Dil Seçiniz

Şangay Ucuz Uçak Bileti

Işıkların ve gökdelenlerin şehri Şangay'a seyahat etmenin tam zamanı. En uygun Şangay uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Şangay Gezi Rehberi

  Doğunun Paris’i olarak nitelenen Şangay, bambaşka bir kent. Kendinizi hiç ummadığınız büyüleyici bir atmosfer içerisinde bulursunuz bu kentte. Şangay harika bir liman kenti ve görkemli gökdelenleri ile gece yarattığı manzara inanılmaz. “Işıkların ve gökdelenlerin şehri” sıfatı boşuna değildir. Nehirde gece tekne turu yaparak, şehrin ışıklı büyüsüne kapılabilirsiniz. Harika bir Uzakdoğu tatili için Şangay’a uçak bileti alarak, geç kalmadan hazırlıklara başlamalısınız.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Çin’in en büyük kenti olan Şangay, ülkenin doğu sahilinde yer alır ve Yangtze Nehri deltasında kuludur. Çin’in en önemli liman kenti olan Şangay’ın nüfusu da oldukça kalabalıktır. Ayrıca Şangay dünyanın sekizinci büyük kenti niteliğine sahiptir.

  Kent tarih boyunca, isyan ve işgallerle yıpranmıştır, ancak 1990 yılında Şangay borsasının kuruluşu ile ekonomik gelişim hızlanmıştır. 1992 yılı itibariyle Çin hükümetinin, Pazar ekonomisinin gelişimi için verdiği yetki ile birlikte bugün Şangay bir ekonomi devi haline gelmiştir. Birkaç asır öncesinde sadece bir balıkçı kasabası niteliğinde olan bölge, bugün yoğun nüfusu, kozmopolit yapısı ve ticaret merkezi niteliği ile dünyanın büyük şehirleri arasında yer almaktadır.

  Bu bölgede ilk yerleşimin 13. Yüzyılda olduğu sanılmaktadır. Uzun yıllar önemsenmeyen bölge, denizaşırı ticaretin gelişimi ile dikkatleri çekmiştir. Dönem dönem Japonların işgali, 1921 yılında komünist partisinin iktidara geçişi gibi pek çok olay, kentin tarihini derinden etkilemiştir. Nihayetinde bugün gelinen noktada, Şangay dünyanın hem önemli bir turizm merkezidir, hem de ekonomi merkezidir.

  İklim Ve Sezon 

  Çin’in en önemli liman kenti olan Şangay, nemli Subtropikal iklim etkisi altındadır. Yaz aylarında hem sıcaklık 35 - 36 dereceye kadar yükselmektedir hem e tayfunlar görülebilmektedir. Kışlarında ise 10 dereceye düşen sıcaklıklar ile soğuk olur kent. Bu sebeple en iyi seyahat tarihleri ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu dönemlerde de beklenmedik yağmurlar görülebildiği için yanınızda mutlaka yağmurluk ve şemsiye bulunmalıdır. Ayrıca Şanghay’da ay yılına göre yeni yıl kutlamaları gerçekleştirilir. Bu kutlamalar, dünyanın en büyük festivalleri arasında yer almaktadır. Dilerseniz seyahatinizi bu döneme de denk getirebilirsiniz.

  Gezilebilecek Yerler 

  Şangay’da gezilecek çok fazla yer var aslında. Tamamen sizin gezi sürenize bağlı bir şekilde gezi programı yapabilirsiniz. İlk bahsedilmesi gereken yerlerden biri, Asya’nın en yüksek, dünyanın ise 3. En yüksek kulesi olan Oriental Pearl Tv Kulesidir. Eski Şangay olarak adlandırılan Waitan bölgesinin tam karşı sahilinde yer alır bu yapı. Kulenin yapımı 1991 ile 1994 yılları arasında tamamlanmıştır ve üst üste dizilmiş incileri andıran mimarisi sebebiyle bu ismi almıştır. Oriental Pearl Tv Kulesi’nin yüksekliği 468 metredir ve en yüksek noktasına ulaştığınızda inanılmaz bir şehir manzarası ile karşılaşırsınız. Bu kule turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Öyle ki, ziyaretçi sayısına bakıldığında Eyfel Kulesinden sonra ikinci sırada yer aldığı görülmektedir.

  Şangay’ın Yuyuan bahçeleri, Mutluluk bahçeleri olarak anılıyor. Çin kültüründe bahçe ve parkların önemi yadsınamaz. Yuyuan Bahçeleri de, Şangay’da bunun en iyi örneğidir. Bu bölgeye gelindiğinde öncelikle, geneleneksel Uzakdoğu mimarisi ile inşa edilmiş yapılar karşılıyor ziyaretçileri. Kırmızı fenerler ile süslü sokaklar, geleneksel havayı tamamlıyor adeta. Bu sokaklarda kısa bir yürüyüşün ardından, Yuyuan bahçelerine varılmaktadır. Bahçelerin, 1577 yılında, Ming Hanedanlığı döneminde, Pan Yunduan isimli üst düzey yöneticinin anne ve babasının yaşlılıklarını huzurlu bir şekilde geçirmeleri için yaptırdığı biliniyor. Zaten “Yu” Çince de, memnuniyet ve mutluluk anlamına gelmektedir. Bahçeler Afyon savaşları sırasında zarar görse de bugünkü şeklini 1956 ile 1961 yılları arasında kazanmıştır. Buradaki doğal yapı size gerçek huzuru hissettirecektir. Çin geleneklerine ilginiz varsa özellikle görmeniz gereken bir noktadır burası.

  Şehrin tarihsel süreç içerisinde geçirdiği evrimi en iyi şekilde anlamanız için Şangay Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Küçük bir balıkçı kasabasının, nasıl bir metropole dönüştüğünün en iyi anlatımıdır bu müze. Ayrıca şehirde pek çok önemli müze bulunuyor bunun dışında. Tamamen ilgi ve seyahat sürenize bağlı olarak kentin diğer müzelerini de görmeyi tercih edebilirsiniz. Şangay Müzesini ziyaretinizin ardından hemen yakınınızda yer alan People Meydanı’nı görmelisiniz. People Meydanı, yeşil alanları ve süs havuzları ile göz doldururken, yer altı çarşıları ile de alışveriş imkânı sunuyor.

  Alışveriş için en çok tercih edilen yer ise şüphesiz Nan Jing Caddesi’dir. Bu cadde üzerinde hem 100 yıllık dükkânlar bulunuyor, hem de modern mağazalar. 5,5 km uzunluğundaki caddenin bir bölümünün de trafiğe kapalı olması daha rahat alışveriş imkânı sunuyor. Turistlerin tam olarak alışveriş cenneti olarak tanımladıkları bir caddedir burası.

  Şangay çevresinde yer alan Su şehirlerini görmek isterseniz eğer, en yakında yer alan su şehri, Qibao Antik Kasabası’nı görmelisiniz. Merkezden metro ile 15-20 dakikada ulaşılabilecek bu kasaba, yarım ya da bir gün süresince gezilebilir. Burada hem kayık turuna katılabilirsiniz, hem de çin mutfağını deneyebilirsiniz. Ayrıca çin mutfağını tercih etmeyenler için fast food seçeneği de bulunuyor. Kasabada pek çok aktivite mevcuttur. Bunlar için isterseniz ayrı ayrı bilet alabilirsiniz sadece katılmak istediklerinize göre ya da girişte alacağınız tek bir bilet ile tümüne katılabilirsiniz.

  Şehrin pek çok önemli tapınağı olmasına rağmen, en çok ziyaret edilen Jade Buddha Tapınağı’dır. Tapınağın hikâyesi ise şöyledir. 1882 yılında Burma’dan iki adet yeşim Buddha heykeli getirilmiştir şehre deniz yolu ile.  Bu heykeller, Jade Buddha Tapınağında sergileniyor bugün ve zaten tapınağın ismi de Yeşim Buddha anlamını taşıyor. Heykellerden oturan Buddha şeklinde olanı 1.95 metre yüksekliğinde ve 3 ton ağırlığındadır.

  Ulaşım

  Şehre ülkemizden, iki havalimanı aracılığı ile ulaşılabiliyor. Şehir içi ulaşımda ise metro, otobüs ve taksiler kullanılıyor. Taksiler nispeten ucuz olduğu için çok sık kullanılıyor ve trafik yoğunluğuna göre ulaşım süreniz değişebiliyor. Metrolar bu açıdan daha sabit sürelere sahip ve tercih edilebilir ulaşım araçlarıdır. Aynı noktaya farklı metrolar ile farklı sürelerde ulaşabiliyorsunuz.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Şehirde iki önemli havalimanı bulunuyor. Bunlar Pudong Uluslararası Havalimanı ve Hongqiao Uluslararası Havalimanıdır. Hongqiao Havalimanından daha çok yerel uçuşlar gerçekleştirilir. Havalimanlarından şehir merkezine ulaşımda otobüs, metro ve taksi seçenekleri bulunuyor. En hızlı ulaşım metro ile sağlanıyor. Pudong Havalimanından, iki metro seçeneği ile 10 dakika ya da 1 saat içinde ulaşabilirken, otobüs ve taksi de yine 1 saat kadar sürmektedir. Hongqiao Havalimanından da 30 ile 40 dakika arasında bir sürede merkeze ulaşabilirsiniz. Bu harika kenti görmeyi ertelememelisiniz. Şangay uçak bileti aldıktan sonra seyahat planınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Şangay yakınında bulunan Suzhou kenti de görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Çinlilerin yeryüzündeki cennet dedikleri büyüleyici bahçeleri bulunur bu kentte. Harika doğa fotoğrafları için en azından bir gününüzü bu kente ayırabilirsiniz. Şangay üzerinden hızlı tren ile rahat bir şekilde yolculuk ederek bu kente ulaşabilirsiniz. Ayrıca el işi hediye seçenekleri de bulabilirsiniz turistik bölgelerde. Müzelerini de ziyaret etmeniz önerilir. 

  Yorum Gönder