Dil Seçiniz

Dünyanın En Büyük 10 Gökdeleni

İnsanoğlunun gökyüzüne ulaşma çabasının bir yansıması gökdelenler, görenleri büyüleyen yapılardır. ucakbileti.com.tr üzerinden uygun fiyatlı uçak bileti alabilirsiniz.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Dünyanın En Büyük 10 Gökdeleni

  Adeta insanoğlunun gökyüzüne ulaşma çabasının bir yansıması olan gökdelenler, dünyanın dört bir yanında görenleri büyülüyor. Her yıl dünyanın en büyük gökdelenleri arasına yenileri eklenirken, halen yapım çalışması sürenleri ayrı tutarsak, şuanda dünyanın en yüksek gökdelenleri sıralaması listemizdeki gibidir. Özellikle Uzak Doğu’da yükselen bu devasa yapılar, adeta birbiriyle yarışan devler gibi görünüyor. Işıklandırmalar ve zaman zaman bu yapılarda gerçekleştirilen ışık gösterileri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yapılar, bulundukları kentlerin de turistik noktaları arasında sayılıyor. Şimdi dünyanın en büyük gökdelenlerini görelim sırayla.

  10. Jin Mao Kulesi

  Uzak Doğu’nun görkemli gökdelenlerinden biri olan Jin Mao Kulesi, Çin’in finans merkezlerinden biri olarak Şangay’da yer almaktadır. 421 metre yüksekliği ve 88 katı ile insanı şaşırtmak için yeterlidir. 1994 ile 1998 yılları arasında inşa edilmiş olan Jin Mao Kulesi, listemizi sondan yakalayabiliyor. Şangay, daha böyle pek çok devasa gökdelene ev sahipliği yapmaktadır. Şangay Gezi Rehberi içeriğimizden de faydalanabileceğiniz keyifli bir Şangay gezisi sırasında, Jin Mao Kulesi ve kentin diğer göz alıcı gökdelenlerini görmeden, gece manzarasının tadını çıkarmadan geri dönmemelisiniz.

  9. Guangzhou Uluslararası Finans Merkezi

   Çin’in Guangzhou bölgesinde yer alan Uluslararası Finans merkezi tam olarak 440 metre yüksekliğe sahip olarak bu listede yer alıyor. Wilkinson Eyre tarafından tasarlanan binanın yapımı, 2010 yılında tamamlanmıştır. Uluslararası Finans Merkezi kapsamında, konferans merkezi, otel, ofis gibi bölümler bir arada bulunmaktadır. Bu sebeple son derece kullanışlı bir yapıdır. Kentin en önemli yapılarından biri olması sebebiyle ve dikkat çeken yüksekliği ile kenti ziyaret ettiğinizde mutlaka Guangzhou Uluslararası Finans Merkezi’ni göreceksiniz. Sadece uçak bileti alıp yola koyularak, kenti görebilir ve eşsiz bir maceranın içine atılabilirsiniz. Özellikle gökdelenin gece yarattığı muhteşem silueti görmeyi unutmamalısınız.

  8. Willis Kulesi

  Şikago’da yer alan Willis Kulesi’nin yapımı 1973 yılında tamamlanmıştır ve o günden bu yana dünyanın en yüksek yapıları arasında sayılmaya devam etmektedir. Binanın yüksekliği 442 metre iken anteni ile birlikte bu yükseklik 527 metreye kadar uzanmaktadır. 110 kattan oluşan bu devasa yapı, bulunduğu bölgenin en dikkat çeken noktası olmakla birlikte, aynı zamanda turistik bir merkezdir. Kente gelen yabancıların dikkatini çeken Willis Kulesi, adeta şehirdeki gezilecek yerler arasında sayılmaktadır. Uçak bileti alarak kolay bir şekilde ulaşılabilen Şikago’da siz de Willis Kulesi’ni mutlaka göreceksiniz.

  7. Nanjing Greenland Finans Merkezi

  Çin’in en yüksek yapılarından biri olan Nanjing Greenland Finans Merkezi, aynı zamanda Greenland Square Zifeng Kulesi olarak da anılmaktadır. 450 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek gökdelenleri arasında yer alan yapı, adeta büyüleyici bir eserdir. Finans merkezi olmasının yanında, serbest kullanım için inşa edilmiş olan Nanjing Greenland Finans Merkezi, turistik gezilerinde uğrak noktasıdır. Gece yarattığı muhteşem manzarası ile büyüleyici olan yapı uçak bileti alınarak kolayca ulaşılabilecek olan bir noktada yer alır. Bu bölgeye yapılacak olan seyahat sırasında bu devasa yapının görülmemesi mümkün olmazken, gece yarattığı manzaranın keyfini çıkarmamak da büyük bir eksiklik olacaktır.

  6. Petronas Kuleleri

  1998 ile 2004 yılları arasında dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni ünvanına sahip olan bu yapılar, bugün hala dünyanın devasa yapıları arasında sayılmaktadır. Malezya’nın başkenti, Kuala Lumpur’da bulunan kuleler, Petronas Petrol Holding’in de yönetim merkezi niteliğine sahiptir. 452 metrelik yüksekliği, bu kuleleri listemizde 7. Sıraya yerleştirmekte. 170. Metre yükseklikte yani 41. Ve 42. Katlar seviyesinde, iki kulenin bağlantı noktası olan çelik köprü yer alır. Bu haliyle kuleler muhteşem bir görünüm kazanmaktadır. Malezya’ya yapacağınız seyahatinize, mutlaka Kuala Lumpur’u da eklemeli ve kulelerin şehir siluetine katkısını bizzat görmelisiniz. Erkenden gerçekleştireceğiniz uçak bileti rezervasyonu ile hem hesaplı hem de keyifli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

  5. Xujiahui Kulesi

  Çin Şangay’da yer alan bu devasa yapı, dünyanın en yüksek gökdelenleri listesinde olması kesinlikle hak ediyor. 2010 yılında inşa edilen Xujiahui Kulesi, 460 metrelik yüksekliği ile şehrin sembollerinden biridir. 92 katı olan bu yapı, Atlanta merkezli bir firma tarafından tasarlanmıştır. Yüksekliğinin yanında tasarımı ile de dikkat çekmesi, yapıyı özel kılıyor. Şangay’a yapacağınız gezi sırasında, Xujiahui Kulesi’nin muhteşem siluetini görmemeniz mümkün değil. Ayrıca kentte Xujiahui Kulesi dışında pek çok turistik nokta bulunuyor. Uçak bileti alarak en kolay şekilde ulaşabileceğiniz bu rotada, kusursuz bir gezi gerçekleştirmek için Şangay Gezi Rehberimizden yararlanabilirsiniz.

  4. Hong Kong Uluslararası Ticaret Merkezi

  Kısaca ICC Tower olarak anılan Uluslararası Ticaret Merkezi, Hong Kong’ta West Kowloon’da yer alıyor. 118 katı olan bu dev yapı, 484 metrelik yüksekliği ile hem görenleri hem de duyanları şaşırtıyor. 2007 ile 2010 yılları arasında yapımı tamamlanmış olan Hong Kong Uluslararası Ticaret Merkezi, bugün hala dünyanın en yüksek gökdelenleri arasında sayılabiliyor. Yapımı tamamlandığında dünyanın 4. en yüksek yapısı iken bugün 6. Sıraya gerilemiştir. Hong Kong’a yapacağınız harika bir gezi, Uluslararası Ticaret Merkezinin muhteşem manzarası ile daha da keyifli hale gelebilir. Üstelik Hong Kong Gezi Rehberi derlememiz, şehir hakkında ihtiyacınız olan bilgileri size sunduğu için boşa zaman harcamadan, güzel zaman geçirebilirsiniz.

  3. Şangay Dünya Ticaret Merkezi

  Şangay Dünya Ticaret Merkezi, 492 metrelik yüksekliğinin yanında mimari özellikleri ile insanı büyülemektedir. Temel tasarımında, eski Çinlilerin dünyayı temsil eden kare prizması, kozmik kemerler ile kesiştirilerek binanın dikey konumunu vurgulayan bir görünüm dikkat çekiyor. Bu geometrik yapı, binanın üst katlarına geniş gökyüzü kapısı oyulması ile daha da dikkat çekici hale gelmiştir. Şangay Ticaret Merkezinde dikkat çeken bir özellik de, 12 katta bir inşa edilmiş olan dayanıklı sığınaklardır. Bu sığınakların yapımında ateşe dayanıklı olan çelik kullanılmıştır. Şangay, kesinlikle görmeniz keşfetmeniz gereken bir rotadır. Bu geziniz sırasında Dünya Ticaret Merkezinin büyüleyen manzarası ile karşılaşmamanız mümkün değil. Şangay Gezi Rehberi yazımız ile daha detaylı bir seyahat programı yapabilirsiniz.

  2. Taipei Kulesi

  Tayvan’ın Taipei şehrinde yer alan kule, 2007 yılına kadar dünyanın en yüksek gökdeleni unvanına sahipti. Tam adı ile Taipei Finans Merkezi, 509 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Dünyanın en hızlı ikinci asansörüne sahip olması ve rüzgâr ve deprem gibi etkilere karşı özel yapısı ile ilginç bir yapıdır. Uçak bileti kampanyalarını takip ederek çok daha avantajlı hale getirebileceğiniz Tayvan gezinizi, Taipei merkezli gerçekleştirerek, hem harika zaman geçirebilirsiniz, hem de bu muhteşem yapıyı görebilirsiniz.

  1. Burç Halife

  Eski ismi ile Burj Dubai, bugünkü ismi ile Burj Khalifa, dünyanın en yüksek yapısıdır. Adını Halife Bin Zayid El Nahyan’dan alan gökdelen, 828 metre yüksekliğe sahiptir. Toplamda 160 kullanılabilir katı olan Burç Halife, 150. Kattan sonraki katları çelikten inşa edilmiş olan bir yapıdır. Dubai, hayalleri süsleyen, lüksün tam karşılığını görebileceğiniz bir gezi noktasıdır. Burç Halife’yi de görebileceğiniz Dubai seyahatine çıkmadan önce Dubai Gezi Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

   

  Yorum Gönder