Dil Seçiniz

Hanoi Ucuz Uçak Bileti

Hanoi, kükreyen ejderin ülkesi olarak anılan Vietnam’ın en ilgi çekici kentidir. En uygun fiyatlı Hanoi uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den satın alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Hanoi Gezi Rehberi

  Hanoi, kükreyen ejderin ülkesi olarak anılan Vietnam’ın en ilgi çekici yeridir. Tarihi ve kültürel değerleri, ilgi çekici mimarisi ile kent çok sayıda turisti ülkeye çekmektedir. Halong Körfezi, ülkenin en ilgi çekici yerlerinden bir diğeridir ve Hanoi’den kısa süreli bir yolculuk ile ulaşılabilir. Bu kentte deniz ürünlerinin en lezzetlilerini deneyebilir, unutulmaz anılar ile ülkenize dönebilirsiniz. Ayrıca bir kez kenti ziyaret edenlerin tekrar gitmek istedikleri söylenir. Bunun için uçak bileti alıp gezi planınızı yapmanız yeterli, sonrasında keyifli bir seyahat geçirip, harika anılar ile ülkenize dönmeniz muhtemeldir.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Vietnam’ın önemli kenti Hanoi’de ilk yerleşim M.Ö. 3000 yılında başlamıştır. Bugünkü kent civarındaki ilk yerleşim Co Loa adı verilen bölgede başlamıştır. Hanoi, M.S. 1010 ile 1408 yılları arasında Ly Hükümdarlığı tarafından yönetilmiştir. 1408 yılında Çin’in bölgeyi işgali ile Ly Hükümdarlığının hâkimiyeti son bulmuş ve Çinliler tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Çinlilerin hâkimiyeti sırasında kente Dong Quan ismi verilmiştir.

  Bir süre sonra Ly Hükümdarlığı, bölgeye yönelerek tekrar egemenliği eline almıştır. Ancak, 1802 yılına gelindiğinde Nguyen Hükümdarlığı’nın egemenliği başlamıştır Hanoi’de. 1873 yılında ise Fransızlar bu bölgeye girmiştir. Fransa, Hindiçin adını verdiği bir bölge kurarak başkent olarak da Hanoi’yi seçmiştir. Fransa’nın egemen olduğu Hindiçin döneminde, çok sayıda Fransız mimarisi örneği olan yapı inşa edilmiştir. Bugün halen kentte Fransız etkisi görülebiliyor.

  Fransa’nın etkinliğinden sonra, Hanoi 1940 yılında Japonlar tarafından ele geçirilmiştir. Bundan 5 yıl sonra yani 1945’te ise nihayet serbestleşmiştir. Fransız savaşlarından sonra 1954 yılında Hanoi, Kuzey Vietnam’ın başkenti kabul edilmiştir. Vietnam Savaşı’nın ardından ise 1976 yılında Kuzey Vietnam ile Güney Vietnam birleşerek bir bütün oluşturmuşlardır ve Hanoi de yine başkent olarak kabul edilmiştir.

  İklim Ve Sezon 

  Vietnam’ın başkenti olan Hanoi’de genel olarak, sıcak ve nemli bir hava hâkimdir. Subtropikal iklim kuşağında olan kentte, Mayıs ve Ekim ayları arasında yaşanan yaz mevsimi, sıcak, nemli ve de yağışlı geçmektedir. Kasım ve Nisan ayları arasında yaşanan kış mevsimi ise yaza göre daha az yağışlı ve de ılık geçmektedir. Hatta bu dönemde nadiren yağış görüldüğü söylenebilir. 

  Gezilebilecek Yerler 

  Hanoi’de yapılacakların başında su tiyatrosunu izlemek geliyor. Su tiyatrosu kent için ayrı bir öneme sahiptir. Şehre gelen yabancılar da en az yerel halk kadar ilgi göstermektedir su tiyatrosuna. Akşam saatlerinde pek çok yerde bu gösterileri izlemek mümkündür. Özellikle Thong Long Su Tiyatrosu ve Nha Hat Mua Roi Trung Uong yani Ulusal Kukla Tiyatrosu, en çok tercih edilen gösteri merkezleridir.

  Ho Chi Minh Mozolesi, Vietnamlıların önemli liderinin anıt mezarıdır. Lider Ho Chi Minh aslında öldükten sonra yakılarak, küllerinin de dağlara savrulmasını istemiştir. Ancak dünyadaki tüm komünist liderler gibi Ho Chi Minh için de bir anıt mezar inşa edilmiştir. Mozoleyi ziyaret ederken konuşmak yasak olduğu gibi, şort ile ziyaret de yasaktır. Ayrıca her yılsonunda naaş bakıma alınıyor. Bu sebeple iki ay süreyle mozole kapalı tutuluyor. Ayrıca Ho Chi Minh müzesini gezerek, ünlü liderin fotoğrafları, el yazmaları ve kişisel eşyalarını görebilir, yaşadıklarına şahit olabilirsiniz.

  Hoan Kiem Gölü de en çok ziyaretçi alan bölgelerden biridir. Old Quarter ile French Quarter arasında yer alan göl hem turistlerin hem de yerel halkın ilgisine maruz kalıyor. Çok da büyük sayılmayan gölün kuzey kesiminde, harika bir köprü yer alır. Köprü ile Ngoc Son Tapınağı’na ulaşılmaktadır. Ngoc Son Tapınağı’nı da görmeden geçmemenizi önermekteyiz. Göl çevresinde ve ilgi çekici köprü üzerinde fotoğraflar çekinerek de bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

  Ulusal Tarih Müzesi, kentin tarihine ışık tutan en önemli noktadır. Öyle ki tarihe ilgi duymuyor olsanız bile, Ulusal Tarih Müzesini görmelisiniz. Ayrıca müze binasının kendisi de bir nevi tarihtir. Oldukça etkileyici bir yapı içerisinde yer alır müze. Mimarisi son derece göz alıcı niteliktedir. Mimariye ilginiz varsa bu yapıyı görmelisiniz en azından.

  Kentin en önemli yapıları elbette ki tapınaklardır ve bunlardan biri de Tran Quoc Pagoda ’dır. Tapınak 6. Yüzyıl başlarında LY Dynasty zamanında inşa edilmiştir ve ilk zamanlar Red River yakınlarında yer almaktadır. 17. Yüzyıla gelindiğinde, bugünkü yeri olan West Lake içindeki konumuna taşınmıştır. Tapınağın önemi, Vietnam’ın en eski katlı tapınağı olmasından ileri gelmektedir. Özellikle gün batımında tapınağı görmelisiniz. Etkileyici yapı, gün batımında bir tablonun en önemli parçası haline gelmektedir.

  87 Ma May adı verilen eski ev, Şehrin, Old Quarter olarak anılan bölgesinde yer alıyor. Şehrin geleneksel mimarisinin en önemli örneği olması sebebiyle pek çok ziyaretçinin uğrak yeridir bu eski yapı. Binanın inşa tarihinin 19. Yüzyıl sonlarına denk geldiği sanılıyor ve bu güne kadar asıl özelliklerinin büyük bir bölümünü korumuştur. Bu sebeple, geleneksel mimarinin özgün ve hiç dokunulmamış hali, bu yapıda görülebilmektedir. Özellikle evin üst katında bulunan ahşap işlemeleri en görülmeye değer noktasıdır. Bölgenin kültürel değerlerine, tarihine ve mimarisine meraklı iseniz, kesinlikle bu evi de gezi listenize eklemelisiniz.

  Vietnam Askeri Tarih Müzesi, kentin önemli müzelerinden bir diğeridir. Şehrin adı anıldığında ya da ülkeden bahsedildiğinde, genellikle ilk olarak savaş gelir akla. Bu sebeple yaşanan acıların, savaşın detaylarının görülebileceği bir müze, kentin olmazsa olmazıdır. Çünkü ülkenin tarihinin en önemli olaylarından birini oluşturuyor savaş. Vietnam Askeri Tarih Müzesi’nde savaş fotoğrafları en ilgi çekici bölümü oluşturmaktadır. Bunun dışında kullanılan silah aletleri çok dikkat çekmektedir. Çünkü aklınıza gelebilecek ya da gelemeyecek kadar çok çeşitte ve türde savaş aleti sergileniyor bu müzede. Vietnam Askeri Tarih Müzesi hem Hanoi’nin tarihi hem ülkenin tarihine tanıklık edebileceğiniz noktalardan biridir kısaca.

  Ulaşım

  Hanoi’ye ülkemizden doğrudan uçuş bulunmuyor maalesef. Bangkok, Kuala Lumpur ya da Singapur aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz kente. Şehir içi trafik ise hemen hemen her zaman yoğundur. Motosiklet ve bisikletler en çok kullanılan ulaşım araçlarıdır. Bunun yanında otobüs ve taksi imkânı da bulunmaktadır. Otobüs güzergâhları ve saatlerini öğrenerek, şehir içi ulaşımda tercih edebilirsiniz.

  Şehrin Hava Limanı Hakkında Bilgi

  Şehrin havalimanı, Noi Bai Uluslararası Havalimanıdır. Bölgenin en gelişmiş ve en kapsamlı havalimanı olan tesisten şehir merkezi yaklaşık olarak 45 km uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanında ATM, döviz bürosu ve alışveriş noktaları gibi pek çok imkân da bulunmaktadır. Şehir merkezine ulaşım da otobüsleri tercih edebileceğiniz gibi, konaklama yerinizden karşılama da talep edebilirsiniz ki bu seçenek tavsiye edilmektedir.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Şehir merkezinden 4 saatte ulaşılabilen Halong Körfezi, şehir çevresinde bulunan bir gezi noktası olsa da kesinlikle burada düzenlenen turlara katılmalısınız. Eşsiz deneyimler yaşamak için, su üzerinde yüzen balıkçı köylerini görmek için böyle bir tura katılabilirsiniz. Hanoi, bizden oldukça farklı bir kültürün kapılarını açacaktır size. Bu sebeple uçak bileti alıp, bir an önce seyahatinizi planlamalısınız.

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder