Dil Seçiniz

Niagara Şelalesi Şehir Rehberi

Baş döndürücü hızla akan, gökgürültüsü gibi gürleyen Niagara Şelalesi'nin tarihçesi.. Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Niagara Şelalesi Hava Durumu

  Niagara Şelalesi

  Niagara Şelalesi dünyanın en yüksek ve en büyük şelalesi olmasa da en tanınmış olanıdır. Kanada ve Birleşik Devletler arasındaki sınırda yer alan Niagara Şelalesi, buzul çağ'ın sonuna doğru Laurentide buz tabakasındaki buzulların geri çekilerek Büyük Göller'i (Great Lakes) yaratması sonucu olmuştur. Erie Gölü'nden Ortario Gölü'ne akan sular Niagara kayalıklarını oyarak bir kanyon oluşturmuş ve bin yıl içinde tepedeki sert kireçtaşı katmanın aşağısındaki yumuşak kayalık katmanı aşındırmıştır. Şelale şu an yılda 1m geri çekilmektedir. 

  Niagara Şelaleleri Amerika tarafından akıntının yaklaşık yüzde 10'unu taşırken, Kanada tarafındaki Horseshoe Şelalesi çok daha büyük miktarda su taşımaktadır. Sular bu tarafta saatte 56,3 km gibi baş döndürücü bir hızla akar. 

  Yerli halk şelalelere "gök gürültüsünün sesi" anlamına gelen "ongaiaahra" adını vermiştir. Hızla akan dakikada 185.000 metreküplük suyun  muazzam sesi ile karşılaşınca bu ismin hafif bile kaldığını göreceksiniz.

  Maid of the Mist teknesi ziyaretçilere ıslak ve unutulmaz bir deneyim yaşatmak için güneşin sisler arasından yarattığı gökkuşağı ile fotografik manzaralar arasında kanyondan yukarı Atnalı şelalesine doğru ilerler. Uçak bileti alıp bu muhteşem doğa harikasının tadını çıkartın! 

   

  Niagara Şelalesi hakkında detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de

  Yorum Gönder