Dil Seçiniz

Türk Hava Yolları’nın 6 Aylık Verileri Açıklandı

THY 2015'in ilk 6 ayında da büyümeye devam etti! www.ucakbileti.com.tr üzerinden Türk Hava Yolları uçak bileti alarak, uygun fiyatlar ile seyahat edebilirsiniz. 

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Türk Hava Yolları’nın 6 Aylık Verileri Açıklandı

  Türk Hava Yolları’nın başarılarını gözler önüne seren çeşitli sıralamalar ve veriler zaman zaman kamuoyunda yer alıyor. Her zaman yükselen grafiği ile dikkat çeken şirket, önceki gün yeni trafik verilerini paylaştı. THY‘nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklama havacılık haberleri arasında yer alarak, şirketin artan oranlarının kamuoyu ile paylaşılmasını sağladı. 2015 yılının ilk 6 aylık dönemini kapsayan verilerde ilk dikkat çeken şirketin yolcu sayısındaki artışa karşın, doluluk oranlarındaki düşüş oldu. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) verilen bilgilere göre Türk Hava Yolları ‘nın yolcu sayısı geçen yıla oranla yüzde 8,5 oranında artış gösterirken, uçakların doluluk oranında 1,0 puan düşüş yaşandı. Aslında bunu şirketin uçak sayısındaki artış ile birlikte, sefer sayısındaki artış ile de açıklamak mümkün.

  THY ‘nin açıklanan verileri, bunun dışında daha pek çok detayı da içeriyor. Net verilere göre 2014 yılının ilk 6 aylık döneminde yani Ocak – Haziran döneminde yolcu sayısı 26,3 milyon iken 2015 yılının aynı dönemine gelindiğinde bu rakamın yüzde 8,5 oranında artarak 28,5 milyon olduğu gözleniyor. Türk Hava Yolları ‘nın yolcu sayısındaki artışı iç hatlar ve dış hatlar olarak gruplandıracak olursak ise iç hatlarda yüzde 11,2 oranında bir artış söz konusu iken dış hatlarda bu oran yüzde 6,6 olarak gerçekleşti. Dış hatlarda business class yolcu sayısı yüzde 2,8 oranında artarken, dıştan dışa transfer olan yolcu sayısında da yüzde 12,7 oranında bir artış gözleniyor. Bu da Türk Hava Yolları ‘nın ülkemizi bir hava yolu aktarma merkezi haline getirmedeki etkisini gösteriyor. THY ‘nin paylaştığı diğer veriler de çok ilgi çekici. Kısa zaman içerisinde yaşanması sebebi ile dikkat çeken oranlar, şirketin büyüme hızının da bir göstergesidir.

  THY ‘nin yolcu uçakları konma sayısı olarak alınan verileri, 2014 yılının Ocak – Haziran döneminde 199.988 olarak açıklanmıştı. 2015 yılının aynı döneminde bu rakam yüzde 6,2 artış ile 212.446 olarak açıklandı. Hem uçak sayısının hem de sefer sayısının artışı ile açıklanan bu durum da bir büyüme göstergesidir. Son olarak Türk Hava Yolları ‘nın Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ile paylaştığı verilere göre 2014 yılının haziran ayına gelindiğinde Ocak ayından bu yana toplam uçulan şehir sayısı 257 olarak belirtiliyor. Aynı veri 2015 yılında ise 276’ya ulaşmış. İç hatlarda ulaşılan şehir sayısı 43’ten 48’e çıkarken, dış hatlarda da bir yıl içerisinde 214’ten 228’e ulaşılmıştır. Uçak sayısındaki ciddi artış da dikkat çekiyor. 2014 yılının Haziran ayında 257 olan uçak sayısı, 2015 yılının haziran ayında, yani geçtiğimiz günlerde 282 olarak açıklandı. Ayrıca şirketin halen uçak alımları sürüyor ve yılsonuna kadar teslim edilmesi planlanan çok sayıda Boeing ve Airbus uçak siparişi bulunuyor.

  KAP ile paylaşılan 6 aylık rapor daha pek çok veriyi içeriyor. Tamamında gözlenen artış, doluluk oranındaki 1,0 puanlık düşüşü de açıklıyor. Türk Hava Yolları, halen hızla artan bir performans ile ülkemizde havacılık hizmeti verirken, dünya genelinde de bir dünya markası olduğunu kanıtlıyor. Sponsorlukları ile her alanda destek sağlayan ve açıklanan bu rakamlar ile de büyüklüğünü kanıtlayan şirket, son 5 yıldır Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi olma konumunu da koruyor. THY ile seyahat etme ayrıcalığını halen yaşamadıysanız, bunu bir an önce demek için uçak bileti araştırmasına başlamalısınız. Bu güne kadar seyahat etmenin en can sıkıcı notası olan uçak bileti alımı, internetten alımın kolaylaşması ile eğlenceli hale geliyor. Artık güvenilir site ve uygulamaların varlığı ile internet üzerinden kolayca uçak bileti alabilirsiniz. www.ucakbileti.com.tr ise size en uygun fiyatları sunan en cazip seçeneklerden biridir. Gezilerinizi daha keyifli hale getirmenin yolu, hazırlık sürecini de keyifli hale getirmekten geçer. Bunun için de seyahat acenteleri ile muhatap olarak uçak bileti alımını uzun zaman harcayan bir iş haline getirmeyin. En uygun fiyatlar ile uçak bileti satın almanın yanında, sitenin kolay kullanılabilir olması önemli bir avantaj sağlıyor. Üstelik uçak bileti alımının internet üzerinden yapılması, önemli boyutta bir zaman tasarrufu da sağlar size. 

  Yorum Gönder