Dil Seçiniz

Dünyayı Keşfetmeye Nereden Başlamalı

Dünyanın dört bir yanında inanılmaz güzellikler var ama dünyayı keşfetmeye yakın çevrenizden başlayın. En uygun fiyatlı uçak bileti için ucakbileti.com.tr 'ye bakabilirsiniz.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Dünyayı Keşfetmeye Nereden Başlamalı

  Dünyanın dört bir yanında inanılmaz güzellikler var ama uzaklara bakıp etrafımızdaki güzellikleri gözden kaçırmamalıyız. Ülkemiz adeta bir doğa, tarih ve kültür merkezi iken dünyayı keşfetmeye çok uzaklardan başlamamak gerek. Önce kendi değerlerimizi keşfetmek gerekiyor. Bu yüzden seyahate önce yakın çevrenizden başlamalısınız. Ardından rotaları daha uzak coğrafyalara çevirin. Üstelik yakın çevrenizde yapacağınız geziler hem daha kısa zamanda yapılabilir hem de maddi tasarruf sağlayabilir. Sonraki gezileriniz içi harika bir durum bu. Dünyayı keşfetmek için ilk adımlarınızı oluşturacak rotalara bakalım şimdi. Sizler için hazırladığımız gezi listesi, dünyaya açılan kapılarınızı oluşturacaktır.

  1. Nevşehir – Kapadokya

  Ülkemizin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Nevşehir’i görmeden dünyaya açılmamanızı öneririz. Çünkü Kapadokya, Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağı’nın çıkardığı lavlar ile milyonlarca yıllık bir serüvenin ardından bugünkü harika yapısına kavuşmuştur. Böylesine harika bir doğal yapının görülmesi, balon ile bölgeyi kuşbakışı görme deneyimi mutlaka yaşanmalıdır. Kentte alışveriş de ayrı bir keyiftir. Çünkü harika seramikler, el dokuması halılar ve lezzetli şaraplar ile karşılaşacaksınız.

  El Nazar Şapeli, Theotokos – Hagios Georgeosloannes Kilisesi, muhteşem Ihlara vadisi ve Kapadokya’nın büyüleyici yer altı şehirleri, dünyaya açılan bir kapı olabilir sizin için. Kapadokya’nın jeolojik yapısına özgü olan yeraltı ve yerüstü güzelliklerini görünce, bunca zaman kaçırdığınız yanı başınızdaki güzellikleri fark edeceksiniz. Seyahat planlarınıza uçak bileti araştırması ile başlayabilirsiniz. Ayrıca ilk seyahatinizin programını yaparken Nevşehir gezi rehberi yazımından da faydalanabilirsiniz.

  2. Doğu Karadeniz

  Doğu Karadeniz yeşilin her tonunu, sayısız bitki türünü barındırması, tarihi ve diğer tüm doğal güzellikleri ile ülkemizin cennet köşelerinden biridir. Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bölge, bugün de çeşitli antik yapılara sahiptir. Tarihin doğa ile uyumunu her adımınızda hissedebilirsiniz bu bölgede.

  Seyahatinize başlarken, Trabzon’a uçak bileti alıp, ilk durağınız olarak burayı belirleyebilirsiniz. Buradan sonra özel araç ya da otobüs ile doğuya doğru ilerleyebilirsiniz. Her şehirde en azından bir gece konaklamanızı öneririz. Çünkü bölgenin güzelliğini anlamak için bir gece az bile sayılabilir. Trabzon’dan başlayıp, Rize’ye oradan da Artvin’e uzanan hem doğal, hem tarihi hem de kültürel bir gezi gerçekleştirmek için daha fazla zaman harcamayın ve yola koyulun. Ayrıca Bir Haftada Karadeniz Turu yazımından da yardım alabilirsiniz programınızı yaparken.

  3. Yunan Adaları

  Ülkemizin en doğusundan çıkıp batıya geçiyoruz bu sefer. Farklı diller duyup, bizden biraz farklılıkları olsa da bize çok benzeyen insanların arasında bir tatil yapmak için. Yurtiçinden çıkıp yakın bir yerlere gitmek için, Yunanistan ideal bir başlangıç seyahati olacaktır sizin için. Dünyayı gezmeye başlarken sınır geçme tecrübesi yaşayıp, bize çok yakın bir coğrafyaya gideceksiniz. Üstelik kültürel olarak da bize yakınlığı bulunan komşu Yunanistan’a gidiyorsunuz.

  Bize en yakın adalar olan, Midilli, Sakız, Samos, Kos, Rodos ve Meis adalarına giderken, sınır kapısında vize alma imkânının olması da ayrıca büyük bir kolaylık. Bu kadar yakına giderken vize için uzun zaman harcamak gerekmiyor. Bunun da tek şartı üç gün önceden bir acente aracılığı ile başvurunuzu yapmış olmanızdır.

  Adaların her biri harika mavi beyaz uyumu ile ziyaretçilerin gönlünü çalıyor ve mutlaka gitmesek de isimlerini bir yerlerden duymuşuzdur bu adaların. Denizin tadını çıkarmak, taş sokaklarında yürüyüp harika ada atmosferini hissetmek, deniz ürünlerinin alasını yiyebilmek için Yunan adalarına gitmelisiniz. Yaz aylarında yoğun bir kalabalık gözleniyor. Eğer kalabalıktan hoşlanmıyorsanız, bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca 3 – 4 kişilik bir grup olarak seyahat ediyorsanız araba kiralayarak adayı gezmenizi öneririz. Böylece saklı kalmış güzelliklerini de görebilirsiniz.

  4. Güneydoğu Gap Turu

  Güneydoğunun gizemini keşfetmek için aslında çokça zaman ayırmalısınız. Yoksa gezinin tadı damağınızda kalacak ve yeniden bu bölgeye seyahat etmenin yollarını arayacaksınız. Güneydoğu, gizemli ve mistik hava, samimi ve misafirperver insanları ve lezzetli yemekleri ile her ziyaretçisini kendisine âşık eden bir bölgedir.

  Seyahatinizin olmazsa olmaz noktaları Urfa, Mardin, Hatay ve Gaziantep’tir ve her şehirde de olmazsa olmaz uğrama noktaları vardır. Örneğin Urfa’da, Urfa Kalesine çıkmadan, Balıklıgöl ’de balıklara yem vermeden, Harran’ı görüp, kebabını tatmadan, Mırra içmeden ve Kapalıçarşı’da alışveriş yapmadan ayrılamazsınız. Mardin’e geçtiğinizde Mardin Kalesi ve evlerini görüp, Midyat’ı gezmeli, Telkâri gümüş takılardan satın almalı ve içli köfte ile kaburga dolmasını tatmalısınız. Hatay’ın antik kentlerini görüp, Habib Neccar ve Ulucami’yi ziyaret etmek, Demirköprü ’den geçip Künefesini tatmak şarttır.

  Son olarak, zamanınız da el veriyorsa Nemrut dağına çıkıp, tekne turlarına katılmalısınız. Bilin ki bu seyahatiniz yemek ağırlıklı olacak. Çünkü bölgenin lezzetli mutfağı herkesi etkisi altına almaktadır. Tercihinize bağlı olarak, seyahate başlamak istediğiniz şehre uçak ile ulaşıp, diğer şehirler ile bağlantıyı karayolu ile sağlayabilirsiniz. Şehirler hakkında ayrı ayrı bilgi almak için hazırladığımız Mardin Gezi Rehberi, Hatay Gezi Rehberi ve Gaziantep Gezi Rehberi ’nden faydalanabilirsiniz.

  5. Güney Sahilleri

  Yaz aylarında adeta turist akınına uğrayan güney sahillerimizi bahar ve yaz aylarında gezip görmelisiniz. Marmara ve kuzey Ege’de sezon Hazirandan Eylüle kadar sürerken, güney kıyılarımızda Mayıs ile Ekim aylarını kapsayan uzun bir dönem boyunca hareketlilik sürmektedir. Güneyde sayısız plaj arasından en iyilerini seçerek uzun bir seyahat yapabilirsiniz. Yılın yorgunluğunu atmak için harika bir seçim olacaktır böyle bir tur.

  Üstelik ülkemizin böylesine harika sahillerini görmeden dünyanın uzak yerlerine seyahat etmemelisiniz. Yurtdışı seyahatlerinde genel olarak gördüklerimizi ülkemizdekiler ile karşılaştırırız. Birçok konu da onlar bizden daha iyi derken, birçok konuda da biz onlardan daha iyiyiz kıyası yaparız. Eğer ülkemizi yeterince tanımıyorsak, diğer gezilerimiz de eksik kalacaktır bu yüzden.

  Sunday Times tarafından dünyanın en iyi plajı seçilen Patara, turkuaz rengi ve cıvıl cıvıl plajı ile doğanın en harika yüzünü gösteren Ölüdeniz, beton binalardan korunmuş harika bir doğanın adı olan Kelebekler Vadisi, Caretta’ların yuvası olan Dalyan mutlaka uğramanız gereken güney duraklarıdır. Antalya Gezi Rehberi yazımız size seyahatinizde yardımcı olacaktır. Muğla, Marmaris ve Fethiye Gezi Rehberi yazılarımızı da inceleyebilirsiniz. Gitmeden önce bölge hakkında bilgi almak için faydalanabilirsiniz.

  6. Azerbaycan - Bakü

  Ülkemizi çoktan keşfetmiş olup sınırların dışına çıkmak isteyen okuyucularımız için bir yurtdışı gezi noktası daha paylaşmak gerek. Bakü, kardeş bildiğimiz Azerilerin en görülesi kentidir. Bakü, Hazar Denizi kıyısında, görkemli binaları ile geceleri yarattığı büyüleyici manzara ile ışıkların dans ettiği şehir olarak anılmaktadır.

  Kentte gezip görülecek çok fazla tarihi ve doğal güzellik bulunuyor. Bunun yanında Bakü seyahatinin bir güzel yanı da, hiç Azerice bilmeseniz bile kolaylıkla iletişim kurabilecek olmanızdır. Türkçe ile yakın oluşunun yanında, kentte çok sayıda Türk ve Türkçe bilen Azeriler ile karşılaşırsınız. Kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz bir gezi yapmış olursunuz. Uçak bileti alarak ülkemizden doğrudan ulaşılabiliyor Bakü’ye. Ulaşımı son derece hızlı ve konforlu olan kente doğru yola çıkmadan önce Bakü Gezi Rehberimizi incelemenizi öneririz. Gezi programınızı yapmanızda oldukça yardımcı olacaktır size.

   Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder