Dil Seçiniz

Londra Ucuz Uçak Bileti

İngiltere'de bir Londra uçak bileti ile gezilebilecek yerleri keşfedin! Londra uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Londra Hava Durumu

  Londra Gezi Rehberi

  İngiltere'ye başkentlik yapan sanat ve tarihi dokusu ile insanı büyeleyen bir şehirdir Londra. Şehirde kilomete başına düşen insan sayısı 4.500 kişidir. Avrupa'nın en kalabalık ikinci şehir olarak kabul edilmektedir. Kendisine bağlı ilçeler ile birlikte toplam 16 milyon nufusa sahiptir. İngiltere toplam nufusunun 60 milyon olduğu düşünüldüğünde halkın yaklaşık yüzde 20'si Londra'da yaşamaktadır.

  İngilere ile birlikte anılan birçok farklı isim bulunmaktadır. United Kingdom (Birleşik Krallık), Britanya gibi isimler bunlardan bazılarıdır. İngiltere; hem ülke içinde hemde uluslar arası arenada çogunlukla "United Kingdom" olarak isimlendirilmektedir. Hatta İngiltere'ye vize aldığınızda dahi üzerinde "United Kingdom" yazmaktadır. United Kingdom (Birleşik Krallık) dört farklı ülkeden oluşmaktadır. Galler, İngiltere, İskoçya, İrlanda. İngiltere dediğimiz ülke aslında Birleşik Krallığın en büyük parçasının ismidir. İngiltere Birleşik Kralık ismini 1707 yılında İskoçya ve İngiltere Krallıklarının birleştirilmesi ile birlikte gayri resmi olarak kullanmaya başlamıştır ve bunu günümüze kadar taşımıştır.

  İngilere ve dolayısı ile birleşik krallığın yönetim şekli parlementer monarşi'dir. Monarşi Kral veya Kraliçe'nin devlet başkanı olduğu yönetim şeklidir. Monarşi Fransızca "Monarchie" kelimesinden türemektedir. Anlamı ise "tek kişinin yönetimindeki ülke" dir.

  Parlementer monarşi'de ise Kral'ın yetkileri kısıtlanmıştır. Bu yönetim şeklinde Kral devletin sembolü olarak konumlandırılır. Kanunsal, Yönetimsel ve Hukuksal bir yaptırımı yoktur. Yürütme yetkisi parlemento'dadır. Parlemento'da halk tarafından seçilmektedir. Halk'tan en yüksek oyu alan parti, parlemanto ve bakanlar kurulunu kurmaktadır.

  Bugünkü ingiltere'de Kraliyet ailesi binlerce yıllık geleneği yok etmemek adına sembolik olarak yaşatılmaktadır. Halk ve medya kraliyet ailesini çok değer vermekte ve yakından incelemektedir. Kraliyet ailesinin masraflarının %85'i devlet hazinesi tarafından karşılanmaktadır.

  İklim

  Londra için çok kullanılan yağmurlu hava durumu Turkiye'nin yağmurlu havası ile karşılaştırınca çok cılız kalır. Londra'daki yağmurlar Türkiye'deki kadar şiddetli olmamakta ve kısa sürmektedir. Yağışın en fazla olduğu ay genellikle Kasım ayıdır. Kışın ortalama 10 yazın ortalama 20 derece sıcaklıklarında seyreden hava koşulları şehirde hüküm sürer. 

   

  Gezilecek Yerler

  Londra'da gezilecek en önemli başlıca yerler aşağıdaki gibidir: 

  London Eye: Milenyum Jant ismi ile de anılmaktadır. 135 metre yüksekliğindeki devasa bir dönme dolaptır. Bilenen avrupadaki en büyük dönme dolap olma özelliğine sahiptir. Dönme dolap'a dikdörtgeni andıran şekildeki, üstü kapalı kapsüller içerisine girilerek binilmektedir. 1 kapsül 12'ye kadar kişi alabilmetedir. Kapsül içerisinde oturacak yer sınırlıdır. Genellikle herkes ayakta cam kenarında durarak fotoğraf çekmekte, oturmayı tercih etmemektedir. Dönme dolabın hızı oldukça yavaştır. Kesinlikle çok güvenlidir ve en yüksekte bile en ufak bir sallantı olmadan yükseklik korkusu yaratmayacak şekilde tasarlanmıştır. 

  London Bridge: 244 metre genişlik ve 65 metre yüksekliğe sahiptir. Thames nehri üzerinde yer almaktadır. 1886 yılında başlanan yapım çalışmaları 8 sene sonunda tamamlanarak kullanıma açılmıştır. Alt kısmından günümüzde boğaz köprüsünde olduğu gibi iki taraflı araç trafiği akmaktadır. Ancak alt kısım kaldırımlar vesilesi ile yayalar içinde geçiş alanları barındırır. Üst kısımda ise güney ve kuzey küle'ler arasında tamamen camdan yapma bir yaya üst geçidi bulunmakdadır. Ziyaretçiler için cam köprü üzerinden küzey küle'den güney küle'ye geçmek tarifi mümkün olmayan bir deneyim sunar. Metrelerce yükseklikte ayaklarınınız altındaki camdan aşağıya bakarak karşıya geçmek turistler için adrenalin dolu bir yolculuk sunmaktadır. Köprüye giriş ücretlidir. Londra'nın neresinde kalıyor olursanız olun London Bridge metro istasyonuna gelerek 5 dakikalık bir yürüyüş ile buraya ulaşabilirsiniz. 

  Oxford Circus, Picadilly Circus: Bir çok ünlü mağaza ve restoran'ın bulunduğu, iğne atılsa yere düşmeyecek kalabalıktaki Londra'nın en ünlü caddeleridir. Cadde sadece alışveriş ve restoranlarıyla değil, cadde üzerinde bulunan sokak gösterileri ile de ünlüdür. Bu caddeler üzerinde hiç kımıldamadan duran cansız mankenler, sihirbazlar, charlie chaplin kostümü giymiş sokak sanatçıları, kukla gösterileri izlemek mümkündür. Picadilly caddesi üzerinde dünyanın en büyük M&M mağazası bulunur. Mağaza 4 katlı ve hergün tıkabasa doludur. Eğer Londra'dan sevdiklerinize hediye almayı düşünüyorsanız yine bu caddeler üzerinde bir çok hediyelik eşya satan mağaza bulabiliriz. 

  Big Ben, Westminister Sarayı:  Thames Nehri kıyısında, London Eye'ın karşısında bulunan Londra'nın ünlü saat külesi ve hemen yanında ki westminister sarayı, ingilere'nin sembolleri arasında yer alır. Saat külesinin önü binlerce turist tarafından günün her saati fotograflanmaktadır. Külenin yüksekliği toplam 96 metredir. Bir kaç yıl önce Londra halkı ile yapılan araştırma sonrası Londra'nın en önemli simgesi olarak Big Ben seçmiştir. Big Ben gerçekte saat külesinin değil, saat külesinin çan'ının ismidir ancak zamanla tüm yapının ismi haline gelmiştir. 1800'lü yıllarda bölge haklının günün saat'lerinden ses ile haberdar olabilmesi için devasa bir çan arayışı başlamıştır. Söz konusu olan Big Ben çanı'ının toplam ağırlığı ise tam 13,5 Ton'dur. Çan, saat başlarında çalıdığında sesi tam 14 km boyunca yankılanır. 1859 yılında yerine yerleştirilen çan, ilk denemelerde çatlamış, bunun sonucunda çan'a vuran çekiç daha hafifiyle değiştirilmiştir. O günden bugüne kadar çan işlevini eksiksiz olarak yerine getirmektedir. Big Ben üzerindeki yelkovan 4 buçuk metre, akrep ise 2,5 metre uzunluktadır, saat üzerinde yer alan sayılar (roma harfleri) ise yaklaşık olarak 60 cm civarındadır.  Böylesine devasa bir saat ile 900 metre uzaktan bile saat'in kaç olduğun görülebildiği söylenmektedir. Big Ben günümüzde Büyük Britanya toprakları içerisindeki en büyük saat külesi olma ünvanını hala elinde bulundurmaktadır.

  Yorum Gönder