Dil Seçiniz

Hoodoo Dağı Şehir Rehberi

Dünyanın en teklikeli on yanardağından biri olan Hoodoo Dağı hakkında bilmeniz gerekenler. Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Hoodoo Dağı Hava Durumu

  Hoodoo Dağı

  Nedir: Aktif bir yanardağ

  Nasıl Gidilir: Küzey Amerika / Kanada bölgesindedir. Stewart bölgesinden kiralık helikopterle, ya da maden işletmelerinin birinin aracıyla gitmeyi deneyebilirsiniz. Uçak bileti alıp, Kanada'ya ulaştıktan sonra tur firmaları ile Toronto üzerinden de ulaşabilirsiniz. 

  Ne Zaman Gidilir: Temmuz'dan Eylül'e kadar

  En Yakın Yerleşim Yeri: 100km 

  Bilmeniz Gerekenler: Hoodoo dağı, sismik hareket görülen dünyadaki 1o yanardağ'dan biridir ve bu yüzden tehlikelidir. Burada herhangi bir turistik yapı yoktur. 

  British Columbia'nın uzak kuzeybatısındaki İskut Nehri'nin kuzey kıyısında görkemli, kesik tepeli Hoodoo Yanardağı yükselir. British Columbia ve Yukon'da geniş volkanik etkinlik bölgelerinin olduğu ve Pasifik Ateş Çemberi içinde yer aldığı gerçeğinin çok az kişi farkındadır. 

  Stikine volkanik kuşağının batısından yükselen Hoodoo Dağı yeniden püskürebilecek aktif bir yanardağ olarak kabul edilmektedir. Yanardağın tepesi yaklaşık 3-4 km çapında bir buz tabakası ile kaplıdır. Yanardağ tepesinin düz olması, dağın buzul tabakası altında oluştuğunu ve ilk patlamaların yaklaşık 100.000 sene önce görüldüğü akla gelir.

  Buradaki volkanik birikintilerin çoğu lav akıntılarından kalmış olsa da, bölgede bir ya da fazla patlama olduğunu kanıtlayan piroklastik(volkanik) kayalar da bulunmuştur. En yakın tarihli lav akıntılarının buzul örtüsü altından çıktığı tahmin edilmektedir.

  Yanardağ kuzeydoğuda Twin Buzulu ve kuzeybatıda Hoodoo Buzulu olmak üzere iki vadi buzulu eşlik eder.Yanardağın sadece İskut Nehri aşağısında taşkın havzasına eriştiği güney yamacı buzullardan arınmıştır. Dağın gyanardağ üney yamacının 15km'lik bölümünde volastonit ve altın madenciliği yapılmaktadır. Yakın gelecekte daha fazla lav akıntısı olması durumunda madencilik sektörü tehkileye girecektir. Eğer yanardağ buzullarla kaplı tepesinden ya da çevresindeki buzullar üzerine lav fışkırtırsa Iskut ve Stikine Nehirleri taşarak bir çevre sorunu yaratabilir ve Stikine Nehrinde yapılan somon balıkçılığı zarar görebilir. 

   

  Hoodoo Dağı hakkında detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de

  Yorum Gönder