Dil Seçiniz

TÜRSAB’tan THY ve Lufthansa’ya Önemli Uyarı

Seyahat Acenteleri, THY ve Lufthansa'ya yazılı uyarıda bulundu. THY uçak bileti alırken en uygun fiyatlara ulaşmak için www.ucakbileti.com.tr 'yi seçebilirsiniz.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  TÜRSAB’tan THY ve Lufthansa’ya Önemli Uyarı

  Türk Hava Yolları, dünyanın en iyi 5. Hava yolu şirketi olarak, hem yurt içinde hem de yurt dışında çok sayıda şirket ve kuruluş işe iş birliği içerisindedir. Hem hava yolu şirketleri hem de THY başarılarına başarı katacak İletişim işbirliği sağlanan şirketler gibi pek çok kuruluş bu kapsamda değerlendirilebilir. AnadoluJet’e sağladığı destek ve verdiği teknik güvence ile ülkemizde havacılık alanında farklı bir hizmet sunan Türk Hava Yolları, SunExpress gibi başarılı bir şirketin de kuruluşunda yer alıyor. Lufthansa ile birlikte kurulan SunExpress, Anadolu kentlerinin Avrupa’ya özellikle de Almanya’ya ulaşımında önemli bir hizmet sunmaktadır. Görülüyor ki Türk Hava Yolları, havacılık alanında başarılarını, birbirinden çok farklı faaliyetleri ve hizmet anlayışı ile gözler önüne sermektedir. Alınan ödüller bu özelliğinin sadece küçük bir yansımasıdır. Diğer taraftan Lufthansa da dünyanın en iyi hava yolu şirketlerinden biri olarak anılıyor.

  Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği yani kısaca TÜRSAB, bu iki şirketin faaliyetleri ile ilgili olarak uyarıda bulunarak, son günlerde dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. TÜRSAB ‘ın iddialarına göre hem THY hem de Lufthansa, seyahat acentelerinin aleyhine olan uygulamaları ile haksız rekabete sebep olmaktadır. Birlik, bu konudaki sektörel şikâyetlerin artması ile birlikte harekete geçmiş ve iki hava yolu şirketine uyarıda bulunmuştur. Bu uyarının temelinde ise internet üzerinden bilet satışı ve acente uygulamaları konusu yer alıyor. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve internetin her alanda işlerimizi kolaylaştıran bir unsur olması ile birlikte, uçak bileti satışları da büyük oranda internet ortamına kaymıştır. Daha önce Pegasus Hava Yolları, internet üzerinden bilet satışlarında düşük ya da sıfır servis ücret uygulaması sebebi ile TÜRSAB ‘tan uyarı almıştı. Benzer bir şekilde bu kez THYve Lufthansa uyarı almış bulunuyor.

  Lufthansa, acentelerden satacakları bilet başına 16 Euro DCC yani (Distribution Cost Charge) talep ediyor ve bu durum acenteler için haksız rekabete sebep oluyor düşüncesi ile alınan şikâyetler doğrultusunda TÜRSAB, şirkete yazılı bir uyarıda bulundu. Benzer bir uyarı da Türk Hava Yolları ‘na yapıldı. THY 'nin UTP Kart uygulaması zorunluluğu ile THY Affiliate Programı kapsamına girmeyen, acente olmayan kişi ve kuruluşlar aracılığı ile yapılan bilet satışlarında, söz konusu olan uygulamanın haksız komisyon sağladığı gerekçesi ileri sürülmüştür. Türk Hava Yolları ‘nın 15 – 25 yaş aralığındaki gençlere sunduğu yüzde 30 indirimin ise seyahat acentelerine da tanınması konusunda talepte bulunulmuştur. Nihayetinde, internet üzerinden uçak bileti satışlarında, sunulan fiyatların uygunluğu, çeşitli kampanyaların mevcut oluşu ve pratik olması gibi pek çok sebep ile acentelerin haksız rekabete tabi olduğu gerekçesi ile TÜRSAB ‘a çeşitli sektörel şikâyetler gelmiş ve bu sebeple TÜRSAB yazılı bir uyarı ile iki hava yolu şirketine uyarıda bulunmuştur. Ancak bunlara karşın, internet üzerinden uçak bileti satışları gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu sadece söz konusu olan iki şirket için geçerli olan bir durum değildir. Aynı zamanda tüm hava yolu şirketleri, avantajlarından ötürü uçak bileti satışlarında internet dünyasını ve web sitelerini ön planda tutmaktadırlar. Sadece şirketler değil, seyahat severler de internet üzerinden uçak bileti alımını, acentelere oranla daha çok tercih etmektedirler. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği ‘nin söz konusu olan uyarısının şirketlerden ne şekilde karşılık bulacağı ve alacağı diğer yankıların ne yönde olacağı ise merakla beklenen bir konudur. Henüz bir duyum söz konusu olmamıştır.

  Uçak bileti alımlarında, tüm bu söylemlere karşın internetin tercih edilme oranı çok yüksek gibi görünüyor. Üstelik internet üzerinden uçak bileti alarak çok uygun fiyatları elde edebilirsiniz. Bunun en iyi örneği ise www.ucakbileti.com.tr ‘dir. Buradan alacağınız uçak bileti hem cazip fiyatlı olacaktır hem de kolayca aradığınızı bulabileceğiniz için kısa bir süre içerisinde işleminizi tamamlayacaksınız. Dolayısıyla önemli boyutta bir zaman ve para tasarrufu söz konusudur. Bu da yolcular için, özellikle de çok seyahat edenler için önemli bir avantaj anlamına geliyor. Siz de önemli bir seyahat hazırlığınızı sadece saniyeler içerisinde halletmek isterseniz ve fazladan para ödemek istemezseniz, bu adres üzerinden uçak biletinizi satın alabilirsiniz. 

  Yorum Gönder