Dil Seçiniz

Türk Hava Yolları

Hem ülke hem dünya çapında dikkat çeken projeye sahip Ordu - Giresun Havalimanı hizmete girdi ve Türk Hava Yolları seferleri başladı.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Ordu – Giresun Havalimanı Hizmete Girdi

  Her gün yeni bir hizmet alanının açılışı ya da yeni faydalı bir uygulamanın sisteme girişini duyuyoruz. Hava yolu imkânlarını Türk Hava Yolları ile hem ülkemizin dört bir yanına hem de dünyanın her noktasına ulaştırmayı başardık. Son haber ise Ordu – Giresun Havalimanı ’ndan geldi. Üstelik harika bir projenin sonucu olarak karşımıza çıktı. Türkiye’nin ilk deniz üzerine inşa edilmiş Havalimanı olan Ordu – Giresun Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazı bakanlar ve milletvekillerinin eşliğinde açıldı. Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, yaptığı açıklamalarda bu konuya değinerek, Türkiye için ne kadar büyük bir prestij sebebi olduğunu ve hava yolu ulaşım imkanının bu bölgede daha da fazla kullanılan bir ulaşım şekli olmasını sağladığını belirtmiştir. Numan Kurtulmuş, açılış töreni sırasında yaptığı konuşmada, böylesine güzel bir vesile ile orada olmaktan, tarihi bir günde açılış konuşmasını gerçekleştiriyor olmaktan ne derece memnuniyet duyduğunu belirtmiştir.

  Numan Kurtulmuş, yaptığı konuşmada Ordu – Giresun Havalimanı’nın işlevinden de bahsetmiştir. Türk Hava Yolları ’nın dünya çapında yayılması ve prestij sağlaması gibi, bu havalimanı da Türkiye için bir prestij sebebi olacaktır. Sadece Ordu ve Giresun bölgesi faydasına değil, Türkiye geneline sunulmuş bir hizmettir. Konuşmasında teşekkürlere de yer veren Başbakan yardımcısı, bu projenin ilk gününden bu yana takipçisi olmuş olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da bölge halkı adına teşekkür etmiştir. Bu tip çalışmalar ile Türk Hava Yolları da ulaşım ağına yeni bir nokta daha eklemiş ve hizmet kalitesini arttırmıştır.

  Türkiye’nin en uç noktalarında dahi havalimanlarının açılması, Türk Hava Yolları ‘nın dünyanın her yerine giden bir havayolu şirketi olması üstü örtülecek girişimler değildir. Ordu – Giresun Havalimanı ‘nı yakın zamanda hizmete girecek olan Hakkâri Havalimanı ve Şırnak Havalimanı takip edecektir. Böylece, ülkenin dört bir yanı havalimanları ile çevrilecek ve ulaşım sıkıntılarına son verilecektir. Bu konuya da değinen Numan Kurtulmuş, Bolu Dağı çalışmalarının başarısına da değinmiştir.

  Türk Hava Yolları seferlerinin de düzenleneceği bir ilk teşkil eden havalimanının, özelliklerine de değinilen törende, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin de söz almıştır. Türk Mühendisliği’nin en başarılı örneklerinden biri olan deniz üzerindeki Ordu – Giresun Havalimanı’nın hem Türkiye hem de Avrupa için bir ilk teşkil ettiği üzerinde duran Bakan Feridun Bilgin, yine dünya sıralamaları ile sözlerini sürdürmüştür. Bakan Bilgin’in verilerine göre Ordu – Giresun Havalimanı, deniz üzerine inşa edilmiş olma özelliği ile dünya çapında 3. Sırada yer almaktadır. Bu muhteşem yapının 13 metresi deniz altındayken, 7,5 metresi ise deniz üzerinde bulunuyor. Yapım aşamasında ise Karadeniz’in 100 yıllık deniz hareketleri incelenmiş ve buna uygun bir projelendirme yapılmıştır. Bu doğrultuda inşa edilen havalimanı, hem bölgenin hem de ülkemizin gururu niteliğindedir.

  Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli söz aldığı sırada ise hem Türk Hava Yolları ’nın bölgeye doğrudan ulaşımının hem de bu bölgede inşa edilecek böylesine harika bir havalimanının, 50 yıllık bir hayal olduğunu dile getirmiştir. Ancak 50 yıllık bu hayalin gerçekleştirilmesi için 2010 yılında talimat verildiğinde, bölge halkının sevinci inanılmaz olmuştur. Bugün Ordu – Giresun Havalimanı’nın inşası ile bu sevinç haklı bir gurur ile birlikte yaşanmaktadır. 50 yıllık hayal süresince sürekli sözler verilip, gerçekleştirilmediğini belirten Bakan Canikli, bugün bir havalimanından öte, gurur kaynağı olan bir havalimanı ile karşı karşıya olmanın verdiği sevinci dile getirmiştir. Pek çok önemli ismin söz aldığı ve duygularını ilettiği açılış, hem heyecanlı hem de sevinçli görüntülere sahne olmuştur.

  Türk Hava Yolları ’nın da uçuş gerçekleştireceği havalimanı, artık hem Türkiye’ye hem de dünyaya hızlıca bağlanmanın keyfini yaşayabilecek. Hızlı ve konforlu ulaşım imkânı ile tanışan bölge halkı, karayolu imkânlarından sonra havayolu imkânlarına da kavuşmanın sevinci içerisindedir. Türk Hava Yolları ‘nın konforlu ve kaliteli ulaşım anlayışı ile artık her noktaya hızlıca ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Herkesin böyle bir ulaşım imkânına sahip olma hakkının olduğunu belirten yetkililer, pek çok noktada yeni havalimanı inşa projesi ile çalışmaların sürdüğünü dile getirmektedir. 

  Yorum Gönder