Dil Seçiniz

Budapeşte Ucuz Uçak Bileti

Buda ve Peşte kentlerinin birlikte yarattığı uyum, bugünün büyüleyici kenti Budapeşte olmuştur. En uygun Budapeşte uçak bileti ucakbileti.com.tr'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Budapeşte Gezi Rehberi

  Gecesi ayrı güzel, gündüzü ayrı güzel bir kenttir Budapeşte. Kendine has bir havası var şehrin. Bir de romantik, hüzünlü bir hali. Buna rağmen Avrupa’nın en uzun süre güneş gören kenti olması sebebiyle, canlı, ışıl ışıldır Budapeşte. Tarihimiz ile çakışan değerlerinin yanında, ülkemize yakın ve de kolay ulaşılabilir bir merkez olması sebebiyle, çok sık tercih edilen bir seyahat rotasıdır.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Budapeşte, Buda ve Peşte kentlerinin birleşmesi ile oluşmuş bir kenttir. Roma döneminde iki kentte farklı Roma kentlerine bağlı küçük yerleşim yerleriyken, 1241 yılında gerçekleşen Moğol işgali sırasında ikisi de bağlı oldukları büyük kentlerden ayrılmışlardır. Moğol işgalinin ardından Kral IV. Bela Buda Kalesi’ni inşa ettirerek şehri hâkimiyeti altına almıştır. Böylece 1361 yılında Buda Macarların başkenti ilan edilmiştir.

  1526 yılına gelindiğinde bölgede Osmanlı etkisi başlamıştır. 1526 yılında gerçekleşen Mohaç Savaşında Kanuni Sultan Süleyman’ın ordusu Peşte kentini ele geçirmiştir. 1541 yılına gelindiğinde de Buda kenti Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bu bölge 1686 yılına kadar Osmanlı hâkimiyeti altında bulunmuştur. 1699 yılında imzalanan Karlofça antlaşması ile birlikte bu iki şehir Macarlara bırakılmıştır.

  1800’lü yıllarda ise Macar devrimi sırasında zaman zaman Avusturyalılar tarafından bu bölge işgal edilmiştir. 1872 yılında bugünkü kentin temelleri atılmış, Buda ve Peşte kentleri birleştirilmiştir. 1918 yılında ise kent, monarşinin yıkılması ile birlikte kurulan Bağımsız Macaristan’ın başkenti ilan edilmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında ise hava saldırılarından büyük ölçüde etkilenmiş, kent harap olmuştur.

  İklim Ve Sezon 

  Budapeşte şehrinin iklimi, Büyük Macaristan Ovasının sert iklimi ile Transtuna ’nın bol yağışlı iklimi arasında bir geçiş iklimi niteliğindedir. Yılın en sıcak ayı Temmuzdur ve Temmuz ayında sıcaklıklar ortalama 22 derece seviyesindedir. Yılın en soğuk ayı ise ortalama -1 derece ile Ocak ayıdır. Genel olarak yıl içinde sıcaklıklar -4 derece ile 28 derece arasında seyretmektedir. Budapeşte, Avrupa’nın en uzun süre güneş alan kentlerinden biridir. Bu sebeple bahar ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz seyahat için. Aralık ayı ile sert soğuklar hissedilmeye başlar kentte ve turistik yerlerin çoğu da kapanacağı için keyifli bir seyahat geçiremezsiniz. Özellikle yaz ayları, kentte sayısız festival düzenlendiği için, seyahat için ideal zamanlardır. Önümüzdeki yaz Budapeşte’de keyifli zaman geçirmek için şimdiden uçak bileti araştırmasına başlamalısınız.

  Gezilebilecek Yerler 

  Şehrin tarihi ve kültürel yapılarının büyük bir bölümünü bir arada bulunduran Kale tepesi, şüphesiz ki kente gelen her turistin ilk uğrayacağı noktadır. Kale tepesi olarak adlandırılan bölgede, Kraliyet sarayı, Matyas Kilisesi, Ulusal Galeri, Tarihi Müze ve Balıkçılar Burcu yer almaktadır. Kale tepesi, şehrin Buda kesiminde yer almaktadır ve bu bölgenin en önemli noktasıdır. İç içe tarihi yapıların bulunduğu alanda, tarihin içindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Burası Buda Kalesi olarak da anılmaktadır ama Türkler Budin Kalesi ismini vermişlerdir. Kraliyet sarayı, 1255 yılında inşa edilmiştir ve kentin hem en eski yapılarından biri hem de en önemli yapılarındandır. 1686 yılında büyük hasar alan saray o yıllarda onarılmış ve bugün müze binası olarak kullanılmaktadır. Kraliyet sarayının kapsamında Macar Ulusal Galerisi ve Budapeşte Tarihi Müzesi bulunmaktadır.

  Matyas Kilisesi ise Kale tepesi olarak adlandırılan bölgenin tam merkezinde bulunan önemli bir yapıdır. 1085 yılında inşa edilmiş olan kilise, romanesk mimari stiline sahiptir. 14. Yüzyılda binanın bugünkü şeklinin büyük bölümü kazandırılmıştır yapıya ve bu onarım sırasında gotik mimari etkisi de dâhil edilmiştir. Son olarak 19. Yüzyılda kapsamlı bir onarım çalışması görmüştür Matyas Kilisesi.

  Şehrin en güzel kuşbakışı manzarasını görmek için ise Gellert Tepesine çıkmalısınız. Burası kentin en yüksek noktalarından biridir ve harika bir şehir manzarası sunmaktadır ziyaretçilerine. Tepe yeşillikler arasında huzur verici bir görünüme sahiptir. Özellikle de hava güzelse, hem manzara daha uçsuz bucaksız olacak hem de tepedeki yeşillikler daha canlı olacaktır. Bu bölgede bulunan bazı yapılar da ilginizi çekebilir. Kaya kilisesi, kaplıca ve hamamlar bu binalardan bazılarıdır. Sokullu Mehmet Paşa tarafından genişletilen Rudas Hamamı ve Rac hamamı ilgi çekicidir. Gellert tepesinde bir de Özgürlük anıtı bulunmaktadır. 1945 yılında Budapeşte’nin Rus ordusu tarafından kurtarılması anısına dikilmiş olan anıtı da görebilirsiniz geziniz sırasında.

  Zincirli Köprü, kentin simgelerinden biri haline gelmiş olan, görmeden dönemeyeceğiniz köprüdür. Zincirli Köprü, Budapeşte’nin ilk köprüsü olma önemine sahiptir. II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gören köprü onarılarak 100. Yılında tekrar hizmete açılmıştır. Köprünün her iki ucunda bulunan tüm ayaklarının üzerinde aslan heykelleri bulunmaktadır. Özellikle de gece yapılan ışıklandırma ile şehre renk katan köprü, kentin önemli yapılarından biridir. Özellikle gece köprüyü görmeniz önerilmektedir.

  Hösök Tere yani Kahramanlar Meydanı, kentin önemli yerlerinden biridir. Burası adeta bir heykeller meydanıdır. Meydan’ın tam ortasında büyük bir sütun bulunmaktadır. Sütunun altında ise çok sayıda heykel bulunur. Bunlar kentin tarihinde önemli yeri olan kişilerin heykelleridir. Ayrıca meydanın çevresinde de pek çok turistik alan bulunuyor. Hayvanat bahçesi, güzel sanatlar müzesi gezilebilecek yerlerdir. Bu bölgede harika kareler yakalayabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Gece ışıklandırılmış hali de oldukça güzel bir görünüm sunmaktadır.

  Son olarak şehrin ziyaret noktalarından, daha bize ait bir yer olan Gül Baba Türbesi’nden bahsetmek gerek. Gül Baba, Türkler kadar Macarlar arasında da ünlüdür. Osmanlı döneminde yaşamış olan zat, II. Beyazıt’a gül bahçesindeki sarı ve kırmızı güllerden sunması ile bilinmektedir. Ayrıca sürekli başına bir gül takması ile tanınır. Bu sebeple Gül Baba olarak anılmaktadır. Elinden de tahta kılıcını hiç düşürmediği bilinmektedir. Kentte Gül Baba’nın hem türbesi hem de heykeli bulunmaktadır. Türklerin yanında Macarlar da hatta kente gelen yabancı turistler de Gül Baba Türbesini ziyaret etmektedirler.

  Ulaşım

  Ülkemizden Budapeşte ulaşımı İstanbul üzerinden doğrudan aktarmalar ile sağlanıyor. Türkiye’nin her yerinden İstanbul aktarmalı olarak siz de Budapeşte’ye seyahat edebilirsiniz. Budapeşte şehir içi ulaşımda ise metro, tramvay, otobüs ve tabi ki taksiler kullanılıyor. Metro hattı 4.30 – 23.30 saatleri arasında hizmet veriyor ve yoğun saatlerde oldukça sık sefer düzenleniyor. Taksilere binmeden önce de ücreti konuşmanız önerilir.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Kentin havalimanı, Budapeşte Ferenc Liszt (Ferihegy) Havalimanı’dır. Budapeşte Havalimanı, Macaristan’ın da en büyük havalimanıdır. Ülkemizden düzenlenen doğrudan uçuşlar ile kent kolay ulaşılabilir bir hal alıyor. Şehir merkezine uzaklığı 25 km kadardır havalimanının. Şehrin güneydoğusunda yer alan havalimanından, şehir merkezine ulaşımda metro, otobüs ve taksi kullanabilirsiniz. Budapeşte uçak bileti alıp hemen yola çıkabileceğiniz bir seyahat öneridir.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Budapeşte çevresinde, özellikle de Türklerin çok ilgi gösterdiği Estergon bulunuyor. 1543 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından ele geçirilen Estergon’da bugün Osmanlı izlerine pek rastlanmıyor. Oldukça az eser var Osmanlı’ya ait. Budapeşte’den günübirlik bir gezi düzenleyebilirsiniz ve Estergon Kalesini yerinde görebilirsiniz. Yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk ile ulaşılabiliyor Budapeşte’den Estergon’a.

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder