Dil Seçiniz

Ayaş'ın Gezilecek 10 Yeri

İpek yolu üzerinde yer alan güzel ilçe Ayaş, Ankara’nın özel noktalarından biridir. ucakbileti.com.tr 'yi ziyaret ederek Ankara uçak bileti satın alınabilir. 

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Ayaş’ın Gezilecek 10 Yeri

  İpek yolu üzerinde yer alan güzel ilçe Ayaş, Ankara’nın özel noktalarından biridir. Ziyarete uygun, keyifli bir ilçe olmasının bir sebebi de merkeze yakın olmasıdır. Ankara’ya yolu düşen herkesin, bir şekilde Ayaş ilçesine de yolu düşecektir.

  1. Ayaş Yöresel Ürünler Pazarı

  Ankara – Beypazarı yolu üzerinde yer alan Pazar oldukça rağbet görmektedir. Kentin turistik ilçesi Beypazarı’na gidenler yol üzerinde mola verip bu yöresel pazara uğramaktadırlar. Burada yöresel pek çok değere ulaşabilir sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla ilçenin ilgi çekici bir noktasıdır.

  2. Bünyamin Ayaşi Camisi

  16. yüzyıl başlarında yaptırıldığı sanılan tarihi yapı, Bayramiye tarikatı şeyhlerinden olan Bünyamin Ayaşi ‘nin adı ile anılmaktadır. Dini ya da tarihi ilgiler ile ziyaret edilebilecek bir eserdir. Gezilecek yerler listenizi yaptıktan sonra Ankara uçak bileti alarak kente ulaşıp, bu değerleri keşfedebilirsiniz.

  3. Killik Camisi

  1560 yılında inşa edilen önemli eser, Veli Bin Hızır tarafından yaptırılmıştır. Mimar initeliği ile dikkat çekmektedir. Orjinalinde toprak çatılı olan yapı sonraları kırma çatı ile tamamlanmıştır. 20. Yüzyılda ise minare eklenmiştir.

  4. Karakaya Kaplıcası

  Kırkevler mevkiindeki kaplıca, sularının şifalı olması sebebiyle ünlüdür. 31 derece sıcaklıktaki kaplıca suyu, 4 özel banyo bölümü ve 2 havuz ile şifa dağıtmaktadır. Kentte yorgunluğunuzu atacağınız bir iki günlük dinlenme için tercih edebilirsiniz. Sırf kaplıcalar için bile Ankara’ya gelebilirsiniz. Erken rezervasyon fırsatları ile Ankara uçak bileti alarak, erkenden programınızı yapmalısınız.

  5. Paşa Hamamı

  Paşa Hamamı, Selçuklu dönemi eseri olması sebebiyle, dikkat çeken önemli bir yapıdır. Bugün Belediye tarafından sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Belki seyahatiniz sırasında burada harika bir sergiye denk gelebilirsiniz.

  6. Asarcık Höyük

  Asarcık Höyük köyünde yapılan kazı çalışmaları sonucu Roma ve Bizans dönemlerine ait pek çok para ve eşya bulunmuştur. Kalıntıları görerek, tarihe dair ipuçları yakalayabilirsiniz. Bunun için ilçenin Ilıca köyüne doğru yol almanız gerekiyor.

  7. Çıngıllı Mağaraları

  Çıngıllı mağaraları, Ankara çayına doğru bakan, yüksek ve dik bir yamaçta yer almaktadır. Elde edilen verilere göre eski zamanlarda insanlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmışlardır. Dolayısıyla Çıngıllı Mağaraları, hem bir doğal alan hem de eski bir yerleşim yeri olarak dikkat çekmektedir.

  8. Ayaş İçmesi ve Kaplıcası

  Ayaş içmesi ve kaplıcası, şifalı suları ile bilinmektedir. 52 derece sıcaklığındaki su çok sayıda mineral barındırmaktadır içerisinde. Kaplıcanın 1892 yılından bu yana hizmet verdiği de düşünülürse, köklü bir tesis olması sebebiyle, dinlenmek için tercih edebileceğiniz bir noktadır. Ankara uçak bileti araştırmalarına başlasanız iyi olur.

  9. Sinanlı Köyü Ulu Camisi

  Caminin bilinen yapım tarihi 1547 olmakla birlikte, Sinan Bin Hacı Osman tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Minaresi 20. Yüzyılda eklenmiş olan tarihi değer, ilçenin en eski yapılarından biridir.

  10. Galat Kalesi

  Galat Kalesi, şehir için önemli bir yapıdır. Eldeki verilere göre, Ankara ve çevresine ilk yerleşen topluluk olan Galatlar tarafından inşa edilmiştir. Kalenin bugün sadece yıkıntıları görülebilmektedir.

  Ayaş’a Nasıl Gidilir?

  Ayaş, ilçe merkezine yakınlığı ile bilinmektedir. Bu sebeple kent genelinde ulaşımı kolay bir noktadır. İstanbul üzerinden 1 saatlik bir havayolu yolculuğu ile Ankara Esenboğa Havalimanına ulaşabilirsiniz. Bunun için sadece hızlıca gezi programı yapıp Ankara uçak bileti almanız gerekiyor. Havalimanına ulaştıktan sonra ise çeşitli karayolu seçeneklerini kullanarak 85 km uzaklıkta bulunan Ayaş ilçesine ulaşabilirsiniz. Havalimanından ilçeye ulaşımınız yaklaşık olarak 1 saat sürecektir. Ankara uçak bileti alırken ise www.ucakbileti.com.tr ‘yi tercih ederek tasarruf sağlayabilirsiniz.

  Yorum Gönder