Dil Seçiniz

Munih Ucuz Uçak Bileti

Oktoberfest ile akıllarda yer etmiş bir kent, Munih uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr'de

Munih Hava Durumu

  Münih Gezi Rehberi

  Almanya’nın en büyük kentlerinden biri olan Münih, özellikle de ekim ayında gerçekleştirilen ünlü festivali, Oktoberfest ile akıllarda yer etmiş bir kenttir. Alman kültürünü, tarihini ve de mimarisini hissedebileceğiniz bu kent, oldukça tatmin edici bir gezi rotasıdır. Bavyera geleneklerini daha yakından tanımak, bu kültürün havasını solumak için harika bir fırsat olabilir Münih gezisi. Ülkemize yakın konumu ile de havayolu ulaşımı kolaylığı sayesinde kısa sürede kente ulaşabilir, şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun için sadece uçak bileti ihtiyacınız var.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Münih Bavyera eyaletinin en büyük şehri olmakla birlikte, Almanya’nın da Berlin ve Hamburg’dan sonra üçüncü büyük kentidir. Şehrin Almanca adı olan “München” eski dilde “keşişlerin yeri” anlamına gelmektedir. Buna bağlı olarak şehrin armasında keşiş temsili görülmektedir. Münih adını daha çok ekim ayında düzenlenen Oktoberfest ile duyurmaktadır ama etkileyici ortaçağ eserleri görülmeye değerdir.

  Geçmişe dönecek olursak, şehrin bugünkü yerindeki ilk yerleşim M.S. 1158 yılına denk geliyor. Bu tarihten 20 yıl kadar sonra ise resmi olarak şehir kurulmuştur. Münih şehrinin asıl gelişimi ve kalkınması Kutsal Roma İmparatoru olan IV Louis zamanında 1328 yılı ve sonrasında gerçekleşmiştir. İmparator’un şehre yaptığı yatırımlar meyvesini vermiş, büyük bir gelişme gözlenmiştir. Böylece şehir daha güçlü bir yapı kazanmıştır. 15. Yüzyıl ile birlikte bölgede gotik sanat etkileri hissedilmeye başlanmıştır. Merkezi daha da büyüyen şehirde, gotik mimari örnekleri hızla artmıştır. Bu döneme ait en önemli gotik yapı, şehrin en büyük katedrali olan Frauenkirche‘dir.

  Şehir tarih boyunca en büyük hasarını ise II. Dünya Savaşı sırasında almıştır. Münih, altı yıllık bir süreç içerisinde 71 kez bombardımana tutulmuş, müttefiklerin saldırıları sonucu ağır hasar görmüştür.

  İklim Ve Sezon 

  Münih bölgenin genel iklim özellikleri sebebiyle kışları oldukça soğuk geçirmektedir. Kış mevsimi aralık ayından mart ayına dek sürer. Şehirde yılın en soğuk ayı ocak iken, en sıcak ayı da temmuzdur. Sıcak havada daha rahat seyahat edilebileceği için yaz aylarını tercih edebilirsiniz, ancak kış aylarında da şehrin keyfi ayrıdır. Ayrıca ekim ayında seyahat ederek Oktoberfest ’in tadını çıkarabilirsiniz.

  Gezilebilecek Yerler 

  Şehrin en uğrak noktası şüphesiz merkezidir. Marienplatz şehrin merkezi olarak bilinen alandır. Burada şehrin eski ve yeni belediye binaları bulunuyor. Tarihte pazar alanı olarak kullanılan, turnuvaların düzenlendiği bir meydan olmuştur.  Ayrıca burada hem şehrin sembolü hem de en büyük katedrali olan Frauenkirche bulunmaktadır. Kesinlikle ziyaret edip mimarisi incelenmeli, hem de tarihi öğrenilmelidir. Meydanda yer alan Marien Sütunu, 1638 yılında inşa edilmiştir. İnşa edilme amacı, İsveç ile yapılan Otuzyıl Savaşlarının bitimini kutlamaktır. Sütunun tepesinde Meryem Ana heykeli yer alırken, kaidesinde ise aslan, yılan ve ejderha figürleri, farklı sembolik anlamlara sahiptir.

  Yine meydanın çevresinde yer alan Rathaus-Glocken Spiel şehrin en çok ziyaret edilen noktasıdır. Yapının özellikle ikinci katı çok ilgi çekicidir. Burada 43 çan ile 32 adet farklı figür yer almakta ve sevimli bir görüntü oluşturmaktadır. Bu figürler ile yerel bir evlilik hikâyesi anlatılmak istenmiştir. Burada harika fotoğraf kareleri yakalamanız mümküdür.

  Marienplatz’ın doğusunda yer alan Old Town Hall 1310 yılında inşa edilmiş, 1874 yılına kadar ise Belediye meclisi için ofis olarak kullanılmıştır. Binanın asıl hali II. Dünya Savaşı’nda tamamen tahrip edilmiş olması sebebiyle, 1971 ile 1974 yılları arasında yeniden inşa edilmiştir.

  Zamanınız doğrultusunda ziyaret edebileceğiniz bir merkez de Viktualien Markt’dır. Burası çok fazla alışveriş seçeneğine sahip olduğu gibi, zaman zaman festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. 22 bin metrekarelik olan Viktualien Markt, 140 tezgâh ve dükkân ile geniş bir Pazar alanıdır. 08.00 ile 20.00 saatleri arasında buradan alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca trafiğe kapalı bir alan olması sebebiyle rahat rahat gezip alışveriş yapılabilmektedir.

  Şehrin önemli ziyaret noktalarından biri şehir merkezine uzaklığı 6 km olan, Nymphenburg Sarayı’dır. Saray aslında ilk olarak, Wittelsbach ailesi için yazlık olarak planlanmıştır. Ancak ardından büyütülerek saray olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sarayın özellikle bahçesi, havuzu ve fıskiyeleri görülmelidir. Ayrıca sarayın 18. Yüzyıla ait olan süslemeleri göz dolduruyor.

  En güzel Münih şehir manzarası için ise, Alter Peter (Pfarrkirche Sankt Petrus) ziyaret edilebilir. 360 basamak ile çıkacağınız bu kuleden, hele de hava müsaitse dağ eteklerine dek uzanan, nefis bir şehir manzarası görebilirsiniz.

  Şehrin önemli müzelerini ziyaret etmek, size şehir hakkında daha gerçekçi bilgiler sunacaktır. Kültürel anlamda oldukça tatmin edici olan kentte ziyaret edilmesi gereken pek çok müze bulunuyor. Bunlardan ilki Münih Sarayı’dır. Şehir merkezinde yer alan eski bir Kraliyet sarayıdır burası. Yapının mimari özellikleri göz doldururken hazine bölümünde sergilenen koleksiyonlar oldukça etkileyicidir. Ortaçağa ait taçlar, kılıçlar, kraliyet nişanları ve kadehler gibi parçaların yanında, 300 binden fazla sikke, madalya ve banknotlardan oluşan para koleksiyonu kesinlikle görülmelidir.

  Son olarak da Münih’in nefes alan noktası Englischer Garten ziyaret edilmelidir. 1789 yılında parkın temelleri atılmış ve bugün şehir merkezinde yer alan park, her yaştan insan tarafından farklı aktiviteler için kullanılmaktadır. Yeme, içme, yüzme gibi amaçlarla kullanılırken, aynı zamanda denizi olmayan şehrin güneşlenme noktasıdır burası. Hem 3,7 kilometrekarelik alanı ile dünyanın en büyük kentsel parkı niteliğine sahiptir, hem de park içerisindeki Schönfeldwiese ‘de 1960 yılında çıplak olarak güneşlenmeye müsaade edilmiş olması sebebiyle akıllarda yer etmiştir. Ayrıca park kapsamında bira bahçeleri, Chinesischer Turm ve Japanischer TeeHaus bulunur.

  Ulaşım

  Almanya, ülkemize yakın konumu sebebiyle çok fazla ziyaret ettiğimiz bir ülke. Münih de en önemli kentlerinden biri olduğundan çok fazla talep alıyor. Münih Franz Josef Strauss Havalimanı, şehre ulaşımı sağlayan tek havalimanıdır. Aynı zamanda, Almanya’nın ikinci büyük havalimanı statüsündedir. Havalimanından şehre ulaşımda kullanılabilecek en iyi seçenek ise S-Bahn’dır. Hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz böylece. Genel olarak şehir içinde de demiryolu sık kullanılmakla birlikte, bisiklette güzel bir seçenektir.

  Şehrin Hava Limanı Hakkında Bilgi

  Münih Franz Josef Strauss Havalimanı, ülkenin ikinci büyük havalimanı olması sebebiyle, oldukça yoğundur. Şehrin 28 km kadar kuzeyinde yer alan havalimanı, Freising yakınlarında bulunuyor. 1992 yılından bu yana uçuşa açıktır ve Münih’e ulaşımın en iyi ve en hızlı seçeneğidir. Münih’te harika bir tatil için sadece Franz Josef Stauss Havalimanı yönlü uçak bileti ihtiyacınız var. Gerisi küçük bir valiz ve harika anılar.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Bavyera eyaletinin başkenti olan Münih gezinizi tamamladıktan sonra tüm eyalette ziyaret edebileceğiniz pek çok nokta bulunuyor. Özellikle de ziyaret edilmesi şiddetle önerilen bazı noktalar vardır. Bunların ilki “Romantik yol” diye nitelenen Augsburg kenti ve Würzburg kasabasını da içine alan Rothenburg bölgesidir. Kendinizi tam anlamıyla ortaçağda hissetmenizi sağlayacak bir tarihi doku mevcut burada. Gezi sürenizin uzunluğu doğrultusunda hem Münih’te hem de yakın çevresinde gezip görülecek, zaman geçirilecek harika seçenekler bulabilirsiniz.

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder