Dil Seçiniz

Yaho Ulusal Parkı

Yaho Ulusal Park'ının Zümrüt Gölü'ne yakından bakın, inceleyin. Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Yoho Ulusal Parkı 

  Nedir: Kambriyen fosilleriyle tanınmış üç önemli bölgeden biridir. 

  Nasıl Gidilir: Kanada için Toronto uçak bileti alıp oradan yine uçak ve karayolu ile.. 

  Ne Zaman Gidilir: Yıl boyu gidilebilir, ancak fosil yataklarına yapılacak rehberli turlar için Temmuz'dan Ekim'e kadar olan dönem uygundur.

  En Yakın Yerleşim Yeri: 27km. 

  Kaçırmamanız Gerekenler: O'Hara Gölü

  Bilmeniz Gerekenler: Giriş ücreti ödemek gerekmektedir. 

  Kanada Rocky Dağları'nda bulunan dört park alanı bir arada bir Dünya Kültür Mirası Sit Alanı'dır ve bınlar arasında en küçüğü Yaho Ulusal Parkı'dır. British Columbia'nın güneydoğusunda, Rocky Dağları'nın batı yamaçlarında yer alan park, karlı tepeleriyle nefes kesici bir bölgedir. Bu tepelerin 28'i, 3000 m'nin üzerindeki buzul gölleri, şelaleler, vahşi nehirler ve derin, karanlık ormanlardan oluşur. 

  1909 yılında Smithsonian Enstitüsü'nden Charles Wllcott burada Kambriyen Dönem'e ait eşsiz bir fosil deposu keşfetmiştir. Bölgede 515 milyon yıl önceden bugüne mükemmel durumda korunmuş 120 deniz yumuşakçası bulunmuştur. Bu fosiller o dönemden çok daha uzun zaman önce büyük bir dağ sırası olarak yükselmiş toprakların ılık, sığ sularla kaplandığı zamanlardan kalmadır. Bu basit yaşam formları tuhaf şekiller almış ve Burgess Shale'de bulunan fosiller bilim adamlarına evrim süreci ile ilgili yepyeni bilgiler kazandırmıştır. 

  Bölgedeki girintili çıkıntılı dağlar Kanada Pasifik Demiryolu hattını yapanlar için tam bir kabus olmuş, ama sonuç olarak dağın içinden Kicking Horse Geçidi'ne doğru tırmanan iki dikkat çekici sprial tünel ortaya çıkmıştır. Aynı adı taşıyan görkemli nehir sert kayayı oyup doğal bir köprü ortaya çıkarmış, suların aşındırmasıyla buzullardan arta kalan dikmenler üzerinde dengede duran kaya blokları, yani hoodoolar oluşmuştur. Buzulların erimesiyle Emerald (Zümrüt) Gölü'ne adını veren çarpıcı bir renk ortaya çıkar. Takakkaw Şelalesi ülkenin en yüksek şelalesidir ve tüm bu güzelliklere arabayla ya da oldukça iyi düzenlenmiş 400km'lik patikalardan yürüyerek ulaşılabilir. 

   

  Yaho Ulusal Parkı hakkında detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de

  Yorum Gönder