Dil Seçiniz

Köln Ucuz Uçak Bileti

Yeşil şehir nitelemesi ve kolonya ile bilinen şehri görmenin tam zamanı. En uygun fiyatlı Köln uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de bulunabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Köln Gezi Rehberi

  Yeşil şehir nitelemesi ve kolonya ile bilinen şehri, biz Türk nüfusunun çokluğu ile hatırlarız daha çok. Rivayet odur ki; Köln’de elinizi sallasanız Türk’e çarpacaktır. Bu sebeple yeterince İngilizce ya da Almanca bilmiyor olsanız bile, Köln’de hiç sıkıntı yaşamadan rahatça gezip dolaşabilirsiniz. Hemen uygun fiyatlı bir uçak bileti alıp, valizinizi hazırlamaya başlamalı ve bu yıl Almanya’nın güzel kenti Köln’de güzel bir gezi gerçekleştirmelisiniz.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Kentin tarihi M.Ö. 50. yıla denk gelmektedir. İlk yerleşimin Romalılar tarafından Ren nehri üzerinde kurulan “Colonia Agrippina” isimli şehir ile başladığı bilinmektedir. Böylece, Romalılar ile birlikte bölgeye Hıristiyanlık inancı da gelmiştir. Sonraları Katolikliğin önemli bir merkezi haline gelmiştir şehir. 310 yılında Konstantin, şehre, Ren nehri üzerine önemli bir köprü yaptırmıştır. Şehrin tarihi için önem arz eder bu köprü. 459 yılına gelindiğinde ise bölgenin yönetimini Franklar ele geçirmiştir.

  796 yılında, Şarkman’ın şehri başpiskoposluğa yükseltmesi ve ortaçağda da ticaret yollarının ortasında yer alıyor olması sebebiyle, şehir etkinliği yüksek bir hal almıştır. Bu sebeple 12. Yüzyıl ile 15. Yüzyıl arasında, Köln, Avrupa’nın en zengin ve en kalabalık şehirlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Bu dönemde özellikle kuzey Avrupa ticaretinin merkezi olarak bilinmektedir.

  Prusya dönemine gelindiğinde Köln başkentlik statüsüne ulaşmıştır. Ancak II. Dünya Savaşı, tüm Avrupa’da ve Almanya’da olduğu gibi Köln’de de ciddi sonuçlar doğurmuş ve şehir büyük oranda bombalanmış ve tahrip edilmiştir. Bu sırada Amerikalılar tarafından “Dünyada en çok moloz bulunan kent.” Olarak nitelense de savaşın ardından 1948 ile 1972 yılları arasında Köln şehri hızla toparlanmış ve adeta yeniden inşa edilmiştir.

  İklim Ve Sezon

  Köln’de ılıman iklim hâkimdir. Kentte yıl boyunca görülen yağışlar, genel Almanya ortalamasına göre çok fazladır. Rüzgârsız olarak nitelenebilecek iklim özellikleri gözlenir. Hem alçakta yer alması, hem de Ren nehri yakınında bulunması sebebiyle, özellikle yaz aylarında nem oranı yüksek olmaktadır. Bu sebeple de yaz aylarında da bol bol yağış görülür. Sıcaklıkların daha yüksek olması sebebiyle seyahatinizi yaz aylarında yapabilirsiniz ama yağmur ile her hâlükârda karşılaşma ihtimalinizin olduğunu unutmayın. Ayrıca her yıl 11 Kasımda başlayan ve dünyanın dört bir yanından yoğun ilgi gören Köln Karnavalına siz de katılmak isterseniz, seyahatininiz Kasım ayında planlayabilirsiniz.

  Gezilebilecek Yerler

  Kölner Domm yani Köln Katedrali, şehrin en dikkat çekici yapılarından biridir. Domkloster bölgesinde yer alan yapı, 1996 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası kapsamında koruma altına alınmıştır. Katedralin yapım tarihi oldukça eskilere dayanıyor. 1248 yılında yapımına başlansa da son halini alması 600 küsur yıl sürmüştür ve 1880 yılında tamamlanabilmiştir. Çanları ise 1842 yılında eklenmiştir. Katedral içerisinde oldukça kıymetli sanat eserlerini görmek de mümkündür. Bunların en dikkat çekenleri ise 1350 metrelik harika vitraylardır. Ayrıca iç bölümde en çok dikkat çeken alanlardan biri bulunuyor. Burada 1164 yılında İmparator I. Friedrich Barbarossa tarafından şehre getirilmiş olan üç kralın kemikleri bulunmaktadır.

  Hohenzollern Köprüsü, 1907 ile 1911 yılları inşa edilmiş, başlangıçta sadece basit bir katedral geçiş köprüsü olarak tasarlanmış bir yapıdır. İlk zamanlarında üzerinde sadece demiryolu geçmekte olan köprü, 1945 yılında yıkılmış ve yerine yenisi inşa edilmiştir. Bu kez hem demiryolu hem de yaya yolu inşa edilmiştir köprü üzerine. Bugün Almanya’nın en yoğun demiryolu trafiğine sahip köprüsüdür Hohenzollern Köprüsü ve toplam uzunluğu 410 metredir.

  Önemli bir arkeoloji müzesi olan Romisch – Germanisch Müzesi, hem şehrin hem de ülkenin önemli bir müzesidir. Müze oldukça geniş bir koleksiyona sahiptir. Özellikle Roma döneminde burada üretilmiş olan Cam ürünler, en dikkat çekici koleksiyonu oluşturmaktadır ve alanında dünyanın en geniş koleksiyonudur. Romisch – Germanisch Müzesi 1945 yılında inşa edilmişse de bugünkü halini 1974 yılında almıştır. Müze, Köln Katedraline oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu sebeple, katedral ziyaretinizin ardından uğramanızı öneririz. Ayrıca Roma kenti villasından alınmış olan “Dionysos Müzaiği” de burada görülebilmektedir.

  Romisch – Germanisch Müzesinin hemen arkasında yer alan Ludwig Müzesi de kentin önemli ve görülmesi gereken müzelerinden biridir. Eğer müze ziyaretlerinden hoşlanıyorsanız uğramalısınız. Ludwig müzesi, modern sanatın önemli eserlerine sahiptir. Müzenin kuruluşu 1976 yılında, çikolata üreticisi olan kentin zengini Peter Ludwig’e ait 350 modern sanat eseri ile gerçekleşmiştir. Müzenin bugünkü temelleri asıl 1986 yılında atılmıştır. Ludwig koleksiyonunun dışında, avukat Sammlung Haubrich’e ait olan koleksiyon da oldukça ilgi çekicidir. Bu koleksiyon kapsamında ise Picasso dışında önemli Rus ve Amerikan sanatçıların eserleri yer almaktadır.

  Müze ziyaretlerini sevenler için bu iki önemli müze dışında şehirde yine oldukça dikkat çeken başka müzeler de bulunmaktadır ama alışveriş yapmak isteyenler için en ilgi çekici merkezden bahsetmezsek olmaz. Aposteln Strasse ve Ehren Strasse, şehrin en şık mekânlarına ev sahipliği yapan bir alışveriş merkezi niteliğindedir. Bu bölgede sadece yürüyüş yapmak bile oldukça keyiflidir. Burada alışveriş yapıp bir kahve molası verebilirsiniz. Doğuya doğru yürümeye devam ederseniz yine ilgi çekici merkezi caddelerden biri olan Hahnan strasse ile karşılaşırsınız.

  Son olarak Katedralin güneyinde yer alan çikolata müzesini görmeden şehirden ayrılmamanızı öneriyoruz. Çikolata müzesi Ren nehri üzerinde bulunan bir adadır. Burada çikolata yapım sürecini birebir görebiliyorsunuz. Ayrıca bu lezzetli çikolatalardan satın alabilirsiniz de. 3 metrelik çikolata çeşmesinin önünde fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

  Ulaşım

  Köln’e ulaşımda pek çok havayolu şirketi tercih edilebilir. İstanbul üzerinden sayısız firma aracılığıyla doğrudan uçuşlar ile kente ulaşılabilir. Yolculuğunuz yaklaşık olarak 3 saat 20 dakika sürecektir. Kente vardıktan sonra, çeşitli şehir içi ulaşım araçları ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Köln demiryolu ağı oldukça geniş olan bir kenttir. Tramvay ve metro şehir içi ulaşımın temel araçları iken bisiklet de en çok kullanılan ulaşım araçlarından bir diğeridir. Şehir içi kısa mesafelerde hem ucuz hem de eğlenceli bir gezi için siz de bisikleti tercih edebilirsiniz.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Yaklaşık olarak 3 saat 20 dakikalık bir seyahatin ardından, İstanbul’dan Köln’e ulaşırsınız. Şehrin havalimanı olan Köln Konrad Adenauer Uluslararası Havalimanı’na, ülkenin ilk Başbakanı’nın ismi verilmiştir. Havalimanında anonslar hem Almanca, hem İngilizce hem de Türkçe yapılmaktadır. Buradan şehir merkezine ulaşımda taksi kullanabileceğiniz gibi treni de tercih edebilirsiniz. Tren bileti alabileceğiniz cihazlarda da Türkçe dil seçeneği bulunmaktadır ayrıca. Görüldüğü üzere Köln kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz ama bir yandan da farklı bir kültüre tanıklık edeceğiniz güzel bir şehirdir. Seyahat etmek için hemen uçak bileti alıp, diğer hazırlıklara koyulmalısınız. Neden bu yıl Köln’de güzel bir hafta geçirmeyesiniz?

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Köln çevre şehirlerine havalimanından sonra doğrudan ulaşılamıyor. Önce şehir merkezine gitmeniz gereklidir. Şehrin 9 idari bölümü bulunmaktadır. Tamamında da önemli tarihi, sanatsal ya da doğal niteliği olan eserler bulunmaktadır. Seyahat süreniz doğrultusunda hem şehir merkezinin çevresinde hem de komşu şehirlerde konaklama yapabilirsiniz.

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder