Dil Seçiniz

Dublin Ucuz Uçak Bileti

Bol yağışı ile yeşilin her tonuna sahip ülkenin, büyüleyici kentine gitmeyi ertelemeyin. Dublin uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Dublin Gezi Rehberi

  Dublin sürekli ve şiddetli yağmurları ile yeşilin en güzel tonlarını ve en harika manzaralarını sergileyen büyüleyici bir kenttir. Kentin harikalarını yakından görmek ise hiç de sanıldığı kadar zor değil. Gezilip görülmesi gereken kentler arasında yer alan Dublin’e, keyifli bir gezi planlamak için hemen uçak bileti araştırmaya başlamalısınız.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  İrlanda’nın başkenti olan Dublin, aynı zamanda da ülkenin en büyük kentidir. Şehrin ismi ise, İrlandaca “Siyah Havuz” anlamına gelen “Dubh Linn” söyleyişinden geliyor. Bu sıfat, 988 yılında II. Mael Sechnaill tarafından, Dubh Linn kasabası ve siyah gölü kapsayan yerleşim alanı kastedilmektedir.

  Kentin bulunduğu bölgedeki ilk yerleşim tarihi ise M.Ö. 1. Yüzyıla kadar uzanmaktadır.  Normanların İrlanda’yı işgalinden sonra ise Dublin bir başkent olarak kullanılmaya başlamıştır. 14. Ve 16. Yüzyıllar arasında ise şehir ve çevresi İrlanda’nın hükümet kontrolü altında bulunan en geniş alanını oluşturmuştur. Şehrin gelişip kalkınması tam olarak, 17. Yüzyılda Geniş Caddeler Komisyonunun desteği ile başlamıştır. Hatta Georgian Dönemde, Londra’dan sonra Britanya İmparatorluğu’nun en büyük ikinci şehri statüsüne yükselmiştir. Şehrin bugünkü mimari niteliği yüksek, tarihi yapılarının birçoğu bu dönemde inşa edilmiştir.

  19. yüzyıl sonları ile 20. Yüzyıl başlarına gelindiğinde, Birleşik Krallık ’tan kopuş süreci başlamıştır. Önceleri başlayan ayaklanmalar, Postane baskını ile harekât haline gelmiştir. Bu savaş sürecinin en kötü yanı, kentin en değerli binalarının bu süreçte yıkılmış olmasıdır. Hem tarihi hem mimari açıdan en değerli yapılar böylece kaybedilmiştir. İrlanda Bağımsız Eyaleti, daha sonradan binaları yeniden inşa etme işine girişmiştir.

  İklim Ve Sezon 

  Dublin bol yağışlı bir iklime sahiptir. Özellikle bahar ve kış ayları görülen sağanak yapışlar sebebiyle, eğer bu dönemlerde seyahat edecekseniz, yağmurluk ve şemsiye kesinlikle bulunmalıdır yanınızda. Şiddetli rüzgârlarda sık görülmektedir. Yağmur, yemyeşil bir kent yaratsa da seyahat sırasında çok sıkıntı yaratabiliyor. Bu yüzden haziran ve eylül ayları arasında, yani yaz mevsiminde kent ziyaretçi akınına uğruyor. Ayrıca dünyanın en büyük festivalleri arasında yer alan St. Patrick Festivali, İrlanda da 5 gün boyunca büyük eğlenceler ile kutlanmaktadır. Seyahatinizi bu zamana denk getirerek festivale de katılabilirsiniz.

  Gezilebilecek Yerler 

  Dublinde ilk olarak şehrin atmosferini hissedebilmek için Liffey nehri üzerinden bulunan ve kentin iki farklı nitelikteki yakasını birleştiren Three Penny köprüsünden geçmelisiniz. Ardından önemli, tarihi ve mimari niteliği yüksek belli turistik yerlerini gezerek kendinizi sokağa atmalısınız. Şehrin atmosferi oldukça ilgi çekici olduğundan sokaklarda dolaşmak, nehir kıyısında yürümek, bir kahve için mola vermek çok keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

  Guinness Rekorlar Kitabı’na da adını vermiş olan Guinness birasının üretim merkezine gezi turları düzenleniyor Dublin’de ve turistler tarafından da ziyaret rekorları kırılıyor. Bu sebeple sizde Guinness Storehouse’u görebilirsiniz. Burada hem biranın üretim aşamalarını görebilirsiniz, hem tadım yapabilirsiniz. Üretim merkezinin 7. Katında bulunan Gravity Bar’da harika bir manzaraya tanıklık ederken Guinness birası içebilirsiniz.  

  Dublin’de en ilgi çekici yerlerden biri de Trinity College içerisinde yer alan Old Library’dir. Burada oldukça etkileyici eserler ile karşılaşırsınız. Kütüphanenin en etkileyici bölümleri, oldukça eski kitapların ve el yazmalarının yer aldığı Long Hall ve hemen girişte yer alan Book of Kells sergisidir. Burada Oscar Wilde’tan Shakespeare’in el yazmalarına kadar pek çok kıymetli edebi eser yer alıyor. Buradan da İrlandalıların edebiyat ile ilişkilerinin ne denli kuvvetli olduğunu anlıyoruz.

  Şehrin tarihi ve dini yapılarından bahsedecek olursak ilk akla gelen yer Christchurch Katedrali’dir. Katedralin 11. Yüzyılda inşa edildiği sanılıyor. Ancak bu süreç içerisinde defalarca yenileme çalışmalarına tabi olmuştur. Hem kent sakinleri hem de turistler tarafından en çok ziyaret edilen mekânlardan biri olan katedralde, hafta sonları alışveriş yapılabilecek küçük tezgâhların açıldığı da görülmektedir. Ayrıca gotik mimari örneği olan yapı, tarih ve mimari ile ilgilenenlerin oldukça beğenisini kazanacaktır.

  St. Patrick Katedrali ise kentin en büyük katedrali sıfatına sahip bir yapıdır. 12. Yüzyılda inşa edilmiştir ancak defalarda yenileme ve bakım çalışmaları yapılmıştır. Hatta yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir. St. Patrick Katedrali aynı zamanda ulusal katedral olduğu için devlet seremonileri de burada düzenleniyor. Yine bir gotik mimari örneğidir katedral ancak en iyi örneklerinden biri olduğu için, şehrin ziyaretçilerinin en çok tercih ettiği yerlerden biridir.

  Ve son olarak Dublin Kalesi, 800 yılı aşkın tarihi ile kentin önemli tarihi yapılarındandır. Normanların İrlanda’yı işgalinin ardından İngilizler tarafından inşa edilmiştir ve bugün halen hükümet yerleşkesi olarak kullanılmaktadır. Tarih boyunca da farklı yönetimlerin merkezi olarak kullanılmıştır. Görünüm itibariyle bir kaleden ziyade, bir parlamento binası edasına sahiptir. Bu sebeple, aslında ziyarete açık olsa da, zaman zaman ziyarete kapanabiliyor. Dublin Kalesi’nin bahçesinde yer alan Chester Beatty Kütüphanesi, şehrin sanata ve edebiyata önem veren yönünü ortaya seren bir başka kütüphanedir. Alfred Cheser Beatty isimli maden milyonerinin, değerli Uzakdoğu ve Ortadoğu minyatür ve el yazmalarından oluşan özel koleksiyonu bu kütüphanede sergilenmektedir. Bağışçı, uzun yıllar Amerika ve İngiltere’de yaşadıktan sonra, bu değerli koleksiyonu İrlanda’ya bağışlamıştır. Oldukça etkileyici parçalar bulunuyor bu koleksiyonda. Bunların dışında Ortadoğu’ya ait yağlı boya tablolar da koleksiyonun önemli parçalarıdır. Kütüphane içerisinde ayrı bir odada bu tabloları da görmeniz mümkündür. 

  Ulaşım

  Dublin, ülkemize çok da uzak sayılmayan bir mesafede yer alıyor. Ülkemizden doğrudan ya da aktarmalı uçuşlar ile kente ulaşılabiliyor. Doğrudan uçuşlarda, yaklaşık olarak 3,5 saat gibi bir süre sonunda Dublin’e varmış bulunuyorsunuz. Dublin şehir içi ulaşımında sıklıkla yürümeniz gerekecektir, sürekli yakın mesafeler söz konusu olduğundan ya da bisiklet en iyi ulaşım aracınız olacaktır. Dublin’de düzenli bir bisiklet trafiği bulunuyor. Çok fazla da bisiklet kiralama noktası mevcut. Bunun dışında şehirde metro bulunmuyor. Tramvay, otobüs ve taksiler hizmet veriyor daha uzun mesafeler için.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Dublin Havalimanı, Avrupa’nın en işlek 10 havalimanından biridir. Şehrin havalimanı, merkeze 10 km uzaklıkta bulunan Collinstown ilçesinde yer alır. Yakın mesafede olması, ziyaretçilerin işini kolaylaştırmaktadır. Buradan şehir merkezine ulaşımda otobüs ve taksiler kullanılmaktadır. Demiryolu bağlantısı mevcut değildir. Otobüs ile 25 dakika gibi bir sürede kent merkezine ulaşırken, taksi ile de yaklaşık 15 dakika da varabilirsiniz. Ulaşımı son derece kolay olan bu harika kente, harika bir gezi düzenlemek için uçak bileti alarak hazırlıklara başlamalısınız.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Dublin çevresinde bulunan, özellikle deniz kıyısında yer alan kasaba ve köyler, gezilebilecek çevre noktalarıdır. DART olarak adlandırılan ve gün boyunca 15 dakikada bir hareket eden trenler ile bu yerleşimlere yolculuk edebilirsiniz. Bunun bir güzel yanı da yolculuk boyunca birbirinden harika deniz manzaraları ile karşılaşacak olmanızdır. Dublin’in 11 km güneydoğusunda yer alan Dun Laoghaire, DART ile sadece 15 dakikada ulaşabileceğiniz harika bir liman kentidir. Burası turistler için çok ilgi çekici bir noktadır. Çünkü kaliteli pek çok restoran ve bar bulunuyor. Uzun yürüyüşler yapılabilecek bir sahil bulunuyor. Feribotlar ile harika geziler düzenleniyor. Dublin’e de yakın olması sebebiyle, Dublin gezilerinde sıklıkla ziyaret edilen bir yerdir burası.

  Yorum Gönder