Dil Seçiniz

DHMİ ile THY Anlaşmazlığa Düştü

Pist kapatılması ile ilgili olarak DHMİ ile THY Anlaşmazlığı söz konusu oldu. www.ucakbileti.com.tr 'den en düşük fiyatlar ile THY uçak bileti satın almaya ne dersiniz.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  DHMİ ile THY Anlaşmazlığa Düştü

  Türk Hava Yolları ülkemizin en eski havacılık hizmetini veren kurumu olarak, bugün en yüksek kapasite ile hizmet vermektedir. Kapasitesinin yüksekliği ve ülkemizdeki faaliyet gösteren diğer özel şirketler ile arasındaki farkı gözler önüne seren filo gerçeği ile maksimum seviyede hava yolu taşımacılığı hizmeti sunuyor. Şirket bugün 110 ülkeye ve 277 farklı noktaya 250’den fazla uçak ile uçarken, yıl sonunda uçak sayısını 293’e kadar çıkarmayı planlıyor. Özellikle bu sezonda kapasitesini tam anlamı ile kullanan şirket, aksaklık istememesi sebebi ile gündeme geldi.

  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Ataköy – Florya yönündeki pistin kapatılması gündeme gelince, çeşitli sıkıntılar söz konusu oldu. Bağlantı taksi yollarını yapımı sebebi ile kapatılması planlanan Ataköy – Florya yönündeki pist, Türk Hava Yolları ‘nın kapasitesini de olumsuz etkileyecek bir durumdur. İstanbul Atatürk Havalimanı ise apronunda halen devam eden inşaat çalışmalarına Kasım ayında bir yenisini daha eklemeyi planlıyor. Bu planla, Ataköy – Florya yönündeki 05 – 23 pistinin 1 – 30 Kasım tarihleri arasında kapatılmasına karar verildi. Ancak bu durum Türk Hava Yolları ‘nın kapasitesini düşürmesini gerektireceği için, şirket itirazda bulundu ve işler karıştı. DHMİ bir an önce pistin kapatılarak çalışmalara başlanması ve hızla tamamlanması yönünde baskı uygularken, Türk Hava Yolları da bu bakım ve onarım çalışmasının ertelenmesi talebinde bulundu. Ayrıca, sadece THY ‘nin kapasite düşürmesinin büyük bir zarara yol açacak olması sebebi ile şirket diğer hava yolu şirketlerinin de kapasitesini düşürmeye gitmesini istedi. Bu durum karışıklığa yol açarken, bakım çalışması projesinin de askıya alınmasına sebep oldu. İstanbul Atatürk Havalimanı 2010 yılında hizmete giren 05 – 23 pisti ile birlikte toplam 3 piste sahiptir ve söz konusu olan bu pist, açıldığı 2010 tarihinden bu yana ilk kez kapatılmak istenmektedir. Bugüne kadar sadece belli kısa zaman aralıklarında pistin notamlanarak basit bakımlarının yapılmış olması, bugün yetersiz gelmektedir ve bağlantı taksi yollarının yapımı sırasında pistin yüzeyindeki çeşitli sıkıntılarda düzeltilecek ve bakımlı bir pist haline getirilecektir. Lakin Ataköy – Florya yönündeki 05 – 23 pisti, bugün havalimanının trafiğinin büyük bir bölümünü taşıyan ayak olarak nitelenebilir. Dolayısıyla kapatılması da ciddi sıkıntılar anlamına geliyor. Olsa bakımın ardından pist yüzeyindeki hasarların giderilmesi, elektrik sistemlerinin elden geçirilmesi mümkün olacak ve daha güvenilir, daha bakımlı bir pist haline gelecek.

  Bu süreçte, askıya alınmış olan proje DHMİ ve Türk Hava Yolları ‘nın uzlaşmasını beklemektedir. Çeşitli önerilerin öne sürüldüğü konu ile ilgili olarak, yeni bir gelişme yaşanmazken, şuan ki durum itibariyle projenin askıda olması söz konusudur. Bir taraftan yakın zamanda bakımın yapılması ve seferlerin devam etmesi istenirken, diğer taraftan da yüksek sezon sebebi ile bu işlemin ertelenmesi yada yaşanacak olan zararın yani kapasite düşürülmesinin diğer şirketler ile birlikte THY tarafından paylaşılmasıdır. Şuan ki durum itibariyle zararın çok büyük bir bölümü, bu pistten en çok uçuşu gerçekleştiren THY ‘nin olacak gibi görünüyor. Şirketin itirazının temel sebebi de budur. Gelişmeler takip edilirken, henüz son durum ile ilgili olarak bir durum söz konusu değildir. Verilecek olan nihai karar herkes tarafından merakla beklenmektedir.

  THY uzun yılların verdiği tecrübesi, yüksek kapasitesi ve başarılı personeli ile dünya genelinde başarılı bir uçuş hizmeti sunuyor. Bu hizmetten faydalanmanız ise sanılanın aksine çok kolaydır. Çünkü THY ile seyahat etmek için belli rotalarda uçmanız gerekmiyor. Tam tersi sizin seyahat edeceğiniz yönde mutlaka THY seferi ile karşılaşırsınız. Bu yüzden seyahatinizin 3 – 4 hafta öncesinde uçak bileti araştırmalarına başlayarak www.ucakbileti.com.tr üzerinden uçak bileti satın alabilirsiniz. Mümkün olan en düşük fiyatlara bilet almanızı sağlayan site, konforlu yolculukları daha uygun fiyatlara getirmektedir. Ayrıca kullanımının kolay olması, kolay ulaşılabilir olması da diğer avantajları olarak kabul edilebilir. Bugün bilgisayara ya da akıllı telefonunuz ile kolayca siteye ulaşarak uçak bileti satın alabilirsiniz. Sadece 1 – 2 dakikanızı bu iş için ayırmanız yeterlidir. Ayrıca isterseniz, seyahatleriniz ile ilgili olarak, rota, ulaşım ya da gidilen nokta ile ilgili bilinmesi gerekenler gibi çeşitli kritik bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 

  Yorum Gönder