Dil Seçiniz

Saraybosna Ucuz Uçak Bileti

Din ve kültürlerin buluşma noktası olan Saraybosna'da kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz. En uygun fiyatlı Saraybosna uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Saraybosna Gezi Rehberi

  Saraybosna sıcacık bir kent. Eski bir Osmanlı kenti olmasından ileri gelen dokusu büyüleyici. Kendinizi evinizdeymiş gibi hissedeceğiniz, harika dostluklar kurabileceğiniz bir gezi için Saraybosna doğru seçimdir. 1 saatlik bir uzaklıkta bulunan bu kente doğru yol almak için hemen uçak bileti araştırmasına girip hazırlıklarınıza başlamalısınız. Saraybosna için belirli bir zamanı beklemenize gerek yoktur çünkü.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Saraybosna’nın tarihteki ilk varlığı neolitik dönemde başlamıştır. Kentin ismi ise Türkçe “Saray Ovası‘ndan” gelir. Saraybosna’nın tarihinde önemli birkaç olay dikkat çekmektedir. Bunların başında Bosna Savaşı ve I. Dünya Savaşı’na sebep olan Franz Ferdinand suikastı gelmektedir.

  Kentin 500 yıl kadar Osmanlı egemenliği altında oluşu, kalıcı sayısız iz bırakmıştır bugüne. Saraybosna’nın asıl kurucusu İsa Bey olarak bilinse de, günümüzdeki halinin temellerini atan Gazi Hüsrev Bey olmuştur. Kentin en önemli yapıları Gazi Hüsrev Bey zamanında inşa edilmiştir. Gazi Hüsrev Bey Camii, Tsar Camii, Saat Kulesi ve Şehir Kütüphanesi bunlardan bazılarıdır. Kentin Osmanlı’dan kopuşu, 1878 ile 1918 yılları arasında Avusturya – Macaristan İmparatorluğu ile olmuştur. Osmanlı’nın ardından bu bölgede istikrarsızlıklar başlamıştır. I. Dünya Savaşı ile birlikte Avusturya – Macaristan hâkimiyeti sona ermiş, bölge Yugoslavya’nın egemenliği altına girmiştir. II. Dünya Savaşı’nda ise Nazilerin işgaline uğramıştır.

  Şehrin en acı olaylarından biri de 1992 yılında yaşanan Bosna kuşatmasıdır. Sırpların yarattığı durum ile büyük bir kıyım yaşanmıştır. Şehrin nüfusunda %65’e varan bir düşüş görülmüştür. Zorunlu ihtiyaçların dahi karşılanamadığı, şehirde oluk oluk kan aktığı bu dönemde NATO ve Avrupa ülkeleri sadece seyirci kaldığı için olaylar bir kıyım boyutuna ulaşmıştır. 1995 yılında olaylar sona erdikten sonra şehir toparlanmaya başlamıştır ve yaraların sarılması çok zaman almıştır. Bugün halen şehirde dolaşırken pek çok noktada bu acı hatıralara rastlamak mümkündür.

  İklim Ve Sezon 

  Saraybosna, ılıman bir iklimin etkisi altındadır. Yaz ayları genellikle sıcak ve nemli geçmektedir. Şehirde kış ayları ise soğuk ve kar yağışlıdır. Kış aylarında 0 derece civarında seyreden sıcaklıklar, yaz aylarında 20 ile 23 derece arasındadır. Bahar ve yaz ayları şehir için en iyi ziyaret zamanlarıdır. Temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıklar yüksek olsa da bu seyahate engel olacak boyutta değildir. Bununla birlikte kayak tatili için de kış aylarında tercih edilebilecek bir kenttir Saraybosna. Önemli kayak merkezlerine yakın konumu sebebiyle, yılın her döneminde rağbet görmektedir.

  Gezilebilecek Yerler 

  Saraybosna’da ilk gezilecek yer Başçarşı ’dır. Başçarşı kentin tam merkezinde yer alan, 16. Yüzyılda Osmanlı döneminde inşa edilmiş meşhur bir çarşıdır. Bosna Savaşı’nda ortadan kaldırılmak istenen ilk hedeflerden biri olmuştur burası, diğer önemli kültürel yapılarda olduğu gibi. Mimari açıdan incelendiğinde Osmanlı’nın İstanbul’daki eserleri ile aynı niteliklere sahiptir. Çevresinde de yine tarihi pek çok cami bulunur. Başçarşı kapsamında, Gazi Hüsrev Bey tarafından inşa ettirilmiş olan han, medrese ve pek çok imaret de yer almaktadır. Çarşı meydanında, kentin simgesi haline gelmiş bir sebil yer alır ve bu sebilin bir kopyası da Bursa’da Fomara Meydanı’nda bulunmaktadır.

  Şehrin gelişiminde önemli bir yeri olan Gazi Hüsrev Bey’in inşa ettirdiği, en önemli yapılardan biri olan Gazi Hüsrev Bey Camii, Başçarşı ’da yer almaktadır. Bey Camii olarak da anılmaktadır bu camii. Osmanlı mimarisinin önemli örneklerinden biridir. 1531 yılında, Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Bosna Savaşı sırasında, tüm kültürel ve dini eserlere olduğu gibi Gazi Hüsrev Bey Camii’ne de saldırılar olmuştur. 1996 yılına gelindiğinde ancak eski haline uygun şekilde yenilenmesi sağlanmıştır. Yine çarşı alanı içerisinde yer alan, 17. Yüzyıl yapısı olan Saat Kulesi de önemli bir tarihi eserdir. Burada yer alan bir diğer önemli yapı, kurşun kubbeleri sebebiyle bu adı alan Kurşunlu Medresesi’dir. 1537 yılında kurulan medrese, bugünkü lise düzeyinde 4 yıllık bir eğitim vermiştir. Turistik niteliği çok yüksek olmasa da, önemli pek çok devlet adamı yetiştirmiş olması sebebiyle, tarihe ilgi duyan kişiler tarafından ziyaret edilmektedir.

  Umut (Hayat) Tüneli ya da Saraybosna Tüneli olarak da bilinen tünel, Bosna Savaşı sırasında kazılmıştır. Hem ulaşım hem de ilaç ve silah transferi için çok büyük önem taşımıştır. Tünel 960 metre uzunluğunda kazılmıştır, ancak bugün sadece 20 metrelik kısmı ziyaretçiler tarafından gezilebiliyor. Her gün 09.00 – 16.00 saatleri arasında tüneli görmek mümkün. Savaşın en kritik noktalarından biri olması sebebiyle, kentte gezilecek yerlerin başında yer almaktadır.

  I. Dünya Savaşı’nın başlaması ve beraberinde yaşanan sayısız acının ilk kıvılcımı, Avusturya – Macaristan Prensi Franz Ferdinand’ın milliyetçi Govrila Princip tarafından suikasta uğramasıdır. Bu suikastın gerçekleştiği Latin Köprüsü de tarihe imzasını atmış bir yapı olarak görülebilir. Merkeze yakın bir konumda bulunan Milli Kütüphane’nin hemen karşısında yer almaktadır.

  Kentin tarihine dair ayrıntılı bilgi ve görseller için 1988 yılından bu yana açık olan Ulusal Müze ve Svrzo Evi görülebilir. Svrzo evi, Ulusal Müze kapsamında bulunan, kentin en güzel Osmanlı Evi örneğidir.

  Saraybosna’da dinlerin ve kültürlerin bir arada huzur içinde yaşadığı gözleniyor. Kentin mimari niteliği yüksek önemli kilise ve katedralleri de görülmelidir. Saraybosna Katedrali, Sırp Ortodoks mimari örneğidir ve oldukça etkileyicidir. Başçarşı yakınlarında yer alan Sırp Ortodoks Kilisesi de yine mimarisi ile dikkat çekici yapılardan biridir ve kolay ulaşılabilir konumu sebebiyle görülmeden geçilmemelidir. Hemen karşı tarafında yer alan bir dizi kafe ve restoranda soluklandıktan sonra, kent merkezindeki gezinize devam edebilirsiniz.

  Ulaşım

  Saraybosna’ya ülkemizde çok sayıda havayolu firması ile ulaşım sağlanabiliyor. Bununla birlikte hem havalimanının şehir merkezine yakınlığı hem de şehir içi ulaşımın kusursuz işleyici, gezimizi daha keyifli hale getiriyor. Şehir içi ulaşımın temel araçları tramvaylar ve otobüslerdir. Bunların yanında taksi ve minibüs de yaygın olarak kullanılıyor. Küçük bir şehir olmanın getirisi olarak, taksi ücretlerinin uygunluğu sebebiyle, şehir içi ulaşımda taksileri de tercih edebilirsiniz.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Saraybosna havalimanı, Bosna Hersek’in de birinci sırada yer alan havalimanıdır. İstanbul üzerinden 1 saatte ulaşılabiliyor kente. Saraybosna’yı ziyaret edecek olanlar için, havalimanının şehir merkezine sadece 6 km uzaklıkta yer alıyor olması da büyük bir avantajdır. Bu kısa mesafeyi de, otobüs ya da taksiler ile kat edebilirsiniz. Avantajlı ulaşım imkânlarına sahip bu kenti görmek için uçak bileti alıp, küçük bir valiz hazırlamanız yeterli. Mevsimin ise hiç önemi yok. Çünkü her mevsim, insanları, kültürü ile sıcacık bir kenttir Saraybosna.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Özellikle kış aylarında yapılacak gezilerin vazgeçilmezidir Saraybosna yakınlarında yer alan kayak merkezileri. Byelaşnitsa ve İgman Kayak merkezleri, Saraybosna’ya sadece 20 dakikalık bir uzaklıkta yer alırken, diğer önemli kayak merkez olan Yahorina da 28 km mesafede bulunuyor. Bu sebeple kış aylarında gezinizin bir parçası olabilir bu noktalar. Bunun dışında, Saraybosna’ya 35 km’lik bir uzaklıkta bulunan, Rakitnica nehri ve kasabası, hem doğal güzelliklere meraklı olanlar hem de dağcılık, tırmanış ve balıkçılık ile ilgilenenler için önemli bir ziyaret noktasıdır.  

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder