Dil Seçiniz

Dünyanın En Büyük Festivalleri

Milyonların katılımıyla gerçekleşen, dünyanın en büyük festivallerine neden siz de katılmıyorsunuz? İhtiyacınız olan en uygun fiyatlı uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Dünyanın En Büyük Festivalleri

  Dünyanın dört bir yanında, farklı sebeplerle pek çok festival düzenleniyor. Aslında bunların büyük bir çoğunluğu geçmişten gelen dini kutlamalara dayanmaktadır. Ancak bugün din ayrımı olmadan, dünyanın farklı yerlerinden insanlar bu festivallere akın ediyor. Amaç ise temelde sadece eğlenmek oluyor. Seyahat planımızı büyük oranda etkileyecek, dünyanın en büyük ve en iyi festivallerine bakalım şimdi. Yılın hangi zamanında nereye gitmeli öğrenelim.

  1. Venedik Karnavalı

  Venedik Karnavalı her yıl şubat ayı içerisinde başlayarak 40 gün boyunca kutlanan, dünya çapında en çok ilgi gören karnavallardan biridir. Ne zamandan beri kutlandığı konusunda çok net bir bilgi olmasa da, Rönesans döneminden bu yana kutlandığı biliniyor. Venedik Karnavalında etkileyici ortaçağ maskeleri ve gösterişli giysiler ile tam anlamıyla bir renk cümbüşü yaşanır kentte. Özellikle San Marco Meydanı, festivalin merkezi niteliğindedir.

  Festival boyunca, klasik müzik konserleri, balolar ve dans etkinlikleri düzenlenerek oldukça renkli ve eğlenceli bir atmosfer oluşturulmaktadır. Özellikle klasik müzik konserleri oldukça etkileyicidir. Bu dönemde pek çok sanatçının da bu kente akın ettiğini düşünürsek bir müzik şöleni yaşanmaması mümkün değil.

  Eğer sizin de festivale katılma isteğiniz varsa, rezervasyonlarınızı çok erken yaptırmanız gerekiyor. Çünkü turistik açıdan zor bir ay olsa da, şubat ayında festival sebebiyle 0 doluluk oranı gözleniyor tesislerde. Festival her sene şubat ayında düzenlendiğinden, uçak bileti rezervasyonunuzu da erken yaptırabilirsiniz. Bu da size büyük avantaj sağlayacaktır. Yoğun döneme girilmeden, rezervasyon işlemlerinizi tamamlamış olursunuz. Size sadece kentte, müziğin, dansın ve renklerin tadını çıkarmak kalıyor. Ayrıca şehirde gezip görülecek pek çok nokta var. Festival süresince tarihin, mimarinin ve sanatın da harika örneklerine tanık olabilirsiniz. Bunun için Venedik Gezi Rehberi işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

  2. Çin Yeni Yıl Festivali

  Dev hayvan maketleri, havai fişek gösterileri ile iki hafta boyunca yeni yıl kutlaması yapılıyor Çin ’de. Çin Yeni Yıl Festivali, ay takvimine göre kutlanmakta ve her yıl 21 Ocak ile 19 Şubat tarihleri arasına denk gelmektedir. Ocak ayının ilk haftası itibariyle, hem festival süslemeleri yapılmaya başlanır hem de yeni yıl alışverişleri başlar. Her yılı bir hayvan temsil ettiği için, festivalde genellikle o hayvanın dev maketleri geçit törenleri ile sergilenir. Büyük bir kalabalık sokaklarda eğlenir.

  Başta Çin olmak üzere, Hong Kong, Tayvan, Singapur, Endonezya, Malezya ve Filipinlerde bu kutlamalar gerçekleştiriliyor. Festival süslemelerinde ağırlıklı olarak kırmızı rengin kullanılması ise kötü ruhları uzak tuttuğu inanışına dayanıyor. Sadece bu ülkelerde değil, Chinetown olarak adlandırılan bölgeler –ki hemen hemen her ülkede bulunuyor- yeni yıl zamanlarında süslemeler ile festival havasına bürünüyor. Ayrıca Çinliler aile yemekleri düzenliyor, belli yemekler yeniyor. Kırmızı zarflarda çocuklara harçlık veriliyor. Yani aynı zamanda bir dini bayram niteliğinde kutlanıyor.

  Kültürü ile hem bizden çok farklı hem de geleneklerine bağlılıkları ile kendimize yakın hissettiğimiz bu ülkelere festival zamanlarında giderek, harika bir eğlencenin içinde bulabiliriz kendimizi. Ayrıca Şangay Gezi Rehberi ve Hong Kong Gezi Rehberi sayesinde, festival zamanlarında yapacağınız seyahatleriniz, aynı zamanda şehri keşfedeceğiniz gezilere dönüşebilir. Şehrin harika mimarisini incelmeden, görülmesi gereken önemli noktalara uğramadan dönmemeniz önerilir. Uzakdoğu ’nun bu harika kentleri size çok şey katacaktır.

  3. St. Patrick’s Festivali

  İrlanda’da her yıl 17 Martta başlayarak 5 gün boyunca kutlanan festivaldir. Kanada, ABD ve Yeni Zelanda’da da kutlayan pek çok insan olsa da ülke genelinde resmi tatil ilan edilmemektedir. Ancak İrlanda ’da resmi tatil ilan edilmiştir. İnsanlar sokaklara dökülüp doya doya eğlenmektedir. Festivalin sloganı ise “17 Martta herkes İrlandalı.” olarak biliniyor.

  St. Patrick 385 ile 461 yılları arasında yaşamış, İrlanda’nın koruyucu azizlerinden biri olarak biliniyor. Festival de St. Patrick anısına düzenlenmeye başlamıştır. Ancak zamanla amacından biraz şaşmış ve dini niteliğini yitirmiş. Zamanla insanların eğlenmeleri için bir sebep haline gelmiştir. Önceleri festivalin tema rengi maviyken, o da değiştirilerek yeşil kullanılmaya başlanmıştır. Bunun sebebi de İrlanda’nın simgesi olan üç yapraklı yoncadır. Böylece festival boyunca, hem yeşil rengi hem de üç yapraklı yoncayı şehrin her yerinde görebilirsiniz.

  Festivalin en renkli görüntüleri Dublin’de sergilenmektedir. Ülkenin en hareketli kenti olan Dublin’e gitmişken şehrin keyfini çıkarmayı da unutmamalısınız. Bu konuda Dublin Gezi Rehberi size yardımcı olacaktır. Dublin’e gidince görülmesi gereken yerler, yapılacaklar ile ilgili bilgi almak için iyi bir seçenektir. Her yıl kutlanma zamanı net olduğu için, erken uçak bileti alımı, gezinizde büyük tasarruf sağlayacaktır.

  4. Oktoberfest

  Oktoberfest adından da anlaşılacağı gibi ekim ayında düzenlenen bir festival. Genellikle eylül ayının son günlerinde başlayarak ekim süresince iki hafta boyunca kutlanır. Almanya ’nın Münih kentinde her yıl büyük bir insan topluluğu ile kutlanmakta olan festival, su gibi bira içilmesi ile ünlüdür. Her yıl festivale katılım 6 milyon civarında oluyor. Bu sebeple kentte inanılmaz bir yoğunluk yaşanıyor. Eğer Oktoberfest’e katılma düşünceniz varsa ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızı çok erken bir tarihte yapmanız önerilir.

  Festival, Belediye Başkanının, büyük ahşap bira fıçısına çeşme takması ile başlıyor ve “Mass” adı verilen 1 litrelik özel bira bardakları ile bira servisi yapılıyor. Bu bardak ile ilk bira Bavyera Başkanına ikram ediliyor ve böylece festival başlamış oluyor. Festival için özel olarak bira mayalanmaktadır ve bu biranın özelliği lezzet ve alkol bakımından daha sert olması, ayrıca renginin de daha koyu olmasıdır. Festivalin bir özelliği de birbirinden güzel kızların bira servisi yapmasıdır. Ayrıca kızlar geleneksel kıyafetler giyerler.

  Kentin yakın konumu sebebiyle, ülkemizden de her yıl yoğun bir katılım gerçekleşiyor. Münih ise festival dışında da ziyarete uygun bir kenttir. Tarihi ve mimarisi ile dikkat çekicidir. Festival amacıyla giderek, şehirde görülmesi gereken yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Bunun için Münih Gezi Rehberi size oldukça yardımcı olacaktır. Festivale katılımın fazla olması sebebiyle, kentteki tesislerde inanılmaz bir doluluk görülmektedir. Erken organize edilmeyen bir seyahatte büyük sıkıntılar ile karşılaşılabilir.

  5. Rio Karnavalı

  Belki de dünyanın en ünlü karnavalıdır. Her yıl Hıristiyanlık inancında bulunan büyük perhiz öncesinde başlayarak Rio de Janeiro’da 5 gün boyunca sürmektedir. Genellikle şubat ve mart aylarına denk gelmektedir. Festival boyunca milyonlarca insan sokaklarda çılgınca eğlenir, özellikle dans okullarının geçidi, festivalin en ilgiyle beklenen bölümüdür. Dans okulu öğrencilerinin bir yıl boyunca bu geçit için hazırlandığını düşünürsek dansları gerçekten görmeye değerdir.

  Rio Karnavalı, 1700’lü yıllarda basit sokak kutlamaları iken, 1800’lü yıllarda daha kapsamlı eğlencelere dönüşmüştür ve nihayetinde bugün dünyanın en ilgi çekici karnavallarından biridir. Festivale olan yoğun katılım, şehirde turistik gezilerle festivalin ardından da sürmektedir. Rio De Janeiro Gezi Rehberi ile festival sonrası kentte konaklamanızı sürdürerek, keyifli bir seyahat geçirebilirsiniz. Harika güzellikleri ile Rio sizi büyüsü altına alacaktır. Festivalin ışıltısının ardından, şehrin tarihi, mimarisi, doğası ve renkli sokakları seyahatinizin bir dinlenme evresi olacaktır.

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder