Dil Seçiniz

Arizona'da Meteor Kriteri

Arizona'da 50.000 yıl önce Dünya'ya çarpmış meteor kriterini ziyaret edin.. Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Arizona'da Dünyaya Çarpan Meteor Hava Durumu

  Meteor Kriteri

  Nasıl Gidilir? Istanbul Istanbul'dan Las Vegas uçak bileti alıp, oradan da yine uçakla ulaşabilirsiniz.  

  Ne Zaman Gidilir? Ekim'den Mayıs'a kadar

  En Yakın Yerleşim Yeri? 32 km

  Bilmeniz Gerekenler? Krater Barringer ailesine aittir, ve aynı aile tarafından işletilmektedir. Giriş ücretlidir. 

  Meteor Kriteri Arizona Çölü'nde kocaman, neredeyse kusursuz çizgilere sahip çembere yakın bir deliktir. Kriter'in çapı 1.200 metre, derinliği 173 metre'dir ve kayalık arazideki krater ağzı çevre araziden yaklaşık 45 metre yüksekliktedir. Dünyada daha büyük meteor kriterleri olsa da, bu krater üzerinde yapılan araştırmalar meteorların yerin yüzeyine yaptıkları etkiyle ilgili ilk bilgileri vermiştir. 

  50.000 yıl önce saniyede yaklaşık 12,8 km hızla dünyaya çarptığı ve 50m genişliğinde olduğu tahmin edilen meteor nikel demirden meydana geliyordu. Dünyaya çarpmadan önce atmosferden geçerken meteor hacminin yarısı buharlaştı. Buna rağmen Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarından 150 kat daha fazla bir patlama meydana geldi. 

  Bunun bir meteor kriteri olduğu ilk olarak 1903 yılında maden mühendisi Daniel Moreau Barringer tarafından iddia edildi. Ondan önce kraterin volkanik hareketlilikler sonucu oluştuğu düşünülüyordu. Barringer'in şirketi krater'i satın aldı ve yaptığı araştırmalarla şiddetli bir çarpma sonucu oluşan bir kriter çukuru olduğunu buranın iddia etti. Onun bu iddia'ları bilimsel çevreler tarafından itibar görmedi ve Barringer meteorun kalıntılarını kazarak iddiasını ispatlamaya karar verdi. Ancak meteorun çarpışma sırasında parçalandığından habersizdi. Mühendis 26 sene umutsuzca metalik demir aradı ve 1929 yılında iddiaları kanıtlanmamışken hayatını kaybetti. Eugene M. Shoemaker kraterde yanlızca çarpışma sonucu oluşabilecek iki silis formu bulduğunda sene 1960'tı. Bu buluş Barringer'ın teorisini ispatlıyordu..

  detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder