara tüm yorgunluğunuzu üzerinizden alacak, size etkileyici fotoğraflar kazandıracaktır.

  Antakya’nın deniz turizmi açısından en çok rağbet gören yeri ise Samandağ sahilidir. Hatay’ın 22km uzağında yer alır ve bu bölgenin en güzel sahilidir. Sahilin uzunluğu yaklaşık olarak 16 km civarındadır. Sörf için oldukça uygun niteliktedir. Bu çevrede bulunan otellerde konaklayarak sörf keyfini doya doya yaşayabilirsiniz. Sadece şehir sakinleri ya da yerli turistler tarafından değil, yabancı turistler tarafından da ilgi gören bir sahildir Samandağ sahili.

  Bir tablonun içerisinde yolculuğa çıkacağınız bir gezi için Asi nehrini mutlaka gezi programınıza eklemelisiniz. Hatay2ın mistik atmosferinin en önemli tamamlayıcısıdır bu nehir. Lübnan’da Bekaa Vadisinden doğup bu topraklara uzanan Asi nehri, şehrin önemli doğal güzelliklerinden biridir. Doğal güzelliklere meraklı, doğa fotoğrafçılığı ile ilgilenen gezgin ruhlar bu manzarayı görmeden Hatay’dan ayrılmamalıdır.

  Ulaşım

  Şehre ulaşım karayolu ile de sağlanabilir ancak Türkiye’nin her yerinden en hızlı ve konforlu ulaşım seçeneği havayoludur. Zamanın bu kadar kıymetli olduğu çağlarda karayolu ile uzun yolculuklar yapmak, yorgun bir şekilde şehir turuna çıkmak pek tercih edilmiyor. Kısa ve konforlu bir yolculuğun ardından, şehre ulaşır ulaşmaz keşfe çıkabilirsiniz. Bu sebeple Hatay size sadece bir uçak bileti uzaklığındadır.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Hatay Havalimanı, 2007 yılından bu yana hizmet vermektedir. Dış hatlar terminal binasına da sahip olan havalimanı, Türkiye’nin en güneyinde yer alır ve Türkiye’nin önemli havalimanlarından biridir. 2008 yılında Hatay Havalimanı, Uluslararası Hava Hudut Kapısı olarak ilan edilmiştir. Hatay Havalimanı2nın İskenderun’a uzaklığı 45km’dir. Hatay merkezine ise 25km mesafede yer alır. Havayolu şirketlerinin servisleri aracılığı ile havalimanı ile şehrin çeşitli noktalarına konforlu bir ulaşım sağlanabilmektedir.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Hatay’ın doğusunda ve de güneyinde Suriye sınırı vardır. Batısında Akdeniz yer alırken, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep bulunur. Çevresinde yer alan tüm iller, kendilerine has karakterleri ile görülmeye değer önemli şehirlerdir. Bu bölge için kapsamlı bir gezi planlamak çok mantıklı olacaktır. Ancak harika bir mutfak kültürüne sahip bir bölge olduğundan, kendinizi buna hazırlamalısınız.

  Detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de.. 

  Hatay Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  1.503.066 TL 49,00 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Hatay Uçuş Haritası

  Yorum Gönder