Dil Seçiniz

Dalaman Ucuz Uçak Bileti

Muğla'nın inci gibi ilçelerinde muhteşem bir tatil için şehir rehberimiz size aracılık edecek. Dalaman uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Muğla Hava Durumu

  Dalaman Gezi Rehberi

  Kurşunlu Camii, Şeyh Camii, Şahidi Camii bunlar arasmda sayilabilir. Tarihi Konakalti Hani bugün kültür merkezi olarak kullanılıyor. Yağcilar hanı da restore edilmiş durumda ve kilim ve halı satin almak için en iyi merkez. Muğla'nin nispeten az bilinen ama çok önemli kültürel zenginligi ise evleri. Asar Daği yamaçlarinda yer alan Saburhane mahallesindeki sivil mimari doku bütün Türkiye içinde ancak Safranbolu ile kiyaslanabilir. Evler iki katlı, bagdadi tarzi, avlulu ve beyaz badanalı. Muğla'da bu zenginligi keşfetmiş olmali ki turist broşürlerinde bu zenginlik öne çıkarılıyor. Muğla'nin diger zenginligi de Güney Ege'nin en kaliteli orman dokusuna sahip olmasi. Şehir merkezine 13 km mesafede tahsis edilen kent ormani, yüruyüş parkurlari, göletler, temel ihtiyaç alanlari ile Turkiye'de düzenlenmiş en gerçekçi ve güzel şehir ormani.

  Milas: Muğla'nin en kuzeydeki ilçesi Milas'in denize kiyisi olmadığı için ziyaretçisi az ancak önemli bir tarihi merkez. Artık bir taş yığını haline gelmiş Keremos (Oren), Barren (D5rttepe), Bargasa fGokbelJ, Kindya (Kemikler), Cindye (Qomlekrij, Kilda- ra (Kuzyaka), Grione (Kazithj, Hydae (Damhbogaz), Khalketor fKarakuyuj, Kasassos (U]a$), Odbianos fTurbej, Olymos (Kafacaj, Passala, Pedason (Ulupinar), Pidasa (Egriderej, Mikraf- halasa (Dalyan), Narasa (Narhisarj Sunuri (Kahnagil), Hydisos (Karaca- hisar) gibi onlarca örenyeri mevcut. Milas'in her köyünde bir ören yeri var desek abartmiş olmayiz. Bunlar içinde en önemlisi merkeze en uzak ve bel- kide bu yüzden en az yağmalanmiş Keramos. Lahitler ve kaya mezarlari ilginç kalıntılar arasinda sayilabilir Milas'in Mugla ile birlikte Mentese Beyliginln taht şehirlerinden olduğunu hatirlarsak merkezde de görmeye değer eserler olduğu anlaşılır. Bunlar arasında Ulu Cami, Hisarbaşı tepesinde yer alan Belen Camii, Firuz Bey mahallesindeki aynı isme sahip cami. Ayrıca Ahmet Gazi Medresesi, Çöllüoğlu Hanı ve dağınık halde bulunan tarihi evler görülmeye değerdir. Milas'ın meşhur bir el halıcılığı merkezi olduğunu da ekleyelim.

  Bodrum: Ege kıyıları içinde gece hayatı ile öne çıkan en önemli ilçe. İnsanın "neden Bodrum" diye sorası geliyor. Beyaz badanalı düz damlı evleri ile Bodrum daha çok Yunan kasabasını andırıyor. Bodrum'un sualtı arkeoloji müzesi de dünya çapında bir müze. Güvercinlik, Torba, Gölköy, Türkbükü, Gündoğan, Yalıkavak, Gümüşlük, Kadıkalesi, Turgutreis, Akyarlar, Karaincir, Bağla, Aspat, Ortakent, Bitez, Gümbet, Karaada, Ada Boğazı koyları meşhur. Aslinda hepsi birbirine benziyor ama insardar yaşadıklari hoş hatira- lari mekanla bütünleştirdiklerinden, zihinlerinde o mekani diğerlerinden ayrıcalıklı konuma oturtuyorlar. Gezi dergileri de her koyu uzun uzun ve ballandırarak anlatmaya teşne olunca ortaya sanal bir mekan büyüsü çıkıyor. Doğrusu, Bodrum'da olan her şeyin, Datça'da, Fethiye'de Ayvalikta da oldugu...

  Marmaris ve Datça: istanbul'a kar yağdiginda, Reşadiyeliler kazak giyer. Bu önemli bir bilgidir. Eger Haziran- Agustos arasi gelinirse günduz boğucu sicak ve kalabaık sebebiyle keyif alinamaz. Halbuki bahar aylarinda Datça'ya kadar saatte bir araba geçer, her yer çiçeklenir, hava püfur püfür eser... 

  Kamplar bomboştur. Bekçisi bile yoktur. Koylar, kumsallar, yakamozlar, hepsi sizindir. Bu yarimada mevsimini bilenler için Anadolu'nun en güzel köşelerinden biridir. İnsanı cana yakındır. 70km uzunluğundaki yarımada'da onlarca köy mevcuttur. Çoğu ya bir orman kampı, ya tatil köyü, ya da otel tarafından inşa edilmiştir. Marmaris'in en önemli tarihi eserleri kalesi ve İbrahim Ağa Camii'sidir. Dimdik ayakta olan kale müze olarak hizmet vermektedir. Yarımada'nın burnunda Knidos Antik kenti yer alır. 

  Köyceğiz: Köyceğiz Turkiye'nin en temiz göllerinden birine sahip. Burada yapacağınız bir göl turu hafızanızdan silinmeyecektir. Gölü denize bağlayan Dalyan'da yapılacak bir tekne turu da aynı şekilde muhteşem bir tecrübe olacaktır. Dalyan'ın önünde 5 km'lik iztuzu kumsalı uzanmaktadır. 30km kuzeyde Köyceğiz'in yayla köyü, Kartal gölü, Gölgeli dağı ormanları, göl kıyısındaki asude ilçe merkezi, 

  Dalyan yamaçlarına yaslanmış Kaunos Antik Kenti, labirenti andiran sazlık kapli suyolu ve bu muhteşem sahil turistleri bir yandan keyiften gevşetirken bir yandan da hasetten catlatiyor. Cevat Şakir Kabaağaç'in dedigi gibi "gidiyorlar ama akillarını burada birakarak". Turizm yöreyi kökten değiştirdi. Menteşe'nin güneş kavruğu delikanlisi şimdi sakiz gibi gömleği ile beş yildizli otellerde hizmet veriyor. Balikçılar turist taşıyor teknelerinde. Güneydeki Dalaman, Ortaca ve Fethiye için de durum ayni.

  Fethiye: Şu isimleri hiç duymamiş olabilir misiniz? Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Saklıkent, Göcek, Katranci, Günlük. Kargi...Ege denizinde... (aslında Osmanlının dediği gibi Adalar Denizi demek lazim, bundan giizel bir isim verilebilir mi batıdaki kıyılarımıza?- Tu­rizm patlamasi yaşandiğinda Fethiye ilk üçe yerleşti ve oradan hiç inmedi. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Ozal'ın her sene Gocek'te dinlenmesi, gazetecilerin yörenin güzelliklerini anlata anlata bitirememeleri de etkili oldu bu tercihte. Bugün Fethiye, uluslararasi üne sahip yat turizim'inin ülkemizdeki en seçkin mekanıdır, Göçek ile.. 

  Sizde vakit kaybetmeden www.ucakbileti.com.tr aracılığı ile uçak bileti alıp, tatilin keyfini çıkarın. 

   

  Yorum Gönder