Dil Seçiniz

Zonguldak Ucuz Uçak Bileti

Zonguldak yani “Küçük İstanbul” ya da “Çelik ve Çilek diyarı” diye adlandırılan güzel kent! En uygun fiyatlı Zonguldak uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Zonguldak Gezi Rehberi

  Zonguldak yani “Küçük İstanbul” ya da “Çelik ve Çilek diyarı” diye adlandırılan güzel kent, görülmeden geçilemeyecek bir kenttir. Yolunuz düşmüyorsa bir türlü, özellikle kenti görmek için bir seyahat planı yapmalısınız. Karadeniz bölgesinin her biri kendine has karaktere sahip olan kentlerinden harika bir tanesidir Zonguldak. Üstelik havalimanına sahip olması sebebiyle ulaşım da hem hızlı hem de konforlu olarak gerçekleşiyor. Bu durumda size sadece uçak bileti alıp yola koyulmak düşüyor.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Zonguldak, Karadeniz ülkeleri ile yapılan ticaret için büyük önem arz eden limanı ile dikkat çekmektedir. Ayrıca Türkiye’nin en zengin taş kömürü madenlerine sahip olan kenttir. Kentin, Antik çağlardaki ismi Sandrake olarak bilinmektedir. Ancak bölgenin Türkleşmesi ile birlikte Zonguldak olarak anılmaya başlanmıştır. Zonguldak’ın kelime anlamı ise bataklık ya da sazlık demektir. Ayrıca kentin ismine dair bir de rivayet vardır. Bu rivayete göre, Belçikalılar ve Fransızlar bu bölgede zengin maden ocaklarını işletmişlerdir. Bu sebeple onların deyimiyle Zone Guel Dock olarak anılmıştır bölge. Rivayete göre bu tabirin söyleniş şekli ise bugün kullandığımız Zonguldak ismini vermiştir bize.

  Kentin ilk zamanlarına bakacak olursak, M.Ö. 2500’lü yıllara uzanmaktadır tarihi. İlk olarak Hattiler yerleşmiştir bu bölgeye. Ardından Hititler izlemiştir onları. M.Ö. 7. Yüzyılda Batı Anadolu’dan Karadeniz’e Yunan kolonizasyonu başlamıştır. Buna bağlı olarak Zonguldak’ın yer aldığı kıyılarda ticaret amacıyla liman faaliyetleri başlamıştır. Bununla birlikte kentin önemi de artmıştır.

  Anadolu Selçuklu Devleti’nin bu bölgeye gelişi ise 1084 yılında gerçekleşmiştir. Böylece bölgede Türkleşme başlamıştır. Beylikler döneminde Candaroğulları Beyliğinin bir parçası olan kent, 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı alması ile birlikte Osmanlı toprağı haline gelmiştir. Kentin önemli değeri olan kömür ise ilk kez 1829 yılında II. Mahmut döneminde bulunmuştur. Kurtuluş savaşı döneminde özellikle Ruslar ile ilişkilerde önemli rol oynamıştır Zonguldak. Bugün de ülkemizin kıymetli kentlerinden biridir.

  İklim Ve Sezon 

  Zonguldak Karadeniz ikliminin hâkim olduğu bir kenttir. Karadeniz bölgesinde olması ile birlikte Balkanlardan gelen soğuk hava akışına daha fazla maruz kaldığı için, diğer Karadeniz kentlerine nazaran daha soğuk olmaktadır. Kentte her mevsimde yağış görülmektedir. Sıcaklık ise yıl için -8 ile +40 arasında değişiklik gösterebilmektedir. En çok yağışı sonbahar ve kış aylarında aldığı için, kenti ziyaret etmek için ilkbahar ve yaz ayları en uygun zamanlardır. Yaz aylarında kentte olacaksanız, plajların ve denizin tadını çıkarabileceğinizi de unutmamalısınız. Bu sebeple yaz ayları deniz turizmi ile ilgilenenler için daha doğru bir seyahat zamanıdır.

  Gezilebilecek Yerler 

  Batı Karadeniz’in en gelişmiş kenti Zonguldak, turizm potansiyeli de yüksek olan bir şehirdir. Doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmeye başladığınızda şehri tanımaya başlayacaksınız. İlk olarak şehrin önemli yapısı Halil Paşa Konağı’ndan başlamak gerek. Halil Paşa Konağı, 19.yüzyıl sonlarına doğru yapılmış olan, bugün müze olarak hizmet veren, kentin önemli tarihi yapılarından biridir. Arkeolojik pek çok kalıntıya yer veriliyor müze kapsamında. Grek, Roma, Bizans, Abbasi, Emevi, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yansıtan çok sayıda eseri görebilirsiniz burada. Kentte ilk ziyaret noktanızı, kentin tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz Halil Paşa Konağı olarak belirleyebilirsiniz.

  Köprülü Camii, Zonguldak’ın en önemli camilerinden biri olmakla birlikte mimari niteliği ile de beğeni toplamaktadır. Kentin çarşısında yer almaktadır Köprülü Camii. Bu ismi almasının sebebi ise Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış olmasıdır.

  Kentin mağaraları, doğal güzelliklerinin en önemli unsurudur. Zonguldak’ta mağara turizmi adında bir kavramdan söz edilebilir. Mağaralardan ilk akla geleni şüphesiz Cehennemağzı Mağaralarıdır. Bu mağaralar, mitolojiye de konuk olması sebebiyle hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ilgi ile ziyaret edilmektedir. Ereğli ilçesinde bulunan Cehennemağzı Mağaraları, Hades’in Ölüler Ülkesi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda da güç tanrısı olan Heracles yani Herkül’ün yeryüzündeki 12. Görevini yerine getirdiği yer olarak geçmektedir bazı kaynaklarda. Üç mağaradan oluşmaktadır bu mağaralar grubu. Bunlardan biri olan Ayazma Mağarası, harika akustiği ile etkileyicidir. Diğer önemli mağaralar ise Gökgöl Mağarası, Cumayanı Mağarası, Çayır Köyü Su Mağarası, Kızılelma Mağarası ve İnağzı Mağarasıdır.

  Harika Karadeniz kıyılarında yer alması sebebiyle, güzel plajları da bulunur kentin. Özellikle de yaz aylarında Zonguldak’ta bulunuyorsanız, plajlar ve sahilleri gezmenizi, harika yeşil ve mavi uyumunu görmenizi öneririz. Şehrin en bilinen ve en çok ilgi gören plajları, Filyos, Göbü, Karakum, Kapuz, Türkali, Sazköy, Ilıksu, Kireçlik, Uzunkum ve Hisarkarası’dır.

  Zonguldak’ın doğasının en güzel yüzünü görebileceğiniz Çitdere Tabiat Koruma Alanı, mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Çitdere Tabiat Koruma Alanı, kentin Yenice ilçesinde yer almaktadır. Bunun dışında doğa ile iç içe olan, uğramanızı önerdiğimiz mesire yerleri bulunuyor. Bunlar, Gülüç Baraj Gölü, Kızılcapınar Baraj Gölü, Ulutan Baraj Gölü, Çobanoğlu Gölet’i ve Güneşli Şelaleleridir.

  Zonguldak mavi ve yeşilin harika uyumunu gözler önüne seren bir kent olarak, foto safari imkânı da sunmaktadır. Ormanlık alanları, akarsuları, mağaraları ve denizi ile harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz burada. Özellikle fotoğrafa ilgisi olan ziyaretçiler için önerilmektedir foto safari. Özellikle Bostandüzü, 100. Yıl, Yayla Mevki, Değirmenağzı dereleri ve şelaleleri ve Bacaklı yayla gibi alanlar foto safari yapmak için en uygun yerlerdir. Görülüyor ki kentin en önemli varlığı doğa güzellikleridir. Geziniz boyunca doğa ile iç içe ve huzur dolu olacağınızı hatırlayarak gezi planı yapmak için geç kalmamalısınız.

  Ulaşım

  Zonguldak, kısa bir uçak yolculuğu ile ulaşılabilecek bir kenttir. Hava ulaşımı kolaylığının yanında şehir içi ulaşımı da sıkıntısızdır. Kent içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksiler ile sağlanmaktadır. Şehrin önemli noktalarına yolculuğa çıkarken, dilerseniz özel araç kiralama seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Hem kente ulaşım sadece bir uçak bileti uzaklığındadır hem de şehir içi ulaşımda sıkıntı yaşamazsınız Zonguldak’ta. Büyüleyici doğası ile size huzuru hissettirecek olan kentte yılın yorgunluğunu üzerinizden attığınızı hissedebilirsiniz.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Zonguldak Çaycuma Havalimanı, 2007 yılından bu yana hizmet vermektedir. Kentin, ülkenin diğer noktalarıyla ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Havalimanından kente ulaşımda otobüs ve taksileri kullanabileceğiniz gibi hem havayolu şirketlerinin servislerini hem de kiralayacağınız özel araçları kullanabilirsiniz. Doğa gezilerine, foto safariye çıkmayı düşünüyorsanız, özel araç kiralama seçeneği sizin için daha doğru olabilir. Böylece daha hızlı ulaşım sağlayarak, çok sayıda yeri görebilirsiniz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Zonguldak, Karadeniz turu planlayanlar için önemli bir duraktır. Bölgeyi gezmeye başlarken genellikle Zonguldak ilk durak kabul edilmektedir. Kentin çevresinde bulunan Düzce, Bolu, Karabük ve Bartın da önemli noktalardır. Zonguldak çevresi de gezi süreniz doğrultusunda uğrayabileceğiniz noktalardır. Örneğin; Karadeniz turu sırasında, Bolu ve Bartın üzerinden yolculuk ederseniz en azından bir mola verebilirsiniz bu kentlerde. Karadeniz turu için faydalı bilgilere ulaşabileceğiniz Bir Haftada Karadeniz Turu yazımızı da inceleyebilirsiniz. Kente ulaşım sadece bir uçak bileti kadar uzakken, hem Zonguldak’ta hem de çevresinde geçireceğiniz keyifli zaman tarif edilemez. 

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder