Dil Seçiniz

THY, Sıtma Vakalarına Karşı Afrika Önlemi Aldı

THY'de yaşanan Sıtma vakaları için önlemler alınmaya başladı. THY uçak bileti almak için www.ucakbileti.com.tr adresini tercih ederek, siz de THY güvencesi ile uçabilirsiniz.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  THY, Sıtma Vakalarına Karşı Afrika Önlemi Aldı

  Türkiye’nin milli hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları, dünya çapındaki başarıları ve hemen hemen her gün duyulan başarı ve ödül haberlerine karşılık, son günlerde talihsiz olaylar ile gündeme gelmeye başladı. Nisan ayı itibariyle gündemde uzun süre kalmasına sebep olan bomba ihbarlarından sonra, bu kez Afrika ülkelerine düzenlenen seferleri sonucunda, personeli arasında artarda duyulan sıtma vakaları ile gündeme geliyor. Bu tarihsiz olaylar ilk olarak, Türk Hava Yolları Kabin Amiri olan Selda Durmaz’a konulan yanlış teşhis ile birlikte can kaybının olması ile gündeme geldi. Türk Hava Yolları ‘nın Tanzanya’nın Darüsselam kentine düzenlediği seferlerinden birinde bulunan Selda Durmaz, Türkiye’ye döndüğünde hastaneye başvurmuş ancak soğuk algınlığı teşhisi ile evine gönderilmişti. Maalesef ki bu yanlış teşhis Türk Hava Yolları ‘nın acı bir kaybı ile gündeme gelmesine sebep oldu.

  Ancak kısa süre sonra bir sıtma virüsü haberi daha duyuldu. Bu kez THY Kabin Amiri olan Murat D. Bir Afrika uçuşu sırasında bu virüsü kapmıştı. Neyse ki doğru ve hızlı teşhis ile müdahale edildi ve Murat D. Tedavinin ardından sağlığına kavuştu. THY yetkililerinin yaptıkları açıklamada, personeli için gerekli itinanın gösterildiği ve Murat D. ‘nin durumu ile de yakından ilgilenildiği dile getirildi. Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ‘nde yapılan tedavinin ardından Murat D. Sağlığına kavuşurken, bu kez THY ‘den üçüncü Sıtma vakası duyuldu. Tanzanya’nın Darüsselam kentinde sinek ısırması sonucu Sıtma virüsünü kapan Selda Durmaz ile aynı uçuşta yer alan E. E. A., yüksek ateş şikayeti ile Selda Durmaz ‘a yanlış teşhis koyan aynı özel hastaneye başvurdu. Ancak hastane bu kez aynı hatayı yapmadı ve E.E.A. ‘ya Sıtma teşhisi kondu. THY ‘nin üçüncü Sıtma vakası olan E.E.A ‘nın tedavisi sürerken THY durum ile ilgili olarak önlem alma kararı verdi ve bu kararını kamuoyuyla da paylaştı.

  THY Kabin Hizmetleri Başkanlığı, Sıtma virüsü riskinin yüksek olduğu bölgelerde, ekiplerin daha dikkatli olmasını önerirken, riski minimuma indirmek için mümkün olduğunda dışarıya çıkmamalarını istedi. Diğer taraftan, yine bu riskin yüksek olduğu bölgelerde, yatılı uçuşların gerçekleştirilmemesine karar verildi ve git – gel şeklinde uçuşların yapılacağı duyuruldu. Buna göre riskin yüksek olduğu Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa ve Nijerya’nın başkenti Abudja ’ya yapılan seferler, yatısız yani git – gel şeklinde gerçekleştirilecek. Bu seferlerde görevli olan ekipler, hiç konaklama yapmadan, aynı uçak ile geri dönecekler. Söz konusu olan bu önlemli uygulamanın ise Temmuz ayı programı ile birlikte geçerli olması bekleniyor. Buna ek olarak alınan bir önlem olarak da, THY Ekip Planlama Müdürlüğü, bir uçucu personelin bir ay içerisinde en fazla iki kez Afrika uçuşuna gönderilmesine karar verdi. Yaşanan acı Sıtma olaylarından sonra Türk Hava Yolları ‘nın daha nitelikli önlemler ile de gündeme gelmesi bekleniyor. Açıklanan bu önlemlerin yetersiz kalacağı da söylentiler arasında bulunuyor. Önümüzdeki dönemde yeni Sıtma vakalarının yaşanmaması temennisi ile yeni uygulamaların Temmuz ayı itibariyle başlaması planlanıyor.

  Türk Hava Yolları, personelinde yaşanan bu sıkıntılara karşı hemen önlem almış bulunuyor. Talebin halen sürdüğü Afrika seferlerinde, önlemler ile birlikte uçuşlar devam edecek. Bununla birlikte THY, dünyanın dört bir yanına uçuş gerçekleştiren bir şirkettir ve ülkemizin milli hava yolu şirketi olduğu gibi dünyanın da 4. Büyük hava yolu şirketidir. Dolayısıyla yurt içi ya da yurt dışı seyahatlerinde en doğru ulaşım tercihiniz THY olacaktır. Türk Hava Yolları uçak bileti alırken ise internetin sunduğu avantajları kullanarak, daha avantajlı bir rezervasyon gerçekleştirebilirsiniz. www.ucakbileti.com.tr gibi güvenilir adresleri tercih ettiğiniz sürece hem daha cazip fiyatlar ile uçak bileti satın alırsınız, hem de yetkili noktalarda göremeyeceğiniz kadar çok seçeneği bir arada görebilirsiniz. Filtreleme özelliği gibi, kullanım kolaylığı sağlayan özellikler ile aradığınıza çok kısa sürede kolayca ulaşabilirsiniz. Böylece oturduğunuz yerden saniyeler içerisinde seyahatiniz için uçak bileti rezervasyonu yapabilir, uçak bileti satın alabilirsiniz. Daha keyifli seyahatler için detaylı hazırlık yapma zamanı yaratmanızı sağlayacak olan bu pratik işlem, artık seyahat etmeyi daha eğlenceli hale getiriyor. 

  Yorum Gönder