Dil Seçiniz

Venedik Ucuz Uçak Bileti

Ortaçağın en etkileyici yüzünü şimdi görmeye hazır mısın?, ucuz Venedik uçak bileti, ucakbileti.com.tr'de

Venedik Hava Durumu

  Venedik Gezi Rehberi

  Bir rüyadır Venedik pek çoğumuz için. Ortaçağın en etkileyici yüzünü bugüne saklamış bir şehirdir. Ünlü Venedik kanallarında romantik bir gezintiye hayır diyebilecek kimse yoktur. Etkileyici mimarisi ve meşhur İtalyan lezzetleri ile turistlerin oldukça ilgisini çeken bu şehir mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Ülkemizi yakın coğrafyası ile özellikle de Balayı tatilleri için çok ilgi görmektedir. Kısa sürede şehre ulaşıp tadını çıkarmaya başlayabileceğiniz için şimdiden gezi planınızı yaparak uçak bileti arayışına girişmelisiniz. Belki de sevdiğinize özel bir sürpriz yapabilirsiniz, romantik şehir Venedik’e yapacağınız bir gezi ile.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Şehrin isim kökenine bakıldığında, en kuvvetli iddia “Veneti” kelimesinden geldiği yönündedir. Latince olduğu sanılan kelimenin anlamı ise net değildir. Venedik şehrinin tarih sahnesinde duyulması ancak Venedik Cumhuriyeti’nin kurulması ile birlikte başlamıştır. Bunun öncesinde, şehrin ilk zamanlarının M.S. 811 yılına dayandığı sanılmaktadır. 9. Yüzyıl ile 13. Yüzyıllar arasında Venedik, hızlı bir büyüme ve zenginleşme ile dikkat çekmektedir. Venedikliler için Haçlı seferleri sadece dini bir amaca dayanmıyordu. Aynı zamanda ticari nedenlere de sahipti. Bu doğrultuda 1204 yılında İstanbul yani o zamanki Constantinople şehrini ele geçirmişlerdir.

   15. yüzyılda ise Venedik doruk noktasına ulaşmıştır. Venedik gerileme dönemine, İstanbul’un Türkler tarafından fethedilmesi ile birlikte girmiştir. Bu dönem aynı zaman Venedik’in sanatsal gelişiminin yaşandığı döneme de denk gelmektedir. 17. Yüzyılda Türklerin Girit’i fethi ise Venedik’in çöküş noktası olmuştur. 1866 yılında ise şehir, yeni kurulmuş olan İtalya Krallığı’nın hakimiyeti altına alınmıştır.

  İklim Ve Sezon 

  Venedik yıl boyunca sabit oranda yağış almaktadır. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 13,5 derece civarında seyretmektedir. Ocak ayının ortalama sıcaklığı 3 derece iken yıl içerisinde en sıcak geçen aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu sebeple şehrin en kalabalık olduğu zamanlar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu zamanlarda şehrin ortalama sıcaklığı 23 derece civarında seyretmektedir. Venedik, Adriyatik kıyılarında bir konuma sahip olduğu için, sık sık fırtına ve sağanak yağış görülmektedir. Seyahatinizi planlarken, eğer Temmuz ve Ağustos ayının kalabalığına karışmak istemiyorsanız, ilkbahar ve sonbahar mevsimleri daha sakin olmakla birlikte, sıcaklıklar da gezi için elverişli olmaktadır.

  Gezilebilecek Yerler 

  Şehrin en önemli ve en eski yapılarından biri, Fondaco dei Turchi ya da Palazzo Dei Turchi olarak bilinen, 13. Yüzyılda yapılmış olan gösterişli saraydır. Yapı Bizans mimarisinin tipik bir örneği olsa da, 1621 yılı itibariyle sarayı Türk tüccarlar ticaret merkezi olarak kullandığından, binada cami ve hamam detayları dikkat çekmektedir. Bu yapılar da sarayın görünümünde kısmen değişiklikler yaratmıştır. 1838 yılına kadar Türklerin saraydaki ikameti sürmüştür. 1923 yılından bu yana ise bu saray, “Venedik Doğa Tarihi Müzesi” olarak kullanılmaktadır.

  Kanalları ile ünlü Venedik’te, en büyük kanal olan Grand Kanal (Canal Grande) görülecek noktalardan bir diğeridir. Yaklaşık olarak 4 km uzunluğundadır bu kanal ve genişliği 30 ile 70 metre arasında değişiklik gösterirken, derinliği 5 metreye kadar uzanmaktadır. Grand Kanal üzerinde gezinti yaparken 200’ün üzerinde saray ile karşılaşırsınız ve bu yapıların her birinde Gotik, Rönesans ve Barok tarzına ait detaylar dikkat çeker. Özellikle de şehrin genelinde olduğu gibi, Bizans mimarisi görülmektedir. Grand Kanalda gezintiye çıkmak için, deniz otobüsü, gondol ya da deniz taksilerini tercih edebilirsiniz. Kanal üzerinde ayrıca 4 adet de köprü bulunmaktadır.

  Venedik’in simgelerinden biridir San Marco Meydanı. Turistler tarafından en çok ziyaret edilen noktadır burası. Meydan 175 metre uzunluğunda, 82 metre genişliğinde oldukça büyük bir alandır. Bu meydan için söylenmiş bazı ünlü sözler de bulunur. Örneğin;  Fransız yazar Alfred de Musset bu meydan için, “Avrupa’nın Salonu” nitelemesini yapmıştır. Napolyon ise, “Avrupa’nın en güzel şenlik alanı.” Demiştir. Meydanın tarihi 9. Yüzyıla dayansa da, bugünkü büyüklüğüne 13. ve 16. Yüzyıllar arasında getirilmiştir.

  Venedik köprüleri, harika mimarileri ile dikkat çekmektedir. Kanallar sebebiyle de pek çok köprü mevcuttur şehirde. Bunların en dikkat çekeni ise Rialto Köprüsü’dür. Kentin en renkli noktalarından birisidir burası. Çünkü sadece bir köprü değildir. Aynı zamanda alışveriş yapılabilecek cıvıl cıvıl bir alandır. Buradan harika hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Cam eşyalar, maskeler, kuklalar başta olmak üzere pek çok seçenek mevcuttur. Ayrıca bu köprü, şehrin en büyük kanalı olan Grand Kanal üzerinde yer aldığından, hem çok merkezi bir konumdadır, hem de harika bir kanal manzarası sunmaktadır.

  Ponte dei Sospiri yani Son Nefes Köprüsü ise hem adı ve hikâyesi hem de mimarisi ile dikkat çeken bir Venedik Köprüsü’dür. Köprü aynı zamanda İç Çekişler Köprüsü ya da İşkence Köprüsü olarak da anılmaktadır. Hikâyesi ise şöyle; köprü Düklük Sarayı’nı Yeni Hapishane ’ye bağlayan bir konumda yer alıyor. Saraydan Cezaevine gönderilen mahkûmlar, bu köprü üzerinden geçerken son kez şehre bakma fırsatını yakalıyorlar. Bu sebeple Son Nefes, İç Çekişler ya da İşkence Köprüsü gibi isimlerle anılmaktadır. Kapalı bir köprü niteliğinde olduğu için de, dikkat çekici bir mimariye sahiptir.

  Bunların dışında sayısız tarihi mekâna ev sahipliği yapıyor Venedik. Büyük markaların mağazaları da yer aldığından, alışveriş de yapmanız mümkün. Gezi süreniz doğrultusunda, hem şehrin her harikasını görme fırsatını yakalayabilirsiniz, hem de çevre adalara küçük geziler düzenleyebilirsiniz.

  Ulaşım

  Venedik’te şehir içi ulaşımın temelinde kanallar yer alır. Adeta kanallar ile birbirine bağlanmış bir adalar şehridir Venedik. Ulaşım yürüyerek ya da kanallar aracılığı ile sağlanır daha çok. Ayrıca, Venedik, araba girişinin yasak olduğu dünyanın en geniş alanıdır. Ülkemizden Venedik şehrine ulaşımın en iyi yolu tabi ki havayoludur. Uzun ve yorucu kara ya da deniz yolculuklarındansa havayolu büyük bir kitlenin tercihi olmaktadır. Şehrin havalimanı, Venedik Marco Polo Havalimanı’dır. Geniş bir uçuş ağına sahiptir havalimanı. Ülkemizden de pek çok havayolu şirketi ile kente uçmak mümkündür. Romantik, tarih ile iç içe geçirilecek keyifli bir Venedik tatili için sadece uçak bileti ihtiyacınız var bu durumda.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Venedik, önemli ve büyük bir havalimanına sahiptir. Şehrin havalimanı olan Venedik Marco Polo Havalimanı, 1960 yılından buna hizmet verir ve ülkenin en işlek beşinci havalimanıdır. Havalimanının şehir merkezine uzaklığı otobüs hatları ile yaklaşık olarak 20 dakikada sağlanmaktadır. Gideceğiniz yön doğrultusunda, Alilaguna botlarını da şehir ulaşımında tercih edebilirsiniz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Venedik, çevresinde görülmesi gereken şirin adalar mevcut. Yani geziniz için ayırdığınız süre doğrultusunda buraları da kesinlikle görmelisiniz. Bunlardan ilki kesinlikle cam işçiliği ile nam salmış olan Murano Adası’dır. Burada, harika el işi takılara rastlayabilirsiniz. Küçük ve şirin bir adadır Murano. Murano’dan 15 dakikalık bir yolculuğun ardından, bu kez dantelleri ile ünlenmiş olan Burano Adasına ulaşabilirsiniz. Renkli evleri ve güzel parkları ile Venedik’in bir diğer şirin adasıdır Burano. Lido Adası ise harika sahilleri ile denize girebilme imkânı sunan güzel bir adadır. 

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder