Dil Seçiniz

Rio De Janeiro Ucuz Uçak Bileti

Brezilya Rio de jenerio hakkında tüm bilgiler ve görülmesi gereken yerler burada. Rio uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Rio De Jenerio Hava Durumu

  Rio De Janeiro Gezi Rehberi

  Brezilya’nın Sao Paulo ‘dan sonra ikinci büyük kendi aynı zamanda da eğlencenin başkenti olan Rio De Janeiro bu kez rotamızda. Bu şehrin sokaklarında dolaşırken, her an her yerde ve her saatte eğlenceyi hissedebilirsiniz. Neşesi ve renkleridir şehrin asıl simgesi. Tabi bir de meşhur Kurtarıcı İsa Heykeli var; Rio ‘dan bahsedildiğinde gözümüzde canlanan heykel. Dünyanın en iyi sahillerinden bir kısmını görebileceğiniz bu ülkeye giderken vize sıkıntısının da olmaması sebebiyle, size sadece bu harika ülkeye gitmek için uçak bileti almak kalıyor. Sonrası harika geçirilecek bir tatil ve eğlence.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Öncelikle şehrin isminin anlamını belirtmek gerekirse, Rio De Janeiro, “Ocak Irmağı” anlamına gelmektedir. Şehrin geçmişine bakacak olursak ise, şehrin kuruluşunun ilk aşaması 1502 yılında Guanabara Körfezi’nin keşfi ile başlamıştır. 1565 yılına gelindiğinde bu bölgede Portekizliler Sao Sebastiao do Rio de Janeiro adıyla şehri kurmuşlardır. Şehrin önemi 17. Yüzyılda Minas Gerais ‘te altın ve elmasın bulunması ile artmıştır. Özellikle de Rio ‘nun limanları oldukça değerlenmiştir. 1763 yılında Rio de Janeiro, Portekizlilerin koloni başkenti olarak belirlenmiştir. 1822 yılında ülkenin bağımsızlığını ilanı ile birlikte Rio de Janeiro başkentliğini sürdürse de, 1960 yılında bu durum son buldu. Bu tarihte, iç kesimlerinde gelişimine kartkı sağlamak amacıyla Brasilia şehri başkent olarak seçildi. Ayrıca 1889 yılında cumhuriyet ilan edildikten sonra da başkentliğini korumu, Cumhuriyet ’in de ilk başkenti olmuştur Rio.

  İklim Ve Sezon 

  Rio De Janeiro, tropikal iklimin etkisi altında olan bir şehirdir. Yaz ayları yağışlı ve de sıcak geçerken, kış ayları, kuru ve de ılık geçmektedir. Sıcaklığın uygun seviyelerde olması sebebiyle, her mevsim gidebilirsiniz bu şehre. Hatta yılbaşı zamanlarında harika eğlencelere sahne olmaktadır. Soğuk ve karlı değil de sıcacık havada denize girerek yeni yılı karşılamak için güzel bir seçenektir Rio. Rio De Janeiro ‘da yıllık sıcaklık ortalaması 20 ile 25 derece arasında seyretmektedir. Yani yıl boyunca sıcak bir hava hâkimdir. Ayrıca şubat ayında gerçekleşen Karnaval ‘ı da görmek isterseniz, seyahat tarihinizi buna göre belirleyebilirsiniz.

  Gezilebilecek Yerler 

  Şehir ‘de en çok turistin uğradığı noktalardan biri, hatta ilk uğradığı nokta şüphesiz ki Corcovado Dağı üzerinde yer alan devasa İsa heykelidir. Kurtarıcı İsa olarak anılan heykel, şehrin simgesi haline gelmiştir. Bu heykel, 2007 yılında Dünya’nın Yedi Harikası ‘ndan biri olarak seçilmiştir. Corcovado Dağı, 710 metre yükseklikte olup, harika bir şehir manzarası ile birlikte, harika doğal görünümler sunmaktadır. Ayrıca heykeli gördükten sonra, dağın alt kısmında yer alan Tijuca Milli Parkı ‘na da uğrayabilirsiniz. Heykelden de kısaca bahsetmek gerekirse, Brezilya ‘nın kuruluşunun 100. Yılı şerefine yaptırılmıştır ve yapımına 1922 yılında başlanmış ve 1931 yılında tamamlanmıştır. 30 metre uzunluğundaki heykel 8 metrelik bir kaide üzerinde bulunmaktadır. Tasarımcısı Heitor Silva Costa, heykeltıraşı ise Paul Landowski ‘dir. Yılda 1 milyon kadar turistin bu heykeli ziyaret ettiği biliniyor.

  Plajları ile ünlü olan Rio de Janeiro ‘da, dünyanın en ünlü plajlarından biri olan Copacabana Plajı ‘nı da görmelisiniz. Şehrin güney bölgesi olan Zona Sul ‘da yer almaktadır bu harika plaj. Yaklaşık olarak 4 km uzunluğundadır. Burada ayrıca kaliteli konaklama yerleri, Rezidanslar, restoran ve gece kulüpleri de bulunmaktadır. Ayrıca bu bölge, 2016 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olan dört olimpik bölgeden birisidir. Ayrıca merkezden bu bölgeye ulaşım taksi, otobüs ve metro ile rahatlıkla sağlanabilmektedir. Bu bölgeye gelmişken Copacabana Kalesi ‘ni de görebilirsiniz. Aslında burası plajın güney ucunda yer alan bir askeri üstür. Üssün üst katı ziyaretçilere açıktır ve burada Ordu Tarihi Müzesi yer almaktadır. En üstte ise sahil güvenliğini sağlayan askeri donanım yer alır. Kale aslında, önemli bir dini sembol olan Virgen de Copacabana’ya adanmış bir şapelin bulunduğu yere inşa edilmiş bulunuyor. 1908 yılında bu bölgede koruma sağlamak amacıyla bu üs inşa edilmiştir.

  En az Copacabana Plajı kadar ünlü olan bir diğer plaj da Ipanema ‘dır. Bu bölge Copacabana ‘ya oranla daha pahalı ve daha hareketli bir bölgedir. Yine burada da pek çok kaliteli konaklama seçeneği, restoran ve hareketli gece kulüpleri bulunmaktadır. Ipanema ve Copacabana arasında yer alan Arpoador sahilleri ise sörf meraklılarını burada buluşturuyor. Şehrin en iyi sahillerinden biri de bu bölgedir. Ayrıca kentin tüm sahilleri arasında da sörfe en uygun olan sahil de burasıdır.

  Kentin önemli noktalarından biri de Maracana Stadyumu ‘dur. Bu stadyum 1950 FIFA Dünya Kupası Finali’nde maça kaçak girenler ile birlikte toplam 199.854 kişinin izlemesi sebebiyle futbol tarihinin seyirci rekorunu kırması ile ünlüdür. 1950 FIFA Dünya Kupası’nın Brezilya’da yapılacağı kesinleşince bu amaçla 2 yıl içerinde yapılmıştır.

  Yine şehrin güneyindeki Zona Sul bölgesinde bulunan ve gezilmesi gereken bir nokta, Rio de Janeiro Botanik bahçesidir. Burada hem ülkeye hem de ülke dışına ait olan pek çok flora çeşidi bulunur. Bu bahçe sadece botanik açıdan önem arz etmiyor. Aynı zamanda tarihi, sanatsal ve arkeolojik öneme sahiptir. Ayrıca Brezilya’nın botanik alanında uzmanlaşmış en iyi kütüphanesi de yine burada bulunmaktadır. Bahçe kapsamında birkaç tane de sera bulunuyor. Rio de Janeiro Botanik Bahçesi’nin kuruluşu 1808 yılında kral VI. Joao tarafından gerçekleşmiştir. 1822 yılından bu yana ise halka açık bir durumdadır. Toplamda 140 hektarlık bir alana yayılmış olan bahçe, Kurtarıcı İsa Heykeli ‘nin bulunduğu Corcovado Dağı’nın eteklerinde, sağ alt tarafta yer almaktadır. Bahçenin kapsamında sadece Palmiye çeşitleri 900 adettir. 1992 yılında bu botanik bahçesi, UNESCO tarafından biyosfer koruma alanı olarak ilan edilmiştir.

  Ulaşım

  Ro De Janeiro ‘ya ülkemizden direkt uçuş yok maalesef. Avrupa üzerinden aktarmalı bir şekilde ulaşılabiliyor bu şehre. Aktarmalı uçak bileti aldıktan sonra, öncelikle Brezilya’nın Sao Paulo şehrine varıp, oradan Rio De Janeiro ‘ya ulaşılmaktadır. Şehrin Havalimanı ise şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Havalimanından şehir bağlantısı, otobüs, taksi ve özel araçlar ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları, hızlı ve sorunsuz çalıştığı için çok sık kullanılmaktadır.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Şehrin havalimanı, ülkemizden Avrupa aktarmalı olarak 25 – 30 saatte sağlanabilmektedir. İlk olarak Brezilya’nın Sao Paulo şehrine, oradan da Rio ‘ya ulaşılır. Ulaşım uzun sürmesine rağmen, kesinlikle görmeye değerdir Rio. Şehrin havalimanı olan Galeão – Antônio Carlos Jobim Uluslararası Havaalanı, şehir merkezinin 20 km kuzeyinde bulunur. Şehir merkezi ulaşımı otobüs, taksi ve özel araçlar ile sağlanabilmektedir. Bu yolculuk otobüs ile 45 dakika kadar sürmektedir.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Rio De Janeiro, ülke genelinde olduğu gibi harika renkleri barındıran eğlenceli bir kent. Aynı zamanda harika doğal güzelliklere de sahip. Hele de plajları kesinlikle görülmelidir. Rio geneli ve çevresinde de uğramanız gereken pek çok harika plaj bulunmaktadır. Gezi süreniz doğrultusunda bu noktaları da ziyaret etmelisiniz.

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder