Dil Seçiniz

Maelifell Konisi, İzlanda Şehir Rehberi

İzlanda'da dikkat çekici bir volkanik oluşum: Maelifell Konisi. Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Maelifell

  Nedir? Volkanik koni

  Nasıl Gidilir?

  İzlanda'nın başkenti Reykjavik'e satın alınacak bir uçak bileti ve indikten sonra otobüsle Kırkjubaejarkklastur'a gitmek için 5 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşılabilir.  

  Ne Zaman Gidilir?

  İlkbahardan sonbahara kadar.. 

  Bilmeniz Gerekenler

  Maelifell'e 4X4 araçlar ile gidilebilmektedir. 

  Dikkat çekici vokanik oluşumlarla dolu bir ülkede, bu volkanik oluşumlar içinde en olağandüşü olan Maelifell'dir. Maelifell lav küllerinden oluşan çığlak bir çöl ortasında yükselen olağandışı düzgün bir konidir. Burası İzlanda'nın güneyinde Myrdalsjökull Buzulu altında bir patlama sonucu oluşmuştur. Dağın konisi katılaşmış kül ve diğer volkanik artıklardan bir karışım olan tüf'den yapılmadır ve üzerinde 200m yükselir. 

  Yaklaşık 10.000 yıl önce İzlanda'nın en güneyindeki ve dördüncü büyük buzul olan Myrdalsjökull sonunda Maelifell üzerinde tutunduğu yerden kopmuş ve bu sivri küçük tepeyi İzlanda güneşine maruz bırakmıştır. Sonuç olarak bu gizemli koni yumuşak bir yosun katmanıyla kaplanmıştır. Grimmia adı verilen yosunlar İzlanda'nın olaganüstü 1.300 bitki türü içinde büyük bir orana sahip olan 500 çeşit yosundan biridir. Grimmia volkanik toprakta gelişir, ancak yosunla ilgili esas dikkat çekici olan rengidir. Toprağın kuru olduğu yerlerde fazla göze çarpmayan gümüşi bir renk alan yosun, Maelifell gibi toprağın nemli olduğu yerlerde canlı, neredeyse fosforlu yeşil renk alır. 

  Tozlu Maelifellesandur Çölü'yle çevrili Maelifell'in etekleri, Myrdalsjökull'dan akan sayısız bağlantılı nehir ve akarsuyla doludur. Burası Maelifell'in sakin yeşil konisinin hakim olduğu dünya dışa bir arazidir. 

  Maelifell 10.000 yıldır lav püskürtmemiştir. Bu süre en muhafazakar volkan bilimcilerin bile yanardağı sönmüş kabul etmelerine yeterlidir. Ancak biraz güneyde yine Myrdalsjokull'un buzlarının altında İzlanda'nın en aktif yanardağlarından biri olan Katla yer alır. Uzmanlar en son 1918'de lav püskürtmüş Katla'nın yakın zamanda yeniden hareketleneceğine inanmaktadır. 

  detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

   

  Yorum Gönder