Dil Seçiniz

Sakarya Şehir Rehberi

En yetenekli ressamların kıskanacağı doğal güzellikleri ile Sakarya.. Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Sakarya Hava Durumu

  Sakarya Şehir Rehberi

  Şehir merkezi olan Adapazarı'nın adının nereden geldiği meçhul. İl ise adını Sakarya nehrinden almış. Evliya Çelebi burası için "Orman Denizi" benzetmesini kullanıyor. Burası da komşusu İzmit gibi son altmış yılda gelen sanayileşme ile kalabalıklaşmış. Denize direkt kıyısı olan İzmit liman avantajıyla liderliği bırakmış ama İzmit'te fabrika arazisi olacak yer kalmayınca birinci sınıf tarım arazileri "patates mi otomobil mi?" sakat mantığı ile sanayileşmeye açılmış.

  Adapazarı merkezinin de gezgine vaat ettiği bir şey ne yazık ki yok. Ama doğal güzelliklere gelince durum değişiyor. Yanı başındaki Sapanca Gölü, güneye doğru uzanan çok zengin orman örtüsü ve yaylalara sahip Keremali Dağları her mevsim huzur verici geziler yapılabilecek yerlerden. Sapanca gölünün güney şeridi dört ve beş yoldızlı otellere sahip. Göl kıyısındaki kadeler, su sporları merkezleri ve paramotor tesisleri yer alıyor. Sonbaharın pastırma yazı tabir edilen güzel havalarında, çevredeki ormanlar en yetenekli ressamları kıskandıracak renklere bürünmüşken, göl üzerinde atılacak bir paramotor turunun ne kadar nefes kesici olabileceğini hayal dünyanıza havale ediyorum. Göle su veren her derede de güzel alabalık tesisleri mevcut. Meşukiye köyündeki tesisler çok biliniyor ve çok kalabalık  oluyor. Mahmudiye deresi üzerinde yer alan tesis ise daha bakir. Dere boyu kır gezisi yapılabilmesi de ayrı bir avantaj.

  Akyazı

  Akyazı ilçesi Kuzuluk kaplıcaları ve yaylaları ile meşhur. Akyazıdan Dokurcan istikametine giderken Şerefiye köyünü geçtikten sonra güneye sapan yol Acelle, Sultanpınarı ve Karagöl yaylalarına ulaşıyor. Bu rakımda birbiri ile bağlantılı çok sayıda yayla mevcut, ancak turizm açısından alt yapıları yetersiz. Karagöl yaylasından dağın öbür yüzündeki Taraklı'nın ilçesine inilebiliyor. Taraklı Osmanlı sivil mimarisinin son örneklerini barındıran evleri meşhur. Taraklı, Geyve, Pamukova hattı Göynük'ü içine alan hafta sonu turlarının vazgeçilmez durakları. Pamukova ilçesi özellikle ilkbaharda sahip olduğu meyve ağaçlarının rengarek çiçekleri ile muhteşem bir güzelliğe bürünüyor. Taraklı Geyve, Akyazı-Dokurcan hatları sonbahar da apayrı bir güzelliğe bürünüyor. Birinci hat içindeki Göynük, ikinci hat içindeki Mudurnu Çayı yolculuğu apayrı bir keyfe dönüştürüyor. Sık sık mola verip çevreyi seyretmek, fotoğraf çekmek istiyor insan. Bütün bu parkur'un en güzel mola yeri ise Dedeler Köyünden güneye doğru 7 km'lik yolla ulaşılan Sülüklügöl. Adı ile hiçbir alakası olmayan muhteşem bir orman denizinin ortasında bir set gölü burası. Sessiz, güzel bir o kadar da huzur verici. 

  Karasu

  Adapazarı'ndan Karadeniz kıyısındaki Karasu'ya giderken 10.km'de yolun sol kenarında güzel bir piknik alanı bulunuyor. Poyrazlar gölünü çevreleyen orman bahar aylarında Adapazarlı'ların en çok ziyaret ettikleri günübirlik dinlenme alanı. Yolun sonundaki ilçe Karasu'nun çok uzun bir kumsalı var. Sakarya nehri burada denize dökülüyor ve denize açıldığı bölge de Turkiye'nin en büyük subasar ormanlarından Acarlar langozu bulunuyor. İlkbaharda gezgine harikulade manzaralar sunan langozu gezmek o kadar kolay değil. Sulak alan turizmi ülkemizde çok tanınmadığı için bir botunuzun olması ya da bulabilirseniz bir sandal kiralamanız gerekiyor. 

  Dergilerde çıkan fotoğrafları iştahla seyreden ve kendilerini sulak alanlara atan gezginleri hep benzer bit duygu bekliyor, hüsran. Bu alanlarda otomobil ulaşımı imkansız, giriş izne tabi, göz alıcı renklere sahip kuşlar çok uzaklarda. İlla "ben bu güzellikleri görüp fotoğraflayacağım" diyenleri ciddi bir bedel bekliyor, kamuflajlı elbiseler, pahalı fotoğraf makineleri çünkü bu fotoğrafları birdaha çekemeyeceğinizi düşünebilirsiniz. 

  Öte yandan Keremali, Dokurcun ve Sapanca güneyi dağlarındaki her vadi müthiş güzellikler barındırıyor. Her mevsim ayrı bir manzaraya bürünen bu vadilerdeki küçük dereler, şelaleler, renk renk çiçek ve yapraklar özellikle İstanbul'da yaşayanları kendine çekiyor. Haftasonu kır yürüyüşlerinin vazgeçilmez rotoları olan bu vadileri tur firmalarının organizatörlüğünde yada küçük bir arkadaş grubu ile keşfetmek mümkün. 

  Sakarya hakkında detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de Sizde vakit kaybetmeden uçak bileti alıp, bu müthiş kentin tadını çıkartın. 

  Sakarya Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  917.373 TL 99,00 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Sakarya Uçuş Haritası

  Yorum Gönder